Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Těžko něco napsat. Tohle je prostě "ten" film. Tohle je ten důvod, proč mít rád filmy. U Shawshanku mám po shlédnutí pocit, že to můžu vidět znova, znova a znova. Donekonečna. Nádherný příběh plný přátelství a naděje. Žádná klišovitost, unylost, prodejnost, jen umění v celé své podobě. A to, že nádherné.(21.1.2007)

Tak tohle mě opravdu dostalo. Vidím to jako dnes, když jsem závěrečných 20 minut koukal s otevřenou pusou a jenom zašnul, jak to Andy skvěle provedl. Tim Robbins a Morgan Freeman byla naprosto skvělá volba. Jeden z nejlepších a nejkrásnějších filmů z vězeňského prostředí. Jenom škoda, že film neproměnil alespoň jednu ze svých sedmy nominací na Oscara, ale přece jenom měl hodně silného konkurenta Foresta Gumpa... Na závěr snad jenom dotat, že jasných pět hvězdiček a po právu podle hodnocení nejlepší film na csfd.(25.9.2007)

Nadherny film. Skutecne nadherny, ale nejlepsi ze vsech? To zas ne, ale jeden z nejlepsich urcite. Darabont skutecne umi a dokazuje to i timto filmem. Spolu se Zelenou mily nejlepsi film podle Stephena Kinga. Navic Zelenou mily reziroval taky Darabont. Tenhle film jsem videl uz nekolikrat, ale vzdy se na nej rad podivam znovu, protoze ani na okamzik nenudi, je napinavy, vtipny, proste nadherny. Herecke vykony jsou taky vynikajici, sice mi ze zacatku prislo, ze se Tim Robbins do role nehodi, ale nakonec byl opak pravdou. Hudba, kamera, dialogy, pribeh, vsechno bezchybne. Navic Darabont skvele vyvazil pomer mezi krutosti vezeni a lidskosti a nadeji. Urcite jeden z nejlepsich vezenskych filmu, ktery si po pravu zaslouzi 5*.(18.6.2005)

Další film, u kterého musím mírně poupravit své hodnocení, tentokrát se dostávám ale jen o jednu hvězdičku více, protože včera, při dalším zhlédnutí úžásného Vykoupení z věznice Shawshank sjem pochopil, že tenhle film si to opravdu zasluhuje. Velice dobré herecké výkony, podmanivá Newmanova hudba podbarvuje skvělý příběh... prostě tady není co vytýkat. Shawshank Redemption je jeden z nejlepších filmů o útěku z vězení (spolu s velice podobným Útěkem z Alcatrazu) a možná i nejlepším filmem vůbec.(20.6.2005)

Frank Darabont má pro tyhle "člověčinky" jasné vlohy. Oproti Zelené míli je Vykoupení jaksi poklidnějším, co se tempa vyprávění i událostí v něm obsažených týče, ale o to více péče je věnováno postavám. Oba hlavní aktéři jsou jak výtečně napsaní, tak výtečně provedení, zejména Robbinsův Andy je fascinující svojí nepřístupností, která v průběhu filmu taje. Přesto bych si netroufal řadit Darabontův snímek po bok takových skvostů, jako je Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem, protože v určitých věcech mi přijde až příliš vykonstruovaný, vyumělkovaný a namířený na divákovy city (pravda, velice vkusným způsobem). Celý příběh na mě zapůsobil, ale nikterak zásadním způsobem. Je to prostě... hezké vyprávění, které jsem celý film sledoval, ale které mě nedokázalo vtáhnout a zanechat ve mně více než pocit z výtečně odvedené práce. Snad jsem čekal příliš mnoho, když jsem viděl jak vysoko Vykoupení vyšplhalo na žebříčku... Ve svém oboru ale samozřejmě špička.(25.2.2004)

• - Šek, který dostal Stephen King za práva k filmu, si nikdy nenechal proplatit. Namísto toho, rok poté, co měl Shawhank premiéru a dočkal se nadšených ohlasů, ho nechal King zarámovat a poslal jako dárek Darabontovi s poznámkou „Pro případ, že bys někdy potřeboval peníze na kauci. S láskou, Steve.“ [Zdroj: kinobox.cz] (Duoscop)

• - Spevák Seal vydal v roku 2003 album, na ktorom sa nachádza aj skladba „My Vision“. Táto pieseň je vysamplovaná z jedného zo soundtrackov tohto filmu, s názvom „Brooks Was Here“. (Hudino)

• - V knižní předloze měl Andy (Tim Robbins) na zdi v cele celkem 4 plakáty (Jayne Mansfield, Lindy Ronstadt, Hazel Court a Rity Hayworth). Ve filmu má ale na zdi 3 plakáty (Rity Hayworth, Marilyn Monroe a Raquel Welch). (tobykout)