Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Naděje je dobrá věc! Stále žiji v naději, že se někdy opět zjeví snímek, jenž dokáže tak dojemným a láskyplným způsobem ukázat sílu člověka, aniž by ho poznamenala nějaká kýčovitost. Tohle je první film mého života, který jsem opravdu zbožňoval, tenhle film způsobíl, že jsem se ve sladkých jedenácti letech odtrhl od LEGA a začal sledovat filmy.(4.6.2002)

Když vás film omámí natolik, že ani pořádně nevíte, co o něm vlastně říct, když vás film svou poutavostí přiměje zapomenout na čas, když vás film uhrane svou neopakovatelnou atmosférou, když vás film přechytračí svou geniální pointou, když vás film zmrazí v napětí jedné z nejočekávanějších chvil celé kinematografie, když vám film předvede lidskost na místě, kde byste to nejméně čekali, prostě když vám film doslova vyrazí dech, tak nezbývá nic jiného, než říct: "Děkujeme Franku"... 10/10(1.12.2007)

Skvelý filmík. Čo dodať, keď všetko je už dávno napísané. Výborné hranie na city počas filmu sa postupne, jemne dostáva všetko pod kožu. Skvelý scenár, ani neviete, ako ľahko si vás podmaní. Keď k tomu pridáme hereckú extázu, filmu jednoznačne právom patrí číslo jedna/dva v hodnotení ČSFD, i keď na mojich osobných top miestach sú iné filmy. 100%.(19.3.2006)

Presne ako u Foresta Gumpa si aj tento film 100 percentne zasluhuje miesto v prvej 10 všetkých filmov sveta. Dej tak perfektný, jednoduchý a originálny, k tomu pod taktovkou Franka Darabota? no to nemohlo vzniknúť nič iné, len jedinečné dielo 20storočia................ Soundtrack Thomas Newman: 1. May ,2. Shawshank Prison [Stoic Theme] ,3. New Fish ,4. Rock Hammer ,5. An Inch of His Life ,6. If I Didn't Care ,7. Brooks Was Here - Thomas Newman ,8. His Judgement Cometh ,9. Suds on the Roof ,10. Workfield ,11. Shawshank Redemption ,12. Lovesick Blues ,13. Elmo Blatch ,14. Sisters ,15. Zihuatanejo ,16. The Marriage of Figaro: Duetto-Sul Aria ,17. Lovely Raquel ,18. And That Right Soon ,19. Compass and Guns ,20. So Was Red ,21. End Title ,(7.4.2011)

Můžete mi říkat, že Frank Darabont je režisér Zelené míle (skvělý film) a nebo Majesticu, ale pro mě bude nesmrtelný jediným dílem a to Vykoupením z věznice Shawshank. V podstatě dokonalé dílo, které svou formou, jednoduchostí a emocemi strčí do kapsy i mnohem hlubší snímky. Darabont předvedl, jak jednoduše a příjemně lze navodit sympatie pro kohokoliv a kdekoliv". Tim Robbins a Morgan Freeman předvádějí slastné herectví, které pohladí diváka a dokazuje jejich obrovské schopnosti hrát kohokoliv v jakékoliv situaci a okamžiku života. Celý film je natolik sympatický a poutavý, že kdykoliv k němu přijdete, zůstanete u něj a nebudete chtít odejít, ani na krok. Neznám příjemnější a milejší film, který dokáže pohladit po lidském srdci a vyvolat tak příjemné emoce.(5.6.2004)

• - Spoiler: Hlavní hrdina (Tim Robbins) je odsouzen na základě otisků prstů nalezených na místě činu. V roce, ve kterém mělo ke zločinu dojít, to ale kvůli absenci příslušné databáze nebylo možné. (Hans.)

• - Andy (Tim Robbins) má ve své cele plakát herečky Rity Hayworthové a film s ní také sleduje s ostatními vězni v kině. Její jméno se objevuje i v názvu samotné povídky "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank". (simply)

• - Spoiler: Zeď, pod níž leží poklad, který Red (Morgan Freeman) na konci filmu vyzvedává, byla vytvořena speciálně pro film a stojí dodnes. Filmový štáb nemohl nalézt odpovídající podélnou stavbu, a proto nechal kvůli autenticitě už několik měsíců před natáčením jednu postavit. (Adrai)