Smrtící temnota

• USA The Cavern (více)
všechny plakáty
Drama / Horor / Thriller
USA, 2005, 95 min

Skupina amerických speleologů se vypraví na průzkum neznámé jeskyně, ale podivná síla zavalí vchod a všechny uvězní smrtící temnota. Bestie, která postupně zabíjí jeskyňáře v temné pasti, nemusí být duch ani zvíře. Skutečnost je však ještě strašnější... (oficiální text distributora)

Asia_Power odpad!

Smrdící temnota je luxusní horor asi jako Pád do tmy akorát má horší herce, mizernější příběh, žalostnější hudbu, otřesnější "efekty" a tak nějak celkově to stojí za hovno. Ze začátku jsem s partou jeskyňářů sympatizovala, jelikož sama ráda pátrám v jeskyňkách a jak vidím díru, hned mám potřebu se do ní po hlavě vrhnout. Jenže není díra jako díra a tady se vlezlo do ukázkovýho Mordoru. První dvě mrtvoly a zavalení díry balvanem ještě vypadalo, že to půjde JENŽE...pak začalo zběsilý blikání baterek, řev, běhání potmě a vidět je kolosální hovno. Dialogy se omezí na - Pomooooc, utííííkej, co budeme dělat, uklidněte se, pomooooooc, utííííkej, co budeme dělat, uklidněte se, pomooooc...jo to už jsem vlastně psala. No zní to tam pořád dokola. Vraždy vidět nejsou, herci taky ne, monstrum (což je chlap) taky ne, jeskyně taky ne...prostě si vemte baterku, blikejte si doma ve sklepě a každou pátou vteřinu zařvěte. Tím se vám povede dokonalá kopie filmu občas ještě cákněte kečupem. Konec, kde si dvě kravky, držej na svých nahých tělech kožešinu, aby jim nebylo něco vidět v okamžik, kdy jim šlo o život a měly tak řešit jiný věci, než jestli jim je vidět bobr s kozama, jsem už nedala a začala se hystericky smát. Pak se v celé "kráse" objevil killer, začal je píchat a....TITULKY ()

Fingon

Zase mám jednou dojem, že jsem viděl jiný film než všichni kolem. Evidentně ano, neboť jsem jej viděl v originále a nikoli v dabingu. Film neměl velký rozpočet (150 000 dolarů, říká IMDB), ale režisér se to snaží co nejvíce a přesto chytře zamaskovat mizivým osvětlením (několikrát se celý obraz ponoří na dlouhé sekundy do tmy a pouze slyšíme...) a spíše než velkých celků zde využívá polodetaily a detaily spoře osvětlených tváří. Film má famózní zvukovou stránku (skvělý soundtrack i vychytané ruchy) a to jen přidává na atmosféře - pokud je vám ovšem umožněno shlédnout film v naprosto tichém a klidném prostředí. Frustrovat vás nejspíš bude nedostatek vizuálních podnětů - i v klidných dialogových sekvencích (hlavně ta úvodní u ohně) je délka záběrů kratší, než bývá obvyklé, v zátěžových momentech nabývá ještě větší dynamičnosti a konečně v akčních pasážích (útoky monstra a běh o život úzkými chodbami) je pak střih skutečně frenetický, osvětlení málem stroboskopické (občas ne jen málem) a kamera doslova vibruje. A zmíněné monstrum je pak vidět až na samý závěr a jeho identita poněkud zklame, ale zase ne moc... film není hezký, ale značně intenzivní. ()

Phobia

Viděla jsem zhruba polovinu "Smrtící temnoty", než jsem byla vysvobozena spánkem: banda nesympatických herců, dementní dialogy, zápletka slaboučká a blboučká (scénář psala uklízečka), amatérsky ubohá kamera (obsluhovala ji asi ta stejná uklízečka), laciná výprava i kulisy, režie byla zřejmě rovněž ponechána na starosti uklízečce. Jednoduše špatný film... a jen nudně špatný, nikoliv vtipně špatný. Hvězdička za nepatrnou možnost, že v druhé půlce mohlo být třeba něco lepšího. 15% ()

Caelos odpad!

Ty jo, to je ale ďoura. Půjdeme tam? Tak jo. Bůůů, můj děda byl starý šaman! Něco tady je!!! My tu umřeme! Bože, my tu umřeme! Já chci pryč! Máš problém?! Neperte se! Je to nějaká vakoveverka! ÁÁÁÁÁ Já chci pryč! Cobudeme dělat?! Konec. Tak, teď si to přečtěte znova a blikejte si u toho baterkou do vašeho rozkošného obličeje. Už to máte? Tak ohodnoťe a pak si pusťte Čtvrtý druh, to je tak docela kokotina. ()

SOLOM.

Když byl v roce 2005 natočen skvělý film The Descent (Pád do tmy) okamžitě vznikla řada následovníků, kteří se na něm snažili přiživit. Jedním z nich byl i film The Cave (Jeskyně), který si ovšem moc dobře nevedl. V té době začínající režisér a scénárista Olatunde Osunsanmi se rozhodl pro svůj debut rovněž použít obdobnou látku (zápletku) a s minimálním rozpočtem 150 000 dolarů se vrhl do natáčení. No a tenhle chlapík má jediné štěstí a to, že jsem z jeho dosavadní tvorby viděl tento film až jako poslední, protože jinak bych mu hned vystavil červenou! Zatímco Evidence (2013) byla sice průměrnou detektivní podívanou, dalo se to ještě přežít bez úhony. To Čtvrtý druh (2009) byl v mých očích o něco horším průměrem, který už vidět nikdy znovu nepotřebuji, ale Smrtící temnota je vyložená katastrofa. Přitom jsem si až doteď myslel, že „jeskyňářské“ filmy se prostě nedají tak zbabrat. Jenomže v tomto paskvilu bylo snad všechno špatně. Což o to prvotní průzkum černé škvíry nebyl ještě nejhorší a dokonce se mi masakr dvou rusáků i líbil, ale potom nastala hotová pohroma. Viděl jsem už dost kameramanských pohrom, ale tady jsem nestačil opravdu zírat. Špatné podsvícení, chaotický střih a nekvalitní kamera udělali pěknou paseku. Po většinu filmu jsem jen zmateně hleděl na svůj monitor a snažil se mnohdy marně vydedukovat, cože se to právě odehrává před mýma očima. Byla to noha, ruka, nebo něco zcela jiného? Chvílema to vypadalo, že sleduju nějaké porno – ovšem jen díky sténání hlavních hrdinek. Ony celkově herecké výkony všech zúčastněných byli velice špatné, ostatně stejně jako jednotlivé dialogy nebo potažmo celý film. A to nás ještě čekal „šokující“ závěr, při kterém jsem si začal poklepávat na čelo. To myslel někdo skutečně vážně? Vlastně se ani moc nedivím, že tento film svého času běžel skoro pořád v TV. Kdo by si jinak něco podobného koupil na DVD. 10% ()

• Film se natáčel v Los Angeles v Kalifornii. (rafix)