Listy Juliane (TV film)

Drama / Psychologický

Československo, 1978, 97 min

Každá z troch hlavných postáv rieši vlastnú morálnu dilemu a proti spôsobu, akým sa s ňou vysporadúva nemožno veľa namietať, no ani ho príliš schvaľovať. To je to úžasné napätie, pre ktoré mám Jamesov román tak strašne rád, takisto i kvôli tiesnivej "romantickej" atmosfére, ktorá je v dokonalom súlade s tým, čo je centrom diania - listami básnika obdobia romantizmu. A prečo mám rád túto TV inscenáciu, dokonca o čosi radšej než skvelú filmovú portugalskú adaptáciu z roku 1985? Možno preto, že ma vždy akosi dokáže presvedčiť, že tie listy boli skutočne spálené, až sa ma zmocní ozajstná ľútosť :-) Každopádne, ak do záberu vojde Entita menom Magda Vášáryová (schopná zahrať trebárs i antihmotu či nedajbože čiernu dieru :-) a povie: "My vedieme veľmi pokojný život, my vlastne nežijeme," nebude to len zásluha Henryho Jamesa (tá veta v románe je), že divákovi prebehnú po chrbte zimomriavky.(9.1.2009)