Pátek třináctého 9

Jason Goes to Hell: The Final Friday

Akční / Horor

USA, 1993, 89 min (Director's cut: 91 min)

• Dudek

SPOILER: Jason jde do pekla, bohužel to s jeho odchodem není tak slavné jak by mohl filmový divák čekat. Podivná slátanina, kde se Jason převtěluje z jednoho těla do druhého se odehrává v naprosto jiném duchu než předchozí filmy, je to však škoda? Adam Marcus se pokusil kult Pátků třináctého trochu zmodernizovat, přičemž se chtěl co nejvíce vyhnout vykrádání předchozích dílů. Nakonec tak vznikl film, které skalní fanoušky nejspíše zklame, ale já jsem se docela bavil. Hororová atmosféra, jakou známe z předešlých děl je ta tam, ovšem není nahrazena humorem, jak se tomu děje u dnešních děl. Přesto je však humor z filmu pořádně cítit. Vezměme si například úvodní scénu, kdy se mladá žena vydává ke Křišťálovému jezeru, po několika klasických hororových klišé s dveřmi a žárovkami se nakonec setká tváří tvář s Jasonem. Žena se dá samozřejmě na útěk, přičemž Jason za ní pomalu pochoduje. Když tu najednou pronásledovat zmizí a černovláska se nervózně rozhlíží, kde by asi tak mohl být. Jak už tomu bývá, vrahoun se efektivně zjeví vedle ní a je připraven se o ní postarat... Tady se ale stane něco co bych nikdy nečekal. Rosvítí se světla, žena pomocí salta odskočí a všude se zjeví vojáci, kteří pomocí samopalů a granátů Jasona rozstřílí na malé kousíčky... Nechtěně vtipně působí i scéna, kde patolog sní Jasonovo srdce a ta - i když zde byl černý humor nejspíše zamýšlen - s restaurací, kde podávají hamburgery, ve kterých má maso podoby hokejové masky. Celkově se jedná o důstojné pokračování jedné hororové legendy, které funguje jako samostatný film (90ková teen vlna!), ale jako sequel si vede podprůměrně.(25.3.2006)

Kdo neví,tak Pátek 13.ého je moje nejoblíbenější série ze všech a Jason můj oblíbenec ze všech nejvíce. Měl bych tedy být tímto dílem zhnusen. Ovšem nejsem. K hudbě se vrátil opět Harry Manfridini,ale i Fred Mollin udělal skvělou hudbu k somiče a k mé srdcové sedmičce. New Line chtěla Jasona celého zničet coby sérii a to se také povedlo,ale. Film mi rychle utekl,vražd bylo dost a dobré. Nemůžu dát filmu,který mě bavil dát špatné hodnocení. Ano. Jak se Jason znovu vrátil k životu a jak se dostal do Crystal Lake a jeho degradovali na obyčejného červa. Taky tenhle díl neberu do série,pro mě pátky skončili osmým nebo i sedmým dílem,někdy se nemůžu pořádně rozhodnout. Ale záptky k devítce. Nijak mě nevadila a ani nenudila. To,že Jason měl sestru neberu,ale zase jsem viděl jeho dům,ikdyž nevím jak by si jeho matka z platu kuchařky v táboře mohla dovolit,zvláště,když Jasnův otec se na ně vykašlal,taky se dozvíme jak se jeho otec vlastně jmenoval. Dohromady to tvoří vykrádačku jiných filmů mě bavící se,ale nepatřící se do série. Rozhodně mě bavila více než průměrný Freddy vs. Jason.(13.2.2007)

Myslím, že Dudek to shrnul naprosto skvěle....ono, když jsem kdysi dávno viděl tenhle film poprvé, tak se mi strašně líbil, protože krví a gore scénami se tady rozhodně nešetří, ale dřív jsem toho o Jasonovi moc nevěděl....teď, když už jsem namlsanej jako prase, tak mě tenhle film zas tak moc nebere. Nicméně z konce je jasné, kdy si tvůrci vzali inspiraci pro film Freddy vs. Jason :) Jo a taky je pěkné, když Kane Hodder v roli strážného, říká o Jasonvi jaký je to strašný mamrd.(11.11.2006)

• Frajer42

No a teď mi někdo poraďte, co si mám o tomhle filmu myslet? Pro připomenutí vám povím stručně děj. POZOR PLNO SPOILERŮ. Na začátku Jason vletí mariňákům přímo do pasti a je s americkou chladnokrevností rozstřelen a několik set kousků. Při pitvě zbytků těla jednomu negříkovi zapomenou přinést jídlo, a tak je tolik hladový, že sežere Jasonovo srdce a zmagoří z toho. Ve filmu je jedna trojnásobná vražda studentíků po Jasonově způsobu, jinak zbytek filmu se tam postavy z nějakého zvláštního důvodu pouze ohryzávájí a postupně tak magoří celé město. Poté aby toho nebylo málo si najmou nějakýho negříka, kterej sežral všechnu moudrost světa a prozradil, že Jasona celých 8 dílů zabíjeli špatně, tudíž i zbytečně. A tak přispěl svojí troškou do mlýna a poté co mu nějaký brejlatý idiot zaplatí tím, že si od negříka nechá zlámat prsty mu teda laskavě řekl, že Jasona může zabít jenom jeho rodina, tak že mu zapíchne nějakej drbnutej nožík do srdce. No tak tam celej film nahánějí nějakou krávu, která je asi jeho neteř nebo co. Tady se to těžko posuzuje, když hrají matku a dceru zhruba stejně staré herečky. No co si budem povídat, potom tam projedou nějakou trubkou, či co to bylo jednoho blbečka a co se nestane. Z těla mu vyskočí jakejsi malej zmrd.(S největší pravděpodobností malej Jason.) Kterej pak udělá opačnej způsob porodu.(vsuvka pro méně chápavé...Kundou vleze do nějaké paní, z které pak jako starý známý velký Jason vyleze. Jak to udělal se mě neptejte. Tady byla i režisérská fantazie bezmocná, a tak se to stalo mimo kameru.) No nakonec mu ten nožík do srdce vrazili, následovalo pár stupidních blikacích efektů a nějaké ruky ho stáhly pravděpodobně do pekla, jak už název tohoto dílů napovídá. Pak se tam ještě vynořila ruka, připomínající Freddyho pařát. No naštěstí už se nic dalšího nestalo. No po tomhle filmu nezbývá než pochybovat o duševním zdraví jednak pana režiséra a druhak pánů scénáristů. To musela být ohromná fuška něco takového vymyslet. No nezbývá mi než film patřičně ocenit a jít na desátý díl. Jeden nepatrný odpádek bych prosil.(18.8.2011)

• Sany33

Myslel som si, že ma po predchádzajúcej časti Piatka trinásteho nemôže z tohoto univerza už vážne nič prekvapiť. Evidentne som sa mýlil. Jason je majstrom nie len telekinézy, portovania ale aj reinkarnácie a tým prevtelenia svojej duše do najbližšej osoby, ktorá buď to spapá jeho srdce alebo od neho dostane jazýčkovú no proste humus. Vyvražďovačky boli celkom na úrovni ale to človek od podobnej kultovej záležitosti jednoducho čaká. Navyše sa v tejto časti pozrieme aj na vetvu Jasonovej rodiny, ktorá nám ešte v žiadnej predchádzajúcej časti nebola bližšie predstavená a celkom dobre vás pobaví aj ďalšie z množstva kompilácií Jasonových smrtí ako aj čierny ghost hunter, ktorý dáva jednu lepšiu hlášku ako druhú. No jednoducho som bol celkom milo prekvapený ale inak mám pocit, že celá séria ide týmto ako aj asi piatimi predchádzajúcimi dielmi do breku. 35%(14.3.2015)

• - Jedna z postav se jmenuje Creighton Duke (Steven Williams). Jméno je složeno ze dvou amerických univerzit, a sice z Univerzity Creighton, která se nachází v největším městě státu Nebraska v Omaze a z Univerzity Duke v Durhamu ve státě Severní Karolína. (Stocki)

• - Ve filmu se objeví kniha Necronomicon ze série Evil Dead. (Matros)

• - Na motivy tohoto filmu měla vzniknout videohra. Ta sice byla vyrobena, ale nikdy nebyla vydána. (henrycruel)