Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Když vás film omámí natolik, že ani pořádně nevíte, co o něm vlastně říct, když vás film svou poutavostí přiměje zapomenout na čas, když vás film uhrane svou neopakovatelnou atmosférou, když vás film přechytračí svou geniální pointou, když vás film zmrazí v napětí jedné z nejočekávanějších chvil celé kinematografie, když vám film předvede lidskost na místě, kde byste to nejméně čekali, prostě když vám film doslova vyrazí dech, tak nezbývá nic jiného, než říct: "Děkujeme Franku"... 10/10(1.12.2007)

Tak jsem konečně dala na doporučení svého přítele a podívala se na Shawshank a musím říct, že se tak trochu stydím za to, že jsem s k němu dostala až v roce 2012. Umístění v žebříčku mě nechávalo chladnou, ale kupodivu musím říct, že je Shawshank tak opěvovaný zaslouženě. Je to přesně druh filmu, po kterém vám zbyde dobrý pocit a poťouchlý úsměv na tváři.Přestože hlavní zápletku aby člověk pohledal, je to nesmírně vtipný a zároveň dojemný příběho naději, o svobodě a přátelství především. Herecký koncert Morgana Freemana a možná i Tima Robbinse, kterému jsem nejprve musela přijít na chut. Vězeňské snímky mě baví a tenhle je pravděpodobně tím nejlepším. Nemám prostě vůbec co vytknout, takže plný počet.(25.6.2012)

V podstatě nenápadný film, který v době svého uvedení měl podprůměrnou návštěvnost a před kasovním neúspěchem ho zachránila až oskarová nominace. Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec a jednoznačně nejlepší zpracování literární předlohy Stephena Kinga. Výborné herecké výkony a obsazení, skvěle vybudovaná atmosféra a gradace děje. Vedle herců dotváří působivý zážitek i samo prostředí věznice, kdy vhodnou lokalitu musel filmový štáb opravdu dlouho hledat. Krásný příběh o lidské naději a jednom zatraceně silném charakteru. Nemám prakticky co vytknout, takže celkový dojem činí 100 %.(12.1.2007)

Co by som mohol k tomuto filmovemu skvostu este napisat ako to, ze je to jeden z najlepsich filmov vsetkych cias. Videl som ho viackrat a mozem ho vidiet stale znova a znova. Skvely Tim Robbins spolu s Morganom Freemanom mi pripravili filmovu lahodku, na ktoru nikdy nezabudnem a na ktorej je podpisana i hudba Thomasa Newmana. Zaver filmu je jednoducho excelentny :-) ... 09.05.2009 ____ Tim Robbins - (Andy Dufresne) +++ Morgan Freeman - (Red) +++ Bob Gunton - (Riaditel Warden Norton) +++ William Sadler - (Heywood) +++ Clancy Brown - (Kapitan Hadley) +++ Gil Bellows - (Tommy) +++ Hudba: Thomas Newman +++(2.4.2007)

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem neoněměl ale mluvil hodinu 2, 3 jen o tomto filmu a zážitku který mi přinesl. Patrně jsem totiž viděl nejlepší film, který kdy byl natočen. Obsazení skvělé, hudba excelentní, a příběh, ano ten příběh je skvělý. Je v něm ta špetka lidskosti které většina dobrých filmů chybí. A pokud vás ani tohle nepřesvědčí, přihazuji "historku": Poprvé, kdy jsem tento film viděl, tak jsem nevěděl o ČSFD, ani o tom, že je to jeden z nejlepších filmů všech dob, prostě jsem o něm nevěděl nic. Pustil jsem si jej jen proto, že to byl jeden z mála filmů, který jsem neviděl z kazet :-) doma. A tady se dostávám k mému argumentu.. já prostě ani nevím, co se se mnou dělo. Ten konec jsem prožíval tak intenzivně, jako dosud žádný jiný film. Úplně mě uzemnil do křesla a nedal vydechnout. Chodil jsem jako omámený. O něco později jsem se dozvěděl o ČSFD, a koukám tady na statistiky a co nevidím? Vykoupení na prvním místě! Tehdy jsem si řekl: "Ano, mají pravdu." Podle mě totiž by na vás měl film zapůsobit, i když jste o něm v životě neslyšeli, a nevíte kolik to dostalo Oscarů atd... Tohle je moje obhajoba nejlepšího filmu.(25.5.2007)

• - V knižní předloze měl Andy (Tim Robbins) na zdi v cele celkem 4 plakáty (Jayne Mansfield, Lindy Ronstadt, Hazel Court a Rity Hayworth). Ve filmu má ale na zdi 3 plakáty (Rity Hayworth, Marilyn Monroe a Raquel Welch). (tobykout)

• - Spoiler: Hlavní hrdina (Tim Robbins) je odsouzen na základě otisků prstů nalezených na místě činu. V roce, ve kterém mělo ke zločinu dojít, to ale kvůli absenci příslušné databáze nebylo možné. (Hans.)

• - Pří prohlídce cel cituje Andy (Tim Robbins) z Bible pasáž z Marka, 13. kapitoly, verš 35: "Bděte tedy, neboť nevíte, kdy Pán domu přijde..." Ředitel věznice mu odpovídá veršem z Jana 8.  kapitoly, verš 12.: „Já jsem světlo světa. Kdo mne následuje, nebude chodit ve tmě, ale bude mít světlo života." (Kuny27)