Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Po čtyřiceti letech bloudění na pouštním, vězničním buzerplace bankéř vyvede do zaslíbené země Mexika Žida, teda Ira Freemana, čímž z něj udělá freemana. Doufám, že to nemusím interpretovat politicky... Pokud mě k tomu nikdo nebude nutit, tak se raději budu tvářit, že jsem se koukal na pohádku o vytrvalosti, naději, drobnostech, co pomáhají přežít další den a božích mlýnech, co melou pomalu, ale když se jim pomůže, tak jistě. +++++ V pohádkách se zlo dává poznat ihned a zlem zůstává, dobro se někdy musí hledat, ale nakonec se najde. Občas přitom trpí, občas zlu nezabrání působit utrpení, ale nakonec, za doprovodu melancholického, někdy až tesklivého klavíru, vítězí. Jeho prohry i finální výhra se umí strefit do diváka, až zaslzí. Pomáhá v tom i životní moudrostí nasáklý vypravěč s hlasem Freemana. Škoda, že chvílemi ujiždí ve svých promluvách k mudrování, jež jakoby se inspirovalo motivačními příručkami a new age guruy. Shawshank je dojákem, jemuž hrozí pád ke kýči, ale precizně odvyprávěným, sice s ploššími záporáky, ale slušně navrženým hlavním hrdinou, navíc s ucházející fabulí. Darabont (nebo King?) si v některých případech příliš lacině hraje s umísťováním (hádám zpětným, tj. po vymyšlení příběhu) náznaků, např. Monte Christem, nebo "rekontextualizací" (Brooks was here / Red was here). Takhle se vodí divák v dětství. Škoda, v rámci dojáků na mě Shawshank zabral nadprůměrně. A mohl i lépe.(4.10.2014)

Naprosto famózní film, který by měl každý, kdo si říká "filmový znalec" vidět. Andy sice na začátku filmu vypadá jako chladnokrevný vrah...ale v momentě, kdy je mu vysloven rozsudek - tak víte která bije ;o) A nesmíme zapomenout, že nejdůležitější věcí, kterou bysme si měli pamatovat je, že NADĚJE umírá poslední.(3.12.2004)

V první řadě nechápu, když je to na čsfd na prvním místě z hlasování mnoha desetitisíců filmů a s hlasy od pěti tisíc lidí jen pro tento snímek a předehnalo to tu všechny ostatní megaoskarový filmy všech dob, jaktože to žádnýho nedostalo? Tady se pánové z Akademie pořádně utli (nebo je spíš podplatili) a potvrdili mi, že Oskar není vůbec měřítkem kvality. Protože se tu všichni rozplývají a vyjmenovávají všechno dobré, nebudu je tu opakovat. Stačí jen říct, že je to nezapomenutelný zážitek, jaký se hned tak nevidí (a je opravdu málo filmů podobně skvělých a naplňujících). Inteligentních a neakčních, lidských a zábavných. Amíci a Frantíci mají velkou smůlu, že pro lidskost a lidství mají jen jeden stejný výraz, protože pak jim uniká jedna z těch dvou základních součástí v tomto snímku.(25.6.2006)

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem neoněměl ale mluvil hodinu 2, 3 jen o tomto filmu a zážitku který mi přinesl. Patrně jsem totiž viděl nejlepší film, který kdy byl natočen. Obsazení skvělé, hudba excelentní, a příběh, ano ten příběh je skvělý. Je v něm ta špetka lidskosti které většina dobrých filmů chybí. A pokud vás ani tohle nepřesvědčí, přihazuji "historku": Poprvé, kdy jsem tento film viděl, tak jsem nevěděl o ČSFD, ani o tom, že je to jeden z nejlepších filmů všech dob, prostě jsem o něm nevěděl nic. Pustil jsem si jej jen proto, že to byl jeden z mála filmů, který jsem neviděl z kazet :-) doma. A tady se dostávám k mému argumentu.. já prostě ani nevím, co se se mnou dělo. Ten konec jsem prožíval tak intenzivně, jako dosud žádný jiný film. Úplně mě uzemnil do křesla a nedal vydechnout. Chodil jsem jako omámený. O něco později jsem se dozvěděl o ČSFD, a koukám tady na statistiky a co nevidím? Vykoupení na prvním místě! Tehdy jsem si řekl: "Ano, mají pravdu." Podle mě totiž by na vás měl film zapůsobit, i když jste o něm v životě neslyšeli, a nevíte kolik to dostalo Oscarů atd... Tohle je moje obhajoba nejlepšího filmu.(25.5.2007)

Jeden z nejlepších filmů všech dob!! Na vylíčení toho, jak je tento snímek úžasný, ještě nemá čeština dostatek výstižných slov, takže jen krátce - fantastické, grandiózní, velkolepé, skvělé, vynikající, excelentní, úžasné, jedinečné, nezapomenutelné, špičkové, dokonalé, nádherné, geniální, a hlavně lidské! Tim Robbins i Morgan Freeman se svými výkony povýšili mezi herecké velikány a Frank Darabont si nasadil laťku tak vysoko, že aby ji přeskočil, musel by natočit film, u nějž by diváci asi umřeli úžasem. Procítěný a pečlivě zpracovaný příběh neprávem odsouzeného muže musí dostat na kolena i nejotrlejší z diváků a to tak razantně, že se z těch kolen mnozí ani bez pomoci nezvednou. Naprosto dokonalý zážitek pro každého, kdo má ještě alespoň zbyteček srdce na svém místě s jednou neoddiskutovatelně nezapomenutelnou scénou. Kdo neviděl, neuvěří.(15.4.2003)

• - Vo filme Tim Robbins (Andy) popisuje dub ako miesto vystrihnuté z básne Roberta Frosta kde Morgan Freeman (Red) nájde zakopaný balíček. Ide o básnickú zbierku "The Collected Poems, Complete & Unabridged". (Raccoon.city)

• - Film sa netočil veľmi dlho. Prvá klapka padla 16.6.1993, posledná 10.9.1993. (maestrotatum)

• - Spevák Seal vydal v roku 2003 album, na ktorom sa nachádza aj skladba „My Vision“. Táto pieseň je vysamplovaná z jedného zo soundtrackov tohto filmu, s názvom „Brooks Was Here“. (Hudino)