Malvína z Bretónska (TV film)

Komedie

Československo, 1983, 45 min

Předloha:

Jerome Klapka Jerome (kniha)

Scénografie:

Ladislav Hupka

Příběh o víle z Bretaně je půvabný. Sama mám nejraději rozhlasové zpracování, televizní adaptace škodí svižnosti a vtipu příběhu. Taky se tu vytratila linka pochybností, jak to s těmi kouzly vlastně je. Ovšem půvab Magdy Vašáryové je nepřekonatelný.(17.11.2017)

Na rozdíl od české Malvíny se slovenská verze drží doslovně Klapkovy předlohy, tudíž odpadá pohádkovost a zůstává snaha poučit o správném chování. Ale vzhledem k tomu, že samotná povídka je víc zajímavá kompozicí a místy popisy než dějem, tak i filmová adaptace zůstává těžkopádnější. Kladem jsou herci, hlavně Milan Lasica v roli profesora (v české verzi ho podobně působivě zahrál Josef Somr). Filmaři povolili občas Lasicovi vypravěčský hlas, takže během hrané scény promlouvá k divákovi podobně jako v divadle.(15.2.2010)

Ona tahle Klapkova povídka není zrovna to nejlepší, co kdy napsal. Tohle zdramatizování jí však rozhodně neublížilo, výteční jsou zejména pánové Satinský a Lasica.(5.1.2010)