Fakt nevím, jak k tomuto filmu přistupovat, z hlediska filmařiny dobře odvedené řemeslo, velmi dobré herecké výkony, zejména Klára Issová a Jiří Dvořák, jenže na druhou stranu mám problém s tím uvěřit, že odboj fungoval takovým amatérským způsobem. Ten film mě nechal morálně rozpolceného, zda se dá jít na ruku motivaci jednání hlavních hrdinů, nebo je prostě odsuzovat. To je vskutku problém. Nevadí mi to, že film nic neheroizuje a nestaví na piedestal, snaží se působit realisticky, ale přece jen se musím ptát, je to dobře pojmout téma takovou cestou? Vzhledem k tomu jaké hrozné filmy do českých kin chodí za posledních deset let, tohle je na české poměry vysoký nadprůměr.(29.8.2010)

Netuším koľko film stál, ale vzhľadom na to, že ide o tv film, tak tipujem, že ide o jeden z najdrahších projektov pretože peniaze tu sú vidieť a obsadenie netvoria hocijakí pozberanci. Prvý diel pôsobí dosť rozpačite, po jeho skončení nie je takmer nič isté, občas skutočne pôsobí televízne a nejaká prepojenosť s atentátom vás ani nenapadne. Druhý diel je na tom podstatne lepšie. Cítiť to dusno v Protektoráte, vzťahy sa vyostrili, gestapo seká protivníkov a herci majú čo hrať. Výkony všetkých boli veľmi slušné, tradične kraľuje Ivan Trojan ale i K. Issová, ktorá sa od Nejasnej správy o konci sveta ani veľmi nezmenila. Oceňujem, že režisér nechal Nemcov hovoriť nemecky, tak by sa to malo robiť. Škoda, že sa nezainvestovalo viac, mohol z toho byť poriadny film, určite jeden z naj českých za posledné roky. I tak slušných 80%.(4.12.2016)

Krásný příběh z doby protektorátů a vedení zahraničního odboje českými vojáky na našem území. Velmi dobře zvládnutý televizní film v režii skvělého Jiřího Stracha. Velmi dobré výkony zejména Kláry Issové (hlavně ve druhé části), Jiřího Dvořáka (pod režií Stracha se mi opět hodně líbí), ale i tradičně Trojana či Vilhelmové. Nepotřeboval bych zde linii lásky, ale asi sem patří. Každopádně část obcházení a vyhýbání se gestapu je velmi zdařilá.(22.6.2009)

Naprosto fenomenální TV film. A největší potlesk ode mě sklízí Jiří Strach - jeho režie je přímo famózní. Dokonalé i v tom nejmenším detailu. I když - možná mohli scénáristé ukázat více odboje a práce parašutistů. U tak hvězdně obsazeného filmu snad o hercích nikdo nepochyboval, ale přesto musím uznat, že mě velice překvapila Klára Issová, která hlavně v druhém dílu rozehrála opravdový herecký koncert, ale hlavně Aleš Háma se u mě vymanil z pozice ušatýho blba a jeho ztvárnění Josefa Valčíka patří k největším překvapením filmu. A teď pro mě to nejdůležitější a to historická souvislost. Manželé Krupkovi a Hladěnovi mají změněná jména na Kroupovi a Hladíkovi. Alfréd Bartoš - můžeme se o něm dočíst, že to byl notorický sukničkář, který měl po Evropě hned tři snoubenky (ČSR, Francie, VB). Stvárnění v Operaci Silver A je ale přesto tak trochu násilné a nezbavím se pocitu, že Freda Bartoš se v Ďáblicích obrací v hromadném hrobě. Zde vidím největší nedostatek filmu - a to absence alespoň malé piety, úcty k našim národním hrdinům, neboť Bartoš se ve filmu v podání Jiřího Dvořáka chová chvílemi jako naprosté hovado a bezcharakterní floutek. Jen pro upřesnění Alfréd Bartoš je jedna z největších osobností našeho protinacistického odboje. Byl to po všech stránkách příkladný vlastenec, geniální zpravodajec a ukázkový velitel. Vzhledem k tomu, že tvůrci neukazují druhou stránku mince, tedy složitou a nebezpečnou odbojovou zpravodajskou činnost, vypadá to, že si do protektorátu Bartoš skočil akorát zaslouložit. Jinak je film relativně historii věrný až na pár změn, které ale musíme vzhledem k filmařské licenci odpustit: - Parašutisté se nikdy nepředstavovali svými pravými jmény. - Jiří Potůček padl jako poslední ze všech parašutistů a to 2. července, kdy vysílen usnul na kraji pole a český četník ho střelil služební zbraní do hlavy, když parašutista sahal po zbrani - podle jiné verze ho zastřelil dokonce ve spánku. - pardubičtí zatčení nebyli popravováni v tunelu, ale na popravišti Zámeček u Pardubic popravčí četou puškami. - Hana Krupková identifikovala mrtvé parašutisty přímo před kostelem v Resslově ulici a pak v Ústavu soudního lékařství. - Jsou dvě verze smrti Františka Hladěny: buď vyskočil z okna sám nebo z něj byl vyhozen. - Poslední boj Alfréda Bartoše vypadal uplně jinak. Těžko dnes soudit, jak jednaly poslavy ve filmu a jak opravdu jednali skuteční lidé - nezdá se mi např. že by Václav Krupka tak hystericky odsuzoval atentát na Heydricha, spíše naopak. O tom ale dnes můžeme již jen polemizovat. Historici sice film odsoudili, ale stejně dotčeně reagovali i skotští historikové na Statečné srdce a jak je to krásný film:-) Musíme prostě u té filmařské licenze trošku přimhouřit oči. Verdikt: Naprosto skvělá podívaná a silný příběh, který bere dech. Scénáristou byl ovšem samotný pan osud. PS: PŘESTO: Za nejobjektivní a krajně nevhodné a násilné stvárnění Alfréda Bartoše odebírám jednu hvězdičku.(22.4.2007)

Od začátku jsem se divil, proč to je jen televizní film. Ten námět, a jak jsem pak viděl i příběh, by vystačil na výborný biják. A taky musím potvrdit, že Strach má na to, aby ho výborně natočil, protože tato televizní verze je z jeho strany dokonalá. Ve scénáři mi přece jen trochu chyběla nějaká větší zmínka o tom, co ti parašutisti dělali, stačily možná dvě tři věty, vhodně umístěné. Ale to jej jen taková drobnost. Jinak to byla paráda. Holky to zahrály skvěle, stejně tak jejich partneři (zejména Trojan, ale i Švehlík a Táborský). V malé, ale důležité roli, potěšil jako vždy výborný Viktor Preiss. Narozdíl od ostatních nemohu ale stoprocentně hodnotit výkon Jiřího Dvořáka, ten se nemusel tak moc šklebit. Jak, říkám, lze jen litovat, že z toho není regulérní kinofilm. I tak to ale byl mimořádný zážitek.(23.4.2007)

• - Na dvoře gestapa je v jedné scéně možné v pozadí na zdi zahlédnout bezpečnostní kamera. V další scéně je již zakrytá. (Reyak)

• - Scéna, ve které Alfréd Bartoš (Jiří Dvořák), utíká před gestapem, se natáčela v Pardubicích, konkrétně kousek od zámku. (sibuk)

• - Hrají zde matka s dcerou, Jana Hlaváčová a Barbora Munzarová, a také otec se synem, Alois Švehlík a David Švehlík, kteří postavy otce a syna dokonce ztvárnili i ve filmu. (M.B)