Basilisk: Kóga ninpó čó (TV seriál)

バジリスク 甲賀忍法帖

Badžirisuku: Kóga ninpóčó

Basilisk: Kōga ninpō chō

Basilisk

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2005, 24x24 min

Tak takhle by to nejspíš dopadlo kdyby byl Shakespeare před psaním Romea a Julie na drogách a místo do slunné Itálie by děj zasadil do feudálního Japonska... Musím bohužel konstatovat, že mě ale Basilisk mírně zklamal. O příběhu se zde ani mluvit nedá. Ten prakticky ani žádný není. Vše se jen motá okolo svitku a o tom kdo a z jakého klanu zůstane poslední naživu. Láska mezi oběma milenci má trvání jen prvních pár dílů, takže se o nějaké větší romantice se také moc mluvit nedá. Takže jediné co vlastně tohle anime představuje je jen postupná vyvražďovačka, které dominuje naprosto nesympatický záporák Tenzen. 7/10(13.12.2007)

Krásny prenádherný úžasný príbeh , opus magnum, hotová antická tragédia .Vynikajúci openning vynikajúci ending .Super animácia pekná hudba, uveriteľná láska, nenávisť a motivácie postáv . zhltol som to za dva dni a čumel nato z otvorenou pusou. Je tu všetko prečo milujem anime. Naposledy takto so mnou pohol WOLF RAIN.(3.12.2007)

Tohle se vážně povedlo. Po zorientování se ve jménech, historii a stavu současné politiky je to sice dost přímočaré a veškeré odhadování děje se smrskne na to, kdo přežije a hlavně kdo jak umře), ale to alepsoň mě vůbec nevadí - naopak... Basilisk se honosí mnoha zajímavými postavami jako Tenzen, Hyoma nebo prakticky jakýkoli shinobi z dvacítky zvolených. Navíc hlavní Kouga Gennosuke je jednoduše geniální a scéna, kdy odhalí svojí speciální techniku rozhodně patří k vrcholům žánru.(18.1.2008)

Krvavé, necitlivé, plné premyslených súbojov a číhajúcej smrti na každom kroku. Každý ninja či kunoichi (ženská ninjička) má unikátne a veľmi pôsobivé schopnosti. Príbeh je o dvoch znepriatelených klanoch, ktoré medzi sebou dlho súperili a konečne im svitá svetielko nádeje, že by sa to mohlo skončiť. Tu prichádza element lásky, ktorá je medzi dvoma dôležitými predstaviteľmi z jednotlivých klanov Gennosuke a Oboro. Obidve zároveň zamilované a znepriatelené strany disponujú veľkou zásobou skvelých bojovníkov. Zamilovanosť myslím tú, ktorá je medzi Gennouskem a Oboro. Veľa krát sa v anime nestáva, že víťazí nenávisť nad zamilovanosťou. Treba však povedať, že zamilovanosť nemá šancu lebo nenávisť je v presile. Basilisk ťaží najviac s jednotlivých súbojov a s rôznorodých a zaujímavých schopností jednotlivých ninjov. Súboje sú teda plné napätia a postupne sa dozvedáme kto má aké schopnosti a áno skoro v každom diely (ak nie v každom) niekto umiera. Súboje nemajú nalinkované trvanie tak niekto umiera po piatich sekundách a inde to trvá pár minút. Treba povedať, že človek si s Basiliska môže uvedomiť aj svoju malosť, keď o tom aký máš osud rozhodne niekto iný čo ťa ani nepozná (výber dediča trónu). A uvedomiť si môže aj to, že existujú vždy okolnosti, ktoré pôjdu proti nemu a budú sa mu snažiť zobrať šťastie. Zaujímavé je pátrať po tom čo je, alebo kto je zač Yakushiji neľútostný záporák. Kagerou má tiež zaujímavé schopnosti, ktoré sa páčia a potom odrazu nepáčia väčšine mužov. Veľmi kvalitne sú vymyslené vzťahy medzi jednotlivými bojovníkmi, ktoré sú rôznorodé. Každá postava sa teda chová aj sama za seba aj za jednotlivý klan. Basilisk je anime, ktoré dokáže ukázať reálnu ľudskú brutalitu a neľútostnú chuť po krvi pre pomstu. Jednoducho povedané páčilo sa mi to ... Omnoho lepšie ako film Shinobi (ktorý je skrátenou verziou anime).(19.2.2015)

Japonská verze Romea a Julie zahalená do ninja hávu. Starý šógun má dva potomky a o tom, který se stane jeho nástupcem má rozhodnout souboj dvou klanů ninjů, kteří se nenávidí po celé generace. Samotný boj vyplňuje drtivou většinu seriálu, vzhledem k různorodým schopnostem, a v některých případech i charakterům, všech ninjů se však nestává jednotvárným. To vše má bohužel za následek, že někteří ninjové nemají vpodstatě žádný prostor a propracovanost charakteru se dostává jen několika postavám, které vydrží dýl než pár dílů. Jediná věc, která mi na seriálu trochu nesedla byla částečná stylizace jedné ze stran jako záporáků, sám bych dal přednost tomu, kdyby ani jedna ze stran nebyla dobrá či špatná. Animace je velice kvalitní a realistická, určitě patří k tomu lepšímu. Na závěr bych ještě zmínil perfektní, rockově podbarvený opening. Ve srovnání s hranou verzí, filmem Shinobi, tento seriál jasně vítězí. Během filmu ke mně často doléhal pocit nudy, což se u seriálu skutečně nestalo.(30.4.2007)