Vexille 2077

Vexille

Animovaný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2007, 109 min

Fumihiko Sori

Zapamätatelnejšia zápletka ako pri APPLESEED ale má to rovnakú schopnosť vyšumieť z hlavy. Akcie sú nadupané a hudba je super, ale práve soundtrack podkopáva akcii nohy - je tak vypeckovaný, že údery, pády, výstrely sú príliš v úzadí a celé to pôsobí plytko. Pozeral som to z originálneho DVD, takže predpokladám, že to takto spackali tvorcovia. Riedky scenár nedovoľuje dať štvrtú hviezdu...(15.7.2008)

• predators

Japonská filmová tvorba se v mnoha případech vyznačuje silným emotivním příběhem a v některých případech utrousíme i nějakou tu slzu. Něco podobného jsem očekával i od tohoto animovaného díla, ale kýžený výsledek se nedostavil. Neopak, více než často se mi dostavovaly pocity nudy. Spousty děr v příběhu nezachrání ani železní červi a povedené akční pasáže. No a když už se jedná o Japonsko, tak vizuální stránka si jistě zaslouží pochvalu. Váhy kladů a záporů jsou přibližně na stejné úrovni, ale na obojí se rychle zapomene...:-(HUDBA: Paul Oakenfold 40%(3.10.2008)

Zlá všemocná společnost Daiwa Industries, která již dlouho měla Japonsko v hrsti, ho před 10 lety naprosto uzavřela světu. Informace, kterých ven proniká zoufale málo, naznačují, že je třeba do Japonska vyrazit. Úkol to není lecjaký a tak se jeho provedení ujme speciální americká vojenská jednotka SWORD, jejímž členem je i vojanda Vexille. Těžko říct, co SWORD v Japonsku, které již dlouho vládlo robotickým technologiím, může čekat. Laskavé přivítání to zřejmě nebude... Vexille je další z řady filmů, který se snaží upozornit na nebezpečí zneužití technologie a moci. Z myšlenkového hlediska nepřináší film nic nového a staré nenabízí v příliš promyšlené podobě. Divák rozhodně nebude zmítán otázkami, vždyť hlavní záporák je mu představen jako šílenec a tudíž vše, co dělá je šílené a o šíleném je přeci marné a zbytečné přemýšlet. Divné je, že má tolik oddaných poskoků. Šílenství je laciné vysvětlení jeho motivací, které mohly být poměrně komplikované a zajímavé. Ovšem čekat takovou věc od filmu, který staví na akci v podobě různých honiček, úniků, vniků, přestřelek či výbuchů v CGI hávu, to by asi bylo zhůvěřilé. Akce je... no akční, není marná, ale je to jediné, co film táhne někam nad kategorii "špatný". A tak film o zneužití moderní technologie je dílem, které samo zneužívá moderní technologie k nenáročnému bavení nenáročného diváka. Ještě štěstí, že i takového diváka v sobě kus mám. Slabé ***.(21.2.2008)

• kinej

Budu-li brát Vexille jako anime, tak musím konstatovat, že se řadí spíše mezi slabší kousky. Je-li tento film zamýšlen převážně jako akční, tak je slabý, protože akce je proklatě málo. V tomto ohledu byl nejslibnější úvod filmu i když ani ten není nic světoborného. A závěr? Průlet tunelem tu byl již mnohokrát, a tentokráte opravdu není o co stát. Místo souboje s úhlavním nepřítelem se pak dočkáme pouze nudného rozuzlení. Jako sci-fi je příběh Vexille průměrný, nudný. Viděl jsem spoustu mnohem vydařenějších anime. Pokud bych měl porovnávat s těmi počítačovými, tak Final Fantasy i Appleseed jsou mnohem zajímavější. Nevím kolik peněz mohl takový projket stát, ale já být producentem bych do toho nešel.(23.5.2008)

Na vnímání tohoto snímku asi velmi záleží, co jste od něho očekávali před shlédnutím. Pokud očekáváte japonskou animaci s prostorem pro zamyšlení či klasické asijské duchovno a jinotaje, tak nejste na správné vlně. Vexille je totiž něco jako mainstreamová zábava a odreagovačka ve stylu holywoodských trháků o záchraně světa... Osobně jsem byl trochu zklamán, protože opravdu nic než akce a zajímavá stylizace mně v paměti nezůstaly.. K dokonalosti má sice film blízko, co se týče vizuálna, ale z druhého pohledu je obsah slabší...než bych od japonské tvorby čekal.. Pokud se chcete odreagovat při nenáročném animovaném filmu, tak je to dobrá volba. Pokud hledáte japonskou animaci s duchovní úrovní či zamyšlením, šáhněte po něčem jiném.. Každopádně nelituji, že jsem tento film shlédl. Nadšence jistě zaujme zajímavá fůze 3d animace a 2d animace a vůbec designy, technika apod. Jen je to film, který nemusím zas tak nutně vidět znovu...(17.7.2008)

• - Na soundtracku sa podieľal Paul Oakendolf, ktorý pracoval aj na soundtracku k Matrix Reloaded. (pugs)

• - Cena za nejlepší animovaný film - 2008 Philadelphia film festival. (Zdroj: ČSFD.cz)