Černobyl - nultá hodina (TV film)

• Česko

Hodina pravdy: Černobylská katastrofa

Zero Hour: Disaster at Chernobyl

Osudná hodina - Katastrofa v Černobyle

Dokumentární / Drama / Historický

Velká Británie / Kanada, 2004, 50 min

Renny Bartlett

Stefan Ivanov

Jeden z dalších skvělých dokumentů podobně jako třeba před týdnem Hirošima, opět s katastrofálními dopady a následky které mnozí z nás ostatně pociťují dodnes. Neuvěřitelně silné na emociální pocity člověka s výpovědí jednoho s přeživších Anatolije Juščenka. Hodina po hodině, minuta po minutě, vteřina po vteřině tedy přibližná a stručná rekonstrukce oněch kritických minut zbývajících do výbuchu tohoto jaderného monstra..Mimořádně depresivní podívaná která bere za dech, stejně tak dobře jako nějaký solidní horor. Zajímavý komentář : Pshimi. недопустимый риск впридачу жизнеопасно.(10.4.2007)

Problémem tohoto dokumentu je, že když nevíte jak funguje atomová fyzika a štěpení a reaktor daného typu, hledáte v tom co znáte nejlépe, a to lidské příběhy. .. Zde byl hlavním záporákem Djatlov, který PRÝ za všechno mohl. Jenže ono to zdaleka není tak jednoduché. .. Djatlov by mohl být ještě horší a neústupnější, ale kdyby byl reaktor lépe postaven a také né tak na honem, žádná katastrofa by se nestala. Djatlov a další řídící technici byli jen poslední dílek do velké skládačky. .... HODNOCENÍ: 60% (3*)(27.6.2017)

Vždycky mě zajímalo, jak to s Černobylem vlastně bylo a v tomto dokumentárním pořadu je konečně celá katastrofa skvěle zinscenovaná. Za vznik katastrofy evidentně mohl tehdejší komunistický režim, který udělal z hlavního inženýra Anatolije Ďatlova člověka hledícího na produktivitu místo na kvalitu a bezpečnost. Obecně se mi nelíbí, že člověk získává elektrickou energii z jaderných elektráren. Naštěstí se dá dnes získávat z větru a slunce a tak doufám, že tento způsob bude do budoucna převažovat.(1.4.2016)

Zajímavé komentáře k filmu: duddek, FOCKE_WULF, heyda ...Je to jeden z dokumentů, u kterých jsem seděl od začátku do konce jako bez dechu. V době výbuchu Černobylu jsem chodil na střední školu a vím, jaká byla reakce sdělovacích prostředků (nic moc se vlastně nestalo, žádný problém a všechno je pod kontrolou, atd.) a v tu chvíli v Černobylu a okolí umírali lidi, který pak oficiálně neexistovali. Je pravdou, že vinu prakticky nesl jediný arogantní člověk (který pak obviňoval jiné ...), ale v zásadě za to mohl celý komunistický systém, fungující na základě strachu, protekce a nekompetentnosti. Je to skutečně silný dramatický dokument o poslední hodině před katastrofou, důsledky které trvají dodnes. 5 hvězdiček - 100%!(16.9.2012)

Snímok "Zero Hour: Disaster at Chernobyl" je dokumentárna rekonštrukcia udalostí, ktoré viedli ku výbuchu štvrtého reaktora v atómovej elektrárni Černobyl pri ukrajinskom meste Pripjať, ktoré bolo súčasťou vtedajšieho Sovietskeho Zväzu. Stalo sa to v noci dvadsiateho šiesteho apríla roku 1986 o 01:23 hod. Tvorcom filmu "Černobyl - nultá hodina" sa podarilo prehľadne, podrobne a zrozumiteľne rozanalyzovať poslednú hodinu predchádzajúcu tejto jadrovej katastrofe. ****(21.5.2018)