Shrek: Zvonec a konec

Shrek Forever After

Shrek: Zvonec a koniec

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2010, 89 min

Vydařené pokračování parádní jedničky, slušné dvojky a silně nepovedené trojky. Extra body za alternativní realitu, Rumpelníčka a Krysaře. PS: Rozpušťené kadeře Fioně sluší daleko víc (skoro jsem si myslela, že sleduju zlobří verzi Nariko z Heavenly Sword).70%(6.10.2011)

Máte-li v pohádce silného záporáka, máte půl úspěchu v kapse. Když k tomu navíc hned v úvodní scéně necháte zaznít banjo odkaz na Boormana, naznačující že se tentokrát bude hrát na dospělejší notu, tak vlastně ani moc nevadí, když se ukáže, že právě pro tu vážnost (možná silné slovo, ale oproti minulým dílům nikoli neopodstatněné) je to přeci jen trochu moc suché. Navíc jako bonus se zdařil i "restart" ve zpackané trojce již značně otravného dua Oslíka s Kocourem, což se rovná zázraku a ne zrovna malému.(16.7.2010)

Bylo nebylo. Nebylo... Zelená idea je v krizi. Koncept rodiny je v krizi. Není divu, že se zelenou famílií to jde z bláta do p..lenek. Krize mužské role ve společnosti, kde se muž z lovce mamutů promění v taťuldovskou postavičku, zasáhne i Shreka. A přesune jej do alternativní reality, ve které se první tři díly nestaly, protože se smrdutý zlobr nenarodil. Což je sen všech hollywoodských tvůrců, kteří cosi zbabrali a mají šanci něco vymazat a přepsat historii. Zatímco Shrek zůstane oním domestikovaným mazlíkem, v němž se jen váhavě ozývají někdejší dravčí pudy, jeho milá Fiona se stane profesionální odbojovou Amazonkou vedoucí podzemní hnutí proti machiavellistickému skřítkovi a i ostatní známé postavy ve vývoji svých charakterů prokazují, jak mesiášský vliv na ně Shrek měl. Celé se to odehrává ve stylu "jeden zlobr změní svět", humor je čerpán zejména z nekonečných odkazů a running jokes. A samozřejmě z druhých námluv lásky na první políbení. Reparát se zdařil, žák nepropadl.(14.6.2010)

Ja vám ani neviem. Postačia tri ? Nie sú málo? Alebo naopak, nemal by som ubrať? Každopádne, posledný Shrek sa vám predstaví v úplne novej forme aká je od neho očakávaná. Zelená je zlatá, z manželky je bojovníčka, z oslíka je miestami pes, z kocúra v botách je "fat" kocúrik v botách. Prvé minúty z filmu by bolo hodno rozdrviť, rozmasiť, zrecyklovať a vytvoriť absolútne nanovo. Pýtate sa prečo? N-u-d-a. Nudné rozprávanie o taťkovi zlobrovi, ktorý je zo svojej stereotypnej situácie nešťastný. A prebiehajúca zábava? Pche, haha, nie - žiadna. Avšak pozor, keď sa na scéne objavil kocúr Banderas, začal nepretržitý kolobeh smiechu a plaču (v dobrom slova zmysle). Počas celého diania milo prekvapí iniciatíva tvorcov, uprednostňujúca vtípky pre staršie publikum (aj keď mi tých päťročných bolo občas ľúto). Solídne, ale bohužiaľ "iba" mierne nadpriemerné zakončenie. (Afterparty už nebude?) *3D*(15.7.2010)

„Feed me… if you dare.“ Shrek zestárnul a zvážněl, ale ještě bude potřebovat jeden den na to, aby mu došlo, že život je krásný ((c) Frank Capra). Scénáristé se moc nevytáhli, což tentokrát míním jako eufemismus pro „předvedli velký kulový“. Kromě Caprovy klasiky obšlehli nápady a dějové zvraty z tak horentního množství filmů (včetně předchozích Shreků), že příběh musí nutně připadat povědomý a předvídatelný i svátečním divákům. Pánové zodpovědní za dějovou kostru opomíjejí, že stav „nikdy jsem neviděl Shreka“ platí pro ostatní charaktery, nikoli pro většinu diváků. Pravda, nad kocourovým prosebným výrazem jsem zjihnul i napodruhé, ale citové vydírání není fér, takže tohle nepočítám. Humor je mnohonásobně přímočařejší než v prvních dvou dílech, vtipné mají být především pády, škleby a songy hrající během scén, k nimž se vůbec nehodí. Známou partu nedoplnila žádná postava, kterou bych chtěl adoptovat, nebo utopit. Nikdo výrazný. Výrazné nejsou ani změny, jež byly dopřány zavedeným hrdinům. Nefyzickou proměnu prodělala akorát Fiona, která si ale své emancipace neužije dlouho. Opatrnost, důraz přikládaný tradičním hodnotám a přisouzení neměnné role každému členovi rodiny mne v současné mainstreamové americké produkci začínají pěkně štvát. Cožpak nežijeme v 21. století a cožpak dřívější filmy stejně komerčního charakteru (třeba právě Shrek 1 a 2) nedokázaly, že to jde i jinou, neokoukanou a odvážnější cestou? Čtvrtý Shrek mě bavil víc než Shrek třetí, ale ani v jednom okamžiku tolik, abych litoval, že bude nejspíš vážně Shrekem posledním. Nechť je. 60% Zajímavé komentáře: Nathalie, snob(13.7.2010)

• - Spoiler: Rampelník je jediný Shrekův úhlavní nepřítel, který zůstal naživu. (Karlsberger)

• - Původní anglický název filmu zněl Shrek Goes Fourth, ale pouze do té doby, než se rozhodlo, že čtvrtý Shrek bude posledním dílem série. (Karlsberger)

• - Jedna z Rampelníkových čarodějnic se jmenuje Baba podle čarodějnice Baby Jagy. (Karlsberger)