Pátek třináctého 8

Piatok trinásteho 8: Jason na Manhattane

Horor

USA, 1989, 100 min

• PetrPan

Jasonovi dochází dech, byť mohutný Kane Hodder v mnoha scénách mohutně oddychuje a jeho hrudník tak nabývá olbřímích rozměrů. Škoda, že jeho nejlepší představitel a jediný, který si ho zahrál víc než jednou, se k Jasonovi dostal až při soumraku celé série. Osmý pátek jen křečovitě nadstavuje příběh běsného brankáře a zejména v závěru už působí vyloženě směšně. Opět se totiž dočkáme odmaskování, ale namísto parádního rozšklebeného ksichtu ze sedmičky dojde jen na ubohou a levnou karikaturu z hororshopu. Přesun dění na výletní loď mířící do New Yorku pak místo kýženého oživení přináší jen úbytek děsuplné atmosféry, příliš nepomáhá ani nezbytný déšť, les je prostě les. Vraždy samotné pak tradičně prošly zásahem cenzury, nicméně tady ani originál nenabízí o mnoho větší porci krvavé zábavy, čili ani tato obvyklá „výmluva“ tentokrát tak nezabírá. Chválím snad jen pro sérii vcelku neobvyklé snové výjevy, možná i první náznak námluv s Freddym, kdo ví a samozřejmě mě Jason sám přes všechna negativa opět potěšil, jeho záliba v roztodivných způsobech, jak svou oběť poslat k Pánu, má pořád své nezpochybnitelné kouzlo. Edit komentáře a hodnocení po krásných 13 letech (původní komentář odeslán k Pánu, původní značně přestřelené hodnocení sníženo o dvě hvězdy)(25.10.2017)

• Colonist

Tohle snad ani nemůže být bráno jako regulérní díl série. Mám rád New York. Díky této sérii jsem si oblíbil i Jasona. Ale dohromady to nějak nefunguje. Ne že by to bylo zase tak špatné, ale s původními pátky to má společného jen Jasona. Ve snaze dalšího oživení série se tvůrci rozhodli Jasona poslat do New Yorku. No do New Yorku...správný název tohoto filmu by spíš měl být "Jason Takes a Ship", protože kromě poslední půlhodinky v NY se to celé odehrává na lodi. S úvodem na Crystal Lake vlastně na dvou lodích. Scénář tu byl opravdu debilní. Jak už jsem napsal téměř ke každému předchozímu dílu série, beru tuto sérii s velkým nadhledem, a tak i vesměs přehlížím kvalitu, jde mi jen o zábavu. Dalo by se říct, že to jsem více méně u přechozích 7 dílů dostal. Někdy víc, někdy míň. Ovšem tentokrát už z kategorie "zábavné béčko" přeskočili někam do kategorie "stupidní občas zábavné béčko". Logických bot zde bylo plno a tentokrát mi to už opravdu vadilo. Je pravda, že Jason na lodi i v NY vyzkoušel mnoho nových způsobů zabíjení, ale mnohdy to bylo neuvěřitelně blbé. Zase nemůžu říct, že bych se u tohoto dílu tak úplně nebavil. Jo, bavil. Zábava to byla, atmosféra tu taky chvilku byla, ale prostě jsem tu pořád cítil ten sračkoidní závan, kterého tu bylo dost. V New Yorku film sice dostane grády, Jasonovi přibude humor, ale té špatnosti a blbosti se to nezbaví. Už u prvního dílu jsem si říkal, že budu sledovat tuto sérii tak dlouho, jak to jen půjde. Na devátý díl si vzhledem k jeho zápletce netroufám, protože vím, kdy mám přestat. Nejlepší období F13 pro mě končí 3. dílem, kolísavé dobré/špatné, ale stále zábavné 7. dílem a osmý díl vezmu jen jako takovou výstrahu, že by mohlo být ještě hůř. A to si tedy radši díly 9 a 10 odepřu. Další díly této série už pro mne neexistují. Sbohem, Jasone. Pro mě jsi v tom kanálu zemřel definitivně...(27.3.2008)

• Andersis

Nejhojší díl. Vraždy nejsou zábavné a Jason se padezřele rychle přemistuje. Např: jeden z hlavních hrdinů leze po žebříku a Jason stoji a čumí, jakmile je hlavní hrdina na střeše ejhle Jason je tam taky. Scénář je jedna černá díra a herecké výkony taky. Nepochopím jak takový kult mohli dát na starost TV režisérovi.(10.8.2008)

• Yoshimitsu

Jason jako kapitán lodi Lazarus, který je potažený slizem a nikdy netrpěl mořskou nemocí. Po nevyrovnaném souboji s Tínou mu byly dodaný vyjímečné schopnosti. Jako je třeba přeplavání půlky moře na jeden nádech pod vodou a nebo teleportace, kam jenom potřebuje. Na lodi to mělo i slušnou atmosféru s vraždami, ale v Manhattanu to už bylo příliš hloupé. Dávám 40%(6.7.2018)

• peter12

To nemôžu myslieť vážne, ešte som preglgol oživenie Jasona bleskom v sedmičke, ale elektrickým prúdom pod hladinou, ešte tak sprostým spôsobom, čo vám už celkom jebe. Mordovačiek bolo veľa a boli prevedené netradičnými nástrojmi, ale aj tak neoslnili, lebo väčšinou boli mimo zaber. Pochopil som, že tvorcovia chcú zapôsobiť na publikum brutalitou, ale vyznelo to, už len silene bez nápadu. Až tak sprosto debilný scenár som nečakal, lebo z predošlých časti mohli vychytať chyby, ale tu ich bolo najviac s 1 až 8. A tie nezmyselnosti pri vraždách ma tiež utvrdili v tom, že tvorcovia idú len po efekte , aby to dobre vyzeralo a logika tým pádom musela ustúpiť, pardon tu ani nebola. Vrážd tu je veľa, ale čo na tom, keď spracovanie i samotný príbeh sú totálne debilne. Ako napr. scénka, kde Jason ťahá policajta do uličky a za dve sekundy už bol pred autom, to bola zdrvujúca kokotina a takých tu bolo ajajáj. Nenašiel som ani jedno pozitívum a tak som sa snažil.(12.5.2015)

• - V původním scénáři měl Jason na začátku filmu nakopnout štěkajícího psa. Kane Hodderovi, který Jasona hraje, se to ale zdálo příliš, a tak byla scéna zamítnuta. (Holina)

• - Režisér Rob Hedden obsadil do filmu svoji sestru Peggy Hedden, hraje servírku. (Stocki)

• - První filmovou roli zde ztvárnila herečka Kelly Hu (Eva Watanabe). (Stocki)