Najväčšie tragédie Slovenska

Režie:

Gejza Dezorz

Scénář:

Diana Kacarová

Autentické príbehy, ktoré si nikto nevymyslel, ale ktoré sa stali... Dokumentárny cyklus o nešťastiach a tragédiách, ktoré sa na Slovensku stali v priebehu niekoľkých desaťročí, zachytáva dopravné (letecké, automobilové, železničné), prírodné (požiare, povodne, lavíny) tragédie a priemyselné katastrofy (únik jedovatého plynu, havária v jadrovej elektrárni, banské nešťastia). Hlavný režisérom a spoluautor TV cyklu je Róbert Šveda.
Diváci uvidia množstvo autentických a doposiaľ nikde nezverejnených materiálov (fotky, 16 mm zábery, zábery VHS) ale aj zvukové záznamy akými sú napríklad posledné slová pilota tesne pred pádom lietadla (prvá časť). Zároveň budú udalosti hrané (featuring), ako to asi v tej chvíli prebiehalo. Nakrúcanie prebieha na celom území Slovenska, s množstvom hercov a komparzistov.
Pri nakrúcaní sa tvorcovia potýkali s viacerými problémami, prvý napríklad nastal pri zháňaní lietadla IL 18 (takého, aké padlo). Na území Čiech a Slovenska totiž už nie je žiadne lietadlo, ktoré by bolo celé a dalo by sa v ňom nakrúcať. Preto sa muselo nakrúcať v maďarskom meste Szolnok s maďarskými komparzistami a hercami.
Pri nakrúcaní časti o lavínach (tragédia v Mengusovskej doline) bol zase štáb kvôli snehovej kalamite takmer dva dni odrezaný od sveta – vôbec sa nedalo točiť. Počas nakrúcania dokonca blízko miesta nakrúcania spadla lavína...

1. Havária IL-18 – Zlaté piesky – 74 mŕtvych (jún 1967)
2. Masová autonehoda na D1 – 5 mŕtvych, 20 ťažko zranených (december 2005)
3. Lavína v Mengusovskej doline -S PŠS Komárno – 12 mŕtvych (január 1974)
4. Atómová elektráreň - Jaslovské Bohunice – 2 mŕtvi (január 1976 + február 1977)
5. Zrážka rýchlika a osobného vlaku – Vranovice – Šakvice + zrážka vlaku a autobusu – 106 mŕtvych + ? mŕtvych (december 1953 + december 1954)
6. Havária vojenského lietadla AN – 42 mŕtvych (január 2006)
7. Električka smrti – 9 mŕtvych, desiatky ťažko zranených (október 1978)
8. Železničné nešťastie - Komárno – 9 mŕtvych (november 1987)
9. Havária vrtuľníka s Husákovou – 5 mŕtvych (október 1977)
10. Pád lanovky – 4 mŕtvi (január 1992)
11. Východoslovenské železiarne – únik plynu – 11 mŕtvych, 244 ošetrili (október 1995)
12. Baňa Nováky – 4 mŕtvi, kauza stálenie je uzavretá (november 2006)
13. Havária bulharského lietadla – 82 mŕtvych (november 1966)
14. Lavína - Kubínska Hola - mŕtvi 7 študenti (január 1968) alebo Kráľova hoľa - mŕtvi 3 ľudia (február 1969)
15. Požiar v Slovenskom raji - 6 mŕtvych, škoda 400 miliónov, žiaden vinník (október 2003)
16. Vykoľajenie rýchlika Meridián v BA – 1 mŕtvy, 1 prišiel o nohu, škoda 7 mil. (jún 1977)
17. Povodeň Malá svinka – mŕtvych 50 ľudí (jún 1998)
18. Havária vrtuľníka pri zachraňovaní nemeckej turistky – 6 mŕtvych (jún 1978) 19. Baňa Lehota – 12 mŕtvych (august 1963) 20. Zrážka vlaku s autobusom ČSAD medzi stanicami Vrútky – Martin – 15 mŕtvych (október 1959)
21. Likvidácia dediny Horné Opatovce (júl 1969)
22. Povodne na južnom Slovensku – zaplavených 60 obcí (jún 1965)
23. Automobilové nešťastie Úhorná – 12 mŕtvych (august 2003)
24. Požiar v dedine Važec - vtedy najväčší v Európe - 2 mŕtve dievčatá (júl 1937)
25. Výbuch plynového zásobníka - Gajary (júl 1982)
26. Veterná smršť v Tatrách (2005) (oficiální text distributora)

MM_Ramone

"Najväčšie tragédie Slovenska": 1. Havária IL-18, 2. Masová autonehoda na D1, 3. Lavína v Mengusovskej doline, 4. Atómová elektráreň - Jaslovské Bohunice, 5. Zrážka rýchlika a osobného vlaku, 6. Havária vojenského lietadla, 7. Električka smrti, 8. Železničné nešťastie, 9. Havária vrtuľníka s Husákovou, 10. Pád lanovky, 11. VSŽ – únik plynu, 12. Baňa Nováky, 13. Havária bulharského lietadla, 14. Lavína - Kubínska Hola, 15. Požiar v Slovenskom raji, 16. Vykoľajenie rýchlika, 17. Povodeň Malá svinka, 18. Havária vrtuľníka pri zachraňovaní nemeckej turistky, 19. Baňa Lehota, 20. Zrážka vlaku s autobusom, 21. Likvidácia dediny Horné Opatovce, 22. Povodne na južnom Slovensku, 23. Automobilové nešťastie, 24. Požiar v dedine Važec, 25. Výbuch plynového zásobníka, 26. Veterná smršť v Tatrách. *** ()

Wacoslav1

Mno nestačím se divit, jak jsou u kvality podobných dokumentů Slováci o míle před námi. Tohle sice nemá takový drajv a psychický dopad na diváka jako největší kriminální případy, proto tentokrát nedám plný počet, ale silné 4*, ale i přesto je to perfektní záležitost. Nikdo nás neunavuje zbytečným opakovaným líčením toho co se dozvíme už na začátku, jak to dělají jiné dokumenty, ale postupně nám každý díl shrne vše podstatné doplněné o výpovědi svědků. Všechno navíc podbarvuje opět skvělý Maštalíř jako vypravěč. Velká spokojenost.90% ()

Hrabka

Celkem silný dokument, ale to zapříčiňují především samotné události, které jsou opravdu hrozné - lanovka, lavina, tramvaj... Dost těžko se na to dívá, ale svým způsobem je to samozřejmě i poutavé. ()

WANDRWALL

Otřesné! Přitažlivé! Odraz reality? Ano, čemu jinému věřit, než faktům, i když i ta jsou z různých svědectví unikavá, měnící se, ale co zůstává, tak je zločin! ()

MikO_NR_1909

Opäť verejnoprávna televízia vyslala seriál po skutočných udalostiach na území Slovenska. Toto je tá TV cesta, akú s radosťou akceptujem. I keď to nemá taký šmrnc ako pri Najväčších Kriminálnych Prípadoch Slovenska, vôbec to nie je nikoho chyba, pretože sa jedná o prírodné katastrofy, ktoré nie sú tak atraktívne ako motivácia psychopatov a zúfalcov. Výprava odviedla veľmi dobrú prácu takisto ako pri NKPS. ()

Martin741

Perfektny dokument, pri ktorom mi v niektorych scenach /Kosicka Elektricka smrti, Neviditelny Zabijak vo VSZ/ tuhla krv v zilach. Spolu s Najvacsie Kriminalne Pripady Slovenska dalsia vyborna vec. 94 % ()

elanius

Videl som dva diely, Košická električka smrti a Neviditeľný zabijak (VSŽ Košice). Popri istej kvalite dokumentov, ktorá je samozrejme znižovaná nedostatkom dobového reálneho materiálu (aj keď aj tu je vidieť snaha vtedajších vinníkov zničiť väčšinu dôkazov) mi hlavne vadilo občasné zbytočné ždímanie emócií s chudákov svedkov. Škoda, ale asi je to typické pre dokument, ktorý zastrešovala TV Markíza. Napriek tomu, rozhodne tieto dva diely odporúčam. ()

Lucas87

Tento dokument informuje o událostech, které lze těžko najít jako novinové články nebo jako obsah na wiki. Jáslovské bohunice a košické železárny mě dost překvapily svým rozsahem tragických událostí. ()

Gardenboy

Videl som zatial dva diely a zdá sa, že po nie príliž vydarených Záhadach Sk si D.N.A. trochu napravuje reputáciu svojím posledným projektom. Vidíme tu rekonštrukcie najväčších katastrof slovenska, výpovede odborníkov, svädkov a psotihnutých. Seriál je v prevažnej miere postavený na hraných rekonštrukciách na pozadí s dokonale pasujúcim hlasom. Toto je doplnené o počítačové simulácie, ktoré teda fakt mohli mať trochu lepšiu vyzáž a prepracovanie a o ilustračné zábery. Napätie nie je také veľké ako v Záhadaách SK, tak isto aj istá dávka brutality nedosahuje rozemrov ako v Najväčších kriminálnych prípadoch (čo je teda v tomto smere chuťovka) čo je pochopiteľné vzhľadom k tomu, že pozostalým po obetiach ešte stále asi nie je jedno čo sa stalo. Celkovo za spracovanie dávam 4*. Ale je to len po prvých dvoch dieloch, uvidíme, čo nám DNA s markízou pripravili ďalej. 21.1.2008 Seriál si aj vo svojej druhej polovici po polročnej prestávke drží svoju úroveň, a tak aj ja udržím stabilné 4* ()

R4D0

Dám päť pri dokumente typu tragédie Slovenska sa ani menej nedá dať bud sa to niekomu páči alebo nie ale predovšetkým výborne zostavený dokument. ()

Colour

Dobre spracovaný seriál o nešťastiach, ktoré už dávno vymizli z pamäte. Seriál dobre oživovali výpovede priamych účastníkov, ich vtedajšie pocity i to, čo si myslia s odstupom času. Dokument je zameraný nielen na to, čo ľudia zažívali, čo cítili, ale zaoberá sa aj tým, prečo sa to čo stalo. Je to veľký plus, pretože z toho nespravili len ďalšiu hru na city. Najlepší z dielov bol hneď úvodný, o nehode na Zlatých pieskoch. 86% ()

Insomnia

Každá videná časť ma totálne dostala, súcitil som z pozostalými a vedel som sa vžiť do ich kože, pocitov, rozprávania..je to hrozné, tragédie sa stávajú, ale za vačšinu tragédií mohol zlyhaný ľudský faktor...je to fakt hnusné. ()

PeteBuck

Viac sa tu hralo na city. Ale inak slušný dokument. Klasika, nestalo by sa, keby nebolo ľudskej blbosti, ľahostajnosti, atď., atď. Keď sa zamyslím nad tým, ako sa tu dbá na občana Slovenskej republiky, tak si musím spomenúť na podporučíka Hamáčka, keď mu Kefalín hovorí: "Ale pane podporučíku, nám jde hlavně o lidi." A Hamáček odpovedá: "Kefalíne, tyhle starosti klidně pusťte z hlavy, lidí je na světe jako sraček." ()

corobis

Mohli natočiť aj o Požiari vojenskej V3S z roku 1996 v Zaľubici kde zhoreli vojaci z Kežmarskej Kasárni VU 1038 ako keby to bolo včera, bol som stými chalanmi na vojne. ()

Skyw4lker7

Najväčšie tragédie Slovenska - Slovenský Černobyl / 4* / Pán Pačes, Ďakujeme za vašu odvahu a záchranu pred katastrofou. Ste príkladom pre všetkých. ()