Shrek: Zvonec a konec

Shrek Forever After

Shrek: Zvonec a koniec

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2010, 89 min

Fakt doufám, že název nekecá; křeč se nemá protahovat, ať se člověk zbytečně netrápí, chce to rázně utnout! Lepší než Shrek Třetí, ale koukat na to pořád silně zavání časovraždou. Shrekovy cecíky už jsou vytahané a vyschlé, páni filmaři, najděte si už konečně jinou dojnou krávu... nebo do téhle napumpujte šťávu! 50%(1.10.2012)

Originalitou příběhu a zábavností je Zvonec a konec na míle vzdálen svému předchozímu dílu, za což mu vzdávám hold, ale víc ani noha. Opět jsou zde všichni naši kamarádi a taky mě to trošku dojalo, jenže už je té zelené trochu moc. To už si nikdo nepamatuje, že jsou zde taky šmolulové? Přiznejme si...dvojka Shrek - Oslík = rules a to mi tady chybělo. 60%(21.11.2010)

Bylo nebylo. Nebylo... Zelená idea je v krizi. Koncept rodiny je v krizi. Není divu, že se zelenou famílií to jde z bláta do p..lenek. Krize mužské role ve společnosti, kde se muž z lovce mamutů promění v taťuldovskou postavičku, zasáhne i Shreka. A přesune jej do alternativní reality, ve které se první tři díly nestaly, protože se smrdutý zlobr nenarodil. Což je sen všech hollywoodských tvůrců, kteří cosi zbabrali a mají šanci něco vymazat a přepsat historii. Zatímco Shrek zůstane oním domestikovaným mazlíkem, v němž se jen váhavě ozývají někdejší dravčí pudy, jeho milá Fiona se stane profesionální odbojovou Amazonkou vedoucí podzemní hnutí proti machiavellistickému skřítkovi a i ostatní známé postavy ve vývoji svých charakterů prokazují, jak mesiášský vliv na ně Shrek měl. Celé se to odehrává ve stylu "jeden zlobr změní svět", humor je čerpán zejména z nekonečných odkazů a running jokes. A samozřejmě z druhých námluv lásky na první políbení. Reparát se zdařil, žák nepropadl.(14.6.2010)

Usedlý, rodinný život časem začíná nebavit téměř každého chlapa, který byl zvyklý na svůj mládenecký standard, tak proč by to zrovna u Shreka mělo být jinak. Musím říct, že jako odvážná a neohrožená revolucionářka s rozpuštěnými vlasy se mi Fiona líbila o mnoho víc. Ze všech nejvíc asi pobavil obézní Kocour v botách ... ehh ... pardon, vlastně lépe napsáno "Kocour bez bot" jehož pohybové kvality byly značně omezeny díky pneumatice kolem pasu (chudák Perníček)(5.1.2014)

SHREK: ZVONEC A KONEC je důstojné završení zlobřích dobrodružství, čímž výčet veškerých pozitiv a negativ končí. "Zelená" série je již od svého počátku založena na variování zaběhnutých pravidel co do žánru (první), kategorie (druhý) a vlastního fikčního světa (třetí), přičemž doufejme že poslední (čtvrtý) díl všechny zmíněné spojuje dohromady. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že to, co se má znovu-ustavovat a v očích diváků po nepodařené trojce legitimizovat, zde skončí obrácené na hlavu a jde proti duchu zavedené značky. Potíž není v tom, že časoprostorové vztahy, které platily v předcházejících částech, jsou zde ignorovány z důvodu podřízenosti vtipné situaci, ale spíše v překvapivě konzervativním vyznění celého díla. Ze zlobra se stává taťka od rodiny, u kterého je postupná socializace završena měšťáckým způsobem života, s nímž se v závěru smíří a je za něj dokonce vděčný. Stejně tak předtím parodované prvky jsou zakomponovány do vyprávění (hudební vložky a bojové atrakce) a z celku činí ničím nevybočující, pouze caprovsky potemnělou disneyovku. (Efektní 3D přidává na celkové temnosti obrazu a slouží pouze k několika z vyprávění vytrhujícím, k divákovi letícím předmětům.) Se znalostí předcházejícího jde o zábavnou podívanou, která všechny dobré vtipy předvedla již v upoutávce, ale rozhodně nelze snad poslední kapitolu shrečího světa srovnávat s hlavními inspiračními zdroji - ŽIVOT JE KRÁSNÝ a NA HROMNICE O DEN VÍCE.(21.9.2010)

• - V tomto filme sa po prvýkrát v sérii Shrek objavili aj iní zlobri, okrem Shreka, Fiony a ich detí. (patrik1177)

• - Původní anglický název filmu zněl Shrek Goes Fourth, ale pouze do té doby, než se rozhodlo, že čtvrtý Shrek bude posledním dílem série. (Karlsberger)

• - Jedná se o první díl série, ve kterém je možné Fionu vidět s rozpuštěnými vlasy. (fiLLthe3DD)