Věčný bojovník

Jade Warrior

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Finsko / Nizozemsko / Čína / Estonsko, 2006, 100 min

• Fr

Marně přemýšlím, kdy naposledy jsem měl během 30ti minut nutkání film 2x vypnout. Ale vydržel jsem (nerad něco vzdávám). Historický epos Kalevala, čínská mytologie (?), prolínající se současnost, převtělení, démon, LÁSKA. Uff – mnoho podnětů značí propletenost příběhu a nevšední možnost zapojení VŠECH filmových i jiných smyslů. Ihned mne napadl jiný film - Fontána. Je tu ovšem velké ALE. A ne jedno. Ono natočit takovýto film chce jednak odvahu, ale hlavně SILNÝ PŘÍBĚH. A ještě musí být naplněn předpoklad, že VŠE OSTATNÍ bude fungovat. Tím mám na mysli hudbu, zvuk, herce, kameru a režii. A ZDE bych ocenil ,,JEN“ kameru a režii. To ostatní bylo slabší, nebo mne to prostě neoslovilo. Prostě VIZUÁLNÍ STRÁNKA může maličko uspokojit, ale příběh nemá tu sílu, aby ji podpořil. A ať už jsem čekal cokoliv, tak tohle ne! Možná v jiném životě.(23.3.2008)

Jadesoturi má svoje chybky a jsem si jich vědoma. Jsou ale povětšinou spíš kosmetického rázu a já se rozhodla je prostě ignorovat. Kalevala a stará Čína si přes Altaj podávají ruce v rámci kvalitního, mnohovrstevnatého příběhu, jehož jednotlivé aspekty, tóny a odstínky dokonale ladí - Annila je navíc čaroděj, pokud jde o to, vytvořit atmosféru, která vám zaleze i pod nehty... No a pak je tu ten nádherný soundtrack.(21.8.2009)

• Elementál

Tak původně jsem chtěl dát 2 * - za vizuální stránku a hudbu (supr - to vám lidi chválím). Pak jsem se nad tím zamyslel a došlo mi jaká to byla ve skutečnosti kravina, jak to celé jen stěží dávalo smysl, všechno se odehrávalo ve dvou třech interiérech, nepochopil jsem, jestli to nakonec skončilo dobře nebo ne, v soubojích do sebe bušili dva týpci kladivama a vůbec jim to nevadilo, repliky v přítomnosti a v minulosti se opakovaly jenom proto aby se divák mohl propadat nudou hlouběji a hlouběji..........a hodnocení spadlo na 1 *. Pak jsem shledal, že film se těší poměrně slušné přízni (koukám, že je tu i pár "pětek") a tak jsem musel dát najevo jeho pravé kvality. Solidní ODPAD, který již nechci vidět nikdy více! Shlédnuto na Filmale 2008.(19.6.2008)

Merito Věčného bojovníka tvoří tzv. Kalevala což je karelo-finský národní epos obsahující 22 795 veršů. To samo o sobě zaručuje, že film bude složitější. V Jadesoturi se mluví finsky a čínsky, používá se kung-fu, děj se odehrává v přítomnosti i minulosti. Ústředním předmětěm je Sampo (co je to samozřejmě neprozradím). Bojové scény mi připomemuly Yimoua ovšem jsou mnohem, mnohem slabší. Divná mi připadala scéna bojujícího Sintaie s Pin Yu ve vesnici, kdy kolem nich chodili vesničané jakoby se nechumelilo eee... tedy nebojovalo. Závěrem bych Věčného bojovníka pochválil za netypický příběh s výtkou mírné nudy, která mě při sledování občas (i přes nemalé zásoby kruponu) rýpala mezi žebra.(27.4.2008)

Je to vydarená fantasy dráma. Má skvelý príbeh o fínskom kováčovi, ktorý je zamilovaný do svojej priateľky, ale ona ho ide opustiť, pričom následne zisťuje, že mu nie je súdené, aby jeho láska bola naplnená, pretože bol prekliaty ešte v minulom živote, v časoch, keď bol dávnej Číne. Spracovanie sa mi páči, ale nie je až tak vynikajúce, ako by mohlo. Určite musím pochváliť túto veľmi zaujímavú a originálnu kombináciu čínskej a fínskej mytológie, pričom sa to aj vydarilo a tak spolu dokážu prirodzene fungovať, dej je väčšinu času nadmieru zaujímavý a s množstvom skvelých prvkov, hlavne dejová línia odohrávajúca sa v Číne je perfektná, súčasnosť vo Fínsku čiastočne zaostáva, lenže práve tá má omnoho viac priestoru, čo je škoda a je tu aj viacero záporov, niektoré scény mi vôbec nesadli, hlavne konfrontácie medzi kováčom a jeho protivníkom v súčasnosti, iné zase pôsobia pomerne zbytočne a potenciál viacerých prvkov nebol moc využitý, hlavne vzťah dvojice v súčasnosti nemá potrebný náboj a tak som im ani nemal až taký dôvod fandiť, na rozdiel od minulosti. Akcie tu moc nie je, ale mám z nej dobré pocity. Tvoria ju súboje jeden na jedného v kung-fu štýle z historických filmov, takže sú doplnené o čiastočné vylepšenia, tie zo súčasného Fínska ma moc nezaujali, hlavne kvôli protivníkovi hlavného hrdiny, ktorého chvaty pôsobia úplne umelo a navyše má oblek, čo sa k tomu vôbec nehodí, ale dajú sa pozerať. Ale samostatnou kapitolou sú súboje v dávnej Číne, o nič výraznejšie v nich nejde, sú to skôr len také tréningové súboje na spoznávanie protivníka, ale sú mimoriadne pôsobivé a skvelo natočené, obe scény, v ktorých sa v akcii stretne hlavná dvojica sú perfektné a ani v čínskych filmoch sa ich v poslených rokoch lepších moc nenájde. Herecké obsadenie je na tom dobre, až prekvapivo dobrý Tommi Eronen v hlavnej úlohe, ktorý mi tu sadol, skvelá Zhang Jing Chu, ale aj zvyšné postavy sú celkom slušné. Réžia a technická stránka sú perfektné, film má zaujímavú atmosféru, skvelý vizuál, tu nemám čo vytknúť. Večný bojovník má v sebe obrovský potenciál, vždy pri ňom cítim, že po úpravách to mohol byť jeden z najlepších filmov, s akým som sa kedy stretol, ale nanešťastie sa tak nestalo a nemôžem dať ani plné hodnotenie, ten scenár by rozhodne potreboval zmeniť, ale napriek tomu som veľmi spokojný. Film určite stojí za pozornosť. 82%(26.5.2012)

• - Film získal ve Finsku v roce 2007 dvě ceny Jussi: za nejlepší kostýmy (Anna Vilppernen) a za nejlepší hudbu (Kimmo Pohjonen, Samuli Kosminen). (Milena79)