Napřed jednu faktickou připomínku: ta vypocená nemožně romantická storka, která by mohla sloužit za základ telenovely, se skutečně odehrála v Pardubicích v roce 1942 - viz článek, jen některá jména jsou mírně pozměněna a některé motivace a dílčí osudy byly upraveny. Tak, a teď k věci: už dlouho jsem neviděl v české dramatické televizní tvorbě tak poctivě odvedenou práci, od scénáře přes reality a výtvarno až po hereckou práci (Trojan!). Prostě to vypadá, že s přípravou ani natáčením se nechvátalo a všechno bylo pečlivě připravené, což je v našich krajích zjev bohužel ojedinělý. Výhrady samozřejmě mám, aby ne, ale jsou dílčí. Postavy gestapáků jsou ploché o to, o co plastičtější jsou "hrdinové" - což by nemuselo vadit tolik jako jejich "nemtschina" (Pavlata!). Občas mi vadil hudební podkres. A co mě zarazilo nejvíc, to je fakt, že do scénáře nebyl zabudován ani titulkem nejtragičtější důsledek celé akce - vypálení Ležáků... Nicméně jsem rád, že se konečně zase našel scénárista, který pochopil, že nejvypjatější scény je nejlíp přehrát pomalu, bez dialogu a v úplném tichu. Takže celkově 4,5* a z radosti nad profesionalitou zaokrouhlím nahoru.(23.4.2007)

Fakt nevím, jak k tomuto filmu přistupovat, z hlediska filmařiny dobře odvedené řemeslo, velmi dobré herecké výkony, zejména Klára Issová a Jiří Dvořák, jenže na druhou stranu mám problém s tím uvěřit, že odboj fungoval takovým amatérským způsobem. Ten film mě nechal morálně rozpolceného, zda se dá jít na ruku motivaci jednání hlavních hrdinů, nebo je prostě odsuzovat. To je vskutku problém. Nevadí mi to, že film nic neheroizuje a nestaví na piedestal, snaží se působit realisticky, ale přece jen se musím ptát, je to dobře pojmout téma takovou cestou? Vzhledem k tomu jaké hrozné filmy do českých kin chodí za posledních deset let, tohle je na české poměry vysoký nadprůměr.(29.8.2010)

Tentokrát trochu nadhodnotím. Operace Silver A vedle dnešních zahraničních historických filmů vypadá trochu nedomrle. Za výpravu ani scénář se stydět nemusí a herci si taky odkroutili svůj solidní průměr. Největší problém jsem měl paradoxně s tou, na níž jsem se nejvíc těšil. Navíc si zahrála takovou nesympatickou mrchu. Filmu podráží nohy nedostatek emocí a atmosféry. Gestapo působí stejně zlověstně jako Bratrstvo kočičí pracky, odbojáři zase jako parta skautů na bojovce. Chápu snahu polidštit hrdiny minulosti, ale tímhle scénáristé neudělali z mýtických hrdinů realistické postavy, ale neschopné amatéry.(18.6.2013)

Dobovost a linie "polidštění" hrdinů (-ek), z nichž někteří (-ré) podlehnou, ale následně stejně pykají, naplnily má očekávání. Televiznímu filmu neuškodilo ani rozdělení do dvou částí. Herecky i filmařsky zvládnutý snímek, poprávu oceněn cenami Elsa (v kategorii nejlepší pořad v oblasti původní dramatické tvorby + režisér Jiří Strach + herečka Klára Issová + scénáristé Lucie a Josef Konášovi). Motiv biografu, od počátečního snu budoucích filmových div, po gestapáckou projekci, je v závěru strhující. Kdy naposled jste byla v kině, paní Kroupová?(8.7.2008)

Kdyby tak "Anthropoid" natočil Jirka Strach... na televizní film fantastická výprava, hudba a výborní herci v hlavních (výkon Issové jsem si poprvé v životě skutečně užívala a chválit všechny zúčastněné pány je nošením dříví do lesa) i menších rolích. Dokázala bych si představit dvouhodinovou celovečerní verzi (s okleštěním první "vztahové" části, ta druhá už neměla téměř chybičku), mohl to být trhák :).(13.12.2016)

• - Na dvoře gestapa je v jedné scéně možné v pozadí na zdi zahlédnout bezpečnostní kamera. V další scéně je již zakrytá. (Reyak)

• - Hrají zde matka s dcerou, Jana Hlaváčová a Barbora Munzarová, a také otec se synem, Alois Švehlík a David Švehlík, kteří postavy otce a syna dokonce ztvárnili i ve filmu. (M.B)

• - Scéna, ve které Alfréd Bartoš (Jiří Dvořák), utíká před gestapem, se natáčela v Pardubicích, konkrétně kousek od zámku. (sibuk)