Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Frank Dorobont prostě tyhle dramata umí, hned po vykoupení z věznice Shawshank to dokázal zopakovat i u zelené míle, ale přece jenom tuhle vynikající podívanou nedokázal překonat. Tim Robbins zde ve své životní roli předvádí i životní výkon a ostatní známý i neznámý herci mu zdatně sekundujou, hlavně bych ještě chtěl vyzdvihnout Morgana Freemana a Boba Guntona, ti byli ještě o kousíček lepší než ostatní. Příběh je jedním slovem dokonalý, na něm se snad ani nedá najít chybička a stejnětak i hudba a scénář nemá chybu. Vykoupení z věznice Shawshank je pro mě jedním z úplně nejlepších filmů.(6.7.2006)

Salvation lies within. Skvostné, ba přímo dokonalé, převedení stejnojmenné povídky Stephena Kinga na filmové plátno. Celovečerní debut a hned jeden z nejlepších filmů historie. Vše je zde perfektní a na největší možné úrovni kvality. Od nezapomenutelných hereckých výkonů (pro většinu zúčastněných jsou to výkony životní), po režii, hudbu, kameru... No prostě vše a to prosím bez jediné výjimky. Tady není co kritizovat - ono tu prostě je vše přesně tak jak to má být. Geniální, dokonalé, nezapomenutelné a emocionálním zážitkem strhující. Tak přesně to je Vykoupení z věznice Shawshank.(20.1.2007)

Naděje je dobrá věc! Stále žiji v naději, že se někdy opět zjeví snímek, jenž dokáže tak dojemným a láskyplným způsobem ukázat sílu člověka, aniž by ho poznamenala nějaká kýčovitost. Tohle je první film mého života, který jsem opravdu zbožňoval, tenhle film způsobíl, že jsem se ve sladkých jedenácti letech odtrhl od LEGA a začal sledovat filmy.(4.6.2002)

V podstatě nenápadný film, který v době svého uvedení měl podprůměrnou návštěvnost a před kasovním neúspěchem ho zachránila až oskarová nominace. Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec a jednoznačně nejlepší zpracování literární předlohy Stephena Kinga. Výborné herecké výkony a obsazení, skvěle vybudovaná atmosféra a gradace děje. Vedle herců dotváří působivý zážitek i samo prostředí věznice, kdy vhodnou lokalitu musel filmový štáb opravdu dlouho hledat. Krásný příběh o lidské naději a jednom zatraceně silném charakteru. Nemám prakticky co vytknout, takže celkový dojem činí 100 %.(12.1.2007)

Tak jsem konečně dala na doporučení svého přítele a podívala se na Shawshank a musím říct, že se tak trochu stydím za to, že jsem s k němu dostala až v roce 2012. Umístění v žebříčku mě nechávalo chladnou, ale kupodivu musím říct, že je Shawshank tak opěvovaný zaslouženě. Je to přesně druh filmu, po kterém vám zbyde dobrý pocit a poťouchlý úsměv na tváři.Přestože hlavní zápletku aby člověk pohledal, je to nesmírně vtipný a zároveň dojemný příběho naději, o svobodě a přátelství především. Herecký koncert Morgana Freemana a možná i Tima Robbinse, kterému jsem nejprve musela přijít na chut. Vězeňské snímky mě baví a tenhle je pravděpodobně tím nejlepším. Nemám prostě vůbec co vytknout, takže plný počet.(25.6.2012)

• - Vo filme Tim Robbins (Andy) popisuje dub ako miesto vystrihnuté z básne Roberta Frosta kde Morgan Freeman (Red) nájde zakopaný balíček. Ide o básnickú zbierku "The Collected Poems, Complete & Unabridged". (Raccoon.city)

• - Když Red (Morgan Freeman) dává Brooksovi (James Whitmore) geologické kladívko, aby ho předal Andymu (Tim Robbins,) o pár cel dál, na oplátku mu dá ještě cigarety. Brooks ale nekouří. (icewhite)

• - Niektorí kritici videli vo filme veľa alegórií, napríklad viaceré výroky Andyho Dufresna (Tim Robbins) vystihujú posledný deň Ježiša Krista. Frank Darabont dementoval všetky takéto tvrdenia, aj keď ho potešilo, že toľko ľudí rozoberalo jeho film. (WalterIK7)