Zápisník smrti: Poslední jméno

DEATH NOTE ~デスノート~

Death Note: The Last Name

Dobrodružný / Krimi / Drama / Mysteriózní

Japonsko / USA, 2006, 141 min

Súboj inteligencie! Tak toto bol už trochu iný odvar ako jednotka. Bol viac prepletený, napínavý, drsný, mytologický. A možno aj trochu patetický. Dakedy mám pocit, že dakde v pomyselnom ("Olympe") majú málo krásnych bohýň. Preto sa bohovia musia zaľúbiť do "našich" smrteľníčok. (kto by im odolal, že?) Ešte, že to skončilo pri "Kirovi 3" lebo keby to prišlo k desiatemu, tak ten by už asi odpaľoval jadrové hlavice. Hlavne preto, že tretia Kira je už úplne iný level. Kvôli nej by som z toho "Olympu" asi zoskočil :o ... P.S taký metabolizmus ako mal L by som tiež chcel mať. V kuse sa napchával a nicht :D. P.S 2 zahral ho bravúrne a vlastne celé herecké osadenstvo ide na jednotku. Takže nechápem tie žvásty čo tu čítam, že otrasné herecké výkony ... P.S 3 WB by mohol viac spolupracovať z Japonskom pri tvorbe filmov, pretože im ide karta.(18.4.2017)

Rozpočet $20miliónovTržby Celosvetovo $47,917,637║ Nadstavba prvej časti je dokonca ešte o niečo lepšia vďaka neustálej príbehovej gradácii, niekedy tu je tak husté napätie až človek nedýcha, čaká nás tu veľa zvratov, šikovných prešmyčiek a taktiež veľké finále "Kto z Koho". /80%/ (videl na festivale Comics Salon 2009)(31.10.2008)

Dva géniové se snaží přechytračit navzájem. Jeden je geniální detektiv milující sladké a druhý student, který chce být novým bohem. Už tohle samo o sobě zní velice slibně a film rozhodně nezklamal. Jedna intrika vyústí do méně čekané situace než druhá a každý krok ze strany L nebo Lighta je předem až do neskutečných detailů dokonale promyšlen. V půlce filmu jsem nabyla dojmu, že tuším, jak to skončí, ale skutečný konec mě naprosto vyvedl z omylu a čekal mě nečekaný zvrat událostí.(17.6.2009)

• Tuax

V opačném pořadí by se to dalo, ale takhle ne. První a již celkem třikrát jsem viděl seriál a nyní teprve tyto filmy. V tomhle pořadí se to nedá smysluplně pojmout, protože odlišností je tak strašně moc, že je to až nenormální. Nedokážu to ohodnotit lépe, protože se to ani zdaleka neblíží kvalitě seriálu. Z tohohle pohledu jsou oba dva filmy naprosté nesmysly. Je možné, že manga mohla být ještě zase jiná, ale já posuzuji jen podle toho co znám a ten seriál mám díl od dílu v kompletní paměti, proto mě toto filmové zpracování dost vytáčí... Ale nehodlám se rozepisovat jako v případě první části tohoto dvojfilmu, to by bylo zbytečné. Je jasné co jsem chtěl říci. 2/10(19.5.2010)

Tohle je to, co prvnímu filmu dává smysl a ději cíl. Tyhle filmy nejde hodnotit samostatně, ale dohromady mají ode mě plno. Má to atmosféru. Je tu složitý svět intrik a dedukcí, skvěle promyšlená plejáda charakterů. V obou dílech jsou přítomni CGI strašáci kvalitou hodní snad seriálu Herkules, ale to nevadí, protože to hlavní je pro mě děj a atmosféra. Celý souboj mezi Kirou a L byl pro mě natolik úžasný a poutavý, že mě pozdě v noci udržel skoro 5 hodin nonstop u obrazovky, a to se nedá ohodnotit níž než naplno.(16.6.2007)

• - Mezi původním anime a filmovým zpracováním příběhu lze najít několik odlišností. V anime po smrti L (Ken'ichi Matsuyama) pokračuje Kirovo zabíjení dalších několik let, kdežto ve filmu končí před jeho úmrtím. Počet Kirů se v těchto dvou filmech vyšplhá na tři, kdežto v anime je jich 5, vyjímaje toho pravého jsou 4 jeho stoupenci a až na Misu všichni zemřou. V anime není Kira zastaven detektivem L, ale jeho nástupcem geniálním N. Ve filmu si dále Misa (Erika Toda) vymění oči s andělem smrti celkem dvakrát, kdežto v anime třikrát. Oproti filmu je v anime do vyšetřování jako rukojmí zavlečena i Lightova sestra, ale nápor nevydrží a uzavře se do sebe. Současně se v animované verzi příběhu také vyšetřovací tým vydává do nově postaveného sídla v USA, které je speciálně vyhrazené pro Kirův případ. Rozdílem je také skutečnost, že v seriálu umírá L Lightovi v náručí. (Shley)