Guru

• Indie

Gurukant

Drama / Romantický / Životopisný

Indie, 2006, 166 min

Po té, co Mani Ratnam pracoval nejprve s Abhiskem a Aishwaryou zvlášť, Abhiskovi pomohl k jeho první Filmfare za Yuvu, a Aishwaryu uvedl do filmového světa v jejím debutu v Iruvaru, nyní s nimi poprvé spolupracoval společně. Vybral si příběh jako vystřižený z Občana Kanea nebo Letce, případně z české Kariéry a dalších filmů tolik typických pro polovinu 20. st. Spekuluje se o intenzivní inspiraci životním příběhem velkoprůmyslníka Dhirajlala Hirachanda Ambaniho (1932-2002). Formálně je celek skutečně velice podobný Scorseseho životopisu Howarda Hughese a odlišuje se pouze indickými reáliemi, hudbou (samozřejmě výtečnými hudebními klipy) a dramatickou skladbou, ale jinak bylo vše podřízeno světové premiéře filmu v Kanadě. V té době také expandoval reálný vztah Aishwaryi a Abhisheka, kteří oznámili své zasnoubení a čtvrt roku po té proběhla svatba. Z jejich hereckých partnerů je nutné zmínit ještě dokonalou Vidyu Balan a skutečně orientální taneční číslo s Mallikou Sherawat. Guru popisuje téměř celý život jako vzestup jednoho vesnického chlapce, který jsa věren svých kořenů dosáhl maxima. Příběh nás nenápadně posiluje ve víře v čestnost, práci a v neposlední řadě má i argument pro kvalitní manželství z rozumu. Svým způsobem je velice staromilský a zároveň právě v této urputnosti velice moderní. Aish a Abhi mají možnost sehrát zralé role ve velkém časovém rozsahu od mladických nerozvážností přes nalezení životní shody, kterou nedokáže nic zlomit. Je radost sledovat vývoj jejich vztahu a tušit za ním jejich reálnou lásku. Ne všude na světě bývá tak samozřejmé, aby se reálné páry staly vynikající součástí velkých filmů. Guru je o to unikátnější, vzhledem k posunu, jaký nastal v příštím projektu Ratnama a Bachchanových. V Raavanu byly dohnáni až na dno zvráceného vztahu oběti a únosce, což sice potvrdilo jejich variabilitu pro filmový průmysl, ale zároveň se vyvarovalo duplicitě interního kouzla Gurua.(18.1.2011)

Rozpočet INR 150miliónovTržby USA $2,096,000Tržby Celosvetovo $24,108,727(11.6.2009)

Jeden z mála indických filmů, kde láska nehraje hlavní roli. Musím přiznat, že v druhé polovině filmu jsem sama nevěděla, jestli mám Gurukantovi držet palce, nebo spíš fandit novinářům a soudu. Rozhodně to není jednoznačně kladný a bezvýhradně sympatický hrdina.(2.11.2008)

• - Zasnoubení Aishwaryi a Abhisheka bylo oznámeno 14. ledna 2007, dva dny po uvedení Gurua do kin. Vzali se 20. dubna 2007. (NinadeL)

• - Při natáčení scény na kole pro hudební klip "Barso Re" se Aishwarye Rai zamotala sukně do kola a Aish se zranila, což způsobilo přestávku v natáčení. (NinadeL)