Z deníku kocoura Modroočka (TV seriál)

• Československo

Příběhy kocoura Modroočka

(Československo)

Animovaný / Rodinný

Československo, 1974–1976, 57 min (Minutáž: 10–14 min)

Jindřich Vodička

Antonín Horák

Karel Höger

Komentáře uživatele tomtomtoma k tomuto TV seriálu

Hermína Týrlová byla jednou z nejoriginálnějších osobností československého animovaného filmu. Čas pádí splašeně stále vzhůru a současná doba již nerozumí tehdejším potřebám. Dnes není zapotřebí povznesená fantazie, spotřební kultura to ochotně a za odměnu dělá za nás. Hermína Týrlová hledala nové způsoby a hravá představivost byla její nejviditelnější vlastností. Díky ní jsem mohl objevit kouzelný svět, kde i pouhá myšlenka může nabýt hmotných tvarů a v barevných kaskádách vibrují pocity extáze. Minisérie s kocourkem Modroočkem patří svým výchovně laskavým mentorováním k ideálním filmovým pracím pro malé děti. Poutavě a důmyslně seznamuje dítka se životem osobním i společenským. Vede k souznění s přírodou i s vlastním nejbližším okolím. Vysvětluje, upozorňuje a připravuje na život budoucí. Pletené tvary odlehčeným příběhům sluší, všeobecnou dobrosrdečnou náladu svým hlasem dokresluje Karel Höger. Výrazná je i hudební stopa Zdeňka Lišky. Z deníku kocoura Modroočka je ten druh výchovy, které se nám již nedostává a na kterou se v přebytcích často díváme skrz prsty. Ale podněcování rozvoje fantazie a lidského myšlení vůbec je přirozenější a intenzivnější s Hermínou, nikoli s konzumním odpadem, který nás straší na každém kroku a rádi mu podléháme. Já dám raději přednost prostotě a Modroočkovi.(29.1.2018)