Reklama

Reklama

VOD (1)

Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (44)

  • Když Doug (Paul Newman) hledá mladou dívku Angelu (Carlena Gower), je v jejím pokoji vidět hořící panenka. Panenka má stejný vzhled jako nechvalně proslulá a prokletá panenka Annabelle, o které pojednává stejnojmenný horor. (Wishkah)
  • Natáčelo se od 9. května do 11. září 1974 v San Franciscu. (Varan)
  • Celosvětová premiéra proběhla 16. prosince 1974 v Los Angeles. (Varan)
  • Jako základ imaginárního mrakodrapu posloužila budova Hyatt Regency v San Franciscu včetně jejího venkovního výtahu. Horních 15 pater bylo postaveno na ranči studia Fox v Malibu. Po skončení natáčení tu část mrakodrapu po dlouhá léta zůstala jako atrakce. (Hans.)
  • James Franciscus a John Forsythe byli hlavními kandidáty pro roli senátora Parkera. Kvůli přílišné podobě s tehdejšími politiky – demokratickým senátorem Johnem Tunneym a republikánským guvernérem Ronaldem Reaganem – nebyl nakonec obsazen ani jeden, protože tvůrci chtěli z filmu vynechat politiku. Roli nakonec získal Robert Vaughn, který se nepodobal žádnému tehdejšímu politikovi. (Zdroj: ČSFD)
  • Fred Astaire (Harlee Claiborne) se tak bál natáčení finální scény, že mu bylo povoleno se nezúčastnit. (Epistemolog)
  • Steve McQueen (O'Halloran) absolvoval většinu riskantních scén. Před poslední dramatickou klapkou oznámil, že pokud se mu něco stane, odkazuje své novomanželce Ali MacGraw svůj oblíbený pickup. (Epistemolog)
  • Prakticky ihned po vydání zaplatili Warner Bros. 390 tisíc amerických dolarů za autorská práva ke knize „Věž“ od Richarda Martina Sterna. Osm týdnů poté vysázeli 20th Century Fox o deset tisíc více za knihu „Skleněné peklo“ dua Thomas N. Scortia a Frank M. Robinson. Avšak točit dva podobné a velmi nákladné filmy by bylo krátkozraké, proto došlo k události ve světě filmu nepříliš obvyklé – oba giganti se dohodli na spolupráci. Režii převzal John Guillermin a Irwin Allen, který měl být režisérem druhého filmu, nakonec plnil roli producenta a režiséra akčních scén. (Epistemolog)
  • William Holden (Jim Duncan) získal během natáčení vůči Faye Dunaway (Susan) silnou averzi. Poté, co ho nechala čekat a dorazila na filmování o 2 hodiny později, jí Holden dokonce vyhrožoval fyzickým násilím. (Mikino00)
  • Steve McQueen (O'Halloran) obdržel nabídku tří milionů amerických dolarů za natočení pokračování. McQueen však zabouchl producentům dveře před nosem, a to doslova. (Mikino00)
  • Mladého hasiče, který se bál slanit z výtahu, hrál Scott Newman, syn Paula Newmana (Doug Roberts). Jedná se o jejich jedinou spolupráci před kamerou. (MahYa)
  • To, že byl mrakodrap jenom miniatura, poznáte viditelně podle velikosti kapek vody. Jsou neadekvátně větší. (RadimFišer)
  • Ve snaze získat nefalšovanou reakci osazenstva, vystřelil režisér Irwin Allen do stropu bez toho, aniž by herce varoval a ihned natáčel. Trik se povedl. (džanik)
  • Z padesáti sedmi kulis, zhotovených pro film, zůstalo po skončení natáčení stát osm. (džanik)
  • Léta po uvedení filmu uvedl scenárista Stirling Silliphant v jednom rozhovoru, že od dob natáčení filmu si v budovách vždy sedá pod požární sprchové zařízení. Naučil se to prý od hasičů, když pracoval na tomto projektu. (džanik)
  • Scénárista Stirling Silliphant použil sedm hlavních postav z každého ze dvou různých románových předloh a zapracoval je do scénáře, stejně jako dějová vyvrcholení z obou knih – záchranu po laně ze střechy vedlejší budovy z knihy „Věž“ a explozi vodní nádrže z knihy „Skleněné peklo“. (džanik)
  • Vyhlídkový výtah z filmu se ve skutečnosti nachází v hotelu Hyatt Regency v San Francisku (hotel má dva). Výtah z tohoto hotelu „hraje“ v řadě filmů, včetně např. Čas po čase (1979). (džanik)
  • Exteriéry se točily na hotelu Hyatt Regency v San Franciscu, kterému se matnou kresbou „přidalo“ dalších padesát pater. Použily se také miniatury. (džanik)
  • Během natáčení došlo na jedné scéně ke skutečnému požáru a Steve McQueen (O'Halloran) ho pomohl skutečnému hasiči zlikvidovat. Jeden z hasičů, který McQueena nepoznal, herci řekl: „Moje žena tomu neuvěří.“ McQueen na to odpověděl: „Ani moje.“ (džanik)

Reklama

Reklama