To se ti povedlo, tatínku (TV film)

Komedie

Československo, 1987, 40 min

Květnatost slangu mladých je místy až kontraproduktivní, ale dá se didakticky využít. Víc zaujme štrosmajerovské vystoupení Miloše Kopeckého: "Smradu jako když Taras Bulba kouří marsky a uprostřed kuchyně hašišák. (...) Nervy mám jedny, ale ruce mám naštěstí dvě. (...) Dovedu si představit kozu lítat než tvoji matku myslet." Vtipná, oddechová soudnička od Petr Rittera a Zdenka Šťastného.(4.5.2010)

• Kri-kri

Slabě průměrná komedie, kterou drží nad vodou Kopecký. Nejvíc jsem se bavil při jeho slovních přestřelkách s rýpavou tchyní. "Předvolánka k soudu, asi už někoho zabil." "Břoušku, chce s vámi hovořit pan Krůta." "Krůta? Kde je" "V hale." "A co tam dělá?" "Leží pod fíkusem.":-)) Díky těmto hláškám byla první půle filmu docela vtipná. Druhá půle, v níž už se tchyně nevyskytovala a naopak více prostoru dostal vekslák v podání Tofiho už tak vtipná nebyla a navíc scéna s výslechem u soudu mi přišla poněkud zdlouhavá. Proto dám lepší 2 * a 40%.(23.12.2018)

• Schlierkamp

Československá krátká televizní komedie z ostravského studia, v níž se objevil M. Kopecký jako despotický a nervní obchodní inspektor Břoušek. Během nečekaného návratu domů spatří svoji dceru ve společnosti extravagantního S. Tofiho. Když poté vyjde najevo, že opilý Sagič s neznámou spolujezdkyní odcizil auto, otec Kopecký se domnívá, že v ukradeném automobilu seděla jeho dcera. Nabídne tedy Tofimu peníze výměnou za to, že u soudu bude vypovídat tak, aby z toho pro jeho dceru nevznikl žádný postih. V závěru se ukáže, že Sagič ukradl auto s úplně jinou osobou a Břoušek, zapřísáhlý odpůrce úplatků, tak odevzdal peníze zbytečně. Krátký a nepříliš zajímavý film toho nenabízí mnoho, líbil se mi pochopitelně nervák Kopecký a Sagičova výpověď před soudcem F. Řehákem, ale naproti tomu Břouškova manželka M. Kohoutová byla naprosto nevýrazná a zmíněná dcera A. Veldová mě též nepřesvědčila. Zaujaly mě kousavé dialogy mezi Kopeckým a V. Tichánkovou, hrající jeho tchyni, která bydlela u Břoušků v prvním patře. V menší roli hospodského Krůty, který vedl s Břouškem soudní spor, se objevil V. Sloup. Režisér A. Müller natočil krátkou, nevýznamnou komedii, u níž stojí za řeč pouze obsazení M. Kopeckého a jeho výkon, stejně jako zajímavé herecké vystoupení S. Tofiho.(7.8.2020)

• Lish84

Když Miloš Kopecký již poněkolikáté upozorňuje Sagvana Tofiho "Mlčoch! Pamatujte, Mlčoch!", má to náběh na potenciální hlášku. Kdyby byla v lepším filmu, možná by zaujala a zařadila se po bok dalších klasických hlášek z české kinematografie. Tento televizní film však kromě Kopeckého už toho moc nenabídne - historka o tom, zda být spravedlivý či brát úplatky je zpracována docela nezáživně. Navíc některé motivy příliš podléhají době vzniku.(19.3.2007)

Ideální oddechovka. Standardně výborný Miloš Kopecký ("Jiřino, prosim tě, vzbuď mě. Mně se zdá tchýně."), Věra Tichánková úžasná, Václav Sloup perfektní ("Vždyť říkal, že řekne, když jsem mu řekl, že neřeknu, ale já řeknu!") a Sagvan Tofi... Sagvan Tofi jako vekslák Dodolák duší romantik, který u soudu vypráví jak "rozkonzumoval" slečnu, neměl chybu. A když začal vyprávět, že jí poté nabídnul rámě, garsonku a diskrétnost, to jsem se smála nahlas. Vůbec netvrdím, že to je perla české kinematografie, ale na vyčištění hlavy to funguje parádně.(1.2.2016)