Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Dva hodní lidé skončili ve vězení, kde se snaží přežít, a přes to, že všichni ostatní jsou zlí, přežijí. Shawshank je strašně banální film a hlavně ten cukrkandlový konec mně pokaždé leze krkem. Je to slušně natočený kousek, ovšem jeho tolik omílané kvality hraničící s genialitou jsem nepostřehl. Představa, že by měl tenhle film fungovat jako nejlepší všech dob, je vyloženě směšná. Na titul "film, který se líbí nejvíc lidem" ale asi pochopitelný kandidát. 70 %(2.9.2008)

Na velmi ošemetnou a těžko zodpověditelnou otázku "který film je podle vás nejlepší", mi dal do úst tímhle dílem Frank Darabont odpověď, za kterou se opravdu nebudu stydět. Pokud bych měl jenom jednu (možná dvě :) možnost, pak právě sem patří 6*. Bohužel jsem nestihl tenhle film v kině, ale vydáním na DVD jsem si ho konečně vychutnal i v originále a je to fakt nádhera (tím nechci hanět český dabing, který je mimochodem vynikající).(14.2.2003)

Výborné zpracování výborného románu aneb úspěšná spolupráce kinga Kinga a režiséra Darabonta. Jeden z mála případů, kdy nemám chuť cokoliv dodávat, jenom vám doporučit, abyste se na to podívali A přečetli si to, lhostejno v jakém pořadí. Rita Hayworth And The Shawshank Redemption je zkrátka tutovka. Přes to všechno, nevezme mě to za srdce tak jako jiné filmy, a proto dávám 80%.(9.12.2005)

V momente, kedy ************* som onemel, skamenel a až do záverečných titulkov ostal v neopísateľnej zimomriavkovej extáze. Nevedel som, či sa mám rozplakať, či mám vyskočiť od radosti, alebo len tak potichu sedieť a vychutnať si to, čo mi bolo práve sprostredkované. Po zavretí opony som išiel domov, zhasol, pustil soundtrack Thomasa Newmana, lahol si a snažil sa udržať si onú extázu čo najdlhšie, ako to bolo možné. The Shawshank Redemption je film, ktorý vám v prvých 120-tich minutách v pomalom tempe, za múrmi väzenia, vo svete s vlastnými pravidlami, predstaví dve hlavné a zopár vedľajších postáv, a v posledných 20tich minútach vám vysvetlí, čo im ich stretnutie na tomto mieste bolesti a beznádeje prinieslo. Film o "nádeji, ktorá nám dáva krídla". Film s najprekvapivejším, najsilnejším, najduchaplnejším a najkrásnejším predstaviteľným záverom!(27.5.2002)

Coural se tu jako chlápek na procházce v parku, co se vo nic nestará. Co nemá problémy. Jako by ho před touhle dírou chránil neviditelnej plášť..... Krásnej film o naději, která je nebezpečná, protože z ní člověk může zecvokatět. O vězení, kde člověk dělá cokoliv aby se zabavil a kde má jen dvě možnosti: myslet na život nebo na umírání. Ale hlavně o přátelství, protože přátel není nikdy dost. A nemusíte být ani v lapáku. Příběh, který vám tu naději může poskytnout a budete li mít odvahu prolézt řekou svinstva, můžete se vynořit čistí. A zajet si třeba do Zihuataneja. Nebo do Tábora. Jen je třeba věřit.(30.6.2007)

• - Vo filme Tim Robbins (Andy) popisuje dub ako miesto vystrihnuté z básne Roberta Frosta kde Morgan Freeman (Red) nájde zakopaný balíček. Ide o básnickú zbierku "The Collected Poems, Complete & Unabridged". (Raccoon.city)

• - Když se Andy Dufresne (Tim Robbins) ptá Reda (Morgan Freeman), proč je zde, Red mu odpoví mu, že je z celého Shawshanku jediný vinný. Důvod se dozvíme pouze z knižní předlohy, kdy Red uzavřel velkou pojistku pro svojí ženu a pak si pohrál s brzdami jejich chevroletu. Vše šlo podle plánu, ale bohužel nepočítal s tím, že manželka vezme do města Castle Hill i sousedku s jejím synem. Za tento čin dostal 3 doživotní tresty. (Zdroj: povídka Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank) (Charpy)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy se Brooks (James Whitmore) oběsí, se při podražení židle Brooks vůbec nepropadne. Při záběru z dálky je vidět, že kdyby to tak skutečně bylo, tak nemohl v žádném případě dosáhnout na trám, kam nožem vyřezal nápis: "Brooks was here". (icewhite)