Nový příběh staré řeky

Jiří Pipka

Miloš Vacek

Vítězslav Vejražka (vyp.)

Dana Lukešová

Dokument věnovaný Komunistické straně Československa. Co od něj asi tak očekávat?(31.7.2014)

Uvítal bych více technických pikantérií, na druhou stranu příjemně překvapily poetické vložky ("Starý Bočínksý se už přehrady nedočkal, ale přehrada se vypíná nad jeho hrobem jako pomník, vyšší a pevnější než pyramidy egyptských faraonů!")(29.12.2013)

• Siegmund

Dokumenty mám moc rád, ale tento mě zrovna nezaujal. Film se věnuje výhradně stavbě hráze a elektrárny. A to si myslím, že je u tak důležité změny Vltavy příliš málo. O Vltavě jako takové se tam mluví jen jakoby z nutnosti. Film se třeba vůbec nezmiňuje o hradu Orlík, který před stavbou přehrady čněl na skalním ostrohu nad Vltavou, ale po napuštění přehrady se dostal prakticky na úroveň hladiny. (Neděle 23.05.2010)(23.5.2010)

Poetika technického pokroku v dobovém, lehce budovatelském duchu. Ambivalence zániku starého a vzniku nového, vše stvrzeno Písní práce ve sdruženém socialistickém zaväzku i ♫ pohřebními trubami s krucifixem a umíráčkem za starým plavcem... ale to už Leninovci montují nový generátor. Vším prostupuje Vackova rozsáhlá partitura.(22.4.2013)

Pěkný dokument o stavbě Orlické přehrady, ale i oživotě lidí , které to zasáhlo. Ano je to sice místy poplatné době vzniku, ale to si myslím není vůbec na škodu. ps- o hradu Orlík se tam zminuje a celkem dost.(19.8.2011)

Za takový dokument by se nemusela stydět ani Leni Riefenstahlová ....dokument rok 1962 a na barvu (!!)(21.12.2013)

Na jednu stranu typická soc-fi ("obyvatelé z budoucích zaplavených oblastí se nechali sami zaměstnat na stavbě přehrady a patřili k nejlepším pracovníkům, neboť chtěli, aby dílo bylo co nejdříve hotovo!"), na druhou stranu odvážné hodně smutné záběry vylidněných rozbitých baráků a stromů pomalu mizejících pod vodou. To jsem nečekal.(2.3.2014)

Vynikající dokument o stavbě Orlické přehrady. Až na ten sborový zpěv internacionály. Tohle není jeřábnická maturita, to je jeřábnický doktorát.(21.5.2016)