Basilisk: Kóga ninpó čó (TV seriál)

バジリスク 甲賀忍法帖

Badžirisuku: Kóga ninpóčó

Basilisk: Kōga ninpō chō

Basilisk: Kouga Ninpou Chou

Basilisk

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2005, 24x24 min

Tohle se vážně povedlo. Po zorientování se ve jménech, historii a stavu současné politiky je to sice dost přímočaré a veškeré odhadování děje se smrskne na to, kdo přežije a hlavně kdo jak umře), ale to alepsoň mě vůbec nevadí - naopak... Basilisk se honosí mnoha zajímavými postavami jako Tenzen, Hyoma nebo prakticky jakýkoli shinobi z dvacítky zvolených. Navíc hlavní Kouga Gennosuke je jednoduše geniální a scéna, kdy odhalí svojí speciální techniku rozhodně patří k vrcholům žánru.(18.1.2008)

Zápletka v podobě dvou navzájem se vraždících klanů sice není příliš, ba vůbec, originální, ale... Basilisk je i tak vydařené anime. I přes zmíněnou jednoduchost zápletky se scénárista pokusil (a IMHO úspěšně) stvořit děj, v kterém nebude nouze o zvraty či napětí a ve kterém půjde o něco víc než jen o to, kdo bude zabit jako následující. Souboje proto rozhodně netvoří seriál samy o sobě, ač jsou jeho integrální částí. Ty jsou pro diváckou atraktivitu opepřeny zvláštními schopnostmi ninjů. A i když se dá namítnout, že vztah ústřední dvojice Oboro a Gennosukeho je sám o sobě poněkud upozaděn, je pro děj velmi podstatný, bez něj by některé události nemohly proběhnout tak, jak proběhly. A snad je to tak i dobře, Basilisk totiž není romantický seriál, je to Ninja Sroll v seriálové podobě s trochu větším množstvím postav. Škoda toho, že konci už se scénář nevyhnul určitému opakování situací... získal jsem tak pocit, že ninjů a dílů mohlo být o malinko méně, ale jen o malinko. Lepší ****.(29.1.2008)

Vzhledem k tomu, jak jsem byla během posledních minut naměkko, bych zfleku dala 5*, ale po pěti minutách si už vzpomínám, že mi to po většinu dílů dokonalý nepřišlo, ba mě to občas až nudilo. Obzvlášť když se přes celý díl táhl souboj některých extrémně nesympatických postav. Samozřejmě, jsem předpojatá a sympatizuju s těmi nejkrásnějšími, ale SPOILERvšichni až na pana a paní dokonalou, si zabíjení celkem užívali, takže tady se výjimečně kladní hrdinové nedají rozlišit na první pohled - počkat, žádní tu vlastně nejsou/SPOILER. Dostala jsem ale chuť se mrknout na něco podobnýho, tak třeba až se mi to rozleží v hlavě a já si budu myslet, že Basilisk je nezapomenutelný (jakože příběh rozhodně je, zpracování o ždibet míň), zvýším hodnocení. A ještě něco. Moje nejoblíbenější postava je Yashamaru, a to ať vezmu film nebo seriál! Škoda, že ho tam neukazovali trochu delší dobu... A ještě Okoi byla super.(10.7.2013)

Krvavé, necitlivé, plné premyslených súbojov a číhajúcej smrti na každom kroku. Každý ninja či kunoichi (ženská ninjička) má unikátne a veľmi pôsobivé schopnosti. Príbeh je o dvoch znepriatelených klanoch, ktoré medzi sebou dlho súperili a konečne im svitá svetielko nádeje, že by sa to mohlo skončiť. Tu prichádza element lásky, ktorá je medzi dvoma dôležitými predstaviteľmi z jednotlivých klanov Gennosuke a Oboro. Obidve zároveň zamilované a znepriatelené strany disponujú veľkou zásobou skvelých bojovníkov. Zamilovanosť myslím tú, ktorá je medzi Gennouskem a Oboro. Veľa krát sa v anime nestáva, že víťazí nenávisť nad zamilovanosťou. Treba však povedať, že zamilovanosť nemá šancu lebo nenávisť je v presile. Basilisk ťaží najviac s jednotlivých súbojov a s rôznorodých a zaujímavých schopností jednotlivých ninjov. Súboje sú teda plné napätia a postupne sa dozvedáme kto má aké schopnosti a áno skoro v každom diely (ak nie v každom) niekto umiera. Súboje nemajú nalinkované trvanie tak niekto umiera po piatich sekundách a inde to trvá pár minút. Treba povedať, že človek si s Basiliska môže uvedomiť aj svoju malosť, keď o tom aký máš osud rozhodne niekto iný čo ťa ani nepozná (výber dediča trónu). A uvedomiť si môže aj to, že existujú vždy okolnosti, ktoré pôjdu proti nemu a budú sa mu snažiť zobrať šťastie. Zaujímavé je pátrať po tom čo je, alebo kto je zač Yakushiji neľútostný záporák. Kagerou má tiež zaujímavé schopnosti, ktoré sa páčia a potom odrazu nepáčia väčšine mužov. Veľmi kvalitne sú vymyslené vzťahy medzi jednotlivými bojovníkmi, ktoré sú rôznorodé. Každá postava sa teda chová aj sama za seba aj za jednotlivý klan. Basilisk je anime, ktoré dokáže ukázať reálnu ľudskú brutalitu a neľútostnú chuť po krvi pre pomstu. Jednoducho povedané páčilo sa mi to ... Omnoho lepšie ako film Shinobi (ktorý je skrátenou verziou anime).(19.2.2015)

Krásny prenádherný úžasný príbeh , opus magnum, hotová antická tragédia .Vynikajúci openning vynikajúci ending .Super animácia pekná hudba, uveriteľná láska, nenávisť a motivácie postáv . zhltol som to za dva dni a čumel nato z otvorenou pusou. Je tu všetko prečo milujem anime. Naposledy takto so mnou pohol WOLF RAIN.(3.12.2007)