Attack on a China Mission

Krátkometrážní / Drama / Válečný

Velká Británie, 1900, 4 min

Film, ktorý nasmeroval detailami kinematografiu opäť znova trochu dopredu, aj keď musím priznať, že skákať od šťastia z toho nejdem.(27.11.2012)

Jeden z prvních, né-li vůbec prvních využití filmů jakožto politické propagandy. V tomto případě k mírné propagandě imperialistické koloniální politiky Anglie.(2.4.2013)

Legendární snímek průkopníka britského filmu. Čím je tento film zajímavý? Tak určitě tím že je tu využit nový dramaturgický prostředek-změna místa děje.. Režisér využívá montáže jako dramaturgického prvku..Ukazuje nám tu jak vzbouřenci během boxerského povstání v Číně zabili misionáře, ale ženu a dceru zachránili britské oddíly. James Williamson rozbijí film do řtyž záběrů. Místo děje nikdy neukazuje v celku, ale jen ve výsecích, a scény k sobě přiřazuje za použití filmových prostředků- V jednom záběru se ukazuje žena misionáře, která máváním kapesníku přivolává pomoc, v dalším pak oddíly, jež-jak já jako divák pochopím-že díky signálu přispěchaly.. Williamson dovede rovněž využít i postavení kamery, např. herec jde na kameru a otevírá ústa, jako by chtěl spolknout přístroj..Během jednoho záběru se mění polocelek v detailní záběr (vnitřní montáž)(27.4.2008)

Ak som písal, že “How It Feel to Be Run Over“ je praotcom akčného filmu, tak "Attack on a China Mission " musí byť jeho nekompromisným kmotrom. Bez zbytočného zasväcovania do deja, popravde nebyť popisu ani neviem o čo kráča, sa ide rovno na vec. Priestor vyhradený pre boj, veranda pred barakom, sa rozohní strelným prachom, dokonca príde aj na mačetu. Film je technicky na vysokej úrovni, prepracovaný použitými uhlami kamery, zároveň využívajúci taktiku. Nájazd vojakov na barak je postupný a zástupy útočiacich po vyčerpaní munície uvoľnia priestor ďalším ozbrojeným. Jedna pripomienka, film nemá 4 minúty, sotva jednu, ale zato nabitú do poslednej sekundy. Možno keby som videl dlhšiu verziu s väčším dôrazom na dej, je to za plný počet.(16.9.2015)

Zřejmě první film o aktuálním dění (povstání boxerů, ukončené čínskou kapitulací 7. září 1901) - první pokus o "televizní noviny". A také první pokus o ovlivňování veřejného mínění prostřednictvím filmu - domácí (Číňané jsou ti zlí, ostatní, tj. především Britové, jsou ti hodní. Diváci oné doby tehdy samozřejmě nedovedli (a nedovedou to ani mnozí současní) rozlišovat mezi "webkamerou", "přímým přenosem", "dokumentem" a "fikcí".(15.11.2014)

• - Dle filmového historika Johna Barnese měl film nejrozvinutější děj ze všech anglických filmů, které do té doby vznikly. (Mr.Ocek)

• - Film byl považován za ztracený, ale v letech 1950 a 1985 se podařilo najít dvě kopie, které však nebyly totožné. (Mr.Ocek)

• - Premiéra, která se uskutečnila 17. 11. 1900 na radnici v městě Hove, měla údajně takový pozitivní ohlas, že si diváci přáli pustit film stále a stále znova. (Mr.Ocek)