Shrek: Zvonec a konec

Shrek Forever After

Shrek: Zvonec a koniec

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2010, 89 min

Žádný převrat se nekonal, úplná katastrofa taky ne. Člověk chápe (a jistě by to chápal i zlobr), že když se to zlobrovi v životě semele tak, že je z něj taťka, ty malé zelené piskoře má rovnou tři (vícečetné vrhy jsou tam, kde je vysoký úhyn, co tím chtějí tvůrci říct?) a vidláci k němu chodí na kafčo po nedělním obědě, že ho to mírně řečeno netěší. Jenže když cesta do alternativního osudu, kde by všechno bylo po zlobrovsku, proč jsou některé věci úplně jinak a vlastně nelogicky? Ve Shrekově původním světě a v dimenzích možností toho světa nebyly davy zlobrů, zlobři jsou navíc od začátku líčeni jako individualisti, Shrek byl právě od počátku výjimka. Proč Dračice na Oslíka reaguje tak, jak reaguje a ne tak, jak reagovala tehdá, před těmi dávnými lety? A kde se tam vzaly všechny ty čarodějnice? Jenže pořád tu je jedna dost zásadní věc - mám ráda dobré konce a většinou mi nevadí ani to, že jsou přeslazené jak cukrová vata, i když je ta vata zelená a zavání bahnem.(4.1.2014)

Překvapivě snesitelné zakončení série, které jednak totálně ignoruje trojku (až na narozené děti) a druhak spíše, než aby vařilo z vody, se vrací k prvním dvěma dílům a nostalgicky, ovšem se silnou dávkou sebekritiky rekapituluje a zasnívá se. Divák si tak uvědomí skutečnou cenu (především) prvního a druhého dílu tak, jako si Shrek uvědomí cenu své rodiny. Potěšující je, že Disneyovské moralizování tentokrát nenajdete a ani v nejsmutějších momentech film nesklouzne k citovému vydírání a podbízivé emotivnosti. Škoda v podstatě jen toho, že občas SILNĚ zahapruje vnitřní logika a že, chtě nechtě, Shrekův vesmír je definitivě vyčerpaný a vydřený až na kost. Přesto relativně slušné. 7/10(13.7.2010)

Máte-li v pohádce silného záporáka, máte půl úspěchu v kapse. Když k tomu navíc hned v úvodní scéně necháte zaznít banjo odkaz na Boormana, naznačující že se tentokrát bude hrát na dospělejší notu, tak vlastně ani moc nevadí, když se ukáže, že právě pro tu vážnost (možná silné slovo, ale oproti minulým dílům nikoli neopodstatněné) je to přeci jen trochu moc suché. Navíc jako bonus se zdařil i "restart" ve zpackané trojce již značně otravného dua Oslíka s Kocourem, což se rovná zázraku a ne zrovna malému.(16.7.2010)

SHREK: ZVONEC A KONEC je důstojné završení zlobřích dobrodružství, čímž výčet veškerých pozitiv a negativ končí. "Zelená" série je již od svého počátku založena na variování zaběhnutých pravidel co do žánru (první), kategorie (druhý) a vlastního fikčního světa (třetí), přičemž doufejme že poslední (čtvrtý) díl všechny zmíněné spojuje dohromady. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že to, co se má znovu-ustavovat a v očích diváků po nepodařené trojce legitimizovat, zde skončí obrácené na hlavu a jde proti duchu zavedené značky. Potíž není v tom, že časoprostorové vztahy, které platily v předcházejících částech, jsou zde ignorovány z důvodu podřízenosti vtipné situaci, ale spíše v překvapivě konzervativním vyznění celého díla. Ze zlobra se stává taťka od rodiny, u kterého je postupná socializace završena měšťáckým způsobem života, s nímž se v závěru smíří a je za něj dokonce vděčný. Stejně tak předtím parodované prvky jsou zakomponovány do vyprávění (hudební vložky a bojové atrakce) a z celku činí ničím nevybočující, pouze caprovsky potemnělou disneyovku. (Efektní 3D přidává na celkové temnosti obrazu a slouží pouze k několika z vyprávění vytrhujícím, k divákovi letícím předmětům.) Se znalostí předcházejícího jde o zábavnou podívanou, která všechny dobré vtipy předvedla již v upoutávce, ale rozhodně nelze snad poslední kapitolu shrečího světa srovnávat s hlavními inspiračními zdroji - ŽIVOT JE KRÁSNÝ a NA HROMNICE O DEN VÍCE.(21.9.2010)

Kvalitativní posun oproti Shreku třetímu, nicméně stále je to na hony vzdálené kvalitě, nápadu a příběhu Shreka původního, prvního. Snad už tahle série opravdu skončila šťastně až do smrti... Protože hlavně scénáristé už opravdu netuší, co mají dělat, vykrádají jak sami sebe, tak spoustu ostatních a zůstává nám tedy pouze pár slušných gagů a dobře vybrané písničky k některým scénám. A emancipovaná Fiona. Tak tedy zvonec a konec a ani trochu mě to nemrzí. Bohužel.(14.9.2010)

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. dubna 2010 na Tribeca FF. (Varan)

• - Po premiéře filmu Eddie Murphy prohlásil, že chtěl v padesáti pověsit herectví na hřebík a užívat si života. “Teď mám padesátku na krku a pořád hraju, navíc osla“, doplnil herec. (Mafyn)

• - Původní anglický název filmu zněl Shrek Goes Fourth, ale pouze do té doby, než se rozhodlo, že čtvrtý Shrek bude posledním dílem série. (Karlsberger)