Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem neoněměl ale mluvil hodinu 2, 3 jen o tomto filmu a zážitku který mi přinesl. Patrně jsem totiž viděl nejlepší film, který kdy byl natočen. Obsazení skvělé, hudba excelentní, a příběh, ano ten příběh je skvělý. Je v něm ta špetka lidskosti které většina dobrých filmů chybí. A pokud vás ani tohle nepřesvědčí, přihazuji "historku": Poprvé, kdy jsem tento film viděl, tak jsem nevěděl o ČSFD, ani o tom, že je to jeden z nejlepších filmů všech dob, prostě jsem o něm nevěděl nic. Pustil jsem si jej jen proto, že to byl jeden z mála filmů, který jsem neviděl z kazet :-) doma. A tady se dostávám k mému argumentu.. já prostě ani nevím, co se se mnou dělo. Ten konec jsem prožíval tak intenzivně, jako dosud žádný jiný film. Úplně mě uzemnil do křesla a nedal vydechnout. Chodil jsem jako omámený. O něco později jsem se dozvěděl o ČSFD, a koukám tady na statistiky a co nevidím? Vykoupení na prvním místě! Tehdy jsem si řekl: "Ano, mají pravdu." Podle mě totiž by na vás měl film zapůsobit, i když jste o něm v životě neslyšeli, a nevíte kolik to dostalo Oscarů atd... Tohle je moje obhajoba nejlepšího filmu.(25.5.2007)

V podstatě nenápadný film, který v době svého uvedení měl podprůměrnou návštěvnost a před kasovním neúspěchem ho zachránila až oskarová nominace. Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec a jednoznačně nejlepší zpracování literární předlohy Stephena Kinga. Výborné herecké výkony a obsazení, skvěle vybudovaná atmosféra a gradace děje. Vedle herců dotváří působivý zážitek i samo prostředí věznice, kdy vhodnou lokalitu musel filmový štáb opravdu dlouho hledat. Krásný příběh o lidské naději a jednom zatraceně silném charakteru. Nemám prakticky co vytknout, takže celkový dojem činí 100 %.(12.1.2007)

Naděje je dobrá věc! Stále žiji v naději, že se někdy opět zjeví snímek, jenž dokáže tak dojemným a láskyplným způsobem ukázat sílu člověka, aniž by ho poznamenala nějaká kýčovitost. Tohle je první film mého života, který jsem opravdu zbožňoval, tenhle film způsobíl, že jsem se ve sladkých jedenácti letech odtrhl od LEGA a začal sledovat filmy.(4.6.2002)

Hluboce lidský film s výborným Freemanem v hlavní roli, jehož Red je průvodcem příběhu i pamětí Shawshanku. Opakované sledování Darabontova vězeňského skvostu vám může způsobit podobný problém, co měl Brooks, neboť v tom světě za čtyřmi vysokými zdmi budete dokonale institucionalizováni. Tak jsem si říkal, co by tak asi Andy dělal, kdyby ho po patnácti letech přestěhovali o jednu celu doprava. Vzal by si sebou plakát božské Ráchel..?(4.9.2008)

Tak jsem konečně dala na doporučení svého přítele a podívala se na Shawshank a musím říct, že se tak trochu stydím za to, že jsem s k němu dostala až v roce 2012. Umístění v žebříčku mě nechávalo chladnou, ale kupodivu musím říct, že je Shawshank tak opěvovaný zaslouženě. Je to přesně druh filmu, po kterém vám zbyde dobrý pocit a poťouchlý úsměv na tváři.Přestože hlavní zápletku aby člověk pohledal, je to nesmírně vtipný a zároveň dojemný příběho naději, o svobodě a přátelství především. Herecký koncert Morgana Freemana a možná i Tima Robbinse, kterému jsem nejprve musela přijít na chut. Vězeňské snímky mě baví a tenhle je pravděpodobně tím nejlepším. Nemám prostě vůbec co vytknout, takže plný počet.(25.6.2012)

• - Když na konci filmu jede Red (Morgan Freeman) autobusem, skoro u každého cestujícího, včetně Reda, je otevřené okno. V dalším záběru, kdy se autobus vzdaluje, jsou však všechna okna zavřená. (jirijost)

• - Sidney Poitier odmietol úlohu Reda, pretože necítil, že by hranie odsúdeného bolo dobrým príkladom. (WalterIK7)

• - Andy (Tim Robbins) má ve své cele plakát herečky Rity Hayworthové a film s ní také sleduje s ostatními vězni v kině. Její jméno se objevuje i v názvu samotné povídky "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank". (simply)