Krabat: Čarodějův učeň

• Austrálie

Krabat: Disciple of the Dark Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

Nečakala som nič svetoborné, kvôli nemeckému pôvodu som bola skôr skeptická (je málo nemeckých filmov, ktoré sa mi páčia a pritom tam nehrá Schweiger ani Bleibtreu:-)... ale temná atmosféra ma rýchlo očarila. Páčila sa mi aj autentická špinavosť hercov, drsnosť príbehu, efekty boli slušné a vôbec ma film prekvapujúco pevne schytil, len čo som začala pozerať. Asi dám predsa len tie 4*, lebo celkový výsledok si to zaslúži. (Neskorší update - práve Krabat bol niekde na začiatku toho, že dnes ma k nemeckému (alebo inému) filmu prilákajú práve mená David Kross a Daniel Brühl :-)(23.5.2012)

Měl jsem obavu jak tohle dopadne, vzhledem k naší "Zemanovské" verzi, která je bezchybná a neskutečně krásná. Ale naštěstí to dopadlo velice dobře, což jsem od Němců nečekal. Atmosféru to má stále pěkně ponurou. Příběh jde místy naprosto ve stejných kolejích, jako v naší verzi, ale přesto se místy rozchází, třeba v chování tovaryšu k sobě a nebo v podobě kdy má dojít k souboji jednoho z nich s mistrem. Nebot v naší verzi se s ním utká vždy ten nejstarší , kdežto tady se nák losuje. Chybí tu třeba to jak je mistr zkouší tím, že s nima jede na trh či je pošle kamsi do války. Ale to není tak podstatné. Knižní podobu pohádky neznám, tak, že mě nepřísluší hodnotit, kdo se jak moc drží předlohy. Herecké výkony jsou velice dobré a prostředí je opět krásně ponuré. Tady se asi opravdu nesluší srovnávat, dva stejný a přece jenom naprosto jiný filmy (stejně se tomu nevyhneme). Ještě štěstí, že ji Zeman udělal animovanou asi bych tohle pak hodnotil jinak. Takhle jsem spokojený.(30.7.2011)

Pohádkový thriller pro odolné homosexuální děti. 1) Knížku jsem nečetl, Zemanův film jsem neviděl, takže pro krůpěje tvůrčího úsilí jednatřicetiletého (mimochodem velmi hezkého) režiséra Marca Kreuzpaintnera představuji skutečnou tabulu rasa. A mně se to docela líbilo. 2) Základní výhradou je nedostatek charismatu. Mistr nudí, nevzbuzuje hrůzu ani soucit, jen lhostejnost. Krabat (18letý David Kross) je nemastně neslaně neutrální, jeho proměnu v muže musí znázorňovat knírek, protože jinak by si divák ani nevšiml. Tonda (30letý Daniel Bruhl) působí zkušeně, ale motivace jeho sympatií ke Krabatovi je dlouho nejasná (zvláště s ohledem na fakta v dalším odstavci). Přitažlivý Lyško (26letý Robert Stadlober) působí nejasně a takovým zůstane až do konce. Nedostatkem charismatu trpí i nevýrazný děj, o logických nesmyslech ani nemluvě. 3) U některých pohledů chlapců si nejsem jistý, zdali představovaly výzvu k akci anebo k sexu. O homosexualitě režiséra jsem byl přesvědčen ještě dříve, než jsem si tuto domněnku ověřil na internetu. 4) Přes všechny výhrady jsem film sledoval s chutí a v druhé polovině dokonce s napětím. Škoda jen, že režisér nedotáhl náznaky psychologické hry ve druhé polovině do důsledků.(22.5.2011)

Koukám, že můj komentář tu bude první, tak se pokusím nezklamat. Nutno podotknout, že Kreuzpaintner, i když je pouze průměrný režisér, se s Čarodějovým učněm popral se ctí. Jeho adaptace je relativně věrná, i když je vidět zjevná inspirace vizuální stránkou posledních dílů potterovské ságy a vlastně trpí některými hollywoodskými neduhy, jako jsou samoúčelné triky. Nebojím se přiznat, že první řekněme půlhodinou jsem byla naprosto unešená - bohužel tak ale nevypadá celý film. Navíc z Mistrových učedníků věkem odpovídají jen Krabat (David Kross) a Tonda (Daniel Brühl). Jedině druhý jmenovaný z nich by měl být už vlastně mladý muž. A obsadit teenagery by byla lepší volba, přidat postavám na věku tu nemá žádný smysl. Zkrátka se nějak vytratilo to temné dětské kouzlo, které zachovala i Zemanova verze, on totiž tenhle film vůbec není pro děti. Přes všechny výtky Krabat rozhodně stojí za vidění, navíc pokud máte rádi předlohu (a pokud ne, nikdy není pozdě to napravit). P.S. Věčná škoda, že Boris Rösner už nežije, slyšet v dabingu jeho hlas v roli Mistra by byl ten pravý "filmový orgasmus".(14.3.2009)

Na tuto verzi Krabata jsem byla zvědavá. Hodně zvědavá. Dokonce natolik, že jsem si kvůli tomu (omylem) pořídila Čarodějova učně a po prvních deseti vteřinách utrpěla šok (a posléze to dokoukala, protože když už tak už). Co člověk vidět má, to nakonec vidí. Půvabná, v příjemné rovnováze romantická, napínavá a strašidelná verze příběhu o Krabatovi si mě nakonec dokázala najít. A našla si mě přesně v den, ke kterému naprosto dokonale sedla.(28.10.2015)

• - Film byl natočen na první model digitální kamery Arri D-20 ve 3K raw formátu. (Hawaj)

• - Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)

• - Film je druhou adaptací potemnělé knihy pro děti Otfrieda Preusslera, tou první je slavný animovaný počin Karla Zemana z roku 1977. Snímek se natáčel v Německu a rumunských Karpatech a zahráli si v něm známí němečtí herci Daniel Brühl a David Kross. (Jinny)