Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný televizní scénář Lucie a Josefa Konášových je působivým a dramatickým příběhem lásky, hrdinství i slabosti. Odehrává se ve dnech, kdy šlo našemu národu opravdu o vše, v období protektorátu. Ačkoliv příběh začíná téměř idylicky, na sklonku roku 1941, předčasnou oslavou Silvestra, s falešným zdáním, že vše je stále v pořádku, a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jako byly Adina Mandlová i Nataša Gollová, jsou středem společnosti, právě v tuto chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík....
Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, kteří se v Pardubicích objeví, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen i v životě jejich manželů. Do nebezpečných akcí, které mají parašutistům pomoci splnit zadaný úkol se zapojí nejen ony, jejich manželé, ale i řada dalších osob kolem nich. Přes to všechno však Hana ani Táňa nezapomínají na svou touhu uplatnit se u filmu, touží po krásných šatech a nemohou přehlédnout mužský šarm a svádění Alfréda Bartoše, jednoho z parašutistů. Přátelství obou dívek začne dostávat povážlivé trhliny. Spolu s tím se přiostřuje i nebezpečí odhalení celé této pardubické skupiny. Němcům se podařilo zachytit několik stop, a jedna z nich vede k Valčíkovi, který se skrývá pod falešným jménem coby vrchní v pardubickém hotelu Veselka. Všichni si začnou uvědomovat vážnost situace. Mistrné propojení ryze soukromých, intimních vztahů jednajících postav s historickými událostmi, které, ať zúčastnění chtěli nebo ne, zasáhly do všech lidských osudů, je nesporným kladem obou autorů.
Příběh se sice odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, ale je v něm jakoby v kostce postižena široká škála proměn lidských charakterů, od zcela malých selhání až po ta nejzávažnější. Ale jde v něm současně i o obdivuhodné a mnohdy nečekané důkazy odvahy, statečnosti a obětavosti. Je to i příběh o zkoušce, které je vystaveno přátelství, dosud považované za nejpevnější...
Díky tomu, že se autoři zamýšlejí nad touto dobou právě z tohoto hlediska, přes komplikované a nejednoznačné vztahy a postoje vylíčených postav, vznikl text, který se stal skvělým podkladem pro silný a divácky atraktivní televizní film, jehož působivost a dramatičnost ještě zvýraznila režie Jiřího Stracha a obsazení obou hlavních postav Tatianou Vilhelmovou a Klárou Issovou. V neméně důležitých a skvěle zahraných rolích se setkáte i s Jiřím Dvořákem, Davidem Švehlíkem, Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Alešem Hámou, Matějem Hádkem, Viktorem Preissem a dalšími. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (221)

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 5/10 Děj 4/10 Hudba 6/10 Efekty 5/10/// +na český poměry "zlej film", je zde několik slušně dramatických scén -nezáživní herci a zvláštně se chovájící postavy, děj se převážně soustředí na vztahy mezi postavami/// Ty ženský jsou fakt děsný krávy a Ti pánové z odboje jsou opravdu ale opravdu idioti. Pak se nemůžou divit, že dopadnou tak špatně. Vlastně tak špatně jak si zaslouží. Jestli-že tohle byly hrdinové, tak byly pěkně slizcí a úlisní. Málokterý z nich mi byl alespoň trošku sympatický. Stejně takový je i tento film. Navíc ve své dlouhé stopáži docela začne nudit. Tohle není vyjímečný film. Vyjímečný je snad jen tím že je český. Být třebas německý, tak mi ani nestojí se na něj dívat./// Celkem 48%/// ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Jiří Strach to se mnou umí od dob Vůně vanilky, což je dost dlouhá doba na to, aby mě měl omotanou kolem prstu.. Příběh z let 1941-1942 pojali tvůrci netradiční formou a nabídli divákovi jiný úhel pohledu, no a mně se právě ty jiné oči zamlouvaly.. Vnímala jsem zejména to, že i vlastenci a hrdinové mohou mít své vlastní slabé stránky, že být odbojářem a pomáhat paragánům není jen o příjemném dobrodružství, ale i o nasazení života svého i svých blízkých.. A po pravdě Ivan Trojan se mi líbil ze všech nejvíc, v těsném závěsu pánové David Švehlík, Miroslav Táborský, no a samozřejmě výborný Viktor Preiss.. ()

Reklama

paascha 

všechny recenze uživatele

Zase jeden povedenější TV kousek na tradiční téma. Neustále mě fascinuje neskutečná odvaha, se kterou se všichni zúčastnění smířili se svými úkoly a přijali tragický osud, který jim připravil Jidáš Čurda. Zase famózní Trojan, Taclík, Švehlík i Táborský, tradiční "Němec" Pavlata, tradičně nesympatická Issová a netradičně nesympatická Wilhelmová. Celek nadprůměrný ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

S jistou dávkou jízlivosti myslím, že tohle mohl být pěkný >pilot< k nějaké té další (ne)konečné tuzemské telenovele - protentokrát ze života parašutistů a jiných dobrodruhů - přátel i nepřátel Říše za protektorátu BuM, zejména v době tzv. Heydrichiády. Doba přece skýtala tolik možností, jak si zašukat, zastřílet, nebo být aspoň těžce konspirativní. Ovšem zneužívat tyhle tragické a pro český národ těžce prožívané historické reálie k výrobě podobných pseudodramat a vypocených story, se zjevným záměrem jen aby bylo co (vy)dělat, je docela svinstvo. Scénář téhle srajdy je totiž opravdu roven jiným dnešním televizáckým pitomostem - a nebýt onoho historického rámce - nepochybně by skončil někde v odpadu současné >čstv< tvorby. O režijní úrovni a hereckých kreacích těch našich sockulturních >hvězd< ani nemluvě. Ony (oni) už ani chudáci nerozlišují, o čem točí, v čem to hrají, všechno jedno jest, hlavně že zase bude nějaká krupica, že... A tak poučený divák nevěřícně zírá, co je možno s naprosto vážnou tváří v téhle naší televizní zemi vyrobit a ještě nakonec prodat jako >umělecký pohled< na "...příběh lásky, hrdinství i slabosti, odehrávající se ve dnech, kdy ŠLO NAŠEMU NÁRODU OPRAVDU O VŠE..." Z jiného pohledu JDE však jen o neuvěřitelnou drzost jisté pseudo >elity< české popkultury, která je si již tak jistá svým postavením, že se bez uzardění nezastaví před ničím. Takže čudlákům jednoznačně odpad. Ta jedna hvězdička nakonec tedy patří jen jisté kvalitě práce kameramana, přece jen značně převyšující dnešní televizácky univerzální rutinní blivajz. - - - P.S. Zajímavé je, že spousta pětihvězdičkových hodnocení téhle ubohosti se zde na čsfd objevila ještě před skončením prvního z obou dílů. Předpokládám proto, že celkové nepochopitelné vysoké hodnocení je dílem nějaké pofiderní marketingově-mulťácké operace. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Netuším koľko film stál, ale vzhľadom na to, že ide o tv film, tak tipujem, že ide o jeden z najdrahších projektov pretože peniaze tu sú vidieť a obsadenie netvoria hocijakí pozberanci. Prvý diel pôsobí dosť rozpačite, po jeho skončení nie je takmer nič isté, občas skutočne pôsobí televízne a nejaká prepojenosť s atentátom vás ani nenapadne. Druhý diel je na tom podstatne lepšie. Cítiť to dusno v Protektoráte, vzťahy sa vyostrili, gestapo seká protivníkov a herci majú čo hrať. Výkony všetkých boli veľmi slušné, tradične kraľuje Ivan Trojan ale i K. Issová, ktorá sa od Nejasnej správy o konci sveta ani veľmi nezmenila. Oceňujem, že režisér nechal Nemcov hovoriť nemecky, tak by sa to malo robiť. Škoda, že sa nezainvestovalo viac, mohol z toho byť poriadny film, určite jeden z naj českých za posledné roky. I tak slušných 80%. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (10)

  • Scéna, ve které Alfréd Bartoš (Jiří Dvořák), utíká před gestapem, se natáčela v Pardubicích, konkrétně kousek od zámku. (sibuk)
  • Autoři scénáře, manželé Konášovi, pozměnili příjmení hlavních hrdinů. Manželé Kroupovi se ve skutečnosti jmenovali Krupkovi a manželé Hladíkovi Hladěnovy. (JT19)

Reklama

Reklama