Pátek třináctého 8

Piatok trinásteho 8: Jason na Manhattane

Horor

USA, 1989, 100 min

• Frajer42

Určitý potenciál nad tím visel. Na lodi to mohla být slušná vyvražďovačka. Celé se to však zvrhlo v něco slovy nepopsatelného. Přál jsem si, aby všichni co nejdříve zdechli a tenhle debilní díl co nejdříve skončil. Hrozná nuda. Jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděl a do téhle doby vůbec najhorší Pátek třináctého.(16.8.2011)

• PetrPan

Jasonovi dochází dech, byť mohutný Kane Hodder v mnoha scénách mohutně oddychuje a jeho hrudník tak nabývá olbřímích rozměrů. Škoda, že jeho nejlepší představitel a jediný, který si ho zahrál víc než jednou, se k Jasonovi dostal až při soumraku celé série. Osmý pátek jen křečovitě nadstavuje příběh běsného brankáře a zejména v závěru už působí vyloženě směšně. Opět se totiž dočkáme odmaskování, ale namísto parádního rozšklebeného ksichtu ze sedmičky dojde jen na ubohou a levnou karikaturu z hororshopu. Přesun dění na výletní loď mířící do New Yorku pak místo kýženého oživení přináší jen úbytek děsuplné atmosféry, příliš nepomáhá ani nezbytný déšť, les je prostě les. Vraždy samotné pak tradičně prošly zásahem cenzury, nicméně tady ani originál nenabízí o mnoho větší porci krvavé zábavy, čili ani tato obvyklá „výmluva“ tentokrát tak nezabírá. Chválím snad jen pro sérii vcelku neobvyklé snové výjevy, možná i první náznak námluv s Freddym, kdo ví a samozřejmě mě Jason sám přes všechna negativa opět potěšil, jeho záliba v roztodivných způsobech, jak svou oběť poslat k Pánu, má pořád své nezpochybnitelné kouzlo. Edit komentáře a hodnocení po krásných 13 letech (původní komentář odeslán k Pánu, původní značně přestřelené hodnocení sníženo o dvě hvězdy)(25.10.2017)

• Isherwood

Ač logika zamává filmu hned na začátku, je Jasonovo dobrodružství no.8 docela zábavné, zvláště s přihlédnutím k předchozímu kusu. Jason se opět projevuje jako uvědomělý kosič se smyslem pro nápad i legraci, což lze ocenit zvláště v první půlce na lodi. S nástupem do ulic NY City tempo zleniví a zbytek už je jenom ospalým čekáním na konec, který nic nového pod zatemnělým nočním měsícem nenabídne. Snad alespoň ten zamyšlený pohled na hokejový billboard v paměti zůstane déle.(20.10.2007)

Moja obľúbená časť a zároveň (z vtedajších ôsmich) pravdepodobne najhorší film.Zato najzábavnejší, s najzaujímavejším dejom a najkrajšími babami.Samozrejme to JE strašná blbosť; konieckoncov ani jeden Piatok by som, s čistým svedomím nenazýval vyslovene dobrým filmom; niektoré veci ktoré sa ale dejú TU, už prekračujú onu pomyselnú hranicu trashu, zase o pár desiatok rán sekery ďalej.Halucinácie hlavnej hrdinky a vedľajšia dejová línia s traumou a malým Jasonom, pôsobia ako výsmech; s predošlými časťami nemajú nič spoločné a sú - pre príbeh aj sériu- asi rovnako nelogické ako trestuhodné správanie primitívnych postáv.Okrem toho, úvodné titulky sršiace atmosférou New Yorku konca osemdesiatych rokov a vlastne aj samotný názov, sú len obyčajným podvodom na diváka čakajúceho zbesilé naháňačky centrom Manhattanu.Hneď v nasledujúcej scéne sa dej presune na loď, kde zotrvá do konca prvej hodiny filmu. Loď je pre slasher miesto ako stvorené a potom ako sa na palubu dostane pán Vorhees, začne systematické vyvražďovanie jak posádky tak pasažierov, pričom niektoré vraždy sú efektné viac (uškrtenie Kelly Hu), niektoré menej (Jason s gitarou!!!). Posledná tretina sa nakoniec naozaj odohráva v New Yorku, ale exkurziu známymi miestami nečakajte.Uvidíme len pár interiérov, metro a tmavé uličky, podľa ktorých Manhattan tiež asi neidentifikujete.A popritom sa dejú veci...ale tak blbé, že zostáva rozum stáť.S vrahom v pätách, sa každú chvíľku ústredná skupinka (ktorá by kludne mohla byť nazývaná lovnou zverou) zastaví a rieši si napríklad vyššie spomínanú traumu, medziľudské vzťahy a podobne.Herci sú lacní primerane k filmu a Hodderovským obsesiám tiež neholdujem, takže je to celé tak trochu nasmiech a ultratupý záver tomu nasadí korunu.A dojde aj na také rarity, ako pästný súboj s Jasonom, alebo odrazenie hlavy rukov (päsťou). Ale je to zábava!Väčšina dielov sa odohráva v tom istom prostredí - v letnom tábore a tu sa pekne cestuje.Vrážd je celkom dosť, Jason je nezastaviteľný a aj keď film neobsahuje - pre horor - tak dôležité prvky ako sú strach a vlastne ani napätie, keď ste béčkovo naladení, mali - resp. mohli by ste byť spokojní.Jason na Manhattane je milá hororová spomienka na dobu, keď sa úsmevné horory osemdesiatych rokov nenávratne vytrácali a s nimi osemdesiate roky pomaly vyprchávali, aby sa podobných spomienok natočilo ešte zopár (Mutronics; Predátor 2; Class of 1999) a definitívne uzavreli jednu nie hodnotnú, ale rozhodne veľmi príjemnú žánrovú éru.A presne taký je tento film.A preto ho mám rád.Najlepší Piatok(8.3.2013)

• Šakalík

Jason poprvé opouští jezero Crystal Lake a přesouvá se do srdce New Yorku, kde taky tahle série spadne do céčkové žumpy. Z logického hlediska inkasuje racionálně uvažující divák několik těžkých úderů na mozek, pač celá kostra příběhu postrádá jakýkoli smysluplný základ, a proto – jakkoli se to u osmého dílu hororové série může zdát nepodstatné – je tenhle film místy opravdu nekoukatelný. Ta pasáž na lodi ještě jakž takž ujde, především díky několika vynalézavým způsobům, kterými Jason zredukuje přelidněnou posádku, ovšem jakmile se hrstka přeživších dostane na Manhattan, padne tenhle film definitivně na hubu. Ke kladům té newyorské anabáze patří tři poměrně vtipné momenty, které mě rozesmály, hlavně teda ten boxerský souboj černoch vs. Jason s úžasně vtipným vyvrcholením :-). Za tuhle scénu přidávám druhou hvězdu.(17.4.2011)