Princezna Fiona je prokletá. Ve dne je kráska, v noci se mění v ošklivku a tráví život zavřená ve věži. Vysvobodit ji může jen pravá láska. Její rodiče, král Harald a královna Lilian, už přestali doufat, že se najde pro jejich nebohou dceru ten pravý osvoboditel, a rozhodli se požádat o pomoc Rampelníka. Ten požaduje za zlomení kletby celé království Za sedmero horami. Královští rodiče by dali vše, jen aby se jejich dcera netrápila, a tak jsou připraveni s Rampelníkem podepsat smlouvu. Král již drží v ruce pero, když se dozví, že Fiona byla zachráněna Shrekem, a není tudíž nutné vzdávat se království. Rampelník zuří, přeje si, aby se Shrek nikdy nenarodil, ale není mu to nic platné. Uplyne několik let. Fiona a Shrek spolu žijí ve šťastném manželství, mají tři roztomilé děti. Shrek už nikoho neděsí, naopak neuplyne den, aby se na ně nepřijeli podívat nějací zvědavci. Shrekovy dny plynou a jsou jeden jako druhý. Shrek toho začíná mít pomalu plné zuby. Když mají děti první narozeniny, vydává se celá rodina do království Za sedmero horami, aby se všemi tuto událost oslavili. Oslava neprobíhá podle Shrekových představ a ve Shrekovi takzvaně bouchnou saze. Práskne do stolu a odchází neznámo kam. Potkává se s Rampelníkem, který je vychytralý a rozhodne se Shrekovu špatnou náladu využít ve svůj prospěch. Přiměje Shreka, aby se mu svěřil, a když Shrek poví, že by si přál prožít alespoň jeden den jako pravý zlobr, který má u ostatních respekt, dá mu Rampelník podepsat smlouvu. Výměnou za to, že se ho okolí bude ten den bát, si smí vzít jakýkoliv den ze Shrekova předchozího života. Rampelník si potají vybere den, kdy se Shrek narodil. To znamená, že nikdy neosvobodil Fionu a král s královnou podepíší smlouvu o předání království. Jakmile král podepíše, oba i s královnou zmizí. Zpočátku je Shrek nadšený. Kdekoliv se ukáže, lidé prchají v obavách o svůj život. Jeho radost však netrvá moc dlouho. Jen do okamžiku, kdy začíná objevovat plakáty, na kterých je Fiona hledaná jako zločinec. To se ho dotkne a hned běží domů. Jeho dům, kde s Fionou a dětmi žil, je zpustošený a jeho rodina nikde. Vydá se tedy na místo, kde s nimi byl naposledy, do království Za sedmero horami. Král a královna nikde, na zámku je pánem Rampelník a zlobři jsou zotročení a využíváni na ty nejtěžší práce. Cestou se potká s Oslíkem, který Shreka nezná, ale později mu začne důvěřovat, když se mu Shrek svěří s tím, co se mu stalo a jak moc mu chybí jeho nejbližší. Oslík si přečte smlouvu Shreka s Rampelníkem a zjistí, že jen Fionin polibek z pravé lásky může Shreka zachránit. Jinak se po uplynutí 24hodinové lhůty rozplyne. Shrek se domnívá, že to je podmínka, kterou hravě splní. Fiona ho totiž opravdu miluje, ale již brzy zjistí, jak byla jeho představa lichá. Fiona si Shreka pochopitelně nepamatuje, z věže se dostala sama, bez cizí pomoci a nyní stojí v čele odbojové skupiny proti Rampelníkovi. Kromě toho, že se dostala z věže, se však na její kletbě nezměnilo nic. Shrek se velmi snaží, aby si ho Fiona zamilovala, ale ona na pravou lásku nevěří, a navíc se chystá se svými spolubojovníky přepadnout Rampelníka, který se má údajně vydat na lov zlobrů. Jenže tentokrát se lovu neúčastní sám. Angažoval Krysaře, který se ukryl v kočáře a svou píšťalkou přinutil zlobry odejít dobrovolně do otroctví. Fiona je v koncích. Teď je zřejmě vše ztraceno, ale Shrek si myslí, že polibek vše vyřeší... (TV Prima)

nash.

Čtvrtý Shrek byl pro mě příjemným překvapením. Nevařil z vody a kupodivu nebyl žádnou samoúčelnou taškařicí plnou odkazů. Úvodní zkratka Shrekova rodinného života byla skvělá a smál jsem se u ní nahlas, jenže pak jako by vyprávění zvážnělo (dokonce i oslík se zklidnil) a přestože jsem se už tak moc nezasmál, líbilo se mi to. Až do konce. Hrálo se na dosplělejší notu, ochucenou sem tak podařeným vtípkem (perníček, kocour), a myslím, že rodiče si tentokrát užili víc než děti. Příběhu i jednotlivých vtípků. ()

Matty

„Feed me… if you dare.“ Shrek zestárnul a zvážněl, ale ještě bude potřebovat jeden den na to, aby mu došlo, že život je krásný ((c) Frank Capra). Scénáristé se moc nevytáhli, což tentokrát míním jako eufemismus pro „předvedli velký kulový“. Kromě Caprovy klasiky obšlehli nápady a dějové zvraty z tak horentního množství filmů (včetně předchozích Shreků), že příběh musí nutně připadat povědomý a předvídatelný i svátečním divákům. Pánové zodpovědní za dějovou kostru opomíjejí, že stav „nikdy jsem neviděl Shreka“ platí pro ostatní charaktery, nikoli pro většinu diváků. Pravda, nad kocourovým prosebným výrazem jsem zjihnul i napodruhé, ale citové vydírání není fér, takže tohle nepočítám. Humor je mnohonásobně přímočařejší než v prvních dvou dílech, vtipné mají být především pády, škleby a songy hrající během scén, k nimž se vůbec nehodí. Známou partu nedoplnila žádná postava, kterou bych chtěl adoptovat, nebo utopit. Nikdo výrazný. Výrazné nejsou ani změny, jež byly dopřány zavedeným hrdinům. Nefyzickou proměnu prodělala akorát Fiona, která si ale své emancipace neužije dlouho. Opatrnost, důraz přikládaný tradičním hodnotám a přisouzení neměnné role každému členovi rodiny mne v současné mainstreamové americké produkci začínají pěkně štvát. Cožpak nežijeme v 21. století a cožpak dřívější filmy stejně komerčního charakteru (třeba právě Shrek 1 a 2) nedokázaly, že to jde i jinou, neokoukanou a odvážnější cestou? Čtvrtý Shrek mě bavil víc než Shrek třetí, ale ani v jednom okamžiku tolik, abych litoval, že bude nejspíš vážně Shrekem posledním. Nechť je. 60% Zajímavé komentáře: Nathalie, snob ()

Tsuki

Dvojité překvapení - zaprvé jsem měla šanci vidět posledního Shreka v letadle v době, kdy byl teprve v kinech (takže jsem se divila, ale Lufthansa si to očividně může dovolit), a zadruhé (a to je důležitější), na to, že je to čtvrtý díl, tak to bylo víc než slušné. Kdysi jsem viděla první a druhý díl, pak jsem ztratila zájem a na trojku jsem se nepodívala. A jak jsem tak o třetím díle četla, vypadalo to, že rozhodně není čeho litovat. Takže když přišel ještě čtvrtý díl, myslela jsem si, že to už vůbec nebude stát za podívání. A normálně bych se na to skutečně nepodívala. Jenže cesta letadlem z Tokia do Mnichova byla dlouhá, nebylo co dělat, a ostatní filmy z výběru jsem buď už viděla nebo to byl žánr, který mě nezajímá, tak jsem nakonec skončila u Shreka. A kupodivu jsem se pobavila. Téma sice není nijak originální, ale na čtvrtý díl je vtip ještě ucházející a rozhodně není chvíle, kdy by se člověk nudil. Navíc se mi líbila postava Rumpelstiltskina. Ten jeho zákeřný výraz byl dokonalý. Takže jsem byla vážně docela mile překvapena. Stále to sice spadá do průměru, ale viděla bych to na lepší průměr. ~(3,3)~ ()

Spooner

Další smutný odvar kdysi vtipné série, ve kterém se opravdu už jenom vaří z vody. Příběh je o ničem, nápady by se společně s vtipnými scénami daly spočítat na prstu jedné ruky, animace za těch x let od prvního dílu vůbec nepokročila a z celého filmu sálá pachuť absolutní zbytečnosti. Shrek se zde navíc už definitivně změnil v nesympatickýho blbce, kterýmu ani po hodině filmu nedochází, že si ho tam nikdo nepamatuje. Holt pryč jsou ty časy kdy to býval sympaťák, co si dělal efektivně srandu z pohádek a všeho okolo. ()

Dudek

Po příšerné trojce tvůrci příjemně překvapili. Určujícím prvkem je samozřejmě synopse, která sice není geniální, ale nabízí množství setsakra zajímavých situací. Nejen tvůrci si nejspíš již při sepisování předchozích dílů představovali, jak by to všechno dopadlo, kdyby Shrek Fionu nezachránil. Včlenění nových postav do shrekovského světa je plynulé a logické. Nástin alternativních charakterů je při srovnání s jejich reálnými předchůdci zábavné a díky novosti i nenudící. Problémem je ale fakt, že tahle animovaná hrátka se již notně vzdaluje od původního konceptu. Chybí pichlavý humor, přidrzlé narážky a celý díl se šablonovitě vnucuje do škatulky trošku pobavit, hodně poučit a hlavně neurazit. ()

• Po premiéře filmu Eddie Murphy, který v původním znění namluvil Oslíka, prohlásil, že chtěl v padesáti pověsit herectví na hřebík a užívat si života. “Teď mám padesátku na krku a pořád hraju, navíc osla“, doplnil herec. (Mafyn)
  • Na začátku filmu můžeme vidět, že oslava narozenin Shrekových dětí se pořádá v hospodě U Otráveného jablka, kterou známe již z předchozích dílů. (Karlsberger)
  • Film byl uveden také ve 3D a jako první díl ze série i v IMAX kinech. (T.I.P)

Pátý Shrek má zelenou

Pátý Shrek má zelenou

05.04.2023

Těžko uvěřit, že už to je víc jak dvacet let od premiéry prvního Shreka. Poslední film z milované série pak dorazil do kin v roce 2010, už tehdy se ale zdálo, že byl koncept vyždímán na maximum a… (více)