Za hranicí strachu

Andrés Levin

Eric Strand

Scénografie:

Tim Galvin

Borderland jede na stejný frekvenci jako Hory mají oči, Hranice smrti nebo Vyvrženci pekla. 1, To jest profesionálně zvládnutý a digitalizovaný obraz, přestože jde o klasickou 35 mm technologii a vizuál slouží výhradně příběhu. 2, Převedení hesla „Jiný kraj, jiný mrav“ na „Jiný kraj, žádný mrav“, neboli politické komentáře mexické liknavosti (opačný extrém k policejní aktivitě v Tropa de Elite), americké fašistické xenofobie a vraždění maskované náboženstvím (středověk se nechoval ke kacířům o nic méně krutěji než zdejší voodoo sekta). 3, Důležitost dramatických zvuků, které nejsou v obraze, a rovněž prvotřídní hudby hozené do Akta X-ové polohy. ____ Nyní k záporům: A, Podobně jako Monstrum má i Borderland děsně nataženou expozici – dle hesla: než někoho zabiju, musím ho představit a psychologizovat –, kterážto expozice sice bezchybně funguje a užíval jsem si ji, ale těžko říct, jestli zrovna kvůli ní potenciální divák film vyhledal. B, Dále film konceptuálně pozměňuje model slasheru, a to tak, že natřikráte „přepne“ dramatickou strukturou. Z romantiky do hororu a z hororu do akce. Přičemž každý „žánr“ představuje hledisko jednoho ze tří hrdinů – romantiku pojídač houbiček Henry, horor unesený Ed a akci přítel barmanky Phil. Dlužno dodat, že poslední přepnutí do westernové akce vyprázdní veškerou inteligenci postav (ne, že by předtím nějakou měly) a nemá samo o sobě daleko k parodii. C, Tvůrci projevili až přehnanou solidárnost s divákem, odstředili film ze snuffu a ve vyobrazení hrůz zůstali v půli cesty. V protikladu ke skutečným událostem zůstala fikce realitě leccos dlužna. ____ V rámci svědomité přípravy na film jsem si něco málo o těch „based on true story“ faktech nastudoval. Bylo to nějak takhle. Mezi lety 1987 a 1989 zabil a umučil Adolfo Constanzo a jeho sektářská parta na svým statku desítky lidí. Zpočátku šlo o konkurenční drogový dealery, časem unášeli nevinný civilisty. Narazili v roce 1989, kdy unesli amerického studenta Marka Kilroye. Rodiče Marka zavelely ke křížové výpravě a nutily mexickou polici jednat. A jelikož americko-mexický vztahy tehdy byly na hraně, protože Mexikánci měli rozpůjčovaných hafo peněz z amerických bank, spustila se pátračka a šlo se na sektáře. Příznačný je, že nebýt Marka, zabíjení by nejspíš pokračovalo. Operace skončila úspěšně, sic Marka našli mezi jednou z obětí zakopaných na pozemku. Řada členů sekty skončila ve vězení, někteří utekli, někteří zemřeli v policejní přestřelce, vůdce Adolfo Constanzo spáchal těsně před zásahem police sebevraždu (respektive donutil jednoho nohsleda, aby ho zastřelil), jeho družka a spoluúčastníce „La Madrina" si odpykává 68 let. Hrůzu vrhá na celou událost mučení obětí, které bylo při vykonávaném rituálu vraždění klíčovým prvkem. Aby se duše naučila bát svého kata a aby mu byla bezvýhradně podřízena, docházelo na takové chuťovky jako stahování z kůže, vytrhávání srdce zaživa, vaření v kotli horké vody, amputace, znetvořené obličeje, kanibalismus atp. Zajímavé je, že sekta se prý nadmíru inspirovala hororem The Believers, který dokonce sloužil jako přijímací rituál a který se v roce 1989, kdy se události dostaly na veřejnost, těšil velké oblibě mezi zákazníky ve videopůjčovnách. Inu, alespoň mají katolické ligy mravnosti spojující Hollywood se Satanem po ruce další stvrzení blížící se Apokalypsy.(28.9.2008)

• korbitch22

Začátek mě doslova přikoval do křesla,atmosféra hutná,skvělá kamera,úžasní mexičtí herci....to trvá přesně 7 minut...pak se to změní v klasickou tupou americkou sračku,plnou nesympatických postav,děsivých dialogů,pointových zvratů pro mentálně zaostalé,nulových hereckých výkonů a samozřejmě ono nechutné sekání,řezání,pilování,ukusování snad všech tělesných údů.Hostel nenávidim,vůbec všechny tyhle sračky pro magory,jenž se zábavou sledují,jak trapný potetovaný mexický úchyl,s teplouškym copánkem,kozatou píčou po boku,zasekává sekáček na maso do achilovky amerického nešiky,jenž zhoubovaný vlezl do špatného auta :-D Tenhle typ flmů se mi hnusý.Miluju sérii Saw,tam nejde o brutální vraždy,tam jde o víc,o pointu života,příběh vraha,proč to dělá...i když to někdo nechápe...v Saw je víc než jen brutální vraždy.Bohužel v píčovinách typu Hostel či právě ono za hranicí strachu,je jen tupá maso krvo brutal pitchovina,kvůli které si musim před spaním pustit nekonečný příběh,abych se zase hodil do normálu a v klidu usnul.Blitka humus fuj 1* za to,že je to podle skutečné události a že mě při myšlence na to přejel mráz po zádech.Pač takovýhle pošusi existujou...chtěl sám dát 1* a půl,jenže mi zničilo plány se někdy podívat do Mexika na dovču :-D(19.6.2011)

• Faustka

Připravená na řádnou dávku voodoo-magie s hordou divošských uctívačů pradávného kultu...mi bylo naservírované...to co jsem od toho, nejméně očekávala...sterilní, nezajímavý pohled do komunity obchodníků s drogami...zahalený zástěrkou fanatiků, sloužících jakémusi bohovi, který jim měl pomoci stát se neviditelnými před zraky vševědoucí policie...která proti téhle bandě byla vlastně bezmocná...protože strach, je ta největší překážka...zvlášť pro hluboce věřící domorodce...takže věškerá žhavost sálala spíš jen z horkého mexického ovzduší...no a samozřejmě, kdo to jako vždycky odnese...chudáci..mladí..nadějní..američtí turisté, kteří se jim dostali do spárů...to je nějaká spravedlnost..."shit."(19.8.2009)

• *CARNIFEX*

Ed sa spolu s dvomi kamarátmi vyberá na výlet do Mexika. Chcú sa naplno odreagovať a poriadne si užiť. Ed však o radovánky s ľahkými ženami nestojí a uprednostňuje skôr kľud. V bare sa zoznamuje s atraktívnou čašníčkou Valériou, ktorej venuje všetok voľný čas. Jedného večera sa všetci rozhodnú vyjsť do ulíc. Výlet plný zábavy sa po pár dňoch mení na krutý boj o život. Jeden z kamarátov je totiž unesený sektou obchodujúcou s drogami, zvanou Ala Majumi. Na čele voodoo sekty je Santillan. Diabol v ľudskej podobe, vyznávajúci krvavé rituály. Nakoľko Polícia nepodniká žiadne kroky na Philovu záchranu, Ed sa ho spolu s Henrym a Valériou pokúsia zachrániť. Úvod ako z veľkej "knihy" nastavil latku tohto filmu príliš vysoko. Fanúšikovia explotation a gore záberov si určite prídu na svoje. Následne hodinová nuda film zaradí do priemernej roviny. Záverečná dvadsať minútovka síce prebudí vaše zmysli, no akoby išlo skôr o akčný film, než horor. Škoda – 50%.(22.10.2013)

• oje

Zklamání až do Mexika. Právě tam se vydává ústřední skupinka, které se dostane většího dobrodružství, než by si přáli. Příběh možná není tak slabý, ale v tomto zpracování se tak jevil. Herci a jejich výkony taky nelze vyzdvihnout. Spíše než drsňáctví 50ti kilového trouby bych už uvěřil, že se opravdu jednalo o skutečný příběh. Celé to působilo jako běhání od ničeho k ničemu. Na splatter jen pár scén s mačetami, o atmosféře nebo napětím se také nedá příliš hovořit. Borderland mi nedokázal vsugerovat žádný pocit, čímkoliv zaujmout, ani zkrátit chvíli. Podobným snímkem o zvráceném společenství je Hostel. Alternativa: Hostel, Frontière(s), Martyrs, Wolf Creek, Captifs.(8.12.2009)

• - Založeno na pravdivé události, která se stala v Mexiku v roce 1989, kdy skupina zvaná "narcosatanicos" zabila pro své satanistické rituály minimálně dvacet lidí. (Chatterer)