Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

(1001) K filmu mám takový nostalgický vztah, protože můj tatínek pořád chodí po bytě a vykřikuje "právník to podělal!" a podobně. A když pláče i Morgan Freeman, kdo jsem já, abych neplakala! Zamlada byla moje oblíbená epizoda s mladým Elvisem, nyní si zejména užívám Clancyho Browna, jeho 192 centimetrů a bezkrevný obličej. Nicméně oficiální důvod, proč ten film oceňuji, je zobrazení mužského přátelství. Zajímalo by mě, jestli muži vidí toto zobrazení jako pravdivé. Oproti jiným filmům podobného charakteru mám dojem, že tady všechno tak nějak přirozeně zapadne do sebe, zvolení herci to neuvrhují do kýče, necítím křeč a nemám potřebu hledat chyby technického rázu. Navíc film dost sugeruje spíš než realitu jakési podobenství o touze po svobodě. A poslední scéna vypadá tak strašně divně, modře a ideálně, že čím jsem starší, tím víc mám utkvělý dojem, že se nikdy nestala a že je to jenom zoufalé přání zastiňující skutečné události. (Což mi přijde jako docela cool interpretace srážející náběh k předávkování sentimentem.) P. S.: S hrůzou jsem si vyzkoušela, že kdybych já byla Red, tak si "Zihuatanejo" několik let nevydržím pamatovat.(19.12.2014)

Malý filmový klenot, který si v budoucích anketách o nej film všech dob hlasitě říká o čelné umístění. Kdyby se mně někdo zeptal, co se mi líbilo na tomto filmu, musel bych mu říct, že všechno. Od začátku do konce si mráz dělal z mých zad autodráhu a na konci se mým tělem rozléval hřejivý pocit štěstí. A když už jsem u toho konce, ten se svou překvapivostí vyrovná i Obvyklým podezřelým, ale co do intenzity a citového prožitku ho hravě překonává. Kdo neviděl a má možnost, ať neváhá. Bude bohatě odměněn.(25.12.2002)

Naprostá bomba. Oba představitelé hlavních rolí Freeman i Robbins působí naprosto skvěle, lidsky, jakoby své role ani nehráli, ale žili je, ani ostatní však herci nezůstávají pozadu. Všem jejich chování musíte věřit, jinak to ani nejde. V tom je podporuje skvělý a promyšlený scénář, který je napsaný velmi věrohodně. Technická stránka filmu také nemá chybu, hudba, kamera, střih, vše je udělané tak zajímavě a trefně ... tenhle film se u mě prostě zařadil mezi ty nej nej nej.(19.3.2004)

Musím se přiznat, že na tuto stránku jsem přišel především proto, abych zjistil, který film je podle filmových fanoušků ten nejlepší. Měl jsem samozřejmě svoje tajné tipy. Po zjištění, že tím nejlepším je Vykoupení z věznice Shawshank, jsem byl trošku překvapen, ale zároveň jsem se utvrdil v tom, že jsem viděl možná nejlépe zpracovaný film všech dob. Velmi silný příběh z vězeňského prostředí vás prostě dostane. Toto je můj první komentář na CSFD, řekl jsem si totiž, že bych měl začít nečím výjimečným a tím tento film bezpochyby je.(26.8.2009)

V momente, kedy ************* som onemel, skamenel a až do záverečných titulkov ostal v neopísateľnej zimomriavkovej extáze. Nevedel som, či sa mám rozplakať, či mám vyskočiť od radosti, alebo len tak potichu sedieť a vychutnať si to, čo mi bolo práve sprostredkované. Po zavretí opony som išiel domov, zhasol, pustil soundtrack Thomasa Newmana, lahol si a snažil sa udržať si onú extázu čo najdlhšie, ako to bolo možné. The Shawshank Redemption je film, ktorý vám v prvých 120-tich minutách v pomalom tempe, za múrmi väzenia, vo svete s vlastnými pravidlami, predstaví dve hlavné a zopár vedľajších postáv, a v posledných 20tich minútach vám vysvetlí, čo im ich stretnutie na tomto mieste bolesti a beznádeje prinieslo. Film o "nádeji, ktorá nám dáva krídla". Film s najprekvapivejším, najsilnejším, najduchaplnejším a najkrásnejším predstaviteľným záverom!(27.5.2002)

• - Černošský vězeň provolávající: "Bažante! Bažantíku!", v originále: "Fresh fish! Fresh fish today!" na nově příchozí vězně vystupující z autobusu na začátku filmu je Alfonso Freeman, syn Morgana Freemana. (Adrai)

• - Spoiler: Hlavní hrdina (Tim Robbins) je odsouzen na základě otisků prstů nalezených na místě činu. V roce, ve kterém mělo ke zločinu dojít, to ale kvůli absenci příslušné databáze nebylo možné. (Hans.)

• - Andy (Tim Robbins) má na konci filmu oblečený oblek a košeľu riaditeľa Nortona (Bob Gunton), ale ten je omnoho nižší ako Andy. Aj napriek tomu Andymu oblek sadol na mieru. (aesalus1976)