Shrek: Zvonec a konec

Shrek Forever After

Shrek: Zvonec a koniec

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2010, 89 min

Čtvrtý Shrek byl pro mě příjemným překvapením. Nevařil z vody a kupodivu nebyl žádnou samoúčelnou taškařicí plnou odkazů. Úvodní zkratka Shrekova rodinného života byla skvělá a smál jsem se u ní nahlas, jenže pak jako by vyprávění zvážnělo (dokonce i oslík se zklidnil) a přestože jsem se už tak moc nezasmál, líbilo se mi to. Až do konce. Hrálo se na dosplělejší notu, ochucenou sem tak podařeným vtípkem (perníček, kocour), a myslím, že rodiče si tentokrát užili víc než děti. Příběhu i jednotlivých vtípků.(11.3.2012)

"Shrek: Zvonec a konec" je tím nejdůstojnějším zakončením, jaké si mohl tento zelený, devět let trvající fenomén vůbec přát. A nejde pouze o nostalgické připomenutí některých zásadních scén ze samého počátku příběhu, jde (a to především) o styl vyprávění, který dělá "Shreka" opět spíše "krásným" než "cool". I když jsem po zhlédnutí nebyla tak překvapená jako po zhlédnutí jedničky, ani jsem se nechytala za břicho jako po zhlédnutí dvojky (a nebyla jsem ani v rozpacích jako po zhédnutí trojky), musím říct, že to stálo za to. Kvalitní příběh, propracovaná animace, roztomilé vtípky, dojemný závěr (ano, opět jsem plakala) a všudypřítomná nostalgie doprovázená smutkem nad blížícím se koncem zlobřích dobrodružství...:-( Pokud bych měla poslednímu "Shrekovi" něco vytknout, byla by to neúčast některých postav, konkrétně pak Krasoně a mladičkého Artuše. První zmiňovaný byl alespoň "zvěčněn" v závěrečných titulcích, ale Artie, kterému byl věnován de facto celý předchozí díl, se nedočkal ani toho. Pořádí dílů (od nejlepších po nejslabší): Druhý - čtvrtý - první - třetí. Sbohem, Shreku @ spol... (♥♥♥)(25.6.2012)

Jediný díl, který za něco stál, byl ten první. Ostatní už vážně nic moc, bez nich by se svět určitě obešel. I když tahle čtverka se mi líbila více než trojka. Asi proto, že to mělo zajímavý nápad. Ovšem mě velice nudil začátek filmu, který mi vyloženě nesedl a začal mi film znechucovat. Ovšem postupem času se to stalo celkem obstojným a malinko i zajímavým.(5.6.2011)

Znechutený tretím, riadne dokaličeným dielom som na adresu štvrtého Zlobra vypustil do éteru formulku typu "o čom?" Štvrté, zároveň snáď posledné dobrodružstvo zeleného dobrodruha moje unáhlené i skeptické predzvesti trošičku odvracia. Nejde o žiadnu vylepšujúcu nadstavbu, z ktorej by som sa zrazu po…miatol, to nie. Kombinujú sa tu overené prvky už kedysi videného, k fikčnému svetu sa pridáva téoria paralélneho a cez akceptáciu "mainstreamových" klišé nastáva v korelácií celej "Shrekovskej" dynastie prerod rozlietaného rebela na usadnutého tatka. Záporák "sucks", emancipovaná Fiona "rulezzz" a samé "Ho-Pi-Ti-Ha" ("I would like to thank to Randy March for useful inspiration") bez nejakej neprekonateľnej alebo aspoň zapametateľnej momentky v rámci slovných hrátok. Konštatovanie, ktoré neznie moc prívetivo, že? Faktom ale ostáva, že cez všetkú tu (silou mocou) zastieranú vyčerpanosť či reprízovosť je "Shrek Forever After" dôstojným zakončením jedného ambiciózneho projektu, ktorý si v minulosti oprávnene vyslúžil nemalé ovácie. Tento odchod by som prirovnal k ukončeniu kariéry hokejovej legendy Marka "Messa" Messiera. Hráč, ktorý sa kadejakými rekordmi zapísal do dejín NHL, ale po prekročení produktívneho veku u neho nastal rapídny pokles výkonnosti a na ľade ho držal iba akýsi fandovský zotrvačník (+prachy). V tomto období (až na pár svetlých chvíľ) hral naozaj biedne, vedel to on, vedeli to funkcionári, vedeli to fanúšikovia. Dlho si svoju prebytočnosť neuvedomoval, až v jeden deň rozum dostal a predsa len so cťou odišiel-ceľkovo obstál.(2.6.2011)

Bylo nebylo. Nebylo... Zelená idea je v krizi. Koncept rodiny je v krizi. Není divu, že se zelenou famílií to jde z bláta do p..lenek. Krize mužské role ve společnosti, kde se muž z lovce mamutů promění v taťuldovskou postavičku, zasáhne i Shreka. A přesune jej do alternativní reality, ve které se první tři díly nestaly, protože se smrdutý zlobr nenarodil. Což je sen všech hollywoodských tvůrců, kteří cosi zbabrali a mají šanci něco vymazat a přepsat historii. Zatímco Shrek zůstane oním domestikovaným mazlíkem, v němž se jen váhavě ozývají někdejší dravčí pudy, jeho milá Fiona se stane profesionální odbojovou Amazonkou vedoucí podzemní hnutí proti machiavellistickému skřítkovi a i ostatní známé postavy ve vývoji svých charakterů prokazují, jak mesiášský vliv na ně Shrek měl. Celé se to odehrává ve stylu "jeden zlobr změní svět", humor je čerpán zejména z nekonečných odkazů a running jokes. A samozřejmě z druhých námluv lásky na první políbení. Reparát se zdařil, žák nepropadl.(14.6.2010)

• - Jedná se o první díl série, ve kterém je možné Fionu vidět s rozpuštěnými vlasy. (fiLLthe3DD)

• - Na začátku filmu můžeme vidět, že oslava narozenin Shrekových dětí se pořádá v hospodě U Otráveného jablka, kterou známe již z předchozích dílů. (Karlsberger)

• - Spoiler: Rampelník je jediný Shrekův úhlavní nepřítel, který zůstal naživu. (Karlsberger)