Moucha II

Mucha II

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 1989, 105 min

• MaedhRos

Autorům sequelu zjevně uniklo, že hmyzovatění Brundleovy psyché a jeho postupná přeměna v cosi, co MYSLELO tak jak to myslelo a CHOVALO se tak, jak se to chovalo, byly onou ingrediencí, která spolu s Goldblumovým bezchybným výkonem napomohla první Mouše k tomu, stát se výborným horrorem. Nedošlo jim, že to fyzické hmyzovatění a k tomu přidružené nechutnosti byly jen třešničkou na dortíku. Takže se pustili do dvojky a dopadlo to -- tak jak to dopadlo.(10.8.2002)

Zajímavý. Tenhle film jsem viděl naposledy někde v roce 99 na videu a vůbec se mi nelíbil. A dnes jsem byl příjemně překvapen. Moucha 2 není špatný film, naopak je to skvělý film, jen o něco slabší než geniální Cronenbergův první díl. Opět tu máme obyčejného hlavního hrdinu, syna dvojice z prvního dílu, který se snaží žít normální život. Přestože má zrychlený růst a žije v laboratoři, naučí se normálně fungovat, najde si přítelkyni a dokonce sám pracuje na teleportaci. Než se začíná i on měnit. Psychologie ani pozvolný pád hrdiny na dno jedničky nedosahuje, ale je to natočeno docela slušně, a podpořeno výborným Ericem Stoltzem v hlavní roli. A v závěru přijde solidně akčně-hororový nářez plný výborných masek a gore a navíc i zcela nečekaný happyend. Možná to není tak skvělý film, ale prostě mě to dneska sedlo.(17.12.2015)

Je to úplne priemerný horor, ktorý je pokračovaním kultovej jednotky. Má celkom dobrý príbeh o mladíkovi, ktorý je synom vedca z predchádzajúceho dielu a tak je tiež výrazne ovplyvnený DNA muchy, čo má za následok, že je nadpriemerne inteligentný, ale nanešťastie aj starne výrazne rýchlejšie, ako by mal a tak je stále pod dohľadom vedeckého inštitútu, kde sa o neho celkom dobre starajú a pokračujú s experimentami, s ktorými začal jeho otec. Ale keď zistí, že v skutočnosti len čakajú na to, kým sa premení, aby ho mohli študovať, rozhodne sa utiecť a vrátiť to všetkým, ktorí za tým stoja. Spracovanie je ale sklamaním, nie je úplne zlé, ale chýba tomu akákoľvek výnimočnosť. Celú prvú polovicu sa prakticky nič nedeje, mladík je neustále zatvorený v inštitúte, k tomu nejaké tie testy a výskum, ale celé to pôsobí príliš obyčajne, z celej tejto časti ma zaujal iba vzťah so psom, druhá sa už síce trochu rozbehne, hlavný hrdina sa začne meniť, ale chýba tomu potrebný náboj a aj z celého akčného finále sa dalo získať omnoho viac, takže celý čas sa na to dá pozerať, ale pocitu zbytočnosti sa neubránim. Čo sa týka samotných hororových prvkov, tak síce o atmosfére alebo napätí sa opäť hovoriť nedá, ale chválim aspoň vydarené masky a krvavé efekty. Ale mohli viac popracovať na samotnej premene, ktorá je dosť nevýrazná. Až tak moc ich nanešťastie nie je a napríklad toho psa si radšej mohli odpustiť, aj keď svoj význam pre dej to má, ale hlavne vo finále sa už nájde aj pár zaujímavých úmrtí, obzvlášť skvelá scéna s výťahom. Herecké obsadenie je iba priemerné, nikto neprekáža, ale chýba tu akákoľvek aspoň trochu charizmatická postava, nevýrazný hlavný hrdina, podobne je na tom aj jeho priateľka, záporáci to isté, obyčajný priemer. Réžia nie je ničím výnimočná, ale aspoň technická stránka je na tom dobre, obzvlášť už spomínané masky a krvavé efekty. Ako film na jedno pozretie môže byť, ale aj tak je to len zbytočné pokračovanie po všetkých stránkach vydarenejšie jednotky. 58%(12.9.2012)

• pytlik...

No já nevím, školy na to nemám, ale dvojka mi připadala psychologická úplně stejně jako jednička, to jest nijak zvlášť. Přesto ji hodnotím níž, páč s tím zmutovaným psem to scénárista poněkud přeťápl. Mimochodem, z chování hlavního hrdiny k tomuhle chudákovi se ukázalo, že jablko padlo doopravdy hodně daleko od stromu, neboť s tatínkem v prvním díle podobná proměna opice v cosi neidentifikovatelného nijak zvlášť nehla. Dokonce se mi zdálo, že ji tehdy přivítal s radostí, že ušetří za banány. Jinak se jedná o snímek z dob, kdy ještě nebyl rozšířen sonograf, takže lékaři nebyli ochuzeni o to velký překvapení, cože se to ze spojení ženy a mužomouchy narodí. Mě zase překvapilo, že muší geny daly Martinovi kromě vcelku pochopitelného zlepšení zraku i vyšší inteligenci. To jsem fakt nevěděl, že mouchy jsou inteligentnější než lidi! Chichi, teď bych mohl udělat vtipný vtip, že jako než někteří lidi určitě. Třeba minimálně já žádnou mouchu neviděl, že by si chtěla posvítit sirkou do kanystru, jestli tam nezbyla ještě kapka benzínu, jak to jednou udělal můj strejda. Mimochodem by mě zajímalo, jakou měl ten dekodér DNA rozlišovací schopnost, vždyť člověk a vzduch okolo se skládá ze spousty bakterií a virů. Schválně jsem si vygůglil obrázky pár virů, a jsou to docela fešáci, takže škoda, že si pan Moucha starší se svým přístrojem trochu nevyhrál. Pokud se někomu zdál tenhle komentář děsně debilní, tak se omlouvám, ale já v sobě fakt ani kapku muších genů nemám.(26.1.2016)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $20,021,322Tržby Celosvetovo $38,903,179║ Prijateľné pokračovanie, čo nekazí spojenie s prvým dielom, fajn masky a triky, jedine hudba mi tam akosi nepasovala, vôbec naladila k deju akoby použitá z iného filmu. /65%/(26.4.2009)

• - Na začátku filmu, kdy Martin Brundle (Eric Stoltz) opustí svůj pokoj a jde prozkoumat zařízení Bartok Industries, jo možné vidět spícího hlídače. Na stole před ním leží kniha s názvem "The snape of Rage". Tato kniha pojednává o filmech Davida Cronenbergra, který režíroval předchozí díl filmové série. (Terva)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 8.

• - John Getz byl jediný herec, který si zopakoval svou roli z prvního filmu. (Terva)