• MRPitivier

Česká komedie o posledním válečném roku 1945, kdy německá armáda věděla, že válka je u konce a mohutně se stahovala. Dialogy slušné, děj už horší, ale pořád je to válečná komedie, která zlehčuje poslední dny války. Němci jsou ukázáni jako neschopní a Češi jako šťastlivci. Příliš zamotané až se člověk nevyzná! Místy velice vtipné!(15.11.2009)

• Woodstock

“Make film, not WTF! Scheiße!“ Žánrově nezařaditelný paskvil. Komedie ani omylem a žánr “útrpná, nudná trapnost“ tu chybí. Ale jo, dal bych z útrpnosti aspoň tu jednu hvězdu, za nabílo napudrovaného černocha v náckovské uniformě. Ovšem jen pokud by mu Chýlková v přímém přenosu bílila jeho nadměrně vyvinuté afroamerické mužství, na které předtím tak nevěřícně (a natěšeně) valila své bulvy. Bohužel, žádné pudrování bimbase se nekonalo. Detailní záběr na černou kládu délky 25 cm (měřeno v klidovém stavu) byl z filmu na poslední chvíli, čili těsně před novinářskou projekcí, vystřižen. Škoda. Třeba bych podle toho údu konečně poznal, o jaký žánr se nebohý pan Chlumský vlastně pokoušel.(13.12.2014)

• Hejtmy

Pokus našich českých filmařů o komedii z druhé světové války, snaha napodobit francouzské kolegy je více než patrná. Obrovský, ale opravdu obrovský potenciál v podobě herecké obsazení promrhaný podivným scénářem a trapnými pokusy o vtip. Víc není moc co dodat, nezasmějete se, což je u komedie trošku chyba, a ani nic jiného vám tento film nedá. Přesto jsou mnohem horší filmy, takže 2* jsou tak akorát.(17.3.2008)

Tak jsem si dopřál tento film po letech a musí se přiznat, že jsem se velmi bavil. Skvělé herecké obsazení a výborné situace (a to nemyslím vůbec ironicky). Jediné, co z toho filmu patrně dělá jen taškařici, která si od křapíků z ČSFD vysloužila 44% procent je fakt, že jej pánové Šebánek s Čepelkou nevnutili po smrti Oldřich Lipského (kterému byl scénář původně určen) někomu jinému... Třeba dvojici Macourek/Vorlíček... a dnes by to byla klasika jako Pane, vy jste vdova. A nebo Jindřich Polák, který měl zkušenost ze Zítra vstanu a opařím se čajem? Zkrátka a dobře - hlavní "zásluhu" za výsledek vidím v Jiřím Chlumském, který se v drtivé většině věnuje televizním projektům (Místo v životě, Ošklivka Katka, Kriminálka Anděl)... obrovská škoda promarněné šance...(21.3.2011)

• cab

Z meho pohledu dosti trapny a neusmevny film dobre myslenky, ale o to podstatne horsiho provedeni. Herci se poti v divne napsanych rolich a divak se divi, ze podobne ladene komedie nam nejdou od ruky ani od pusy, jak by si nase branice zaslouzily. Valka, nacisti, obrazovy vtip, prevleky, recese, drama, situacni humor, zmatkovite lapalie. Ne kazdy podobny zanrovy naklad unese na svych bedrech. 35%(31.3.2011)

• - Železničný strážny domček a závory v Rácovicích boli postavené filmármi ako rekvizita len pre potreby natáčania. (Raccoon.city)

• - Natáčení probíhalo v městečku Jevišovice. (M.B)

• - Miloň Čepelka a Jiří Šebánek napsali scénář ještě v době normalizace pro Oldřicha Lipského, který si scénář objednal, z realizace tehdy nakonec sešlo. (bloom)