Černobyl - nultá hodina (TV film)

• Česko

Hodina pravdy: Černobylská katastrofa

Zero Hour: Disaster at Chernobyl

Osudná hodina - Katastrofa v Černobyle

Dokumentární / Drama / Historický

Velká Británie / Kanada, 2004, 50 min

Vzpomínám si, že tenkrát Sověti zrovna dvakrát nespěchali s obsáhlými informacemi pro svět co se vlastně stalo. Zhruba o měsíc později jsem byl na jihu čech. Chodil na houby, chytal ryby a opaloval jsem se. Během jednoho dne jsem se spálil. Všichni si dělali srandu " to je z Černobylu, teď nám tu bude teplejc". Tenkrát jsem se tomu smál i já. Obávám se, že kdybychom viděli tento dokument a znal ty strašné následky jaderného výbuchu v Černobylu, nejen že by nikdo nežertoval, ale asi by si nechodilo ani na houby, nechytali by se ani ryby a opalovat se - tak to už vůbec ne ! Je to vlastně první dokument, který jsem o této katastrofě viděl. Koukat na lidskou omezenost v podobě jediného člověka, která způsobí naprostou katastrofu je opravdu strašný. Neškodil by však ještě jeden dokument o tom jak se chovala Sovětská vláda těsně po katastrofě a jak neskutečně stateční / neznalí ? / byli všichni ti lidé co pomáhali katastrofu odstranit. Černobyl je pro mě synonymum pro slovo smrt !(11.4.2007)

Tak ako nič prevratné to nebolo čo sa týka samotného dokumentu ale určite to bolo aspoň zaujímavé. Možno by som si to radšej prečítala, pretože všetci boli tak strašne nesympatickí. Samozrejme, je mi jasné, že išlo o to aby sa herci podobali ale tak aj tak. Tomu s čiernymi očnými linkami by som rada capla lopatou po čele. Mal ich snáď vytetované, že mu ich nechali?(4.6.2015)

Věda není všechno. To Vám dokáže tento dokument o nejhorší jaderné katastrofě jakou kdy Svět postihla. Surově natočený dokument o události, která zamíchala dějinami a nejen jimi. Sledujete jak se pár minut před explozí baví dva inženýři o tom že svého Moskviče prodal, aby si koupil fungl nového Žigulika a najednou skok a v zemi je díra, kterou zaznamenává řada vojáků, letců, ale i obyčejných lidí, přitom netuší co je do budoucna čeká. Nic víc nelze dodat než, to že mi tento dokument absolutně vyrazil dech, což se opravdu často nestává.(10.4.2007)

Zajímavé komentáře k filmu: duddek, FOCKE_WULF, heyda ...Je to jeden z dokumentů, u kterých jsem seděl od začátku do konce jako bez dechu. V době výbuchu Černobylu jsem chodil na střední školu a vím, jaká byla reakce sdělovacích prostředků (nic moc se vlastně nestalo, žádný problém a všechno je pod kontrolou, atd.) a v tu chvíli v Černobylu a okolí umírali lidi, který pak oficiálně neexistovali. Je pravdou, že vinu prakticky nesl jediný arogantní člověk (který pak obviňoval jiné ...), ale v zásadě za to mohl celý komunistický systém, fungující na základě strachu, protekce a nekompetentnosti. Je to skutečně silný dramatický dokument o poslední hodině před katastrofou, důsledky které trvají dodnes. 5 hvězdiček - 100%!(16.9.2012)

Jeden z dalších skvělých dokumentů podobně jako třeba před týdnem Hirošima, opět s katastrofálními dopady a následky které mnozí z nás ostatně pociťují dodnes. Neuvěřitelně silné na emociální pocity člověka s výpovědí jednoho s přeživších Anatolije Juščenka. Hodina po hodině, minuta po minutě, vteřina po vteřině tedy přibližná a stručná rekonstrukce oněch kritických minut zbývajících do výbuchu tohoto jaderného monstra..Mimořádně depresivní podívaná která bere za dech, stejně tak dobře jako nějaký solidní horor. Zajímavý komentář : Pshimi. недопустимый риск впридачу жизнеопасно.(10.4.2007)