Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Film, který se v době uvedení ani nezaplatil. Film, jehož název nejde pořádně přečíst natož zapamatovat. Film, který si možná o to víc postupně nalézal a nalézá oblibu u nejširšího diváckého publika. A určitě právem. Svou atmosférou mě vtáhl tak dokonale, až se potvrdilo známé: "Nejlepší film je takový, při jehož sledování si jeho kvality neuvědomujete." I když znám spoustu zajímavějších filmů a Shawshank těží i ze své většinové bezpáteřnosti, i s odstupem nemusím na svém hodnocení nic měnit.(3.4.2005)

Výborné zpracování výborného románu aneb úspěšná spolupráce kinga Kinga a režiséra Darabonta. Jeden z mála případů, kdy nemám chuť cokoliv dodávat, jenom vám doporučit, abyste se na to podívali A přečetli si to, lhostejno v jakém pořadí. Rita Hayworth And The Shawshank Redemption je zkrátka tutovka. Přes to všechno, nevezme mě to za srdce tak jako jiné filmy, a proto dávám 80%.(9.12.2005)

Frank Dorobont prostě tyhle dramata umí, hned po vykoupení z věznice Shawshank to dokázal zopakovat i u zelené míle, ale přece jenom tuhle vynikající podívanou nedokázal překonat. Tim Robbins zde ve své životní roli předvádí i životní výkon a ostatní známý i neznámý herci mu zdatně sekundujou, hlavně bych ještě chtěl vyzdvihnout Morgana Freemana a Boba Guntona, ti byli ještě o kousíček lepší než ostatní. Příběh je jedním slovem dokonalý, na něm se snad ani nedá najít chybička a stejnětak i hudba a scénář nemá chybu. Vykoupení z věznice Shawshank je pro mě jedním z úplně nejlepších filmů.(6.7.2006)

Naprosto famózní film, který by měl každý, kdo si říká "filmový znalec" vidět. Andy sice na začátku filmu vypadá jako chladnokrevný vrah...ale v momentě, kdy je mu vysloven rozsudek - tak víte která bije ;o) A nesmíme zapomenout, že nejdůležitější věcí, kterou bysme si měli pamatovat je, že NADĚJE umírá poslední.(3.12.2004)

Co by som mohol k tomuto filmovemu skvostu este napisat ako to, ze je to jeden z najlepsich filmov vsetkych cias. Videl som ho viackrat a mozem ho vidiet stale znova a znova. Skvely Tim Robbins spolu s Morganom Freemanom mi pripravili filmovu lahodku, na ktoru nikdy nezabudnem a na ktorej je podpisana i hudba Thomasa Newmana. Zaver filmu je jednoducho excelentny :-) ... 09.05.2009 ____ Tim Robbins - (Andy Dufresne) +++ Morgan Freeman - (Red) +++ Bob Gunton - (Riaditel Warden Norton) +++ William Sadler - (Heywood) +++ Clancy Brown - (Kapitan Hadley) +++ Gil Bellows - (Tommy) +++ Hudba: Thomas Newman +++(2.4.2007)

• - Maďarský název filmu je Remény Rabjai, což znamená v překladu "Vězňi naděje". Italský název filmu je Le ali della Libertà, což znamená "Křídla svobody". Norský název filmu je Frihetens Regn, což lze přeložit jako "Déšť svobody". Španělský název filmu je Cadena Perpetua, tedy "Doživotní vězení". V Mexiku je snímek nazýván Sueños de Fuga, což znamená "Sny po útěku". (GreatestFan)

• - První strážný (Brian Delate), který si za Andym (Tim Robbins) přijde pro investiční pomoc poté, co je Andy převeden na práci v knihovně, se představí jako Dekins. Roger Deakins byl kameraman filmu. Přes zjevnou podobu se však jedná o náhodu - postava Dekinse byla zapsána do původního scénáře dříve, než si režisér Frank Darabont najal celý filmový štáb. Stejná postava byla navíc již v originální novele Stephena Kinga. (Adrai)

• - 40 ° 39'14 "N 82 ° 23'31" W Toto jsou souřadnice stromu, kde byl ve filmu pohřben dopis. Jedná se o národní park Malabar Farm (Ohio). Strom byl v roce 2011 poškozen silnou bouří a možná nepřežije. (Zdroj: Wikipedia) (Terva)