poster

Černobyl - nultá hodina (TV film)

 • Česko

  Hodina pravdy: Černobylská katastrofa

 • Velká Británie

  Zero Hour: Disaster at Chernobyl

 • Slovensko

  Osudná hodina - Katastrofa v Černobyle

Dokumentární / Drama / Historický

Velká Británie / Kanada, 2004, 50 min

 • Desmi
  ****

  Dokument se snaží popsat poslední hodiny před katastrofou, což se mu daří. Z části však jde o spekulace, a to i přes výpovědi přímých svědků. Navíc celou dobu se tvůrci snaží udělat z Datlova učeného blbce, který na havárii nesl největší podíl viny, aby v závěru padla vina na úřad. Kdo tedy nese odpovědnost za zamořenou krajinu, tisíce mrtvých a miliony zničených životů? Zřejmě lidské ego a schopnost podceňovat rizika díky přemíře sebevědomí. Obsazování strategických postů politiky v sovětském svazu (což je ale problém globální) taky hrálo svou roli.(31.1.2016)

 • Wiikii
  ***

  Problémem tohoto dokumentu je, že když nevíte jak funguje atomová fyzika a štěpení a reaktor daného typu, hledáte v tom co znáte nejlépe, a to lidské příběhy. .. Zde byl hlavním záporákem Djatlov, který PRÝ za všechno mohl. Jenže ono to zdaleka není tak jednoduché. .. Djatlov by mohl být ještě horší a neústupnější, ale kdyby byl reaktor lépe postaven a také né tak na honem, žádná katastrofa by se nestala. Djatlov a další řídící technici byli jen poslední dílek do velké skládačky. .... HODNOCENÍ: 60% (3*)(27.6.2017)

 • Stružák
  **

  Kdepak, takhle by se dokumenty dělat neměly. Základní informace o havárii sice v dokumentu jsou, ale celé to působí tak nějak zdivočele, přeplácaně. Na jednu stranu ve filmu najdeme recitace jak z Wikipedie, na druhou stranu posloucháme rádobydramatické "hrané" rozhovory z velícího můstku 4. jaderného reaktoru. A to, že jeden z fyziků prodal moskviče a bude mít žigulíka a nový džíny, mě taky nezajímá (ať už je to smýšlené nebo ne, sem to zkrátka nepatří).(8.4.2013)

 • Cappuccino
  ****

  Rekonštrukcia udalostí, ktoré predchádzali výbuchu - posledných šesťdesiat minút. __ Zero Hour ponúka jasné odpovede na nezodpovedané otázky ohľadom technického problému katastrofy a akýsi kúsok zo života pracujúcich inžinierov - v skratke - všetko čo potrebuje bežný laik vedieť. Dúfam sa už nikdy nič podobného (a či horšieho) nezopakuje. Brr!(17.3.2011)

 • MATADOR
  ****

  Dokument jak má být. Sice je "děj" situován především na pracovníky, kteří tu noc obsluhovali reaktor a tak se jedná spíše o technický dokument o Černobylu. Znám ještě jeden dokument, který jasně ukazuje dopad výbuchu Černobylu jako po politické stránce, tak po tvoření sarkofágu, tak i po městě Pripjať, onen dokument s názvem Bitva o Černobyl se hodí především jako tzv. "druhý díl" tohoto, jelikož se z něj dozvíte spoustu dalších informací, nejenom těchto technických. Ale přesto Černobyl - nultá hodina poukazuje na to, co se vlastně stalo uvnitř, což se málokdy vidí. Nakonec Vám bude dána otázka, v čem nakonec vlastně byla chyba, jestli za to nakonec mohl člověk nebo chyba byla technického rázu. Chytré, poutavé a především autentické.(25.1.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace