Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

„Teším sa, až uvidím dávneho priateľa. Teším sa na Tichý oceán. Dúfam, že je taký modrý, ako sa o ňom hovorí.“ Darabont prvýkrát sfilmoval dielo Stephena Kinga v skutočnosti už v 80. rokoch, ale jednalo sa „iba“ o kraťas Žena v izbe. Práve vďaka nej si ho King všimol a keď neskôr písal novelu o nádeji, Rita Hayworth a Vykúpenie z väznice Shawshank, umiestnil do nej postavičku menom Darabont. Takže žiadne prekvapenie, keď Frank neskôr dostal práva na sfilmovanie. V titulných úlohách atmosférického príbehu (tá silná kamera a nenápadná, ale o to podprahovejšia hudba!) podávajú silné herecké výkony ako Morgan Freeman (v novele beloch, ehm) a tvárny Tim Robbins, tak i hráči z vedľajších úloh (Bellows, Brown, Gunton, Sandler, Whitmore). Príbehom, naoko sa tváriacim bezútešne, nás sprevádza rozprávač naprieč celými desaťročiami (skvelé masky mimochodom). Film (oplývajúci nečakanou fantastickou záverečnou 20-minútovkou) na Oscaroch proti silnému konkurentovi Forrestovi Gumpovi nemal šancu a ani v kinách komerčne nezaujal (Freeman to v rozhovore pre českú Cinemu čudne odôvodnil vypustením Rity Hayworth z názvu... no neviem). Diváci si ho však následne začali navzájom húfne a nadšene odporúčať a snímka sa vďaka videu a televíziám stala jedným z najoceňovanejších filmov (nielen) americkej kinematografie (nielen) 90. rokov. Darabont neskôr nakrútil aj ďalšie kingovky (ZELENÁ MÍĽA, HMLA). Plagáty, práčovňa, Biblia, kilometrové potrubie, autobus, lúka so stromom, dechtovanie strechy fabriky na výrobu dopravných značiek a zaujímavý názor, že chlap chlapovi na topánky nikdy nepozerá (čo sa Andymu rozhodne hodilo).(24.10.2004)

Jeden z nejlepších filmů všech dob!! Na vylíčení toho, jak je tento snímek úžasný, ještě nemá čeština dostatek výstižných slov, takže jen krátce - fantastické, grandiózní, velkolepé, skvělé, vynikající, excelentní, úžasné, jedinečné, nezapomenutelné, špičkové, dokonalé, nádherné, geniální, a hlavně lidské! Tim Robbins i Morgan Freeman se svými výkony povýšili mezi herecké velikány a Frank Darabont si nasadil laťku tak vysoko, že aby ji přeskočil, musel by natočit film, u nějž by diváci asi umřeli úžasem. Procítěný a pečlivě zpracovaný příběh neprávem odsouzeného muže musí dostat na kolena i nejotrlejší z diváků a to tak razantně, že se z těch kolen mnozí ani bez pomoci nezvednou. Naprosto dokonalý zážitek pro každého, kdo má ještě alespoň zbyteček srdce na svém místě s jednou neoddiskutovatelně nezapomenutelnou scénou. Kdo neviděl, neuvěří.(15.4.2003)

Těžko něco napsat. Tohle je prostě "ten" film. Tohle je ten důvod, proč mít rád filmy. U Shawshanku mám po shlédnutí pocit, že to můžu vidět znova, znova a znova. Donekonečna. Nádherný příběh plný přátelství a naděje. Žádná klišovitost, unylost, prodejnost, jen umění v celé své podobě. A to, že nádherné.(21.1.2007)

V první řadě nechápu, když je to na čsfd na prvním místě z hlasování mnoha desetitisíců filmů a s hlasy od pěti tisíc lidí jen pro tento snímek a předehnalo to tu všechny ostatní megaoskarový filmy všech dob, jaktože to žádnýho nedostalo? Tady se pánové z Akademie pořádně utli (nebo je spíš podplatili) a potvrdili mi, že Oskar není vůbec měřítkem kvality. Protože se tu všichni rozplývají a vyjmenovávají všechno dobré, nebudu je tu opakovat. Stačí jen říct, že je to nezapomenutelný zážitek, jaký se hned tak nevidí (a je opravdu málo filmů podobně skvělých a naplňujících). Inteligentních a neakčních, lidských a zábavných. Amíci a Frantíci mají velkou smůlu, že pro lidskost a lidství mají jen jeden stejný výraz, protože pak jim uniká jedna z těch dvou základních součástí v tomto snímku.(25.6.2006)

"Tvoje duše patří Bohu, tvoje prdel mě." Tak to by se mé zadnici asi nelíbilo, zejména když by si na ni dělaly nárok taky Sestřičky. Navíc to není spravedlivé, protože ve věznici Shawshank sedí jen nevinní. A jeden z nich Andy Dufresne mě hodně zaujal. Kdybych do podobného prostředí někdy zabloudil, tak chci taky dělat bachařům daně, otravovat instituce kvůli knihovně, šimrat nádvoří geologickým kladívkem a hlavně chci mít na cele plakát Raquel Welch z filmu Milion let před Kristem. Kdyby nebyl k dostání, tak z Bandolera nebo ze 100 pušek. Díky za inspiraci, protože tohle mě bavilo.(19.7.2011)

• - Sidney Poitier odmietol úlohu Reda, pretože necítil, že by hranie odsúdeného bolo dobrým príkladom. (WalterIK7)

• - Když Andy (Tim Robbins) má těsně před svým útěkem vyčistit ředitelovi boty, provede výměnu, a tak se do cely vrací v ředitelových botách a své nechává v kanceláři v krabici. Když však proleze tunelem k potrubí, má své původní špinavé boty. (jirijost)

• - K obsadeniu Jamesa Whitmora (Brooks Hatlen) došlo, pretože bol jedným z najobľúbenejších hercov Franka Darabonta. (WalterIK7)