Román podvodníka (festivalový název)

• francouzský

Le Roman d'un tricheur

Confessions of a Cheat

Story of a Cheat , The

Komedie

Francie, 1936, 85 min

Skutečně příjemné překvapení.. Zaujmě netradiční forma. Po celou dobu je děj vyprávěn a komentován hlavním hrdinou, který tak filmu udává tempo (a že občas vypráví skutečně zběsile rychle). Ve filmu se objevuje velké množství různých experimentů, pokusů o inovaci filmového vyprávění a zajímavých nápadů.. Co se samotného příběhu týče, tak ten nabízí spoustu absurdního humoru i zajímavých podvodnických vychytávek, to vše podáno velmi svižně. Docela příjemný průlet životem jednoho člověka v 76 minutách :)(7.8.2010)

Velmi netradiční komedie jednoho z největších francouzských komiků meziválečné éry - Sachy Guitryho. Ten jako padesátiletý muž vzpomíná na svůj dobrodružný podvodnický život, který začíná poněkud černohumorně, když kvůli ukradené malé sumě z kasy rodinného obchodu nedostane večeři, ale tím jako jediný přežije hromadnou žampionovou otravu jedenácti zbyĺých jedenáct jejích členů a stane se sirotkem. Zjišťuje, že jediné štěstí v životě nachází ve zločinu a tím začíná jeho cesta přes Paříž či Monako, na níž se setká i s několika zajímavými ženami. Hlavní inovace zde tkví v tom, že film je většinu stopáže němý a komentuje jej hlavní postava, zvukové jsou scény z její současnosti, kdy o sobě píše memoáry. Zajímavé zkratky, prvky dokumentu (o Monaku), překotné tempo a závěr plný triků a převleků dávají filmu živější tempo než u většiny francouzských dobových filmů.(6.6.2009)

Po Foolish wives z rokov 20tych tu máte znova Monte Carlo z dôb dávno minulých. Znova je tu podvodník a znova mu držíme palce. Guitry ma zaujal okrem tu spomínanej formy ešte prevlekmi, možno aj pri tomto filme sa inšpirovali tvorcovia Ružového Pantera. Ono je to na jednej strane úplne mŕtvolny film, pretože je absolútne statický, keďže sa jedná iba o opis pomocou voiceoveru, na strane druhej vďaka strihu pôsobí nesmierne dynamicky. Trochu to pripomína formou Rampu z rokov 60tych, ale s humorom.(17.9.2015)

S klasickou francouzskou elegancí a vtipem napsaný scénář... tedy vlastně jde o filmovou verzi teprve rozepsaného životopisu slavného podvodníka. Film je natočen opravdu svižně a Sacha Guitry je sympaťák... bohužel mě osobně nesedla neustalá přítomnost hlasu vypravěče... během půlhodiny mě jeho časté vstupy iritovaly... Díky tomuto přístupu se však dá na film koukat jako na němý, dodatečně dodabovaný... jakoby Guitry improvizoval... Rozhodně originální dílko, které stojí za zhlédnutí.(3.9.2010)

Snímek, kde je rozhodně zásadním prvkem forma. V podstatě celý film je vyprávěn voice-overem, což je prvek, který vás prostě upoutá. Připomene vám to úvod "Amélie", ale na druhou stranu to není zase tak imaginativní a tak vtipné. Na filmu je hodně znát, že tvůrce měl rád divadelní estetiku, která se do filmu výrazně promítla.(14.8.2014)