Shrek: Zvonec a konec

• Nizozemsko

Shrek Forever After

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2010, 89 min

Jediný díl, který za něco stál, byl ten první. Ostatní už vážně nic moc, bez nich by se svět určitě obešel. I když tahle čtverka se mi líbila více než trojka. Asi proto, že to mělo zajímavý nápad. Ovšem mě velice nudil začátek filmu, který mi vyloženě nesedl a začal mi film znechucovat. Ovšem postupem času se to stalo celkem obstojným a malinko i zajímavým.(5.6.2011)

DVD/// Obsazení 8/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Animace 7/10/// +některé postavičky opět pobaví (Kocour v botách, Perníček), některé písničky jsou hodně pěkné, závěrečné akční finále je super, několik hlášek a gagů pobaví, zápletka -jinak příběh opět za moc nestojí, tvůrci vykrádají sami sebe, už to opravdu není taková zábava, animace se opět nikam dál neposunula, asi si tvůrci myslí, proč by se měli namáhat, když se jim to tak či tak zaplatí, takové ty rodinné příhody Shreka jsou už vážně otravné/// Někdy mám pro změnu dobrý úsudek v tom na co jít a nejít do kina. Sice 3D by filmu určitě pomohlo a já bych alespoň technickou stránku hodnotil lépe. Bez 3D jsem ale tam kde jsme byly před rokem, dvěma, pěti. V tomhle na rozdíl od konkurenční Doby ledové Shrek těžce prohrává. Samotný děj už mě moc nebavil. Občas jsem se zasmál, akce taky není špatná, ale příběhově už nemá zlobr co nabídnout. Takže snad už to bylo opravdu naposledy./// Celkem 67%///(2.1.2011)

SHREK: ZVONEC A KONEC je důstojné završení zlobřích dobrodružství, čímž výčet veškerých pozitiv a negativ končí. "Zelená" série je již od svého počátku založena na variování zaběhnutých pravidel co do žánru (první), kategorie (druhý) a vlastního fikčního světa (třetí), přičemž doufejme že poslední (čtvrtý) díl všechny zmíněné spojuje dohromady. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že to, co se má znovu-ustavovat a v očích diváků po nepodařené trojce legitimizovat, zde skončí obrácené na hlavu a jde proti duchu zavedené značky. Potíž není v tom, že časoprostorové vztahy, které platily v předcházejících částech, jsou zde ignorovány z důvodu podřízenosti vtipné situaci, ale spíše v překvapivě konzervativním vyznění celého díla. Ze zlobra se stává taťka od rodiny, u kterého je postupná socializace završena měšťáckým způsobem života, s nímž se v závěru smíří a je za něj dokonce vděčný. Stejně tak předtím parodované prvky jsou zakomponovány do vyprávění (hudební vložky a bojové atrakce) a z celku činí ničím nevybočující, pouze caprovsky potemnělou disneyovku. (Efektní 3D přidává na celkové temnosti obrazu a slouží pouze k několika z vyprávění vytrhujícím, k divákovi letícím předmětům.) Se znalostí předcházejícího jde o zábavnou podívanou, která všechny dobré vtipy předvedla již v upoutávce, ale rozhodně nelze snad poslední kapitolu shrečího světa srovnávat s hlavními inspiračními zdroji - ŽIVOT JE KRÁSNÝ a NA HROMNICE O DEN VÍCE.(21.9.2010)

Rozpočet $165miliónovTržby USA $238,736,787Tržby Celosvetovo $749,236,787Tržby za predaj DVD v USA $48,691,47 //počet predaných kusov 2,749,222║Smutný dojazd série, ktorý mal ostať u prvých dvoch dieloch a bolo by všetko fajn, takto to vyznie ako 4-krát vylúhovaný čaj z už neskutočnou pachuťou, hlavne keď popritom vieme ako výborne chutil originál. Možno keby to nebolo celé aspoň zabalené v tak šedom temnom háve, s niektorými prízemnými vtipmi a napchanou otravnou modernosťou, mohlo to urobiť lepší dojem, takto nepomôže ani 3D, ani tých niekoľko zábavných scén....záver pekný ale ten sme už zažili aj v prvom Shrekovi. Od DreamWorks prekvapivo asi najslabší počítačovo animovaný film. /videl v kine 3D verziu 2x: 60%/(23.7.2010)

Zlobr vyhrál. Krize středního věku a podkopávání minulého šťastného konce sice v pohádkách nemají co dělat, ale Shrek s rodinkou a přáteli nám na závěr nadělili dobrodružství překvapivě parádní. Kocour jede na plný plyn, Oslíka je přesně tak akorát a i hlavní dějová linie proradného skřítka tentokrát se šarmem proběhne všemi potřebnými pohádkovými klišé bez zakopnutí. A ještě náramně pobaví a dodá pocit uzavření příjemné série. Po lehkém strachu z projekce tak musím být spokojen.(23.8.2010)

• - Původní anglický název filmu zněl Shrek Goes Fourth, ale pouze do té doby, než se rozhodlo, že čtvrtý Shrek bude posledním dílem série. (Karlsberger)

• - Na začátku filmu můžeme vidět, že oslava narozenin Shrekových dětí se pořádá v hospodě U Otráveného jablka, kterou známe již z předchozích dílů. (Karlsberger)

• - Po premiéře filmu Eddie Murphy prohlásil, že chtěl v padesáti pověsit herectví na hřebík a užívat si života. “Teď mám padesátku na krku a pořád hraju, navíc osla“, doplnil herec. (Mafyn)