Grindhouse: Thanksgiving

všechny plakáty
Celý film

Fiktivní trailer, který nám nabízí pohled do městečka, kde začne zuřivě vraždit neviné lidi "fantom", který se neštítí ničeho. A ještě ke všemu si vybere svátek všech správných Američanů - Den díkuvzdání. Eli Roth natočil trailer, který poběží v kinech mezi dvěma filmy Grindhouse. (MareT.)

Cival

Co si budeme nalhávat, vyrobit něco takového není s odpovídajícím technickým zázemím dvakrát těžké. Stačí nakoukat vzory a pak parafrázovat, variovat a utahovat šroubky. Teď ale Eli pobavil, byť si nemyslím, že jde o nějaký veledílo - místní hororví fanoušci by jej pod Tarantinovou záštitrou natočili stejně tak, protože jde jen o extrémní nápodobu. Stylovost zajištěna předem. Výrokům o genialitě se směju, trailer ale good. ()

Matty

Na ČSFD jde hodnotit i nějaký trailer? Tak u toho nemůžu chybět! Tohle pochopitelně není zcela klasický trailer, spíše zdařilé zpracování několika nápadů zplodivších chorým mozkem Eliho Rotha. Na filmovém materiálu otřesných kvalit tak postupně uvidíme nějaký ten mord, nějaký ten teenagerský sex a nějaký ten (a to především) černý, resp. morbidní, nebo ještě lépe šibeniční humor. Mnohé nápady jsou skutečně ffftipné (trampolína), nicméně je dobře, že nejsou součástí skutečného, celovečerního filmu. Takhle - naakumulovaným na relativně malém prostoru - jim to svědčí mnohem víc. Po animovaném kraťasu Nahnilý ovoce jsem se tak znovu utvrdil v názoru, že čím delší film Roth natočí, tím mizernějšími kvalitami disponuje. ()

Malarkey

Eli Roth, Eli Roth, Eli Roth. Oblíbenec Quentina Tarantina, který si smlsne na béčkovosti prvního stupně a to mu Eli rozhodně dodá. Každopádně nevěřím tomu, že by Thanksgiving nebyla taková sračka jako Hostel. Prostě jeho styl filmaření je mi cizí, takže průměr. 45 % ()

Djkoma

Snaživě krvavé, ale stále jen krvavě obyčejné, i když vytahuje Eli Roth snad všechny možné způsoby vražd, co okoukal z filmotéky kámoše Quentina Tarantina. Nepochybuji, že styl upoutávky byl přesně zamýšlen do drobných detailů, ale mě nechává chladným. ()

Renton

Grindhouse: Jelikož jsem viděl Grindhouse v původní double feature verzi včetně fake trailerů a nikoliv rozsekaný na dílčí segmenty, volím i komentář jako celek. ____ Machete Scénář: Robert Rodriguez .. Konspirace, jižanský temperament, násilí, nahota. Tím se prezentuje Machete. Námět, pomsta zabijáka, zní sice omšele, ale prostředí a prostředky, které by hrály významnou roli zní lákavě. K tomu Danny Trejo, mno těším se! I proto, že jde o zatím jediný fiktivní trailer, který se dočká realizace. 60%. ____ Planet Terror Scénář: Robert Rodriguez .. Na tyto splatter hrátky prostě nejsem. Zápletka s únikem plynu, po kterém lidé mutují ve vraždící hovadí, je provařená skoro tolik, jako většina zbylého děje. Uměle vyrobená patina le sedmdesátých je spíše otravná než cool (to platí pro celý Grindhouse). Ani miláček Willis to v mých očích nezachránil, neměl na to prostor. Někdo bude určitě spokojen, já však dávám dvě hvězdy s tím, že to je pro film ještě spíše úspěch, protože nemám problém jít v případe obdobných snímků i (nej)níže. 40%. ____ Werewolf Women of the S.S. Scénář: Rob Zombie .. Tak tohle si nechám líbit! Konečně někoho napadlo začít těžit teorie o nacistických pokusech v paranormálních a okultních vědách, s pokusy na lidech apod. Konkrétní trailer lehce nadprůměrný, ale i kdyby z něj zbyly jen ty sexy zpívající nacistky a hlavně eso Nick Cage, který i na ploše několika sekund a jedné repliky dokáže zachránit více než mnohdy za celý (jeho) film, pořád je to fajn vzpomínka a naděje na. Tohle téma je totiž silné a lákavé. 70%. ____ Don´t Scénář: Edgar Wright .. Hodně černý nádech je typický pro celou tvorbu Edgar Wright. Zda by se tentokrát neutopil v přehnané bizarnosti a doslovné citaci zůstane nezodpovězenou otázkou. Don´t! Don´t! Don´t! Nebo radši ano! :o) 60%. ____ Thanksgiving Scénář: Jeff Rendell, Eli Roth .. Jako malá ochutnávka různých parafrází, hrubého vtipu, drsných mordů a Eliho typicky sexistického podtextu je to fajn, ale rozhodně netoužím po vzniku další celovečerní hovadiny z jeho p(é)ra. Prostě tomu frajerovi nevěřím a pochybuji, že vše nad stopáž traileru by nebyla prázdná sračka ala Hostel. 50%. ____ Death Proof Scénář: Quentin Tarantino .. Mám Tarantina rád, Kill Pulp miluji, ale tímhle pokusem nezabodoval na mojí strunu. Že totiž pojme slasher o vražedném autě (jakkoliv je tato myšlenka originální, realizace ji ničí) jako samolibé a místy únavně zdlouhavé pindání ženských kroužků s minimem akce, jsem nečekal. Jelikož jde o vražedné auto až v poslední řadě už trailer v tomto směru nehezky klame. Když pak samotný děj filmu QT rozsekne, asi po vzoru samotného konceptu Grindhouse, na dvě nesourodé poloviny, chvílemi tak přemýšlím, která měla více zbytečnějších momentů. Ještě že se místy objeví Kurt Russell (vidíte to, on je tak upozaděn, že jsem na něj málem zapomněl) a trochu to rozhrábne, nejen svým šarmem. Bohužel je jeho postava vyobrazena dosti účelně a v každé polovině děje je to vlastně takřka odlišný charakter (suverén-srab). To je poslední kapka do tohoto podivného slepence žánrových odkazů a narážek. Přes zvládnutou formu, několik cool dialogů i scén samotných to není film, který bych potřeboval vidět znovu (možná zajdu ve Varech na půlnoční prodlouženou verzi, ale to jen z „nouze“:o)). A už vůbec to není směr, po kterým by měl Tarantino pokračovat.. 60%. ____ Závěr: jak je z textu výše zjevné, nejsem nejspíš cílová skupina pro double feature Grindhouse filmy, přesto si myslím, že předem avizovaných 60 minut na jeden film by bylo tak akorát na nadupanou spršku citací a žánrových poct v chatrně vypadající vizáži s minimem tvůrčího obohacení. GH - 55%. () (méně) (více)

KarelR

Pokud bude Roth točit do konce života točit takovéhle krátké trailery místo "filmů", odpustím mu oba Hostely. ()

DaViD´82

Důkaz, že i Eli Roth má nějakou tu špetku talentu a smysl pro humor. Po hříchu je tak tento mystifikační trailer jeho doposavad nejlepší dílko. Skoro bych si přál aby Roth natočil něco krátkometrážního místo svých celovečeráků, které zatím nezvládá. ()

Bluntman

Thanksgiving je jeden z trailerů na fiktivní filmy, které vyplňují Tarantinovu a Rodriguezovu poctu pokleslým filmům hlavně 70. let Grind House. Vzal si ho na starost fanoušek Eli Roth, kterému Tarantino produkoval jeho druhý celovečerní počin Hostel a který jím svým odpůrcům dokazuje, že žánr opravdu zná a je nadějný a zajímavý filmař. Úvod traileru dokonale evokuje Wicker Mana, Carpenterův Halloween či původní Black Christmas, kterým se Carpenter při natáčení Halloweenu silně inspiroval, a závěr pak původní Texaský masakr motorovou pilou (za povšimnutí stojí znásilňovací tečka s vyděšenými pohledy dětí). Opakující se a lacině vyhlížející název filmu, záběrování nachlup stejné jako ve slasherech 70. let, nápadité úmrtí, na které se jenom tak nezapomíná (trampolína či felace v autě), falešně vypadající krev a laciné loutky, oslavný a správně temný komentář, dobře typizované postavy (policisté), rozkošně nablbé hlášky (blood)... dokonalý mix pro každého poučeného diváka, kterému zbývá extaticky oslavovat. Jenom zamrzí nadbytečný druhý fór s hlavou po líbání a fakt, že některé scény (trampolína...) musely být cenzurovány na přání MPAA. A taky mně vadí dodané škrábance a vady, protože takhle ty filmy rozhodně nevypadaly... ale to jsou jen malé vady na kráse jinak kurevsky geniálního krátkometrážního počinu. (Všímaví jistě zaregistrují Rotha s extrémně chlupatýma nohama a Jeye Hernandeze z Hostelu jako druhého dekapitovaného nešťastníka v lese). ()

tron

Za mňa príliš plytké, samé odseknuté hlavy. Tak toto je šialené, hodnotiť „fiktívne“ trailery na fiktívne filmy v réžii známych hororových mien a s prispetím Michaela Biehna. Braky ožívajú a Eli Roth na krátkom priestore zostáva vtipný i brakovo pôsobivý. Sranda je, že celovečerák z r. 2023 je v podstate presným opakom "brakového" traileru: nie je v ňom Biehn, snímka pôsobí dojmom normálneho rozpočtu a nie nízkorozpočtovým štýlom a chýbajú v ňom najzvrhlejšie úchyláčtiny z traileru (dokonca i s trampolínou ej to napokon vo filme o čosi "jemnejšie"). ()

movie

Eli Roth by měl svůj kraťas (fiktivní trailer ke Grindhouse) rozhodně realizovat v celovečerním formátu, byla by to ohromná legrace. Přísáhám že kdyby tohle byl trailer ke skutečnému filmu z 80. let (vypadá to božsky), nechal bych si zlámat ruce abych to mohl vidět. Takhle je to jen takový mokrý sen za který nedám víc než tři hvězdičky. ()

EdaS

Eliho Rotha a jeho Hostel nesnáším, ale tyhle dvě a půl minuty jsou strašná legrace. Delší stopáž bych mu ale asi zakázal. ()

H34D

Prachsprostě obyčejně natočený trailer, který však svou neobyčejnou brutalitou strká do kapsy i slashery 70. let, k nimž se upíná a odkazuje. Aspoň samotné vraždy jsou nápadité (nejen trampolína) a nekompromisní, takže o přeběhnuvší mráz po zádech by neměla být nouze. Podobně jako v Machete, i v Thanksgiving čeká divák na nějaké znamení, které by mu vyvrátilo slušnou uvěřitelnost... A dočká se -> pěkný černý humor. 7/10 ()

choze

Jako velký odpůrce Rotha musím skřípaje zuby konstatovat, že jeho trajler je v pohodě, ale to se dalo čekat, že si Quentin a Robert tohohle nýmanda, se kterým rádi chodí na pivo a kecají o filmech, ohlídají, aby jim to neposral. Až na to opakované sekání hlav (chtělo by to větší rozmanitost) a ochutnání krve policajtem, které není nablblé, ale vysloveně parodické, ale to je obávám se dost málo nato, abych kvůli tomu celý trajler odstřelil. S ohledem na závěrečnou parafrázi večeře z TCM by se možná dalo spekulovat nad splácáváním dvou odlišných žánrů dohromady (slasherů a exploitation), ale vzal to čert. Má to atmosféru, ty dodané škrábance jsou cool a voiceover geniální. Nicméně si neodpustím jedovatě poznamenat, že Roth by měl do budoucna točit jen fiktivní trajlery:) ()