Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Tak jsem konečně dala na doporučení svého přítele a podívala se na Shawshank a musím říct, že se tak trochu stydím za to, že jsem s k němu dostala až v roce 2012. Umístění v žebříčku mě nechávalo chladnou, ale kupodivu musím říct, že je Shawshank tak opěvovaný zaslouženě. Je to přesně druh filmu, po kterém vám zbyde dobrý pocit a poťouchlý úsměv na tváři.Přestože hlavní zápletku aby člověk pohledal, je to nesmírně vtipný a zároveň dojemný příběho naději, o svobodě a přátelství především. Herecký koncert Morgana Freemana a možná i Tima Robbinse, kterému jsem nejprve musela přijít na chut. Vězeňské snímky mě baví a tenhle je pravděpodobně tím nejlepším. Nemám prostě vůbec co vytknout, takže plný počet.(25.6.2012)

Těžko něco napsat. Tohle je prostě "ten" film. Tohle je ten důvod, proč mít rád filmy. U Shawshanku mám po shlédnutí pocit, že to můžu vidět znova, znova a znova. Donekonečna. Nádherný příběh plný přátelství a naděje. Žádná klišovitost, unylost, prodejnost, jen umění v celé své podobě. A to, že nádherné.(21.1.2007)

Z vězeňského prostředí jsem vždycky zbožňoval Frajera Luka, ale tenhle film ho překonal. Skvělý scénář, nádherný příběh, překrásná hudba, výborné herecké výkony. A takhle bych mohl pokračovat až by mi došly přídávná jména. Prostě jeden z těch filmových skvostů, kvůli kterým jsem rád, že existuje druh umění, kterému se říká filmové.(31.7.2002)

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem neoněměl ale mluvil hodinu 2, 3 jen o tomto filmu a zážitku který mi přinesl. Patrně jsem totiž viděl nejlepší film, který kdy byl natočen. Obsazení skvělé, hudba excelentní, a příběh, ano ten příběh je skvělý. Je v něm ta špetka lidskosti které většina dobrých filmů chybí. A pokud vás ani tohle nepřesvědčí, přihazuji "historku": Poprvé, kdy jsem tento film viděl, tak jsem nevěděl o ČSFD, ani o tom, že je to jeden z nejlepších filmů všech dob, prostě jsem o něm nevěděl nic. Pustil jsem si jej jen proto, že to byl jeden z mála filmů, který jsem neviděl z kazet :-) doma. A tady se dostávám k mému argumentu.. já prostě ani nevím, co se se mnou dělo. Ten konec jsem prožíval tak intenzivně, jako dosud žádný jiný film. Úplně mě uzemnil do křesla a nedal vydechnout. Chodil jsem jako omámený. O něco později jsem se dozvěděl o ČSFD, a koukám tady na statistiky a co nevidím? Vykoupení na prvním místě! Tehdy jsem si řekl: "Ano, mají pravdu." Podle mě totiž by na vás měl film zapůsobit, i když jste o něm v životě neslyšeli, a nevíte kolik to dostalo Oscarů atd... Tohle je moje obhajoba nejlepšího filmu.(25.5.2007)

Frank Dorobont prostě tyhle dramata umí, hned po vykoupení z věznice Shawshank to dokázal zopakovat i u zelené míle, ale přece jenom tuhle vynikající podívanou nedokázal překonat. Tim Robbins zde ve své životní roli předvádí i životní výkon a ostatní známý i neznámý herci mu zdatně sekundujou, hlavně bych ještě chtěl vyzdvihnout Morgana Freemana a Boba Guntona, ti byli ještě o kousíček lepší než ostatní. Příběh je jedním slovem dokonalý, na něm se snad ani nedá najít chybička a stejnětak i hudba a scénář nemá chybu. Vykoupení z věznice Shawshank je pro mě jedním z úplně nejlepších filmů.(6.7.2006)

• - Andyho (Tim Robbins) vlasy postupem času šednou, ale někdy je vidět, že jsou šedé více a ve stejné scéně v dalším záběru zase méně. (GreatestFan)

• - Andy (Tim Robbins) má na konci filmu oblečený oblek a košeľu riaditeľa Nortona (Bob Gunton), ale ten je omnoho nižší ako Andy. Aj napriek tomu Andymu oblek sadol na mieru. (aesalus1976)

• - Když Andy (Tim Robbins) má těsně před svým útěkem vyčistit ředitelovi boty, provede výměnu, a tak se do cely vrací v ředitelových botách a své nechává v kanceláři v krabici. Když však proleze tunelem k potrubí, má své původní špinavé boty. (jirijost)