Za hranicí strachu

Andrés Levin

Eric Strand

Scénografie:

Tim Galvin

Označení horor bych u tohohle snímku zcela vypustil. Na film se dá dívat z pohledu všech Hostelů, Motelů smrti, Hor s očima i s krví, vybaví se i francouzská brutální vlna posledních let. Mě ale zaujaly dvě věci - připomínka, že jakákoliv víra ve své fanatické podobě je zvrhlost, za kterou platí nevinní. Kromě magora, co si myslí, že je bůh, nesmí chybět úchylná ženská, jež je jeho pravou rukou (tohle klišé je buď strašně oblíbené, a nebo je to pravda). Druhá věc je příjemně stupňované napětí (pro někoho možná nuda), které graduje s blížícím se koncem a očekávaným masakrem. Otázka, zda je opravdu jednoduché zabít člověka v krajní situaci, je záhy nastolena. Trochu mi vadilo, že když se parta mladých sjede, mně se kvůli tomu třese a rozplývá obraz....naštěstí jen krátce. Jinak peníze světu vládnou a nedělám si iluze, že nejen v Mexiku lze hravě koupit policii i kohokoliv jiného. Spravedlnost bývá jen v knihách a filmech (některých)...(27.11.2012)

• *CARNIFEX*

Ed sa spolu s dvomi kamarátmi vyberá na výlet do Mexika. Chcú sa naplno odreagovať a poriadne si užiť. Ed však o radovánky s ľahkými ženami nestojí a uprednostňuje skôr kľud. V bare sa zoznamuje s atraktívnou čašníčkou Valériou, ktorej venuje všetok voľný čas. Jedného večera sa všetci rozhodnú vyjsť do ulíc. Výlet plný zábavy sa po pár dňoch mení na krutý boj o život. Jeden z kamarátov je totiž unesený sektou obchodujúcou s drogami, zvanou Ala Majumi. Na čele voodoo sekty je Santillan. Diabol v ľudskej podobe, vyznávajúci krvavé rituály. Nakoľko Polícia nepodniká žiadne kroky na Philovu záchranu, Ed sa ho spolu s Henrym a Valériou pokúsia zachrániť. Úvod ako z veľkej "knihy" nastavil latku tohto filmu príliš vysoko. Fanúšikovia explotation a gore záberov si určite prídu na svoje. Následne hodinová nuda film zaradí do priemernej roviny. Záverečná dvadsať minútovka síce prebudí vaše zmysli, no akoby išlo skôr o akčný film, než horor. Škoda – 50%.(22.10.2013)

No teda! Už dlouho jsem neviděl takhle parádní teen vyvražďovačku. Snad od dob legendárního Vřískotu... Nejde jen o bezduché masakrování vyplněné nějakou tou nudnou vatou alá Hostel. Ne, postavy jsou sympatický a solidně napsaný. Ne jednou jsem se u jejich hlášek pěkně od srdíčka zasmál. Kluci hlásí, fetujou a bojují o život jako lvi. Zlý kultisté jsou taky tvrdí hoši, co docela rádi porcují své oběti mačetami... Atmosféra zaplivaného mexického městečka je taky moc príma, krve je dost... Tak co víc si přát?(1.9.2008)

Není to jen další "Hostel" v řadě a místo tupého masakru nabídne i napětí, tíživou atmosféru, porušování zaběhnutých pravidel žánru a dokonce i slušnou zápletku (a Sean Astina alias Samvěda Křepelku v dost nezvyklé roli). Možná je to ale také jen tím, že tenhle příběh psal sám život a že zaplivaná periferie Mexico City je sama o sobě dost depresivní a drsná. Pro úchyly: (bohužel) dojde i na chuťovky jako: šimrání ručiček (pilkou), stimulace achilovek (sekáčkem), dloubání očiček, krvavý homosexuální francouzák či souboj jednotlivce s těžkou mačetovou přesilou. Většina podobných scén (naštěstí jich není moc - vlastně jsem je všechny právě vyjmenoval) zde však působí víceméně samoúčelně a film by dobře fungoval i bez nich (na naléhavosti by mu to neubralo). Nejhorší na tom všem je, že členové tohoto - zcela reálného sektářského/drogového kartelu údajně prováděli mnohem větší zvěrstva a Borderland je tak další šokující výpovědí o tom jakých hrůz je člověk schopen dopustit se na jiném člověku. Fujtajxl! Ještě teď mě z toho mrazí!(27.5.2010)

• Guzo

Zápletka naprosto běžná - náboženská sekta zabíjí koho může. No nic, originalitu jsem ani nečekal, tak tohle jako zápor ani neberu, ale je tu všude moc cítit Mexiko a to se mi nelíbí. Styl točení, měststké ulice, herci, všechno je takové nemastné neslané, největší plus asi vidím v plešatém chlapíkovi ze sekty, z toho šel mráz po zádech už při prvním pohledu, škoda, že nedostal víc prostoru.(23.9.2010)

• - Založeno na pravdivé události, která se stala v Mexiku v roce 1989, kdy skupina zvaná "narcosatanicos" zabila pro své satanistické rituály minimálně dvacet lidí. (Chatterer)