poster

Hannibal (TV film)

 • Velká Británie

  Hannibal: The Man, the Myth, the Mystery

Dokumentární / Životopisný / Historický

Velká Británie, 2006, 45 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (15)

 • Karlos80
  ****

  Úžasný dokument o jednom z největších vojevůdců starověku, od jeho narození až po bohužel nešťastnou sebevraždu. Byl vrchním velitelem Kartaginských vojsk v druhé punské válce, během které absolvoval tažení z Pyrenejského poloostrova jižní Galií přes Alpy. Zde ve filmu celá vědecká část odborníků doslova žasne jak se mu to podařilo, i když měl nakonec více jak padesátiprocentní ztráty způsobené především změnou klimatu, nedostatkem potravy, špatným terénem a celkovou vyčerpaností. Dokument se zaobíral, jak vojenskou technikou (zde vidíme úžasné bojové lodě, které později okopírovali i samotní římané) strategií boje a využití bojově vycvičených slonů, politickou situací i samotným Římem tehdy ještě republikou avšak společně s Kartágem v 2. a 3. stol. př.n.l. bylo supervelmocí, a zároveň i jeho věčným rivalem v nadvládě nad západním Středomořím.. Nejvíce prostoru samozřejmě dostalo jeho jedinečné a zdrcující vítězství v krvavé bitvě u Cann roku 216 př. n. l. od něhož se stále učí i novodobější vojevůdci a dokonce se stává i častým rozborem na různých vojenských akademiích. Hannibal tedy po sobě zanechal obraz muže, před ním se ve své době třásl celý tehdy ještě v podstatě koloniální Řím, ale také se podstatnou měrou i když nevině zapříčinil o konečnou zkázu Kartága které bylo později asi kolem roku 146 př. n. l. úplně dobyto a srovnáno se zemí. Dostačující a plnohodnotný dokument, ze kterého jem si odnesl hned několik nových poznatků.(8.4.2007)

 • flanker.27
  ***

  V první půlce dost slušný dokument, který sice neříká mnoho co bych nevěděl, ale říká to docela uceleně a srozumitelně. Bohužel celé období po bitvě u Kann je vzto příliš zkratkovitě a chudě. Scipionovo tažení do Hispánie, vzpoura v Kartágu proti Hannibalovi, Hannibalovo působení v Kartágu po prohrané válce, o tom všem nezazní takřka nic. Proto jen průměrné hodnocení.(28.9.2008)

 • genetique
  *****

  Presne kvôli takýmto zaujímavostiam som miloval dejepis. Perfektne spracovaný dokument pre osvieženie pamäti. 95%.(28.9.2008)

 • sportovec
  *****

  Portrét jednoho z nejproslulejších vojevůdců lidské historie vyniká výtečným odborným zvádnutím tématu. Platí to nejen pro historickou, ale i filmovou rovinu jeho zpodobení. Fakta, uvedená v knihách non-fiction, jsou ovšem také zajímavá; fatálně jim však chybí názornost a předmětnost adekvátního filmového dokreslení. Film na přidělené, časově velmi omezené ploše nemůže stavět na přílišném množství fakt nebo v nich dokonce tonout; musí zvládnout - má-li být věrohodný - jejich metodické propojení směrem k divákovi je v tomto případě příkladné. Hannibal tu opravdu před námi ožívá v celé malebnosti svého kreativního dějinného odkazu.(5.11.2008)

 • Aky
  *****

  Nejsem přílišným přítelem dokumentů, ale tento považuji za skvost žánru.(12.4.2013)

 • ork
  ***

  For Me 75%(31.7.2008)

 • mm13
  ****

  Príbeh stojaci mimo série "Heroes and Villains", avšak vyvedený v rovnakom duchu. Po Napoleónovi najpríťažlivejší a najkomplexnejší, i keď samozrejme tak trochu idealizujúci. Ak ale Vin Diesel (či ktokoľvek, kto sa odváži) vykreslí svojho čisto filmového Hannibala takto nejako, bude to super historicko-dobrodružný film. (ako nečakaný bonus potešil Ben Cross ;-)(15.2.2009)

 • Z0oMb3E
  *****

  Pre ľudí, ktorí majú radi históriu, či sú fanatici do hier ako Rome Total War je dokumet vynikajúci v objasnení si niektorých faktov. Informácie sú podávané, ako zaujímavosti a nie ako fakty, čiže nevyznejú ako školská nuda. Rekonštrukcie bitiek, vysvetlenie taktiky alebo rozoberanie myslenia je v dokumente nenásilné a donúti vás mlčky sledovať. Dokument by zvládol aj dlhšiu minutáž.(25.10.2010)

 • Machrovic
  ***

  narrator: Alisdair Simspon http://www.imdb.com/name/nm1368037/, režie: Edward Bazalgette http://www.imdb.com/name/nm0063279/ // Pozor! Tento film: http://www.imdb.com/title/tt0766213/ není s tímto totožný, ač je ze stejného roku a od stejného režiséra a je taktéž od BBC. Rozdílná je především stopáž a potom herecké obsazení. V seznamu herců je zde spoustu osob, které v tomto dokumentu nevystupovaly. // http://torrentspy.com/torrent/755510/Hannibal_the_Man_the_Myth_the_Mystery_BBC_14_05_06 // historické reálie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Kann(8.4.2007)

 • Jazzzz
  ***

  Těžko hodnotit dokumenty, některé jsou sice skvělé jiné odporné, ale většinou jde o dokumenty dokumentární a tudíž těžce průměrné... Nevím co víc se dá o dokumntech říct - člověk se na něj podívá, občas se doví něco nového, ale málokdy se stane, že by člověk stál o opětovné shlédnutí... Stejně tak to mám já s Hannibalem, nejdříve jsem se zaradoval, že dávají můj oblíbený film s A. Hopkinsem a místo toho jsem se dozvěděl, že Hannibal vlastně prohrál, protože se mu splašili sloni... :-)(28.9.2008)

 • Romario
  *****

  BBC opět potvrdilo svou kvalitu.Lepší než 10 hodin dějepisu...(8.4.2007)

 • Yardie
  ****

  Velice povedený dokument. Pěkně natočené, srozumitelné a pěkně vysvětleno a hlavně poutavou formou. Kdyby takovou formou bylo točeno více dokumentů, myslím, že by se tím zvedla sledovanost i vzdělanost lidí. Občas se mi zdálo, že některé věci byly odbyty velice rychle, mohly být podrobnější, ale to základní a nejdůležitější bylo snad řečeno. Každopádně velice povedené a zajímavé. Jedné, co mi vrtá do teď hlavou je, proč to Hannibal nedokončil a Řím nesrovnal se zemí a nedokončil své tažení. Ale to se asi nikdy nedozvíme... Howgh!(1.8.2009)

 • Cruchot
  ***

  Zajímavá lekce dějepisu, i když přeci jen poněkud zjednodušená. Pro toho, kdo se v problematice orientuje, nepřináší nic moc nového, jinak ovšem patrně mnohem přínosnější a názornější než sebelepší výklad učitele ve škole.(2.12.2007)

 • Arequipa
  ***

  Kvalitní dokument. Jen mi chybělo, že v dokumentu nezaznělo, proč Hannibal nezkoušel dobýt samotný Řím, když byl po bitvě u Cann tak glorifikován. Přes nesporné Hannibalovi vojevůdské kvality je otázka, zda jeho tažení proti Římu nebylo zbytečné píchnutí do vosího hnízda. Konečný osud Kartága - jehož zkázu už Hannibal kvůli své sebevraždě vidět nemohl - může být jedním z argumentů. Přesto Hannibalovi nesporně patří významné místo mezi nejslavnějšími vojevůdci historie.(28.9.2008)

 • mr.bredok
  *****

  Opravdu brilantní spojení hraneho filmu a dokumentu. Právě tímto spojením udržuje celý film napětí a přestože víme jak Hannibal dopadl držíme mu palce - co kdyby to dopadlo jinak a on dal těm nafoukaným římanům na frak i v severní africe.(6.5.2010)