poster

Nový příběh staré řeky

Dokumentární

Československo, 1962, 66 min

Režie:

Zdeněk Kopáč

Scénář:

Zdeněk Kopáč

Kamera:

Jiří Pipka

Hudba:

Miloš Vacek

Hrají:

Vítězslav Vejražka (vyp.)

Střih:

Dana Lukešová
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (8)

 • troufalka
  ***

  Dokument věnovaný Komunistické straně Československa. Co od něj asi tak očekávat?(31.7.2014)

 • 6thSun
  ****

  Uvítal bych více technických pikantérií, na druhou stranu příjemně překvapily poetické vložky ("Starý Bočínksý se už přehrady nedočkal, ale přehrada se vypíná nad jeho hrobem jako pomník, vyšší a pevnější než pyramidy egyptských faraonů!")(29.12.2013)

 • Siegmund
  **

  Dokumenty mám moc rád, ale tento mě zrovna nezaujal. Film se věnuje výhradně stavbě hráze a elektrárny. A to si myslím, že je u tak důležité změny Vltavy příliš málo. O Vltavě jako takové se tam mluví jen jakoby z nutnosti. Film se třeba vůbec nezmiňuje o hradu Orlík, který před stavbou přehrady čněl na skalním ostrohu nad Vltavou, ale po napuštění přehrady se dostal prakticky na úroveň hladiny. (Neděle 23.05.2010)(23.5.2010)

 • Mylouch
  ***

  Poetika technického pokroku v dobovém, lehce budovatelském duchu. Ambivalence zániku starého a vzniku nového, vše stvrzeno Písní práce ve sdruženém socialistickém zaväzku i ♫ pohřebními trubami s krucifixem a umíráčkem za starým plavcem... ale to už Leninovci montují nový generátor. Vším prostupuje Vackova rozsáhlá partitura.(22.4.2013)

 • cariada
  *****

  Pěkný dokument o stavbě Orlické přehrady, ale i oživotě lidí , které to zasáhlo. Ano je to sice místy poplatné době vzniku, ale to si myslím není vůbec na škodu. ps- o hradu Orlík se tam zminuje a celkem dost.(19.8.2011)

 • sator
  ****

  Za takový dokument by se nemusela stydět ani Leni Riefenstahlová ....dokument rok 1962 a na barvu (!!)(21.12.2013)

 • pytlik...
  ***

  Na jednu stranu typická soc-fi ("obyvatelé z budoucích zaplavených oblastí se nechali sami zaměstnat na stavbě přehrady a patřili k nejlepším pracovníkům, neboť chtěli, aby dílo bylo co nejdříve hotovo!"), na druhou stranu odvážné hodně smutné záběry vylidněných rozbitých baráků a stromů pomalu mizejících pod vodou. To jsem nečekal.(2.3.2014)

 • GIK
  ****

  Vynikající dokument o stavbě Orlické přehrady. Až na ten sborový zpěv internacionály. Tohle není jeřábnická maturita, to je jeřábnický doktorát.(21.5.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace