Basilisk: Kóga ninpó čó (TV seriál)

バジリスク 甲賀忍法帖

Badžirisuku: Kóga ninpóčó

Basilisk: Kōga ninpō chō

Basilisk: Kouga Ninpou Chou

Basilisk

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2005, 24x24 min

Tak takhle by to nejspíš dopadlo kdyby byl Shakespeare před psaním Romea a Julie na drogách a místo do slunné Itálie by děj zasadil do feudálního Japonska... Musím bohužel konstatovat, že mě ale Basilisk mírně zklamal. O příběhu se zde ani mluvit nedá. Ten prakticky ani žádný není. Vše se jen motá okolo svitku a o tom kdo a z jakého klanu zůstane poslední naživu. Láska mezi oběma milenci má trvání jen prvních pár dílů, takže se o nějaké větší romantice se také moc mluvit nedá. Takže jediné co vlastně tohle anime představuje je jen postupná vyvražďovačka, které dominuje naprosto nesympatický záporák Tenzen. 7/10(13.12.2007)

Vzhledem k tomu, jak jsem byla během posledních minut naměkko, bych zfleku dala 5*, ale po pěti minutách si už vzpomínám, že mi to po většinu dílů dokonalý nepřišlo, ba mě to občas až nudilo. Obzvlášť když se přes celý díl táhl souboj některých extrémně nesympatických postav. Samozřejmě, jsem předpojatá a sympatizuju s těmi nejkrásnějšími, ale SPOILERvšichni až na pana a paní dokonalou, si zabíjení celkem užívali, takže tady se výjimečně kladní hrdinové nedají rozlišit na první pohled - počkat, žádní tu vlastně nejsou/SPOILER. Dostala jsem ale chuť se mrknout na něco podobnýho, tak třeba až se mi to rozleží v hlavě a já si budu myslet, že Basilisk je nezapomenutelný (jakože příběh rozhodně je, zpracování o ždibet míň), zvýším hodnocení. A ještě něco. Moje nejoblíbenější postava je Yashamaru, a to ať vezmu film nebo seriál! Škoda, že ho tam neukazovali trochu delší dobu... A ještě Okoi byla super.(10.7.2013)

Tohle anime je opravdu masakr. Sice to ze začátku vypadá jako příběh ve stylu Romeo a Julie, ale to se velice rychle zvrhne v naprosto brutální řežbu mezi příslušníky dvou klanů, kde skoro v každém díle někdo umře. Dále to má úžasnou atmosféru, hromady násilí a místy dosti slušnou syrovost, která z tohoto díla dělá skutečnou perlu mezi sériemi s označením akční. Navíc celý příběh je parádně zpracovaný a tak kromě všeho toho zabíjení to umí občas i docela slušně překvapit opravdu zajímavými zvraty a jsou zde i dosti silné emotivní momenty. Charaktery nejsou sice nějak extrémně komplikované, ale určitě jsou docela dobře propracované a určitě si najdete někoho koho si oblíbíte (u mě Gennosuke, Obor, Koshirou, Hotarubi, Saemon...) a které budete nesnášet (u mě Tenzen, Jingorou, Shougen...). Konec je velmi emotivní a povedený... Takže pokud máte rádi animované násilí a epickou akci, pak je Basilisk právě pro vás. 9/10(6.4.2015)

Japonská verze Romea a Julie zahalená do ninja hávu. Starý šógun má dva potomky a o tom, který se stane jeho nástupcem má rozhodnout souboj dvou klanů ninjů, kteří se nenávidí po celé generace. Samotný boj vyplňuje drtivou většinu seriálu, vzhledem k různorodým schopnostem, a v některých případech i charakterům, všech ninjů se však nestává jednotvárným. To vše má bohužel za následek, že někteří ninjové nemají vpodstatě žádný prostor a propracovanost charakteru se dostává jen několika postavám, které vydrží dýl než pár dílů. Jediná věc, která mi na seriálu trochu nesedla byla částečná stylizace jedné ze stran jako záporáků, sám bych dal přednost tomu, kdyby ani jedna ze stran nebyla dobrá či špatná. Animace je velice kvalitní a realistická, určitě patří k tomu lepšímu. Na závěr bych ještě zmínil perfektní, rockově podbarvený opening. Ve srovnání s hranou verzí, filmem Shinobi, tento seriál jasně vítězí. Během filmu ke mně často doléhal pocit nudy, což se u seriálu skutečně nestalo.(30.4.2007)

Představte si, jak by vypadal Mortal Combat, kdyby mu psal scénář Shaekspeare a za bojiště si zvolil feudální Japonsko. Přesně takhle vypadá Basilisk ve své plné kráse. Perfektní intro s hadem a dravcem, vymakané postavy, jakýsi rozumný děj a navíc spousty emocí. Postavy se sice předhánějí v krutosti, se kterou zabijí své nepřátele, ale stejně vás bude jejich skon později mrzet (teda těch sympatičtějších). Bohužel tu jsou i temnější stránky, jako nepříjemný opening, ending a dost nevýrazný střed série. Nechápu, proč na opakovačku vyčlenili první půlku dílu, když mnoho lidí, jak vidí opakování, tak přepíná. Teď po přečtení komentářů vidím, že jsou místní uživatelé buď naladěni na stejné frekvenci, nebo Basilisk u všech prostě vyvolává stejné myšlenky bez návaznosti na něj.(28.11.2008)