Černobyl - nultá hodina (TV film)

• Česko

Hodina pravdy: Černobylská katastrofa

Zero Hour: Disaster at Chernobyl

Osudná hodina - Katastrofa v Černobyle

Dokumentární / Drama / Historický

Velká Británie / Kanada, 2004, 50 min

Renny Bartlett

Stefan Ivanov

lehce povrchni dokument, ktery prinasi minimum exkluzivnich informaci nebo zaberu. ty jsou nahrazeny cernobilou a kriticky stupidni dramatizaci postav, vcetne zarucene autentickych rozhovoru dvou delniku o prodeji moskviche. chernobyl je raj pro dokumentaristy, dovedl bych si predstavit tisic a jeden zpusob natoceni dokumentu o tomto fascinujicim tematu. tvurci zero hour, kteri evidentne videli chernobyl maximalne z fotografie, si vybrali ten nejmene narocny : zopakovani tisickrat omletych zakladnich informacich, ktere se lehce prekrouti, aby sedely do hlavniho poselstvi dokumentu, do toho klasicka agonie s prehravanim historickych udalosti herci a neco notoricky znamych zaberu na reaktor. to je vse. pro obyvatele zapadni evropy, kteri chernobyl povazuji za znacku sovetskych letadel je ale dokument prinosem, takze se asi jedna o splnene zadani.(27.4.2009)

Dokument provede událostmi, které se staly hodinu před výbuchem na 4. reaktorovém bloku jaderné elektrárny Černobyl. Havárie byla způsobena souhrou špatných rozhodnutí při přípravách na test, který vedl provozní zástupce hlavního inženýra Anatolij Stepanovič Djatlov a technickými nedostatky (špatnou konstrukci reaktoru), které vznikly při stavbě. Test začal v sobotu 26. dubna 1986 v 1:23:04 a do exploze mnoho času nezbývalo. 01:23:49 je poslední údaj z řídícího počítače.(10.6.2012)

Zajímavý, byť jistě ne zcela dokonalý dokument o nejhorší katastrofě v dějinách, které pamatuji. Dle mého soudu by dokumentu výrazně prospěla delší stopáž, která by vytvořila prostor pro proniknutí houběji k "jádru pudla". Zároveň by mu však prospělo i více faktů, více techničnosti a méně hraného dramatu. 78%(16.8.2019)

Vždycky mě zajímalo, jak to s Černobylem vlastně bylo a v tomto dokumentárním pořadu je konečně celá katastrofa skvěle zinscenovaná. Za vznik katastrofy evidentně mohl tehdejší komunistický režim, který udělal z hlavního inženýra Anatolije Ďatlova člověka hledícího na produktivitu místo na kvalitu a bezpečnost. Obecně se mi nelíbí, že člověk získává elektrickou energii z jaderných elektráren. Naštěstí se dá dnes získávat z větru a slunce a tak doufám, že tento způsob bude do budoucna převažovat.(1.4.2016)

• Stružák

Kdepak, takhle by se dokumenty dělat neměly. Základní informace o havárii sice v dokumentu jsou, ale celé to působí tak nějak zdivočele, přeplácaně. Na jednu stranu ve filmu najdeme recitace jak z Wikipedie, na druhou stranu posloucháme rádobydramatické "hrané" rozhovory z velícího můstku 4. jaderného reaktoru. A to, že jeden z fyziků prodal moskviče a bude mít žigulíka a nový džíny, mě taky nezajímá (ať už je to smýšlené nebo ne, sem to zkrátka nepatří).(8.4.2013)