Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Tak tohle mě opravdu dostalo. Vidím to jako dnes, když jsem závěrečných 20 minut koukal s otevřenou pusou a jenom zašnul, jak to Andy skvěle provedl. Tim Robbins a Morgan Freeman byla naprosto skvělá volba. Jeden z nejlepších a nejkrásnějších filmů z vězeňského prostředí. Jenom škoda, že film neproměnil alespoň jednu ze svých sedmy nominací na Oscara, ale přece jenom měl hodně silného konkurenta Foresta Gumpa... Na závěr snad jenom dotat, že jasných pět hvězdiček a po právu podle hodnocení nejlepší film na csfd.(25.9.2007)

Dlouho jsem váhal, jestli to mám přiznat. Nakonec jsem se rozhodl, že ano. V závěru The Shawshank Redemption jsem se rozbrečel. Ne že by se mi z očí valily potoky slz, ale přesto - žádnému jinému snímku se tohle nikdy nepodařilo. Můžu dát filmu, který něco takového dokázal, méně než pět hvězdiček? Nemůžu. A kdyby to šlo, dal bych i víc. Delšího komentáře jsem momentálně neschopný, ale s klidným svědomím dodám, že tohle je ten nejnádhernější film, co jsem zatím viděl... a Darabont je génius.(13.8.2008)

Můžete mi říkat, že Frank Darabont je režisér Zelené míle (skvělý film) a nebo Majesticu, ale pro mě bude nesmrtelný jediným dílem a to Vykoupením z věznice Shawshank. V podstatě dokonalé dílo, které svou formou, jednoduchostí a emocemi strčí do kapsy i mnohem hlubší snímky. Darabont předvedl, jak jednoduše a příjemně lze navodit sympatie pro kohokoliv a kdekoliv". Tim Robbins a Morgan Freeman předvádějí slastné herectví, které pohladí diváka a dokazuje jejich obrovské schopnosti hrát kohokoliv v jakékoliv situaci a okamžiku života. Celý film je natolik sympatický a poutavý, že kdykoliv k němu přijdete, zůstanete u něj a nebudete chtít odejít, ani na krok. Neznám příjemnější a milejší film, který dokáže pohladit po lidském srdci a vyvolat tak příjemné emoce.(5.6.2004)

Měl jsem film za jeden z nejlepších snímků všech dob. Při druhém zhlédnutí jsem sice nenašel chybu, ale i tak musím s těžkým srdcem hvězdu ubrat.(10.5.2009)

Tolik lidskosti má v sobě jen málo filmů. Tolik naděje. Je neuvěřitelné s jakou lehkostí nás Frank Darabont provádí po "utrpení" druhých, kteří již přestali doufat, jak procítěně lze vystihnout lidskou duši na filmovém plátně...(25.2.2004)

• - Andy (Tim Robbins) má ve své cele plakát herečky Rity Hayworthové a film s ní také sleduje s ostatními vězni v kině. Její jméno se objevuje i v názvu samotné povídky "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank". (simply)

• - Když Andy (Tim Robbins) má těsně před svým útěkem vyčistit ředitelovi boty, provede výměnu, a tak se do cely vrací v ředitelových botách a své nechává v kanceláři v krabici. Když však proleze tunelem k potrubí, má své původní špinavé boty. (jirijost)

• - Spoiler: Zeď, pod níž leží poklad, který Red (Morgan Freeman) na konci filmu vyzvedává, byla vytvořena speciálně pro film a stojí dodnes. Filmový štáb nemohl nalézt odpovídající podélnou stavbu, a proto nechal kvůli autenticitě už několik měsíců před natáčením jednu postavit. (Adrai)