Justiça

• USA Justice
všechny plakáty

Filmový debut brazilské režisérky Marie Ramosové je natočen výhradně v prostorách soudní budovy v Rio de Janeiru. Máme možnost sledovat skutečné sociální divadlo každodenního života „malých" lidí, kteří překročili zákony. Ti se snaží za každou cenu sehrát komedii a vyváznout bez újmy. Na druhé straně vidíme nezáviděníhodnou únavnou práci advokátů ex offo, soudců, žalobců a dalších. Dokument není výjimečný svou formou, ale svým obsahem. Děj zůstává uzavřen do několika místností a chodeb a my jsme svědky výslechů obviněných i citací z občanského zákoníku. Hodnota tkví v zachycení reality, jež nám většinou zůstává skryta. Občas poznáme, že někteří protagonisté si jsou příliš dobře vědomi přítomnosti kamery, někdy se zase zapomenou. Pak dochází k dramatickým situacím, plným napětí zarámovaného do pravidel „legislativního rituálu". Pro brazilskou kinematografii jde o neobvyklý dokument, protože tamější diváci znají soudní realitu spíše z amerických hraných filmů. Do nedávné doby nebylo natáčení ve věznicích nebo během soudních procesů možné. Situace se ale změnila. My tak odhalujeme jinou tvář Brazílie, která je možná méně prozaická, ale o to zajímavější. (oficiální text distributora)

Filmotéka

Uživatel Formát Jazyky Přidáno Pozn.
sullafelix DVD
15.12.2011