Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem neoněměl ale mluvil hodinu 2, 3 jen o tomto filmu a zážitku který mi přinesl. Patrně jsem totiž viděl nejlepší film, který kdy byl natočen. Obsazení skvělé, hudba excelentní, a příběh, ano ten příběh je skvělý. Je v něm ta špetka lidskosti které většina dobrých filmů chybí. A pokud vás ani tohle nepřesvědčí, přihazuji "historku": Poprvé, kdy jsem tento film viděl, tak jsem nevěděl o ČSFD, ani o tom, že je to jeden z nejlepších filmů všech dob, prostě jsem o něm nevěděl nic. Pustil jsem si jej jen proto, že to byl jeden z mála filmů, který jsem neviděl z kazet :-) doma. A tady se dostávám k mému argumentu.. já prostě ani nevím, co se se mnou dělo. Ten konec jsem prožíval tak intenzivně, jako dosud žádný jiný film. Úplně mě uzemnil do křesla a nedal vydechnout. Chodil jsem jako omámený. O něco později jsem se dozvěděl o ČSFD, a koukám tady na statistiky a co nevidím? Vykoupení na prvním místě! Tehdy jsem si řekl: "Ano, mají pravdu." Podle mě totiž by na vás měl film zapůsobit, i když jste o něm v životě neslyšeli, a nevíte kolik to dostalo Oscarů atd... Tohle je moje obhajoba nejlepšího filmu.(25.5.2007)

Úžasný film, u kterého po každém zhlédnutí prožívám a užívám, jako bych Shawshank viděl poprvé. Film plný emocí, nadějí, skvělých herců, …, no prostě a jednoduše Frank Darabond dokázal natočit bezchybný a ve všech ohledech dokonalý film, který snad nikoho nenechá chladného. "Get busy living or get busy dying..."(20.2.2006)

Dlouho jsem váhal, jestli to mám přiznat. Nakonec jsem se rozhodl, že ano. V závěru The Shawshank Redemption jsem se rozbrečel. Ne že by se mi z očí valily potoky slz, ale přesto - žádnému jinému snímku se tohle nikdy nepodařilo. Můžu dát filmu, který něco takového dokázal, méně než pět hvězdiček? Nemůžu. A kdyby to šlo, dal bych i víc. Delšího komentáře jsem momentálně neschopný, ale s klidným svědomím dodám, že tohle je ten nejnádhernější film, co jsem zatím viděl... a Darabont je génius.(13.8.2008)

Naprostá bomba. Oba představitelé hlavních rolí Freeman i Robbins působí naprosto skvěle, lidsky, jakoby své role ani nehráli, ale žili je, ani ostatní však herci nezůstávají pozadu. Všem jejich chování musíte věřit, jinak to ani nejde. V tom je podporuje skvělý a promyšlený scénář, který je napsaný velmi věrohodně. Technická stránka filmu také nemá chybu, hudba, kamera, střih, vše je udělané tak zajímavě a trefně ... tenhle film se u mě prostě zařadil mezi ty nej nej nej.(19.3.2004)

Myslím, že na tento film může být Stephen King právem pyšný. Spolu s Osvícením a Zelenou mílí patří mezi jedny z nejlepších a nejznámějších adaptací jeho knih. Stejně jako má své kouzlo literární předloha, má své kouzlo i filmové Vykoupení z věznice Shawshank. Připomněl mi nezapomenutelné chvíle, které jsem prožívala při čtení povídky. Nejvíce mě dostal konec a hlavně závěrečná pasáž, jíž končí i samotná povídka. Jeden z filmů, při němž jsem na konci poměrně hojně slzela. Společně s mými dojmy a pocity z povídky, které prostupovaly celým snímkem a střídaly se s dojmy z něj, jsem byla obdařena nezapomenutelným a jedinečným filmovým zážitkem. Děkuji, Stephene Kingu. Děkuji, Franku. Děkuji, Morgane a Time. A všem, díky kterým mohl vzniknout "this incredible movie story..." King má obdivuhodný talent na vytváření rozmanitých a skvělých charakterů postav. A Frank Darabont má výborný talent při výběru herců, kteří tyto postavy v jeho filmech ztvární. "Doufám, že tam bude přítel a já mu podám ruku. Doufám..."(12.10.2007)

• - Andy (Tim Robbins) dostane plakát Rity Hayworthové, který v roce 1949 ale nemohl mít, protože pochází až z 60. let. (GreatestFan)

• - Ve scéně, kdy chce Brooks (James Whitmore) podříznout Heywooda (William Sadler), je v jednom záběru na Heywoodově krku skvrna od krve. V následujícím záběru je tato skvrna mnohem menší. (orkadimenza)

• - Film sa netočil veľmi dlho. Prvá klapka padla 16.6.1993, posledná 10.9.1993. (maestrotatum)