Za hranicí strachu

Andrés Levin

Eric Strand

Scénografie:

Tim Galvin

Velmi stylová záležitost, po které se vám rozhodně nebude chtít vyjet na dovolenou do Mexika. Tenhle horor se může pochlubit netradiční hudbou, která je opravdu skvělá. Bohužel kamera to místy s těmi rychlými a trhanými pohyby kazí. Přesto atmosféra je zvládnuta na výsos dobře a tísnivě. Nespokojenej jsem malinko ještě se závěrem, ale celkově bych viděl hodnocení dobře na 75%.(15.8.2010)

Borderland jede na stejný frekvenci jako Hory mají oči, Hranice smrti nebo Vyvrženci pekla. 1, To jest profesionálně zvládnutý a digitalizovaný obraz, přestože jde o klasickou 35 mm technologii a vizuál slouží výhradně příběhu. 2, Převedení hesla „Jiný kraj, jiný mrav“ na „Jiný kraj, žádný mrav“, neboli politické komentáře mexické liknavosti (opačný extrém k policejní aktivitě v Tropa de Elite), americké fašistické xenofobie a vraždění maskované náboženstvím (středověk se nechoval ke kacířům o nic méně krutěji než zdejší voodoo sekta). 3, Důležitost dramatických zvuků, které nejsou v obraze, a rovněž prvotřídní hudby hozené do Akta X-ové polohy. ____ Nyní k záporům: A, Podobně jako Monstrum má i Borderland děsně nataženou expozici – dle hesla: než někoho zabiju, musím ho představit a psychologizovat –, kterážto expozice sice bezchybně funguje a užíval jsem si ji, ale těžko říct, jestli zrovna kvůli ní potenciální divák film vyhledal. B, Dále film konceptuálně pozměňuje model slasheru, a to tak, že natřikráte „přepne“ dramatickou strukturou. Z romantiky do hororu a z hororu do akce. Přičemž každý „žánr“ představuje hledisko jednoho ze tří hrdinů – romantiku pojídač houbiček Henry, horor unesený Ed a akci přítel barmanky Phil. Dlužno dodat, že poslední přepnutí do westernové akce vyprázdní veškerou inteligenci postav (ne, že by předtím nějakou měly) a nemá samo o sobě daleko k parodii. C, Tvůrci projevili až přehnanou solidárnost s divákem, odstředili film ze snuffu a ve vyobrazení hrůz zůstali v půli cesty. V protikladu ke skutečným událostem zůstala fikce realitě leccos dlužna. ____ V rámci svědomité přípravy na film jsem si něco málo o těch „based on true story“ faktech nastudoval. Bylo to nějak takhle. Mezi lety 1987 a 1989 zabil a umučil Adolfo Constanzo a jeho sektářská parta na svým statku desítky lidí. Zpočátku šlo o konkurenční drogový dealery, časem unášeli nevinný civilisty. Narazili v roce 1989, kdy unesli amerického studenta Marka Kilroye. Rodiče Marka zavelely ke křížové výpravě a nutily mexickou polici jednat. A jelikož americko-mexický vztahy tehdy byly na hraně, protože Mexikánci měli rozpůjčovaných hafo peněz z amerických bank, spustila se pátračka a šlo se na sektáře. Příznačný je, že nebýt Marka, zabíjení by nejspíš pokračovalo. Operace skončila úspěšně, sic Marka našli mezi jednou z obětí zakopaných na pozemku. Řada členů sekty skončila ve vězení, někteří utekli, někteří zemřeli v policejní přestřelce, vůdce Adolfo Constanzo spáchal těsně před zásahem police sebevraždu (respektive donutil jednoho nohsleda, aby ho zastřelil), jeho družka a spoluúčastníce „La Madrina" si odpykává 68 let. Hrůzu vrhá na celou událost mučení obětí, které bylo při vykonávaném rituálu vraždění klíčovým prvkem. Aby se duše naučila bát svého kata a aby mu byla bezvýhradně podřízena, docházelo na takové chuťovky jako stahování z kůže, vytrhávání srdce zaživa, vaření v kotli horké vody, amputace, znetvořené obličeje, kanibalismus atp. Zajímavé je, že sekta se prý nadmíru inspirovala hororem The Believers, který dokonce sloužil jako přijímací rituál a který se v roce 1989, kdy se události dostaly na veřejnost, těšil velké oblibě mezi zákazníky ve videopůjčovnách. Inu, alespoň mají katolické ligy mravnosti spojující Hollywood se Satanem po ruce další stvrzení blížící se Apokalypsy.(28.9.2008)

• eraserhead666

Nejdřív to vypadalo, že to bude takový Hostel po mexicku (což by bylo zklamání už samo o sobě), ale nakonec to bylo ještě mnohem horší. Nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda. Film je zajímavý, asi jako tento můj komentář. Ale vydržel jsem to do konce.(6.1.2010)

• gumli

Popravde,film sa mi nepáčil.Dokonca som váhal,či nemám dať len jednú hviezdičku.Vraj je to podľa skutočnej udalosti,no k takýmto tvrdeniam treba pristupovať veľmi opatrne.Je síce pravda že na imdb je tento film hodnotený celkom slušne,no mne nesadol vôbec.Neviem,čakal som niečo iné.Pozrel som ho hlavne preto,že sa tam jednalo o nejaký kult a že sa skutočne stal.No ale neverím.(13.5.2010)

• honajz

Zcela neoriginální typ survival hororu, vyznačující se všemi nectnostmi včetně roztřesené kamery a použití filtrů. Prostě v Mexiku je nějaká sekta. Vražděj lidi, pak je žerou - originální až na půdu. Sežerou poldu. Pak sem přijede grupa študáků z Jůesej, jako z USA, sou to děsní chujové a pařmeni, svoboda mladým, lítáme v tom a tak... Jenže pak narazej na tuhle sektičku, postupně tak nějak začnou ty mladý Amíci odpadávat, protože na kaniblaský sekty nejsou nějak cvičený, možná sou i chabrus na prsa, kdoví?. takže krev teče, nechutností přibejvá, mozky se baštěj na syrovo, ani cibulku do toho ty zvířata nedaj... Prostě a zkrátka další zbytečná hovadina, kerou snad ani nejde označit za horor, u hororu se člověk má bát, ale tady blije zhnusením. Možná by se na tyhle typy filmů měl vymyslet nějakej spešl název. protože vono ani to "survival" tak nějak neodpovídá ději, dyž tam všichni zhebnou. Což jsme věděli od samýho začátku. Navíc, když dáte disk do mašiny, vyskočí na vás ten ukřičenej protipirát, co je votravnej jak politici před volbama, pak ňáký trailery na filmy 12, Slídil, Winx club, Reservation Road, Lovci draků, Asterix a olympijské hry, ale jinak žádnej bonus, kamarádi. Koho to zajímá, film má širokoúhlý obraz 2,35:1, ale je to na prd, na týhle nudli akorát ještě víc člověk vidí, jak nechutně ta rozklepaná kamera je. A pak se vám chce zvracet i z ní. Jo, mám to - říkal bych těmhle filmům "vyprošťovák".(28.12.2014)

• - Založeno na pravdivé události, která se stala v Mexiku v roce 1989, kdy skupina zvaná "narcosatanicos" zabila pro své satanistické rituály minimálně dvacet lidí. (Chatterer)