Pátek třináctého 9

Jason Goes to Hell: The Final Friday

Akční / Horor

USA, 1993, 89 min (Director's cut: 91 min)

• dr.horrible

Spojenie päťky a sedmičky, dalo by sa povedať. Slasher podľahol mysterióznu a navyše po väčšinu stopáže ani nevraždí Jason. Ani jedno by nevadilo, keby to bolo inak spracované. Prevteľovanie je tu hnusne doslovné; žiadne vdýchnutie života, Jason je malý červík, ktorý rád lezie do druhých cez otvory (príde aj na lezenie pod sukňu); scenár je nudný, neherci agresívni, Troma look všadeprítomný. Najviac to asi zabíjajú komické postavy, ktorých je dosť (všeobecne by mala byť v horore jedna a aj to je veľa) a ten čierny kovboj (presvedčený o svojich hereckých kvalitách, prehrávajúci aj keď iba stojí a nič nehovorí) patrí podľa mňa medzi najtrápnejšie postavy v histórii kinematografu. Dávam jednu hviezdu za pekné masky, gore, poslednú scénu a vraždu v stane (možno najefektnejšiu Jasonovu vraždu, paradoxne neprevedenú Jasonom). PS: Skalných poteší cameo Kanea Hoddera so svojou vlastnou tvárou.(13.3.2013)

Vďaka najlepšiemu filmovému znalcovi som sa dozvedel, že sériu s Jasonom Vorheesom nemám uzatvorenú a tak som si jeho odchod do pekla síce nepozrel v piatok 13eho ale až sobotu.Nič to však nezmenilo na fakte že sa jednalo o dôstojnú rozlúčku zo sériou a navnadiko na blížiaci sa American Horror Story:1984 ktorá bude poctou nezabudnuteľným hororovým klasikám 90tych rokov...(14.9.2019)

Jason se vtěluje do cizích těl jako v Tajemném zlu, morduje kohokoliv, kdo se mu postaví do cesty a hlavní jeho cíl je, převtělit se do nemluvněte, které pochází z jeho rodu Woorheesů. Do tohoto guláše přimíchejme knihu Necronomicon, Kandarskou dýku, Freddyho pařát nebo další odkazy na hororové filmy. A tak vše probíhá v poměrně zábavném tempu. Viděno v uncut verzi, kde masky dělali mistři v oboru - Nicotero/Kurtzman/Berger, ale i tak mě některé gore efekty připadaly tak nějak napůl, že bych řekl, že existuje ještě nějaká plnější verze. Rozhodně ale oproti vystříhané verzi viditelný rozdíl! Produkce se ujal Sean S. Cunningham, režisér kultovního Pátku třináctého z roku 1980.(14.4.2018)

Je to hloupé, s původním Pátkem (resp. Pátky) to nemá nic společného, vykrádá to kdeco, Jasona samotného se tu dočkáme jen chvíli na začátku a pak chvíli na konci (v obou případech se jedná o asi nejlepší scény filmu), aby si tu jako vošklivej červ hledal nějakého toho symbionta (ha- už vím, kde čerpala Rowlingová inspiraci s Voldemortem ;-) a tak vraždí v kůži koronera, šerifa nebo televizního reportéra. Jenže! Ono je to taky třeskutě zábavné, s přesahy až někam do krimi žánru, ba co víc- snad i do fantasy. Samozřejmě se nabízí otázka, jestli právě tohle chceme vidět v sérii o Vorheesovi... Jenže proč to sestřelit jen kvůli tomu, že se to nedrží slasherovských standardů, když jsem se bavil víc (skvělé gore, hlavně radovánky ve stanu), než např. u nic neříkající pětky? No a při závěrečné scéně, kdy si Jasona stáhne k sobě do pekla Freddy Krueger, jsem se už jen blaženě usmíval. Velké překvapení.(27.8.2013)

• S.Quentin QUALE

Jen celkem kvalitní gore uchránilo tohle od odpadu. Tento film se o P13 jen otírá. Jason Voorhees nikdy nebude mým oblíbencem. Otázkou je, jestli s čím dál víc plesnivějšího a červama prolezlejšího xichtu se zastaralou maskou a mačetou jde vůbec něco víc vytřískat, když už natočili 9x to stejný, a ani to desáté, omlazané scifi nestálo za nic. Je opravdu smutné, když ho po deseti pokusech musel pumpnout až Freddy, což považuju za lepší biják než všechny samostatné P13. Vrchol série podle mýho přichází se třetím dílem.(13.10.2013)

• - Původně pojmenovaný scénář nesl název: Friday the 13th Part IX: The Dark Heart of Jason Voorhees. (Stocki)

• - Téměř na konci filmu je možno ve sklepě Vorheesovic domu zahlédnout bendu s nápisem "Arctic expedition Julia Carpenter". Jedná se o odkaz ke slavnému filmu Věc (1982), kterým se tento snímek viditelně inspiroval. (Žralok)

• - Jako producent se na filmu podílel Sean S. Cunningham, který produkoval a režíroval první Pátek třináctého (1980). (Stocki)