• Belgie

• slovenský

Belgie / Lucembursko / Velká Británie / Německo / Francie, 2007, 103 min

Doufal sem, že film je podle skutečný události - bohužel nebyl, ale tak to nevadí, alespoň si scénarista mohl pořádně vyšperkovat příběh - tajně sem teda doufal v nějakou kulišárnu na konci: jakože například Irina v kabince nevědomky vyhoní vlastního syna, nebo že svym masturbačnim umem vyžene z vnukova penisu zákeřnou nemoc a on se uzdraví .)(31.8.2009)

Film na první pohled šedivý a chladný. Ovšem brzy Vás vyvede z omylu a Vy nahlédnete do života ve všech možných podobách, i těch nejméně pravděpodobných. Marianne Faithfull neboli Irina Palm či Maggie je osobnostně skvěle nevyhovující na práci, kterou nakonec zvolí. A doslova vezme vše do svých rukou (nebo aspoň do pravé). Dá přednost životu vnuka před sebou samou. Kdo by to také snad neudělal? Nicméně setká se s nepochopením na všech frontách. Až časem dojde rodičům hocha, že ta slova, která každou matku a otce napadnou (nebo by to tak aspoň mělo být), že by pro své děti udělali vše i zemřeli, vlastně dosti odráží čin babičky. Ta ale, také díky nové životní zkušenosti, jakoby začla znovu žít. Nevšední film, ze kterého na Vás dýchne život s upoutávající atmosférou, který jsem rozhodně neviděla naposledy.(18.2.2010)

85 % - Velmi povedená záležitost, tohle drama s příchutí černého humoru mě docela překvapilo. Veškeré "dráždivé" elementy se odehrávají výhradně na verbální úrovni, dialogy jsou výborné, přirozené, mají v sobě hloubku, vtip, ironii, žal... A sice úsporná, nicméně podmanivá kytarová hudba z dílny Ghinzu. Marianne Faithfull v roli babičky Maggie je excelentní, výtečný byl i Miki Manojlovic á la majitel nočního podniku. Kevina Bishopa nemám rád od prvního Erasma (nejdřív protivný William, posléze do ruské baletky zamilovaný William), tady se sice na roli Magiina lehce nevyrovnaného synka sice hodil, ale kapánek přehrával. Summa sumarum dost nadprůměrný film, kterou si někdy na DVD jistě pustím znovu.(2.8.2007)

Názorně předvedeno, že každé zaměstnání může zvednout naše sebevědomí, pokud se v něm staneme nejlepšími :-)) Samozřejmostí je pohodlný pracovní oděv, domácky útulné prostředí a umělecké jméno - Irina Palm. Přestože důvod, proč Maggie pro ni dříve nemyslitelnou práci přijala, je velmi vážný a smutný, pobavený úsměv mně až na několik vypjatých okamžiků nezmizel ze rtů, zvlášť, když počala nečekaně fungovat chemie mezi Maggií a Miklosem... Neobvyklé propojení jemného humoru s dramatem, doladěné hereckými výkony a výbornou hudbou.(8.2.2010)

42nd KVIFF 2007 - HORIZONS - Horizonty - Vůbec mě tento film nelákal a strašně dlouho jsem ho odkládal. Proč? Snad nevýrazným obalem na DVD, který mě odrazoval nebo spíše odpuzoval. O to větší překvapení, protože tento film byl opravdu skvělý... Vřele doporučuji :-) - 12. 1. 2010 - 80%(22.7.2009)