Krabat: Čarodějův učeň

Krabat: Disciple of the Dark Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

• MA.KI

Filmová adaptace tradiční lužickosrbské pověsti, známé díky legendární knize pro děti Krabat od Otfrieda Preußlera z roku 1969. Pověsti o černé magii, dobru a zlu, lásce a smrti. Pověsti o čtrnáctiletém sirotkovi Krabatovi, kterak se dostane do Černého mlýna k Mistrovi do učení. Brzy zjišťuje, že mlýn ani Mistr nejsou jen tak ledasjací… Tolik základní info, teď trochu kritiky. ~ 1. Ač snímek německé provenience, režisér jej natočil v tuctovém stylu amerických fantasy příběhů. 2. Ač pověst původně z lužických nížin, režisér jej natočil (mimo jiné) v rumunských Karpatech. 3. Ač příběh atmosférický, temný, režisér jej natočil takřka bez atmosféry a napětí. ~ Shrnuto, podtrženo: Pro cílovou skupinu tak 12 – 15 let by tato, řekl bych, neškodná light verze byla dostačující. Doporučuji Zemanovo animované ztvárnění Krabata.(14.6.2013)

1059. hodnocený film: Někoho tenhle film může odradit pro jeho přemíru v obsazení německými herci. U mě to spíše naopak zafungovalo jako stymul a tak jsem si jej tedy pustil. Již dříve jsem viděl jeho animovaného předchůdce z dílny velmistra Karla Zemana a nyní jsem byl zvědav, jak předloha dopadne pod taktovkou režiséra se skutečnými herci. Herci podávají nadstandartně kvalitní výkony a dokonce jsem ani nečekal tak dobré vizuální efekty. Navíc Daniel Brühl je skutečně frajer a hodně se mi líví jeho herecký talent. 4* si film jistě zaslouží a mohu jej tedy dále doporučit. 4*(30.6.2011)

Slusny film temer navzdory. Navzdory reziserovi, Krabatovi i kamere. Prvni asi netusil jak to cele pojmout, druhy si k herectvi a charisma ani necuchl, no a pan kameraman zase svou snahou o hollywoodskou vymydlenost sabotuje snahu vytvarniku o 'spinavost'. Je skoda, ze tam kde by germani mohli mit volnejsi ruce oproti masove vyrobe ztraci nejvic. Kluci z mlyna totiz sice maji zlute zuby, jsou poctive zablaceni a zamasteni, ale porad vypadaji jako ze prave vstali z maskerskeho kresla. Mlyn je na tom stejne. Vlhkost i spina je zrejma, ale autenticitu ma jako strasidelny hrad z pouti... To by se u anglicky mluvenych bratricku nestalo. To nejhorsi se ale da poznat uz z traileru, takze se lze pripravit. Kdyz ovsem dojde na bojovou scenu se zpomalovackama a preostrenou / roztresenou kamerou, prejete si, aby se to urputne kopirovani Harry Pottera a Pana prstenu zase rychle vratilo. Co filmu dava kvalitu jsou nektere kouzelne momenty a sceny, ktere pripominaji jakou atmosferu to ma mit a Daniel Brühl, ktery je skvely herec a vedle neprirozeneho sladouska v hl.roli pusobi temer jak kolos. ___ Skoda, ze tenhle material nedostal do pazour nekdo schopnejsi, kdo by se nesnazil natocit dalsi radovy fantasy film. Porad totiz bylo zajimavejsi sledovat znamy pribeh, nez patrat po puvodu toho silneho deja vu... 3,5*(13.4.2009)

Totálně mě minulo herecké nasazení hlavního představitele, tomu klukovi jsem to nějak nevěřil; překvapením byl spíše Daniel Brühl. Jinak má ten film všechno, co se dá od fantasy německého filmu čekat, ale... má toho nějak málo. Kolikrát jsem se přistihl při přemýšlení, jak znamenitý by z toho šel udělat horor!(7.8.2011)

První polovina 17. století byla pro německé země jedním z nejhorších období v dějinách a ve filmu se to odráží víc než povedeně. Všude okolo válka, lidé jsou chudí, ušmudlaní, hladoví, nemocní.... A mlýn, kde s temným mistrem dlí jeho 12 učedníků, se neukazuje jako to správné klidné místo pro přečkání zlých dob... Pocitově se mi to líbilo - atmosféra, realismus, neokoukané tváře. Filmově mi tam chybělo víc silnějších scén, včetně finále, a taky mi přišlo, že na čarodějovy učně kluci těch kouzel moc nepředvedly.(19.5.2012)

• - Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)

• - Daniel Brühl (Tonda) raz povedal, že to bolo vôbec prvýkrát, keď súhlasil s účinkovaním vo filme bez toho, aby si prečítal scenár alebo vedel, kto bude režisérom. (misterz)

• - Snímka bola v roku 2009 nominovaná na Nemeckú filmovú cenu. (ash99)