Grindhouse: Thanksgiving

USA, 2007, 2 min

Eli Roth

Eli Roth

Milan Chadima

Na ČSFD jde hodnotit i nějaký trailer? Tak u toho nemůžu chybět! Tohle pochopitelně není zcela klasický trailer, spíše zdařilé zpracování několika nápadů zplodivších chorým mozkem Eliho Rotha. Na filmovém materiálu otřesných kvalit tak postupně uvidíme nějaký ten mord, nějaký ten teenagerský sex a nějaký ten (a to především) černý, resp. morbidní, nebo ještě lépe šibeniční humor. Mnohé nápady jsou skutečně ffftipné (trampolína), nicméně je dobře, že nejsou součástí skutečného, celovečerního filmu. Takhle - naakumulovaným na relativně malém prostoru - jim to svědčí mnohem víc. Po animovaném kraťasu Nahnilý ovoce jsem se tak znovu utvrdil v názoru, že čím delší film Roth natočí, tím mizernějšími kvalitami disponuje.(9.4.2007)

Eliho Rotha nemám rád a jeho filmy nesnáším,ale u tohodle traileru jsem se zvrhle bavil :-D (jinak sem celkem normální) a s velkou chutí bych si dal celovečerák,scéna s Trampolínou je geniální :-) Kdyby se mu povedlo na plátno převýst aspoň půlku atmosféry která chčije z traileru,myslim si že by po dlouhý době lidi v kině omdlévali,zvraceli a zavírali si oči,jako za časů čelistí či vymítače ďábla.Bohužel se točí pičoviny jako Hostel atd.Ovšem když vidim jak zoufale dopadla celovečerní Mačeta,možná dobře jen za trailer,kterému tu atmošku nic neveme :-) 85%.(21.7.2011)

Eli Roth na ploše dvou minut zvládne to, co někteří jiní režiséři nezvládnou v "celovečeráku". Nápadité provedení a notná dávka ujetosti tomu nechybí. V rolích se objevují Rothovi oblíbenci, jako Jay Hernandez, Liliana Malkina, nebo dokonce režisér Roth osobně. Stylově to Roth zvládá na jedničku, nebojí se experimentovat a s hororovým žánrem si umí vyhrát a ironický podtext je opravdu hutný a syrový. Jedinou chybou je, že je to tak krátké. Takový krvavý Den díkuvzdání jen tak někdo nepamatuje.(6.12.2009)

Sakra, tenhle typ hororu vopravdu nemusim...je mi jasný, že Eli Roth je úplně jiného názoru a že po Hostelu se z něj stal přes tenhle krvavý rezort doslova hlavní mistr, ale...je to (mi z toho) na nic. Doufám, že z tohohle traileru nebude něco většího..a to i kdyby tam takových scén s trampolínou třeba deset!(30.8.2007)

Thanksgiving je jeden z trailerů na fiktivní filmy, které vyplňují Tarantinovu a Rodriguezovu poctu pokleslým filmům hlavně 70. let Grind House. Vzal si ho na starost fanoušek Eli Roth, kterému Tarantino produkoval jeho druhý celovečerní počin Hostel a který jím svým odpůrcům dokazuje, že žánr opravdu zná a je nadějný a zajímavý filmař. Úvod traileru dokonale evokuje Wicker Mana, Carpenterův Halloween či původní Black Christmas, kterým se Carpenter při natáčení Halloweenu silně inspiroval, a závěr pak původní Texaský masakr motorovou pilou (za povšimnutí stojí znásilňovací tečka s vyděšenými pohledy dětí). Opakující se a lacině vyhlížející název filmu, záběrování nachlup stejné jako ve slasherech 70. let, nápadité úmrtí, na které se jenom tak nezapomíná (trampolína či felace v autě), falešně vypadající krev a laciné loutky, oslavný a správně temný komentář, dobře typizované postavy (policisté), rozkošně nablbé hlášky (blood)... dokonalý mix pro každého poučeného diváka, kterému zbývá extaticky oslavovat. Jenom zamrzí nadbytečný druhý fór s hlavou po líbání a fakt, že některé scény (trampolína...) musely být cenzurovány na přání MPAA. A taky mně vadí dodané škrábance a vady, protože takhle ty filmy rozhodně nevypadaly... ale to jsou jen malé vady na kráse jinak kurevsky geniálního krátkometrážního počinu. (Všímaví jistě zaregistrují Rotha s extrémně chlupatýma nohama a Jeye Hernandeze z Hostelu jako druhého dekapitovaného nešťastníka v lese).(2.4.2007)

• - Horror byl natočen v Kladně během filmování snímku Hostel II (2007). (Red John)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 7.