Basilisk: Kóga ninpó čó (TV seriál)

バジリスク 甲賀忍法帖

Badžirisuku: Kóga ninpóčó

Basilisk: Kōga ninpō chō

Basilisk: Kouga Ninpou Chou

Basilisk

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2005, 24x24 min

Japonská verze Romea a Julie zahalená do ninja hávu. Starý šógun má dva potomky a o tom, který se stane jeho nástupcem má rozhodnout souboj dvou klanů ninjů, kteří se nenávidí po celé generace. Samotný boj vyplňuje drtivou většinu seriálu, vzhledem k různorodým schopnostem, a v některých případech i charakterům, všech ninjů se však nestává jednotvárným. To vše má bohužel za následek, že někteří ninjové nemají vpodstatě žádný prostor a propracovanost charakteru se dostává jen několika postavám, které vydrží dýl než pár dílů. Jediná věc, která mi na seriálu trochu nesedla byla částečná stylizace jedné ze stran jako záporáků, sám bych dal přednost tomu, kdyby ani jedna ze stran nebyla dobrá či špatná. Animace je velice kvalitní a realistická, určitě patří k tomu lepšímu. Na závěr bych ještě zmínil perfektní, rockově podbarvený opening. Ve srovnání s hranou verzí, filmem Shinobi, tento seriál jasně vítězí. Během filmu ke mně často doléhal pocit nudy, což se u seriálu skutečně nestalo.(30.4.2007)

Krásny prenádherný úžasný príbeh , opus magnum, hotová antická tragédia .Vynikajúci openning vynikajúci ending .Super animácia pekná hudba, uveriteľná láska, nenávisť a motivácie postáv . zhltol som to za dva dni a čumel nato z otvorenou pusou. Je tu všetko prečo milujem anime. Naposledy takto so mnou pohol WOLF RAIN.(3.12.2007)

Tohle se vážně povedlo. Po zorientování se ve jménech, historii a stavu současné politiky je to sice dost přímočaré a veškeré odhadování děje se smrskne na to, kdo přežije a hlavně kdo jak umře), ale to alepsoň mě vůbec nevadí - naopak... Basilisk se honosí mnoha zajímavými postavami jako Tenzen, Hyoma nebo prakticky jakýkoli shinobi z dvacítky zvolených. Navíc hlavní Kouga Gennosuke je jednoduše geniální a scéna, kdy odhalí svojí speciální techniku rozhodně patří k vrcholům žánru.(18.1.2008)

Představte si, jak by vypadal Mortal Combat, kdyby mu psal scénář Shaekspeare a za bojiště si zvolil feudální Japonsko. Přesně takhle vypadá Basilisk ve své plné kráse. Perfektní intro s hadem a dravcem, vymakané postavy, jakýsi rozumný děj a navíc spousty emocí. Postavy se sice předhánějí v krutosti, se kterou zabijí své nepřátele, ale stejně vás bude jejich skon později mrzet (teda těch sympatičtějších). Bohužel tu jsou i temnější stránky, jako nepříjemný opening, ending a dost nevýrazný střed série. Nechápu, proč na opakovačku vyčlenili první půlku dílu, když mnoho lidí, jak vidí opakování, tak přepíná. Teď po přečtení komentářů vidím, že jsou místní uživatelé buď naladěni na stejné frekvenci, nebo Basilisk u všech prostě vyvolává stejné myšlenky bez návaznosti na něj.(28.11.2008)

Zápletka v podobě dvou navzájem se vraždících klanů sice není příliš, ba vůbec, originální, ale... Basilisk je i tak vydařené anime. I přes zmíněnou jednoduchost zápletky se scénárista pokusil (a IMHO úspěšně) stvořit děj, v kterém nebude nouze o zvraty či napětí a ve kterém půjde o něco víc než jen o to, kdo bude zabit jako následující. Souboje proto rozhodně netvoří seriál samy o sobě, ač jsou jeho integrální částí. Ty jsou pro diváckou atraktivitu opepřeny zvláštními schopnostmi ninjů. A i když se dá namítnout, že vztah ústřední dvojice Oboro a Gennosukeho je sám o sobě poněkud upozaděn, je pro děj velmi podstatný, bez něj by některé události nemohly proběhnout tak, jak proběhly. A snad je to tak i dobře, Basilisk totiž není romantický seriál, je to Ninja Sroll v seriálové podobě s trochu větším množstvím postav. Škoda toho, že konci už se scénář nevyhnul určitému opakování situací... získal jsem tak pocit, že ninjů a dílů mohlo být o malinko méně, ale jen o malinko. Lepší ****.(29.1.2008)