Létající Skot

Martin Phipps

Colin Monie

Scénografie:

Mike Gunn

Sportovní drama, tentokrát z cyklistického prostředí. Nemohla jsem si pomoct, ale v Billy Boydovi jsem pořád viděla malého hobita. No, a když už do toho pletli jeho duševní onemocnění (viděla bych to na depresi), které zde i hrálo významnou roli, možná tomu mohli dát větší prostor. Celkově se to ale hodně povedlo, namíchán správný koktejl všeho toho napětí a emocí a zvratů a naděje a zoufalství, určitě stojí za shlédnutí.(26.9.2009)

Na to jak je životní příběh G. Obreeho silný a dramatický, tak je toto filmové zpracování trochu zklamání. Sice ukazuje všechny překážky, které musel při závodění překonávat(zejména ty, které mu do cesty kladla Světová cyklistická federace). Stejně tak jsou ve filmu vidět i jeho psychické problémy. Ale vše plyne tak nějak v poklidném tempu, člověk se s těmi dramaty nějak nedokáže ztotožnit. Ale co musí člověk uznat je to, že Obree byl neobyčejně cílevědomý a zarputilý sportovec.(17.4.2013)

Příběhů vypovídajích o neuvěřitelné touze překonat sama sebe v nejrůznějšíxh sportovních odvětvích není nikdy dost. Příběh cyklisty Graema Obree, který se z chudinských poměrů a bez bohatých sponzorů pouze jen a jen vlastní urputností a disciplínou (až neskutečnou) dostal na špici světové cyklistiky je jedním z nich. Přesto v jeho životním příběhu je ještě cosi navíc, Obree je takový Burt Munro (V zajetí rychlosti) kombinovaný s Čistou duší, protože denodenně čelí svým běsům, které jej od dětství přivádějí až na hranici beznaděje a zoufálství ba přímo na hranici života a smrti - trpí schizofrenií, s kterou se s ní nikdy - přinejmenším ne do překonání světového rekordu a získání titulu mistra světa - nikterak neléčil. Škoda, že se tento film v našich kinech neobjeví - rozhodně by byl přínosnější než všechny násilné kriminálky, thrillery apod.(26.1.2009)

Nikterak dramatickým způsobem zpracovaný "životní příběh" slavného cyklisty. Létající Skot se pohybuje spíše v poklidných, příjemných vodách, s občasným zašploucháním amerického patosu a otřepaných, papírem šustících frází. Jonny Lee Miller je sympaťák, ale jinak mě svým výkonem moc neohromil. Brian Cox tradičně skvělý. Obsažný dialog, který vede Brian s Jonnym kdesi u vody mi byl pocitově více než blízký. Ale Billy Boyd... ten roztomilý, rozkošný a nevinně působící malý chlapík dokázal s klidem zastínit i tu hlavní bicyklistickou hvězdu:) Pipin shodil kudrnaté vlásky, oddechl si po cestě "tam a zase zpátky" a vydal se trénovat svého kamaráda. Možná aniž by tušil, kolika lidem se ve filmu bude líbit více on, než závodník Graem Obree. Mně rozhodně:)(4.1.2012)

Aj tento film mi potvrdil, že prakticky asi neexistuje film so športovou tematikou, ktorá by vo mne nevyvolala záujem. Príbeh podľa skutočnosti, pokiaľ má kvalitné osobnostné (režisér, štáb, herci) zázemie, má takmer garantovaný úspech a ani tento nebol výnimkou. Pokiaľ vám chýba odhodlanie a motivácia, tento príbeh vás určite povzbudí. 80%.(5.4.2009)

• - V decembri roku 2009 bol Greame Obree uvedený do Britskej cyklistickej siene slávy a v marci nasledujúceho roka do jej škótskej obdoby. (JimWayne)