Tisíc a jedna noc

Jiří Vaněk

Gala Vítková

Zvuk:

Jan Kacián

Zajímavá záležitost, kde se snoubí dvojí animační styl v podobě loutkové (scény vypravěčovy) a papírkové (příběhy samotné), obojí působí dobře, snad jen s tím, že se v příbězích (a tedy i jednotlivých dílech) postavy podobají jedna druhé. Dobrý jest i hlasový doprovod páně Postráneckého, díky němuž jest vypravěčem a nikoli Šeherezáda, však nevadí to, neb příběhy při Bagdádském čajování (a občasném prolínání scén papírkového příběhu a loutkového vypravování) jsou příjemné a líbí se jak obecenstvo složené ze ztracených příbuzných Pavla Zedníčka (ty nosy a kníry!), tak mě. .... O závistníku - Al Katulovi - Příjemný příběh, který není sám o sobě nijak zajímavý, alespoň pro ty, které nevzrušuje podivná kreace v podobě spojená ženy a opicodžina (myšleno spojení v jednu postavu, osobu) .... O zlatníku Affanovi - Vyděšený osel! A otrokyně lásky z harému, které působí mužněji nežli Vezíři i zlatníci s vizáží lázeňského hochštaplera! .... Čarovné schody - O oslu, ale ne v Oslu, nýbrž někde ... Jinde. Příběh jest zábavný a hlavní (lidská) postava má více méně originální kresbu .... Příběh lstivé Dalily - vari před ženou zhrzenou (libovolno jaké k tomu má důvodu. zdali majetku, či citu), toť témou jest části této (sakra, proč dneska píšu ty komentáře tak pitomě?), kterážto nepostrádá humoru, ni zábavnosti jako takové .... Taškář Dzina - Výborný díl, který potěší jak tím, že nepatří mezi ty známější, tak tím, že je jeho čas v podobě přibližně čtrnácti minut (přibližná délka každého dílu) hezky rozvinut a nemusí být ani zrychlován, ani roztahán .... Odměna - netřeba říct víc, než že tento díl je stejně tak dobrý, jako ty ostatní. .... O kováři Básimovi - jedna z částí, kde se vyskytuje hlavní postava vychytralá a podvodnická, jenže jen jeli k tomu z rozmaru dohnána. .... Strašidelná skříň znovu je plno šibalství i humoru, který tentokrát nepředkládá jen příběh samotný, ale i větší zastoupení "vyprávěcí" pasáže. Mimochodem, znělku začínám zbožňovat a ač mi ještě pár dílů zbývá, dovolím si ohodnotit. I___ postupně bude doplněno ___I(2.9.2013)

Dobře animovaný seriál kombinuje papírkovou a loutkovou animaci. V Bílé čajovně se každý večer vypráví jeden příběh.(23.11.2010)