Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Skvelý filmík. Čo dodať, keď všetko je už dávno napísané. Výborné hranie na city počas filmu sa postupne, jemne dostáva všetko pod kožu. Skvelý scenár, ani neviete, ako ľahko si vás podmaní. Keď k tomu pridáme hereckú extázu, filmu jednoznačne právom patrí číslo jedna/dva v hodnotení ČSFD, i keď na mojich osobných top miestach sú iné filmy. 100%.(19.3.2006)

Najsilnejšia záverečná katarzia v dejinách kinematografie. Vždy s otvorenými ústami, slzami v očiach a mierne priblblým úsmevom na tvári sledujem túto filmárčinu v najdokonalejšej podobe, do ktorej je zároveň vložených toľko úprimných emócií, že to snáď ani nie je možné. Myslím, že Darabont sám dodnes nedokáže pochopiť, aké geniálne filmové dielo sa mu podarilo natočiť.(1.4.2007)

Nadherny film. Skutecne nadherny, ale nejlepsi ze vsech? To zas ne, ale jeden z nejlepsich urcite. Darabont skutecne umi a dokazuje to i timto filmem. Spolu se Zelenou mily nejlepsi film podle Stephena Kinga. Navic Zelenou mily reziroval taky Darabont. Tenhle film jsem videl uz nekolikrat, ale vzdy se na nej rad podivam znovu, protoze ani na okamzik nenudi, je napinavy, vtipny, proste nadherny. Herecke vykony jsou taky vynikajici, sice mi ze zacatku prislo, ze se Tim Robbins do role nehodi, ale nakonec byl opak pravdou. Hudba, kamera, dialogy, pribeh, vsechno bezchybne. Navic Darabont skvele vyvazil pomer mezi krutosti vezeni a lidskosti a nadeji. Urcite jeden z nejlepsich vezenskych filmu, ktery si po pravu zaslouzi 5*.(18.6.2005)

Musím se přiznat, že na tuto stránku jsem přišel především proto, abych zjistil, který film je podle filmových fanoušků ten nejlepší. Měl jsem samozřejmě svoje tajné tipy. Po zjištění, že tím nejlepším je Vykoupení z věznice Shawshank, jsem byl trošku překvapen, ale zároveň jsem se utvrdil v tom, že jsem viděl možná nejlépe zpracovaný film všech dob. Velmi silný příběh z vězeňského prostředí vás prostě dostane. Toto je můj první komentář na CSFD, řekl jsem si totiž, že bych měl začít nečím výjimečným a tím tento film bezpochyby je.(26.8.2009)

Myslím, že na tento film může být Stephen King právem pyšný. Spolu s Osvícením a Zelenou mílí patří mezi jedny z nejlepších a nejznámějších adaptací jeho knih. Stejně jako má své kouzlo literární předloha, má své kouzlo i filmové Vykoupení z věznice Shawshank. Připomněl mi nezapomenutelné chvíle, které jsem prožívala při čtení povídky. Nejvíce mě dostal konec a hlavně závěrečná pasáž, jíž končí i samotná povídka. Jeden z filmů, při němž jsem na konci poměrně hojně slzela. Společně s mými dojmy a pocity z povídky, které prostupovaly celým snímkem a střídaly se s dojmy z něj, jsem byla obdařena nezapomenutelným a jedinečným filmovým zážitkem. Děkuji, Stephene Kingu. Děkuji, Franku. Děkuji, Morgane a Time. A všem, díky kterým mohl vzniknout "this incredible movie story..." King má obdivuhodný talent na vytváření rozmanitých a skvělých charakterů postav. A Frank Darabont má výborný talent při výběru herců, kteří tyto postavy v jeho filmech ztvární. "Doufám, že tam bude přítel a já mu podám ruku. Doufám..."(12.10.2007)

• - Britské rádio Capital FM v anketě filmů, které musíte vidět, než zemřete, umístilo snímek na první příčku. (GreatestFan)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy se chce na konci filmu ředitel (Bob Gunton) zabít, vytáhne revolver 38, nabije ho, prostřelí si hlavu a náboj má ještě takovou sílu, že rozbije okno. Osmacřicítka by však ve skutečnosti neprostřelila ani hlavu. (jirijost)

• - Když na konci filmu jede Red (Morgan Freeman) autobusem, skoro u každého cestujícího, včetně Reda, je otevřené okno. V dalším záběru, kdy se autobus vzdaluje, jsou však všechna okna zavřená. (jirijost)