Princezna Fiona je prokletá. Ve dne je kráska, v noci se mění v ošklivku a tráví život zavřená ve věži. Vysvobodit ji může jen pravá láska. Její rodiče, král Harald a královna Lilian, už přestali doufat, že se najde pro jejich nebohou dceru ten pravý osvoboditel, a rozhodli se požádat o pomoc Rampelníka. Ten požaduje za zlomení kletby celé království Za sedmero horami. Královští rodiče by dali vše, jen aby se jejich dcera netrápila, a tak jsou připraveni s Rampelníkem podepsat smlouvu. Král již drží v ruce pero, když se dozví, že Fiona byla zachráněna Shrekem, a není tudíž nutné vzdávat se království. Rampelník zuří, přeje si, aby se Shrek nikdy nenarodil, ale není mu to nic platné. Uplyne několik let. Fiona a Shrek spolu žijí ve šťastném manželství, mají tři roztomilé děti. Shrek už nikoho neděsí, naopak neuplyne den, aby se na ně nepřijeli podívat nějací zvědavci. Shrekovy dny plynou a jsou jeden jako druhý. Shrek toho začíná mít pomalu plné zuby. Když mají děti první narozeniny, vydává se celá rodina do království Za sedmero horami, aby se všemi tuto událost oslavili. Oslava neprobíhá podle Shrekových představ a ve Shrekovi takzvaně bouchnou saze. Práskne do stolu a odchází neznámo kam. Potkává se s Rampelníkem, který je vychytralý a rozhodne se Shrekovu špatnou náladu využít ve svůj prospěch. Přiměje Shreka, aby se mu svěřil, a když Shrek poví, že by si přál prožít alespoň jeden den jako pravý zlobr, který má u ostatních respekt, dá mu Rampelník podepsat smlouvu. Výměnou za to, že se ho okolí bude ten den bát, si smí vzít jakýkoliv den ze Shrekova předchozího života. Rampelník si potají vybere den, kdy se Shrek narodil. To znamená, že nikdy neosvobodil Fionu a král s královnou podepíší smlouvu o předání království. Jakmile král podepíše, oba i s královnou zmizí. Zpočátku je Shrek nadšený. Kdekoliv se ukáže, lidé prchají v obavách o svůj život. Jeho radost však netrvá moc dlouho. Jen do okamžiku, kdy začíná objevovat plakáty, na kterých je Fiona hledaná jako zločinec. To se ho dotkne a hned běží domů. Jeho dům, kde s Fionou a dětmi žil, je zpustošený a jeho rodina nikde. Vydá se tedy na místo, kde s nimi byl naposledy, do království Za sedmero horami. Král a královna nikde, na zámku je pánem Rampelník a zlobři jsou zotročení a využíváni na ty nejtěžší práce. Cestou se potká s Oslíkem, který Shreka nezná, ale později mu začne důvěřovat, když se mu Shrek svěří s tím, co se mu stalo a jak moc mu chybí jeho nejbližší. Oslík si přečte smlouvu Shreka s Rampelníkem a zjistí, že jen Fionin polibek z pravé lásky může Shreka zachránit. Jinak se po uplynutí 24hodinové lhůty rozplyne. Shrek se domnívá, že to je podmínka, kterou hravě splní. Fiona ho totiž opravdu miluje, ale již brzy zjistí, jak byla jeho představa lichá. Fiona si Shreka pochopitelně nepamatuje, z věže se dostala sama, bez cizí pomoci a nyní stojí v čele odbojové skupiny proti Rampelníkovi. Kromě toho, že se dostala z věže, se však na její kletbě nezměnilo nic. Shrek se velmi snaží, aby si ho Fiona zamilovala, ale ona na pravou lásku nevěří, a navíc se chystá se svými spolubojovníky přepadnout Rampelníka, který se má údajně vydat na lov zlobrů. Jenže tentokrát se lovu neúčastní sám. Angažoval Krysaře, který se ukryl v kočáře a svou píšťalkou přinutil zlobry odejít dobrovolně do otroctví. Fiona je v koncích. Teď je zřejmě vše ztraceno, ale Shrek si myslí, že polibek vše vyřeší... (TV Prima)

Skejpr

Překvapivě snesitelné zakončení série, které jednak totálně ignoruje trojku (až na narozené děti) a druhak spíše, než aby vařilo z vody, se vrací k prvním dvěma dílům a nostalgicky, ovšem se silnou dávkou sebekritiky rekapituluje a zasnívá se. Divák si tak uvědomí skutečnou cenu (především) prvního a druhého dílu tak, jako si Shrek uvědomí cenu své rodiny. Potěšující je, že Disneyovské moralizování tentokrát nenajdete a ani v nejsmutějších momentech film nesklouzne k citovému vydírání a podbízivé emotivnosti. Škoda v podstatě jen toho, že občas SILNĚ zahapruje vnitřní logika a že, chtě nechtě, Shrekův vesmír je definitivě vyčerpaný a vydřený až na kost. Přesto relativně slušné. 7/10 ()

BadoXXII odpad!

Myslel som si, že už horšie ako Shrek 3 to byť nemože. Omyl. Dvakrát som pri pozeraní zaspal. Dal som tomu však aj tretí pokus. Udivovalo ma totiž ako to môže byť až také zlé a nevtipné. Dokonca aj na hroznej trojke som sa aspoň usmial. Toto je na čistý ODPAD. ()

Dudek

Po příšerné trojce tvůrci příjemně překvapili. Určujícím prvkem je samozřejmě synopse, která sice není geniální, ale nabízí množství setsakra zajímavých situací. Nejen tvůrci si nejspíš již při sepisování předchozích dílů představovali, jak by to všechno dopadlo, kdyby Shrek Fionu nezachránil. Včlenění nových postav do shrekovského světa je plynulé a logické. Nástin alternativních charakterů je při srovnání s jejich reálnými předchůdci zábavné a díky novosti i nenudící. Problémem je ale fakt, že tahle animovaná hrátka se již notně vzdaluje od původního konceptu. Chybí pichlavý humor, přidrzlé narážky a celý díl se šablonovitě vnucuje do škatulky trošku pobavit, hodně poučit a hlavně neurazit. ()

TeeAge

|| Scenár: Josh Klaisner, Darren Lemke / Based on characters by William Steig | Hudba: Harry Gregson-Williams | Produkcia: Gina Shay, Teresa Cheng, Andrew Adamson, Aron Warner, John H. Williams | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: DreamWorks Animation, Pacific Data Images | Rozpočet: 165 miliónov $ | Tržby: 752,600,867 $ || Ako sa aj na tržbách ukazuje, po dobrých rozprávkach je vždy veľký dopyt. Dnes má rodič sakra ťažkú úlohu nájsť vhodný kinový kus pre svoje ratoleste. AjkeĎ v trochu drsnejšom a temnejšom kabáte, Shrek 4 je zaujímavým uzavretím dnes už kultovej ságy. Bože chráň od Ďalšieho nečakaného návratu... :D ()

Ainy

Usedlý, rodinný život časem začíná nebavit téměř každého chlapa, který byl zvyklý na svůj mládenecký standard, tak proč by to zrovna u Shreka mělo být jinak. Musím říct, že jako odvážná a neohrožená revolucionářka s rozpuštěnými vlasy se mi Fiona líbila o mnoho víc. Ze všech nejvíc asi pobavil obézní Kocour v botách ... ehh ... pardon, vlastně lépe napsáno "Kocour bez bot" jehož pohybové kvality byly značně omezeny díky pneumatice kolem pasu (chudák Perníček) ()

Falko

Nepamätam si uz tak dobre na predchadzajuce casti, pretoze som ich videl dost davno, ale myslim, ze sa nadalej na mojom trone udrziavaju prve dve casti a tretia naopak asi na tom najslabsom priemernom mieste. Takze stvorka - posilnena 3D zazitkom je u mna na 80%, pretoze ma pribeh celkom zaujal, aj ked asi aj tu mi chybala spusta gagov, ktore boli v prvych dvoch castiach, ale predsa len opät som sa pobavil a na zlepsenie nalady je to spravna volba... 06.07.2010 _______ Mike Myers - (Shrek) +++ Cameron Diaz - (Princezna Fiona) +++ Eddie Murphy - (Oslík) +++ Antonio Banderas - (Kocour v botách) +++ Justin Timberlake - (Artie) +++ Maya Rudolph - (Rapunzel) +++ Ian McShane - (Kapitán Hook) +++ Larry King - (Doris) +++ Produkcia: Andrew Adamson +++ Hudba: Harry Gregson-Williams +++ (Videl v kine 06.07.2010) +++ ()

Jezinka.Jezinka

Žádný převrat se nekonal, úplná katastrofa taky ne. Člověk chápe (a jistě by to chápal i zlobr), že když se to zlobrovi v životě semele tak, že je z něj taťka, ty malé zelené piskoře má rovnou tři (vícečetné vrhy jsou tam, kde je vysoký úhyn, co tím chtějí tvůrci říct?) a vidláci k němu chodí na kafčo po nedělním obědě, že ho to mírně řečeno netěší. Jenže když cesta do alternativního osudu, kde by všechno bylo po zlobrovsku, proč jsou některé věci úplně jinak a vlastně nelogicky? Ve Shrekově původním světě a v dimenzích možností toho světa nebyly davy zlobrů, zlobři jsou navíc od začátku líčeni jako individualisti, Shrek byl právě od počátku výjimka. Proč Dračice na Oslíka reaguje tak, jak reaguje a ne tak, jak reagovala tehdá, před těmi dávnými lety? A kde se tam vzaly všechny ty čarodějnice? Jenže pořád tu je jedna dost zásadní věc - mám ráda dobré konce a většinou mi nevadí ani to, že jsou přeslazené jak cukrová vata, i když je ta vata zelená a zavání bahnem. ()

viperblade

I na zlobry občas padne depka z toho, že žijí monotónně. A jak tohle vyřešit? No zkusit si prožít jeden den jako ten starý, poctivý zlobr, kterého se každý bál. Jenže v tom je háček (jako vždy)… Shreka mám rád (dokonce i všemi zatracovanou trojku) ale u tohoto dílu jsem si (ze začátku) říkal, že to je takové už dost o ničem. Vtípky nefungovaly, příběh byl nijaký, ale pak se to rozjelo a finále mi připomnělo to, co jsem na Shrekovi vždycky měl rád. Vtípky a bitky. A hlavně kvůli finále musím trochu přitlačit a těch 70 % poslednímu (?) Shrekovi dát. A zazvonil zvonec a… však už to znáte. ()

D.Moore

Další zelená nuda. Sice o něco snesitelnější než minule, ale stejně už naštěstí poslední. Třetí a čtvrtý díl si série o zkrátka Shrekovi nezasloužila... Možná mělo tvůrce včas napadnout, že zlobři jsou jako cibule, ze které už oloupali tolik vrstev, že z ní skoro nic nezbylo. Tentokrát se podle mě podařila vlastně jen scéna, ve které Shrek znovu straší vesničany (to je moc hezká připomínka nálady prvních dílů) a několik vtipů s kocourem. Zápletka je jednou z nejotřepanějších moralitek, kterých jsme už viděli stovky, no a co měla znamenat ta rádoby vtipná taneční čísla...? Nevím. ()

kulyk

Milé výsledky ovulací a svižně shrnovaných předkožek, to to ale vzalo konec, co? Tak si dejte jednu variaci na ,,kalhoty času", vyberte si tu správnou nohavici a mazejte hnípat, ať vám zítra pančitelka nenatrhne prdky. - Stále dobré, praví tatínek Kulyksson. A přemýšlí, zda si z filmu nevezme nějaké to ponaučení. ()

MMR

Jediný díl, který za něco stál, byl ten první. Ostatní už vážně nic moc, bez nich by se svět určitě obešel. I když tahle čtverka se mi líbila více než trojka. Asi proto, že to mělo zajímavý nápad. Ovšem mě velice nudil začátek filmu, který mi vyloženě nesedl a začal mi film znechucovat. Ovšem postupem času se to stalo celkem obstojným a malinko i zajímavým. ()

a.kopecka

Shrek svým způsobem dospěl – vede poklidný život v bažině, vychovává trojici malých zlobřátek a neustále oplývá láskou k Fioně – těžko ale říct, jestli je to dobře. Vizuálně série udělala určitě velký krok dopředu, obsahově ale poněkud zaostává. Když si vzpomenu na nedávné zakončení Toy Story, mám pocit, že rozloučení se Shrekem mohlo být o něco důstojnější a zajisté i zábavnější. Tančící zlobři, ba ani vypasený Kocour v botách, film opravdu nezachrání. - 45% ()

Spooner

Další smutný odvar kdysi vtipné série, ve kterém se opravdu už jenom vaří z vody. Příběh je o ničem, nápady by se společně s vtipnými scénami daly spočítat na prstu jedné ruky, animace za těch x let od prvního dílu vůbec nepokročila a z celého filmu sálá pachuť absolutní zbytečnosti. Shrek se zde navíc už definitivně změnil v nesympatickýho blbce, kterýmu ani po hodině filmu nedochází, že si ho tam nikdo nepamatuje. Holt pryč jsou ty časy kdy to býval sympaťák, co si dělal efektivně srandu z pohádek a všeho okolo. ()

FlyBoy

Znechutený tretím, riadne dokaličeným dielom som na adresu štvrtého Zlobra vypustil do éteru formulku typu "o čom?" Štvrté, zároveň snáď posledné dobrodružstvo zeleného dobrodruha moje unáhlené i skeptické predzvesti trošičku odvracia. Nejde o žiadnu vylepšujúcu nadstavbu, z ktorej by som sa zrazu po…miatol, to nie. Kombinujú sa tu overené prvky už kedysi videného, k fikčnému svetu sa pridáva téoria paralélneho a cez akceptáciu "mainstreamových" klišé nastáva v korelácií celej "Shrekovskej" dynastie prerod rozlietaného rebela na usadnutého tatka. Záporák "sucks", emancipovaná Fiona "rulezzz" a samé "Ho-Pi-Ti-Ha" ("I would like to thank to Randy March for useful inspiration") bez nejakej neprekonateľnej alebo aspoň zapametateľnej momentky v rámci slovných hrátok. Konštatovanie, ktoré neznie moc prívetivo, že? Faktom ale ostáva, že cez všetkú tu (silou mocou) zastieranú vyčerpanosť či reprízovosť je "Shrek Forever After" dôstojným zakončením jedného ambiciózneho projektu, ktorý si v minulosti oprávnene vyslúžil nemalé ovácie. Tento odchod by som prirovnal k ukončeniu kariéry hokejovej legendy Marka "Messa" Messiera. Hráč, ktorý sa kadejakými rekordmi zapísal do dejín NHL, ale po prekročení produktívneho veku u neho nastal rapídny pokles výkonnosti a na ľade ho držal iba akýsi fandovský zotrvačník (+prachy). V tomto období (až na pár svetlých chvíľ) hral naozaj biedne, vedel to on, vedeli to funkcionári, vedeli to fanúšikovia. Dlho si svoju prebytočnosť neuvedomoval, až v jeden deň rozum dostal a predsa len so cťou odišiel-ceľkovo obstál. ()

Phobia

Fakt doufám, že název nekecá; křeč se nemá protahovat, ať se člověk zbytečně netrápí, chce to rázně utnout! Lepší než Shrek Třetí, ale koukat na to pořád silně zavání časovraždou. Shrekovy cecíky už jsou vytahané a vyschlé, páni filmaři, najděte si už konečně jinou dojnou krávu... nebo do téhle napumpujte šťávu! 50% ()

Hrabka

Rozloučení se Shrekem proběhlo obstojně, to beze sporu. Takové zakončení by mohla závidět kdejaká filmová série. Pocta legendárním postavičkám, které zazářily v jedničce a dvojce, byla úspěšná. Film mě docela bavil, klasičtí komikové (oslík, pinocchio) nezklamali a sci-fi nápad byl zajímavý a nápaditý. Příběh nebyl špatný a provázání s předchozími díly potěšilo. Vaya con Dios Shreku, Fiono, Oslíku, Kocoure, Pinocchio, Perníčku. 70% ()

juta

Kam se vytratila ta pohádková hravost? Pociťuju to u každého pokračování. Mělo by se přestat už u prvního dílu a to nejen u Shreka, ale u všech pohádek. U pokračování se originalita rychle vytrácí. Pro fanoušky je vždycky dobrá zpráva, když se udělá další díl, ale nebylo by lepší udělat úplně novou pohádku, která není okoukaná? Jinak je čtvrtý díl i přesto docela zajímavý a dá se na to koukat. Je i občas vtipný, ale na jedničku to nemá. ()

Fiftis

Ľudia sú už možno presýtení týmto produktom a ja osobne považujem záverečnú časť za totálne zbytočnú. Na Shreka budem pozitívne spomínať aj naďalej, ale iba v prípade prvých dvoch filmov, tretí bol iba priemerom a ten posledný za veľa teda nestál. ()

DJ_bart

Jakožto završení kultovní série splňuje 'Shrek 4ever After' svoje ambice i žánrový proporce. Já si tuhle důstojnou rozlučku neskutečně užil a zamiloval – jak v roce 2011 v místním kině, tak při každoročním Shrek maratonu – a to mi nikdo nevezme.... Neprávem podceňovaná kultovka, báječný guilty pleasure, a zároveň nejvíc underrated animák co znám. Sledování v kolektivu povinností. ()

Pátý Shrek má zelenou

Pátý Shrek má zelenou

05.04.2023

Těžko uvěřit, že už to je víc jak dvacet let od premiéry prvního Shreka. Poslední film z milované série pak dorazil do kin v roce 2010, už tehdy se ale zdálo, že byl koncept vyždímán na maximum a… (více)