Chaudhvin Ka Chand

• USA Moon of the Fourteenth, The
všechny plakáty

Gaja Gamini

Sotva ji spatří, zamiluje se bohatý a urozený muslim do Waheedy Rehman. Neví kdo je, a tak nechá služebnou to zjistit. A aby si mohl svoji lásku vzít (a vyřešil tak ještě dalších pár věcí), odmítne oženit se s nabízenou nevěstou - a zajistí, že si ji vezme jeho věrný přítel Guru Dutt. Jenže to neví, že služebná mu dala špatné informace - a ještě dlouho nezjistí (díky zahalování a dalším věcem, které se vážou k muslimským zvykům a tradicím), že přítele oženil právě s tou, na kterou si sám myslel. Film je nádherně natočený, vizuální pohádka, a Waheeda Rehman je opravdu tak krásná, že ani na okamžik nepochybujete, že se do ní musí každý ihned zbláznit. Milovala jsem první polovinu, ale druhá trochu drhla. Opravdu nemusím příběhy, kde si kamarádi strkají děvče mezi sebou, aniž by se zeptali, co ONA chce. Zde to bylo horší tím, že jeden s ní byl už ženatý se vším všudy. Pořád jsem doufala, že Guru Dutt se sebere, a začne si manželku chránit, než aby přemýšlel, jak ji přeci jen nacpat příteli. ()

rivah

Film natočil Guru Dutt devět měsíců po komerčním nezdaru svého nyní slavného filmu KAADAZ KE PHOOL. Snímek má lehčí váhu než předchozí a odešel se svým (v té době nadšeným) publikem. Odehrává se ve státě Lucknow, kde žije podstatná část indických muslimů a kde platí jiná pravidla ve vztahu mužů a žen. (viz The Film Súfi, IMDb). ()