Epizody(10)

Nová řada začíná u krále, kterému Vatikán odmítá vyhovět, když se snaží nechat zrušit své manželství s Kateřinou Aragonskou, aby se mohl oženit s mladší Annou Boleynovou. Důvodů či potřeb je hned několik. Zčásti jde o samolibost, zčásti o sexuální touhu a zčásti o smělý individualismus. V jejich středu však stojí jedna neochvějná ambice: zplodit syna a dědice dynastie Tudorovců, kterou Jindřich zdědil po svém otci. V opačném případě tento rod, do něhož vkládá velké naděje, zanikne jeho smrtí. Ve hře je však i něco jiného. Jindřich, který se inspiroval díly a reformním nadšením německého teologa Martina Luthera, si vezme na mušku katolickou církev, a na základě své moci a autority vyvine brutální a krvavé úsilí, aby mohl rozhodovat o svém náboženském i světském osudu. Anglická reformace v sobě slučuje osobní a politické ambice královského revolucionáře. (Viasat)

aneta105

No konečně se tato řada netáhla, jako ta první. Zde proběhl rozvod s Kateřinou Aragonskou, svatba s Annou, narození Alžběty, několik Anniných potratů, přičemž při posledním, kdy měla porodit chlapce s ní král skončil, pak tu byla aférka s Janou Seymorovou, uvězdění Anny, a její poprava je koncem této série, A toto mě překvapilo, na to jak se 1. řada vlekla, tak tato běžela jak promazané hodiny, a proto 90%.. ()

reich

Jestliže první série měla poněkud slabší rozjezd (první tři epizody), tak tady tomu tak není. Obsahuje spoiler: Opět se tradičně objevují intriky a zároveň pokračuje příběh Jindřicha VIII a Anny Boleynové. Jak se zdá, tak tvůrci pojali roli Anny takové té pletichářky, která stojí za vším. Což divákovi dodává pocit, že vlastně chvíli tu postavu člověk nesnáší a v některých případech až zamrzí osud Anny... Nicméně co Boleynovi podcenili byli spojenci a pýcha, jako každého rodu, kdo mířil vysoko. Po herecké stránce zde kromě Meyerse a Dormer exceluje také Maria Doyle Kennedy (jako sesazená královna Kateřina Aragonská). A zároveň Thomas Cromwell, v podání geniálního Jamese Fraina, postupně a docela nenápadně získá čím dál větší vliv a pravomoce. Nově se zde objevuje irská herečka Sarah Bolger v roli královi nejstarší dcery Marie. Ta jako právoplatná dědička se musí vypořádat se zbavením titulu princezny a ještě se musí starat o nevlastní sestru, Alžbětu, dceru Anny a Jindřicha VIII. Sarah Bolger hraje roli velice přesvědčivě a je vlastně skvělou volbou. To se tvůrcům povedlo, ale ne jenom toto. Druhá série je postavená taky na konfliktu katolické církve a anglického krále Jindřicha VIII. A tak pro roli papeže Pavla III. by nebyl lepší kandidát, než je herec stříbrného plátna Peter O’Toole. Tvůrci neudělali špatný krok, když právě O’Toolovi dali i více prostoru a když se jde podívat na fresku Posledního soudu, tak diváka zaujme i detail, jak vystihli Michelangela jako takového poněkud výstředního umělce. Ovšem jaké pojetí O’Toole zvolil pro roli papeže, je opravdu úžasné sledovat. Papež je vystihnutý jako mírutvorce, ale zároveň je jaksi lakcní a až slizký, kort svými přesvědčeními a tím, že jako mirutvurce se nestydí ani jít za určité hranice. A pokud si někdo myslí, že tato série je horší, než první, tak tomu není, má svižný a celkem rozvinutý děj, který se dostává do toho, že král začne Annu nenávidět... Což teoreticky se dá vinit dvěma způsoby, první, že mu nedala syna, ale klíčová je smrt královny Kateřiny... Ta nebyla poněkud přirozená a i králi dojde, o co se jedná... Boleynovi tady dokazují, že míří vysoko, jsou pyšní a neštítí se ničeho, obzvlášť podání starého pasáka Boleyna, kterého ztvárňuje dokonale Nick Dunning. Vlastně možná by se neštítili odstranit ani dceru krále Marii. Protože byla po králi vlastně prvorozeným dědicem. A konečně to, že král nikdy nemiloval Annu, ale byl spíše poblázněný do ní, jakmile spatří Janu Seymorovou, tak Anna je zde prostě navíc a bohužel přijde o svou poslední šanci být v přízni krále, poté, co opět potratí. Janu Seymorovou v této sérii hraje poněkud nevýrazná, ale přesto krásná Anita Briem. Konec série je děsivý a člověku přijde Anně líto, protože je jasné, že to byla konspirace za cíl, jí useknout hlavu. Ale na druhou stranu Boleynovi nebyli nevinní úplně, minimálně měli podíl na smrti královny Kateřiny, ale bohužel hlavní strůjce starý pasák Thomas Boleyne vyvázl a tak dožil na svém panství... Bylo dokonale vidět, jak si cení své dcery, ten pohled do jejího okna, kde ona vidí svou naději odcházet, muselo být ještě více bolestivý, než když její přátelé byli usmrceni. A vlastně starého Boleyna divák začne nenávidět ještě více. Tak či tak, série mě bavila a shlédl jsem jí za jeden den a geniální za mě, 5 hvězdiček zcela zaslouženě. Tohle se tvůrcům povedlo. 90% () (méně) (více)

NinadeL

Druhá série má výraznější spád, korunovace Anny Boleynové je skutečně atraktivní téma, stejně jako její poprava. Nutno sledovat velmi rychle, pak adrenalin samozřejmě stoupá nebo klesá - dle uvadajícího postavení druhé královny Jindřicha VIII. Narození Alžběty je vpravdě prorocké, jak by také ne, když se Hirst věnoval oběma filmům o jejím zlatém věku. Skvělé jsou i scény z Vatikánu, Meyers hraje jako o život a krásně se stává zhýralejším a zhýralejším. A to ho ještě tolik čeká! Křehká Jana Seymourová, například. ()