Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

Rex Mundi

Táto katastrofická klasika si vysoké hodnotenie zaslúži. Napätie a panika žmýka diváka od začiatku do konca. Hystéria, odvaha i hrdinskí hasiči sú namixovaní takým spôsobom, že v porovnaní s nie nepodobnou realitou 11.9.2001 je film maximálne uveriteľný. A to o amerických katastrofovkách dá povedať veľmi zriedka. Určite by som nič podobné nechcela zažiť (keď už, tak radšej prežiť). ()

MM_Ramone

V roku 1974 natočil režisér John Guillermin podľa literárnej predlohy Richarda Martina Sterna a Thomasa Scortia film "Sklenené peklo" (The Towering Inferno). Je to snímok, v ktorom sa objavilo mnoho hereckých hviezd tej doby. Napriek svojej dĺžke (165 minút) je po celý čas divácky atraktívny a zaujímavý. Ničivý požiar, ktorý vypukol v modernom, novootvorenom, stotridsaťpäť poschodovom mrakodrape dokáže ešte aj takmer po päťdesiatich rokoch od svojho vzniku zaujať divákov. Je to výborne, profesionálne natočený, nadčasový film. Klasika medzi americkými katastrofickými thrillermi. Prvý krát som ho videl ako adolescent, niekedy v roku 1985. Urobilo to na mňa silný dojem. Keď teraz naň občas natrafím na niektorej televíznej stanici, tak si ho vždy rád pripomeniem. **** ()

HOCKEYKA

Ukážkový prototyp vysokokvalitného katastrofického veľdiela,ktoré naštastie postráda akékoľvek žánrové prvky sci-fi a iné atribúty súčasných katastrofických filmov.Mám pocit,že s nástupom ultramodernej filmárskej techniky upadol tento žaner do pekelných sfér nepozerateľnej ničoty,ktorá vo svojich útrobách pomaly a s ťažkosťami stravuje filmy ako 2012,Proroctvo,ci trápnu Vojnu svetov..Čo sa týka Skleneného pekla,už ako malý fracek som si uvedomovala,že tento film v sebe nesie určité posolstvo,ktoré nemožno ignorovať.Dnes,samozrejme,viem,že ide o revolučný filmársky počin,ktorý svojho času stál jeho tvorcov obrovský kusisko roboty a finančných prostriedkov.Dnes viem, že zlatá éra filmu,keď žili herci ako Paul Newman,Steve McQueen,či Fred Astaire,herci,ktorí hrali srdcom a boli takí strašne odlisní od tých dnešných...no skrátka, že je to všetko nenávratne preč.Ospravedlňujem sa za sentiment,ale tak to cítim,dokonca aj pri pohľade na horiaci mrakodrap. ()

Wacoslav1

Tak určitě je to klasika, ale za nejlepší katastrofický film všech dob to určitě nepovažuji. Newman a McQueen určitě podali strhující výkony, co mi však vadilo bylo až moc vedlejších postav a přestřelená délka. Jako ne že bych se nudil, ale tak rovný 2 hodiny by bohatě stačili. 165 minut je fakt moc.70% ()

petero

Ďalší z rady vynikajúcich katastrofických filmov, ktoré v tej dobe vznikali ako na bežiacom páse, s obľúbenou hereckou elitou McQueen a Newman, ktorá zrejme prispieva k vyzdvihnutiu práve tohto filmu nad tie iné rovnako vydarené. Mne sa však zdá, že predsa len The Poseidon Adventure na mňa zapôsobil napínavejšie. ()

gogo76

"Mali by to nechať tak. ako pomník ľudskej hlúposti..." Veľmi kvalitný katastrofický film, ktorý smelo môže konkurovať aj dnešným, trikovo podstatne lepšie nadupaným filmom a to hlavne pre to, že má tromfy a kvalitu aj tam, kde tie dnešné nemajú. Videl som to niekoľkokrát a dnes som mal po dlhšej dobe opäť chuť práve na takú klasiku. A viete čo? Znova som si to užil. Paul Newman a Steve McQueen? No proste paráda...100%. ()

pepo

asi najlepší katastrofický film vôbec. v rámci žánru mimoriadne herecké výkony a napätie sa dá doslova krájať.klasika nad klasiku.všetko je dokonalé ako má byť.prečo už teraz také filmy vymyzli z plátien kín?ešteže existuje video:) ()

Ony

Léčba lidské megalomanie, kudla do svědomí všem fušerům a pomník statečným, férovým chlapům s modrýma očima. Skvostně natočené a napínavé od začátku do konce. ()

Xmilden

Věřím že film udělal mrakodrapům podobnou "službu" jako svého Čelisti koupání v moři. V 70. letech zkrátka číhalo nebezpečí a následně smrt úplně všude. Na konci Skleněného pekla jen suše zazní, že vše dopadlo dobře, že mrtvých není ani 200. McQueen je prostě drsoň jako prase. Já měl ovšem vždy raději Paula Newmana. 85% ()

Phobia

Jsem skoro v pokušení dát 5*, tohle je totiž film, který nelítostný zub času příliš nenahlodal a s dvojicí charismatických sympaťáků P. Newman + S. McQueen v hlavních rolích se na "Skleněné peklo" dá dívat opakovaně. Některé scény už sice vyvolají na rtech shovívavý úsměv, ale celkově jde o zábavnou, napínavou podívanou, jaké se většina pozdějších žánrových snímků nemůže vůbec rovnat. 85% ()

lesumir

Trochu jsem se bál, že taková sestava herců může jen škodit. Vždyť nedostanou každý svůj prostor, jaký by si tyhle "Á"čka zasloužili, říkal jsem si, ale opak byl pravdou. Ústřední dvojka Newman McQueen se skvěle doplňovala a právě Steveova role šéfa hasiče byla podaná tak autenticky a přesvědčivě, že jsem mu to sežral i s navijákem. Holden potěšil stejně tak nádherná a sexy Faye. Opravdu jeden z nejlepších katastrofických filmů všech dob! ()

kinej

Pravděpodobně se jedná o nejlepší katastrofický film všech dob. Navíc se pyšní takovou úžasnou dvojicí jako je McQueen a Newman. Člověk neví, kterým charismatem se má nechat převálcovat dřív. Bohužel je film plný klišé) tohle slovo nesnáším, ale nemůžu si pomoct), které možná sám vytvořil, ale v kontextu éry katastrofických filmů je to fuk. Tvůrci si také mohli odpustit trochu toho patosu, ale i tak je to nejlepší z nejlepších v žánru. ()

LiVentura

Jen škoda, že Steve nám odešel tak brzy na leukémii, takových filmů by bylo více, čtyři dávám jen proto, že nemám v oblibě tento typ filmu.....ale musím uznat, že falešný mrakodrap byl na tu dobu velice slušně zpracována působil dost přesvědčivě...! ()

Hrabka

Kdyby to někdo prostříhal a tak o hodinu zkrátil, bylo by to o dost lepší. Takhle je to pořád dokola to samý a postupem času to hodně nudí. Já to musel sledovat na tři zátahy. Jinak se prostě nedalo. Na tu dobu se jedná určitě o kvalitní katastrofický film se skvělými herci, ale to mně nestačí. U filmu se musím bavit a to se v tomto případě moc nedalo... 70% ()

cheyene

Skleněné peklo je snímkem, pro něhož je 5* prostě málo. Tento snímek si zaslouží nejméně 6*, aby bylo hned jasno, že je to výjimečný film, který ani po letech neztratil nic ze svých kvalit. Od první do poslední minuty je tento počin dokonalý po všech směrech, čas u něj uteče jako voda a když se podíváte, že už jej sledujete dvě hodiny, máte pocit, že to ani není možné. Neustále se tu něco děje, prostředí hořícího mrakodrapu je natolik děsivé a klaustrofobní ve své podstatě, že se můžete vžít do požárem uvězněných lidí. Některé scény jsou svým napětím doslova infarktové, jiné zas naturalisticky drsné a scény, v nichž se bok po boku objevují moji dva velcí oblíbenci a velikáni světové kinematografie, extratřídy mezi herci, Paul Newman a Steve McQueen, je najednou na obrazovce tolik charismatu a testosteronu, že doslova proudí všemi otvory všech reproduktorů domácího kina. Role, které ztvárnili, jim dokonale sedly. Potěší však i ostatní herecké hvězdy v tomto osobnostmi natřískaném snímku. William Holden je tradičně perfektní, Faye Dunaway půvabná, nezklame ani Fred Astaire či Robert Vaughn. Vychválit musím také technické zpracování filmu. Všechny scény působí opravdu velmi autenticky, při sledování jsem se natolik vžil do děje, že jsem sám přemýšlel, co bych dělal na místě různých postav, ba dokonce co bych dělal, kdyby vypukl požár za mým křeslem v obýváku. :) Pakliže tohle nějaký snímek dokáže, tak není pochyb o tom, že se jedná o výjimečnou záležitost, kterou již navíc řádně prověřil "soudce" čas. Na závěr bych ještě chtěl zmínit pár scén, které musí divákovi utkvět v hlavě - propadlé schodiště a prolézání architekta Robertse s dětmi; vyhlídkový výtah; Stevovo "Oh shit" a umísťování náloží k nádržím; závěrečný dialog mezi hlavními hrdiny... mohl bych pokračovat dál a dál, protože dokonalých scén tu byly mraky. ()

paascha

Trochu se mi po těchto katastrofických kouscích stýská. Dnes je to samá Godzilla a UFO a nebo nějaké tupé triky s kácením Manhattanu. Klasický rozvětvený příběh z pera Scortii a Robinsona je výtečně zfilmován a přihlédneme-li k hvězdnému obsazení, je to prostě lahůdka. ()

Shakers

Dosť dobrý katastroficky film a v rámci žánru rozhodne špička ako mrakodrap tu vo filme. Škoda, že je to také dlhé, ale po technickej stránke je to na rok výroby zvládnuté skutočne brilantne. Nechýba dávka napätia a ani dobrý herci, obzvlášť ma Steve McQueen zaujal. 75% - 4* ()

lamps

Klasika všech klasik. Po všech stránkách dokonalý katastrofický film, který přes svou délku rozhodně nenudí a je slepen z takového množství kvalitních a napínavých akčních scén, že snad jen Bruce Willis a jeho Smrtonosná past představuje konkurenci. Navíc na řadu tehdejších hereckých hvězd je příjemná podívaná, divák jim v boji proti zdánlivě nepřemožitelnému nepříteli zoufale drží palce a čím víc se zabijácký oheň rozmáhá, tím se intenzita příběhu stupňuje a akční scény jsou čím dál více působivé. Parádní finále pak všemu nasazuje korunu. V rámci žánru už asi Skleněné peklo nikdy překonané nebude. ()

Pepinec

A pak že to nejde bez amerického patosu a hysterie hasičů, že si jejich práce nikdo neváží. Zajímalo by mě, kde pořídil Steve McQueen sponu na kravatu. Vydržela mu celé to ohnivé peklo, zatímco moje se odporoučela po první lekci v tanečních... ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson