Basilisk: Kóga ninpó čó (TV seriál)

バジリスク 甲賀忍法帖

Badžirisuku: Kóga ninpóčó

Basilisk: Kōga ninpō chō

Basilisk: Kouga Ninpou Chou

Basilisk

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2005, 24x24 min

Tohle anime je opravdu masakr. Sice to ze začátku vypadá jako příběh ve stylu Romeo a Julie, ale to se velice rychle zvrhne v naprosto brutální řežbu mezi příslušníky dvou klanů, kde skoro v každém díle někdo umře. Dále to má úžasnou atmosféru, hromady násilí a místy dosti slušnou syrovost, která z tohoto díla dělá skutečnou perlu mezi sériemi s označením akční. Navíc celý příběh je parádně zpracovaný a tak kromě všeho toho zabíjení to umí občas i docela slušně překvapit opravdu zajímavými zvraty a jsou zde i dosti silné emotivní momenty. Charaktery nejsou sice nějak extrémně komplikované, ale určitě jsou docela dobře propracované a určitě si najdete někoho koho si oblíbíte (u mě Gennosuke, Obor, Koshirou, Hotarubi, Saemon...) a které budete nesnášet (u mě Tenzen, Jingorou, Shougen...). Konec je velmi emotivní a povedený... Takže pokud máte rádi animované násilí a epickou akci, pak je Basilisk právě pro vás. 9/10(6.4.2015)

Představte si, jak by vypadal Mortal Combat, kdyby mu psal scénář Shaekspeare a za bojiště si zvolil feudální Japonsko. Přesně takhle vypadá Basilisk ve své plné kráse. Perfektní intro s hadem a dravcem, vymakané postavy, jakýsi rozumný děj a navíc spousty emocí. Postavy se sice předhánějí v krutosti, se kterou zabijí své nepřátele, ale stejně vás bude jejich skon později mrzet (teda těch sympatičtějších). Bohužel tu jsou i temnější stránky, jako nepříjemný opening, ending a dost nevýrazný střed série. Nechápu, proč na opakovačku vyčlenili první půlku dílu, když mnoho lidí, jak vidí opakování, tak přepíná. Teď po přečtení komentářů vidím, že jsou místní uživatelé buď naladěni na stejné frekvenci, nebo Basilisk u všech prostě vyvolává stejné myšlenky bez návaznosti na něj.(28.11.2008)

Krvavé, necitlivé, plné premyslených súbojov a číhajúcej smrti na každom kroku. Každý ninja či kunoichi (ženská ninjička) má unikátne a veľmi pôsobivé schopnosti. Príbeh je o dvoch znepriatelených klanoch, ktoré medzi sebou dlho súperili a konečne im svitá svetielko nádeje, že by sa to mohlo skončiť. Tu prichádza element lásky, ktorá je medzi dvoma dôležitými predstaviteľmi z jednotlivých klanov Gennosuke a Oboro. Obidve zároveň zamilované a znepriatelené strany disponujú veľkou zásobou skvelých bojovníkov. Zamilovanosť myslím tú, ktorá je medzi Gennouskem a Oboro. Veľa krát sa v anime nestáva, že víťazí nenávisť nad zamilovanosťou. Treba však povedať, že zamilovanosť nemá šancu lebo nenávisť je v presile. Basilisk ťaží najviac s jednotlivých súbojov a s rôznorodých a zaujímavých schopností jednotlivých ninjov. Súboje sú teda plné napätia a postupne sa dozvedáme kto má aké schopnosti a áno skoro v každom diely (ak nie v každom) niekto umiera. Súboje nemajú nalinkované trvanie tak niekto umiera po piatich sekundách a inde to trvá pár minút. Treba povedať, že človek si s Basiliska môže uvedomiť aj svoju malosť, keď o tom aký máš osud rozhodne niekto iný čo ťa ani nepozná (výber dediča trónu). A uvedomiť si môže aj to, že existujú vždy okolnosti, ktoré pôjdu proti nemu a budú sa mu snažiť zobrať šťastie. Zaujímavé je pátrať po tom čo je, alebo kto je zač Yakushiji neľútostný záporák. Kagerou má tiež zaujímavé schopnosti, ktoré sa páčia a potom odrazu nepáčia väčšine mužov. Veľmi kvalitne sú vymyslené vzťahy medzi jednotlivými bojovníkmi, ktoré sú rôznorodé. Každá postava sa teda chová aj sama za seba aj za jednotlivý klan. Basilisk je anime, ktoré dokáže ukázať reálnu ľudskú brutalitu a neľútostnú chuť po krvi pre pomstu. Jednoducho povedané páčilo sa mi to ... Omnoho lepšie ako film Shinobi (ktorý je skrátenou verziou anime).(19.2.2015)

Krásny prenádherný úžasný príbeh , opus magnum, hotová antická tragédia .Vynikajúci openning vynikajúci ending .Super animácia pekná hudba, uveriteľná láska, nenávisť a motivácie postáv . zhltol som to za dva dni a čumel nato z otvorenou pusou. Je tu všetko prečo milujem anime. Naposledy takto so mnou pohol WOLF RAIN.(3.12.2007)

Tohle se vážně povedlo. Po zorientování se ve jménech, historii a stavu současné politiky je to sice dost přímočaré a veškeré odhadování děje se smrskne na to, kdo přežije a hlavně kdo jak umře), ale to alepsoň mě vůbec nevadí - naopak... Basilisk se honosí mnoha zajímavými postavami jako Tenzen, Hyoma nebo prakticky jakýkoli shinobi z dvacítky zvolených. Navíc hlavní Kouga Gennosuke je jednoduše geniální a scéna, kdy odhalí svojí speciální techniku rozhodně patří k vrcholům žánru.(18.1.2008)