Černobyl - nultá hodina (TV film)

• Česko

Hodina pravdy: Černobylská katastrofa

Zero Hour: Disaster at Chernobyl

Osudná hodina - Katastrofa v Černobyle

Dokumentární / Drama / Historický

Velká Británie / Kanada, 2004, 50 min

Pomalu ale jistě se ze mě stává nepřítel hraných dokumentů. Mají tendenci si domýšlet, ba vymýšlet nezaznamenané události, hlavně dialogy. Netíhnou tak sice nutně k zásadním nepřesnostem, leč jejich informační hodnota se snižuje tím, jak usilují o vtažení diváka do děje. Mám to raději po technicku, i kdyby sebesušeji. Nedělám si iluze, že bych dík tomu byl s většinou na jedné lodi. Spoustu lidí otravuje už jen připomínání, že v reaktoru se nachází nějaké ty regulační tyče, má nějaký výkon, při kterém je nebezpečné jej provozovat, obsahuje grafit (ale ne každý) atd. Osobně si myslím, že lze divákovi snadno vysvětlit, proč tomu tak je. Strach z jeho usnutí snad velel odhodit technologickou hantýrku, jejíž použití pro technologický problém zavání trapnou neoriginalitou, a nahradit ji jazykem beletrizujícím a hledáním "hlubších" souvislostí? Neuznávám beletrii plnou spojení: "Ďatlov se střetl s reaktorem v souboji síly," či: "Prosadit svou vůli proti jaderné energii, která ho připravila o syna," zvláště když se nekonal žádný souboj síly a vůle se sice prosazovala, leč docela jinak. Hůř, plačící potomek zaměstnance elektrárny (jakoby) věští osudnou havárii a neblaze znamenitá konvice opaří jeho nebohou manželku. Konečně jednostranorežimní vina, ač reálná, se rozšiřuje absurdně i tam, kde jiné režimy by nebyly lepší. Oprávněné výtky jdou směrem k utajování podstatných informací, ale nikdo mi nanemluví, že strach z propuštění či možnost povýšení nedeformuje chování zaměstanců v jakémkoliv existujícím systému, rudá nerudá. Na koho chcete hodit nejhorší průmyslovou havárii v dějinách, tzv. Bhopálskou katastrofu? Na kapitalismus? Na globalizaci? Na americký či indický patriotismus? Dokument není dobrý jen proto, že správně říká, kdy se zmáčklo jaké tlačítko, zvedly se tyče, rostl či klesal výkon a kdo tomu velel. Ale ani špatný není - říká totiž správně, kdy se zmáčklo jaké tlačítko, zvedly se tyče, rostl či klesal výkon a kdo tomu velel.(11.7.2011)

• pan_buh

Ale tak docela to šlo. Jen by někdo mohl spočítat kolikrát tam použili hypermoderní slovo "tým". No a o příčinách PROČ to došlo až za hranu, tak tam bych ocenil, kdyby to míň házeli na hlavního inženýra /já vím ono je to nejsnažší/ a víc vysvětlili proč byla konstrukce reaktoru právě taková, proč tak spěchali se spuštěním atd. namísto aby 4x opakovali stejný "dramatický" záběry.(1.1.2016)

Věda není všechno. To Vám dokáže tento dokument o nejhorší jaderné katastrofě jakou kdy Svět postihla. Surově natočený dokument o události, která zamíchala dějinami a nejen jimi. Sledujete jak se pár minut před explozí baví dva inženýři o tom že svého Moskviče prodal, aby si koupil fungl nového Žigulika a najednou skok a v zemi je díra, kterou zaznamenává řada vojáků, letců, ale i obyčejných lidí, přitom netuší co je do budoucna čeká. Nic víc nelze dodat než, to že mi tento dokument absolutně vyrazil dech, což se opravdu často nestává.(10.4.2007)

Jeden z dalších skvělých dokumentů podobně jako třeba před týdnem Hirošima, opět s katastrofálními dopady a následky které mnozí z nás ostatně pociťují dodnes. Neuvěřitelně silné na emociální pocity člověka s výpovědí jednoho s přeživších Anatolije Juščenka. Hodina po hodině, minuta po minutě, vteřina po vteřině tedy přibližná a stručná rekonstrukce oněch kritických minut zbývajících do výbuchu tohoto jaderného monstra..Mimořádně depresivní podívaná která bere za dech, stejně tak dobře jako nějaký solidní horor. Zajímavý komentář : Pshimi. недопустимый риск впридачу жизнеопасно.(10.4.2007)

Zajímavé komentáře k filmu: duddek, FOCKE_WULF, heyda ...Je to jeden z dokumentů, u kterých jsem seděl od začátku do konce jako bez dechu. V době výbuchu Černobylu jsem chodil na střední školu a vím, jaká byla reakce sdělovacích prostředků (nic moc se vlastně nestalo, žádný problém a všechno je pod kontrolou, atd.) a v tu chvíli v Černobylu a okolí umírali lidi, který pak oficiálně neexistovali. Je pravdou, že vinu prakticky nesl jediný arogantní člověk (který pak obviňoval jiné ...), ale v zásadě za to mohl celý komunistický systém, fungující na základě strachu, protekce a nekompetentnosti. Je to skutečně silný dramatický dokument o poslední hodině před katastrofou, důsledky které trvají dodnes. 5 hvězdiček - 100%!(16.9.2012)