Chacun son cinéma

• Francie

Chacun son cinéma ou Ce petit coup au coeur quand la lumière s'éteint et que le film commence

To Each His Own Cinema

Každému jeho kino

(festivalový název)

Drama / Komedie / Povídkový

Francie, 2007, 100 min

50% - Veliká hromada krátkých filmů na téma kino & divák/ tvůrce... Problém této sbírky je, že netvoří žádnou logickou formu a některé miniatury jsou si navzájem příliš podobné. Celek proto působí prvoplánově, a další pohledy na dojatého, slzícího diváka již lezou na nervy. Možná dostalo příliš mnoho lidí příliš málo prostoru. Výsledek je sice koukatelný film, ale při pohledu na zvučná jména tvůrců a při počátečním věnování Fellinimu jsem naivně čekal více rafinovanosti.(30.11.2008)

Projekt 33 filmových tvůrců, z nichž mě zaujal nejvíc Takeshi Kitano 4/5, Jean-Pierre Dardenne a Luc Dardenne 5/5, Alejandro González Iñárritu 4/5, Yimou Zhang 4/5, Atom Egoyan 4/5, Lars von Trier 4/5, Abbas Kiarostami 4/5(15.5.2011)

Hodnocení k segmentům Occupations (Lars von Trier) a Anna (Alejandro González Iñárritu)Zatímco Anna se zdá býti pouze nepovedeným vtípkem a nedokázala zaujmout naprosto ničím, Trier se k úkolu natočit krátký snímek postavil s humorem sobě vlastním a podařilo se mu stvořit opravdu něco velmi povedeného, vtipného ale zároveň neskutečně trefného. Opravdu geniální malé dílko. Ostatní části mám v plánu postupem času...(20.9.2007)

Nádherný projekt. Sice mi občas něco nesedlo, na druhou stranu i tady platí "kolik lidí, tolik chutí", a tak se dá považovat za malý zázrak, že za minimálně průměrných považuji asi jen pět (Van Sant, Campion, Gitai atp.). Nepříjemně působící části tak dokonale vyvažuje hluboce se dotýkající Angelopoulosova pocta Marcellovi, Zhangův fejeton o úctě k dílu, Končalovského brilantní popis lásky k filmu, Morretiho nadšení pro obor, Oliveirův hold němé éře, Chenova vzpomínka na začátky... a takhle bych mohl rozjímat dále. Potěšily mě také komediální chvilky v podání Triera (sympatická hororová komedie), Polanského (divákův prožitek) nebo Kitana (sledujte každý obraz, nikdy nevíte, zda jste nepřišli o něco důležitého). Potěšila mě vzpomínka na mnoho slavných tvůrců minulosti a při sledování jsem přemýšlel nad tím, jaká je škoda, že takový projekt nevznikl už dříve, osobně by mě zajímal podobný příspěvek třeba od Tarkovského nebo Kubricka. Jinak si nemyslím, že by sled skečů byl až tak jednotvárný. Opravdu příjemně strávená dvouhodinovka, kterou doporučuji každému, kdo by se chtěl označovat jako cinefil.(25.5.2010)

• whitas

Nabízí se tvrzení, že celý blok krátkých filmů nelze hodnotit jako celkové dílo, neboť každý z autorů se zhostil svého úkolu naprosto samostatně. Já si ale myslím že se to má hodnotit jako celkové dílo, neboť tento projekt je tak navržený a má ambice celovečerní zábavy. Má to úžasný nápad, ale bohužel se zde hraje více na kvantitu, než na kvalitu. Filmečky jsou příliš krátké na to, aby zde mohli režiséři ukázat svůj formát. Kdyby sestavili dohromady třeba jen 4 nebo 5 dílek, určitě by jsme se dočkali mnohem plnohodnotnější zábavy, kde by byl patrný nějaký autorský rukopis. Já jsem se většinu doby nudil, nebýt Polanského, šel bych s hodnocením ještě níž.(13.2.2008)