Krabat: Čarodějův učeň

Krabat: Disciple of the Dark Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

• Šimpy

Tak to byla hrůza. Původní předlohu Ottfrieda Preusslera jsem četl bezpočtukrát. Je plná tajemství, atmosféry, jasně definovaných postav a příběhu. (a to nezmiňuju, že já bych závěrečnou Mistrovu nabídku přijal) Tady nefunguje nic....herecké výkony? K smíchu. Atmosféra? I brněnská šalina obsahuje víc atmosféry. Spousta scén nerespektuje předlohu a vynechává ty nejdůležitější dialogy. A českej dabing to zabil podruhý. "Znamenám Tě bratře uhlem z dřevěného kříže. Znamenám Tě znakem Tajného bratrstva!" "Pamatuj, že Ty jsi žák!! Pamatuj, že já jsem Mistr!!!"(11.10.2018)

Nečakala som nič svetoborné, kvôli nemeckému pôvodu som bola skôr skeptická (je málo nemeckých filmov, ktoré sa mi páčia a pritom tam nehrá Schweiger ani Bleibtreu:-)... ale temná atmosféra ma rýchlo očarila. Páčila sa mi aj autentická špinavosť hercov, drsnosť príbehu, efekty boli slušné a vôbec ma film prekvapujúco pevne schytil, len čo som začala pozerať. Asi dám predsa len tie 4*, lebo celkový výsledok si to zaslúži. (Neskorší update - práve Krabat bol niekde na začiatku toho, že dnes ma k nemeckému (alebo inému) filmu prilákajú práve mená David Kross a Daniel Brühl :-)(23.5.2012)

typicky nemecký rozprávkový film s prvkami mystifična . Ako rozprávku by som to asi deťom predsa len nepúšťal :). Aj keď odveký boj medzi dobrom a zlom zase vyšiel v prospech dobra. Veď "proti láske čary nič nezmôžu". Chcelo to asi troška "odviazanejší záver, niečo na spôsob Jakubiskovej Perinbaby .(19.5.2015)

Na tuto verzi Krabata jsem byla zvědavá. Hodně zvědavá. Dokonce natolik, že jsem si kvůli tomu (omylem) pořídila Čarodějova učně a po prvních deseti vteřinách utrpěla šok (a posléze to dokoukala, protože když už tak už). Co člověk vidět má, to nakonec vidí. Půvabná, v příjemné rovnováze romantická, napínavá a strašidelná verze příběhu o Krabatovi si mě nakonec dokázala najít. A našla si mě přesně v den, ke kterému naprosto dokonale sedla.(28.10.2015)

Slusny film temer navzdory. Navzdory reziserovi, Krabatovi i kamere. Prvni asi netusil jak to cele pojmout, druhy si k herectvi a charisma ani necuchl, no a pan kameraman zase svou snahou o hollywoodskou vymydlenost sabotuje snahu vytvarniku o 'spinavost'. Je skoda, ze tam kde by germani mohli mit volnejsi ruce oproti masove vyrobe ztraci nejvic. Kluci z mlyna totiz sice maji zlute zuby, jsou poctive zablaceni a zamasteni, ale porad vypadaji jako ze prave vstali z maskerskeho kresla. Mlyn je na tom stejne. Vlhkost i spina je zrejma, ale autenticitu ma jako strasidelny hrad z pouti... To by se u anglicky mluvenych bratricku nestalo. To nejhorsi se ale da poznat uz z traileru, takze se lze pripravit. Kdyz ovsem dojde na bojovou scenu se zpomalovackama a preostrenou / roztresenou kamerou, prejete si, aby se to urputne kopirovani Harry Pottera a Pana prstenu zase rychle vratilo. Co filmu dava kvalitu jsou nektere kouzelne momenty a sceny, ktere pripominaji jakou atmosferu to ma mit a Daniel Brühl, ktery je skvely herec a vedle neprirozeneho sladouska v hl.roli pusobi temer jak kolos. ___ Skoda, ze tenhle material nedostal do pazour nekdo schopnejsi, kdo by se nesnazil natocit dalsi radovy fantasy film. Porad totiz bylo zajimavejsi sledovat znamy pribeh, nez patrat po puvodu toho silneho deja vu... 3,5*(13.4.2009)

• - Film byl natočen na první model digitální kamery Arri D-20 ve 3K raw formátu. (Hawaj)

• - Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)

• - Snímka bola v roku 2009 nominovaná na Nemeckú filmovú cenu. (ash99)