Čistá práce

• Kanada

• Irsko

Akční / Krimi / Drama

Velká Británie / USA / Austrálie, 2008, 111 min

Vím, že to je možná trochu přestřelené hodnocení, ale mně se tenhle film opravdu líbil. Hlavně kvůli tomu, že mě vždy dokázal překvapit. Tak například, když se poprvé zmíní o loupeži, tak jsem čekal, že než dají plán dohromady, tak to bude půlhodina, než to uskuteční, druhá. Ale ne, tady to jde vše krásně a svižně ráz na ráz. Navíc, Jason má charisma, že by utáhl i dvojnásobně delší film, Saffron byla překrásná no a David Suchet jako pornomagnát taky neměl chybu. Navíc ta čistá britská angličtina (a akcent!)… Prostě a jednoduše, tenhle film se mi opravdu líbil. Určitě si ho pustím někdy znovu. 100 %.(24.9.2011)

Tak to byla filmově opravdu čistá práce. Vyloupení banky je jen asi tak třetina filmu a zbytek je mnohem zábavnější dostávání se z průseru. Jelikož v bance mělo uloženo choulostivé materiály mnoho gangsterů a papalášů. Rozjede se hrozně napínavá, londýnsky špinavě drsná detektivka trochu ve stylu Guye Ritchieho, ale oldschoolovější a bez komickejch momentů. Jason Statham je skvěle charismatickej, ale ne zbytečně namachrovanej a Saffron Burrows je ztělesněním pojmu femme fatale. Zbytek herců je oproti nim v pozadí, snad jen David Suchet se vám ještě vryje do paměti svým povědomým obličejem. Rozhodně to nenudí a je to Stathamův nejserióznější film od dob Podfu(c)ku.(7.10.2008)

Výborná kriminálka, která předčila má očekávání. 70tá léta jsou tak uvěřitelná, že překvapilo i mě jak snadno jsem do té doby zapadl. Jason Statham je tady pořád drsný frajer a nebál bych se říct, že je to jeden z jeho nejlepších filmů. Oni vůbec všichni herci předvádí nadstandart a Roger Donaldson je vede velice zkušenou rukou. No a scénář má podle mě hodně slušné grády na to, že jde o skutečnou událost. Pokud máte rádi filmy o vloupačkách a libujete si ve starých časech jděte do toho.(21.4.2008)

Mám pro tebe návrh Terry…. Co mám rád na filmech s J.Stathamem je jednoduchost a údernost úvodní části. Bez zbytečnýho vykecávání se dostáváme k jádru děje. Jedná se o loupež, což znamená sehnání informací a kompliců. Prostě jako vždycky. Ale Dannyho parťáky nečekejte, samotná loupež je jen dlouhou předehrou tomu zajímavému, jenž přichází zhruba po 70 minutách. A sice: kdo všechno po ,,nich“ jde! A právě v tyto okamžiky jsou důvodem, proč se na tento film podívat. A (zřejmě) vůbec není důležité, že částka kterou si odnesli, byla větší než u Velké vlakové loupeže!(3.10.2008)

• mzss1

|30%| Dlouho mi tohle dílko unikalo, moc mě to nelákalo tedy. Nyní jsem tomu tak nějak nepřítomně dal šanci. Bohužel mě to celkově vůbec nebavilo. Tu strašně slabou 2 hvězdu dávám, určitou kvalitu to mělo, pár prvků bylo dobrých, ale to je asi tak vše. Rozhodně jsem nečekal žádnou akci, přesto mě to vůbec nechytlo. Žádná z postav mě nezaujala, dokonce ani ne Statham v hlavní roli – ta role mu prostě nesedla. Záporáci byli o něco lepší, pár nekompromisních scén tu bylo. Závěr celkem nudný. Toť vše.(14.5.2016)

• - Více než 100 obětí loupeže odmítlo vypovědět, co se v jejich bezpečnostních schránkách ukrývalo. (hendrich6)

• - Při loupeži v roce 1971 měly podle oficiálních informací zmizet věci přibližně v hodnotě 500 tisíc liber, což je částka, která dnes odpovídá zhruba pěti milionům stejné měny. O 500.000 liber se také mluví uprostřed filmu, když o krádeži informují v rádiu, postavy lupičů se ale částce smějí a sami odhadují lup na (shodou okolností právě) pět milionů liber. V závěrečných titulcích se pak tvrdí, že "podle odhadů" zmizely věci za 4 miliony liber (bez upřesnění, zda tehdejší nebo dnešní hodnoty) a případ je porovnáván s takzvanou Velkou vlakovou loupeží. Při té ale podle oficiálních informací zmizelo více než 2 a půl milionu TEHDEJŠÍCH liber (přes 40 milionů v přepočtu na současnou měnu). Jinými slovy, informace v závěrečných titulcích o "trumfnutí" Velké vlakové loupeže je také pouze nepotvrzenou spekulací. (curfew77)

• - K bankovní loupeži v londýnské bance Lloyds Bank v ulici Baker Street skutečně došlo v září 1971. Stejně tak je skutečností, že radioamatér tehdy náhodně zachytil vysílačkovou komunikaci lupičů a předal informaci policii, která ji ale nedokázala včas vytěžit. Pravdou je i to, že se případ údajně po několika dnech poněkud vytratil ze stránek novin a pachatelé přepadení dodnes nebyli odhaleni. Vše ostatní ve filmu je ale čirá spekulace. (curfew77)