• Malarkey

Jedna hvězdička ! A to jsem ještě rád za tu jednu hvězdičku. Bratři Wachowští natočili neskutečně stylový film, který má ale tolik chyb, že je nedokážu spočítat ani na prstech svých rukou, natož nohou, nepočítaje pahejly. Na druhou stranu ale musím souhlasit s jedním, že Speed Racer je dost možná přelomový film, pro bratry Wachowští nic neobvyklého, ne? No a teď bych si rád zanadával. Předně za zbytečnou barevnost světa, okolí, závodů...závody, další věc, na kterých bych si určitě rád vylil zlost. Ty jsou tak barevné, jakobyste koukali na Auta od Pixaru, ale dle mého ještě horší a nudnější, stejně jako samotný příběh, a tím se pomalu dostávám až k samotným hercům, kteří prostě hrají průměr a nejlepší na tom je ta opice, která mě tam prostě sere po celou dobu filmu, no a samotná dýlka taky není žádný zázrak. Chápu že je to možná rodinné, ale to si radši pustim Herbieho a pobavím se u něj radši a líp. Speed Racer mě neohromil svojí vizualizací, prostě mi nesedl, také se ale přiznám, že jsem to od něj trošičku čekal, nakonec mě ani na něm nemělo moc co mrzet, ale dle hodnocení vidím, že jsem jeden z mála, který má k tomuto filmu proč k čemu co říct a zanadávat si. Znova se na to určitě nekouknu a doufám, že režiséři se do dalšího filmu podobně zpracovaném nebudou vracet, mám takové tušení že ani peníze do něj vynaložené se nevrátili tak rychle jak by oni sami chtěli ne?(17.11.2008)

Film se mi docela libil, ale nejdriv zacnu s vytkama. Jednak pribeh v podstate neprinasi nic novyho, na druhou stranu je ale fakt, ze zavodnich filmu moc neni, takze je fajn, ze se nejakej objevil. Pak zpracovani, samozrejme jsou to neskutecny vizualni jatka a furt je na co se divat, ale clovek si na to za chvily zvykne a uz ho to tak neoslnuje, navic kdyz obcas zavod vypada jak autodraha a prostredi jak z animovanyho filmu, ale jelikoz to je umyslne, tak se musi nechat, ze to je trikove paradni. Treti problem, nebo ani tak problem, ale opruz, je dite a opice, naprosto zbytecny a trapny. A ctvrtej a nejvetsi problem, trailer se tvari jak dvouhodinova akcni jizda, jenze ve skutecnosti je skoro cela prvni pulka filmu jen narvana dialogama a to hodne kolisajici urovne, spousta z nich je nudnejch a i ty zajimavy nejsou kdovico. A kdyz uz teda kritizuju, tak mi to neda a musim rict, ze ceskej distributor je kreten, protoze nasadit film do kin pouze s dabingem je fakt prasarna, nastesti ten dabing tak spatnej neni. No a ke kladum, jednak uz zminena vizualni stranka, ktera nema obdoby a je to fakt pecka, pak docela slusny herci, zadnej nevycuhuje, ale zadnej to ani nekazi. Dale obcas nejaky humorny odlehceni a to nemyslim trapny scenky s ditetem a opici. No a nejvetsi klad, zaverecny dva zavody, ktery maj dohromady cca hodinu a jsou fakt paradni a dokaze to cloveka strhnout, ze by skoro zacal fandit. Akorat to zaverecny odhaleni je jasny zhruba o 90 minut driv. Mel jsem chut dat 5*, ale pak sem si vzpomnel na ne moc zazivnou prvni pulku a 4* budou tak akorat.(26.5.2008)

...aneb jak Wachowští redefinovali žánr rodinného filmu. Krystalicky čistý příběh o rodině, která zvládne spojením všech sil úplně vše, je pro dětského diváka naprosto ideální, dospělí zase ocení naivní, leč účinné linky s intrikami a všichni do jednoho zapustí kořeny do sedaček při velkolepých závodech, z nichž se doslova zastavuje dech. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych hlavnímu hrdinovi držel s vypětím všech nervů palce a zároveň měl sto chutí začít otevřeně fandit. Wachowští uctívají svou dětskou lásku s takovým gustem, precizností a vizuální exhibicí, že jedinou věcí, která pro mě Speed Racera spolehlivě zabíjí, je český dabing. Go, Speed, Go. 9/10(5.5.2008)

It's a Bird? It's a Plane? No, it's Speed Racer! ____ „Co se nám zde vypráví, je triviální, nabubřelé a zastarale romantické. Ale pokud je pro nás u filmu víc než příběh důležitá jeho stránka plasticko-fotogenická, pak překoná všechna naše očekávání." Takhle se vyjádřil svého času slavný auteur Buñuel o Metropolisu. A doslovná citace platí i pro Speed Racera. Oba filmy propadly a oběma se dostala rehabilitace a kanonizace ve filmových análech až po letech. Propadly ovšem finančně, ne kvalitativně. Jen stěží lze osočovat Wachowské z neumětelství, což ostatně musejí chápat i jinak zištně racionální producenti z Hollywoodu. ____ Průšvih nastal u Speed Racera ve vymezení jeho modelového diváka. Žádný takový totiž neexistuje. Wachowští dali dohromady čisté umění pro umění. A Warnerům ještě nabulíkovali, že vytvářejí kosmopolitní produkt, že se snaží o průnik globalizované divácké množiny (děti, teens, dospělí, cinefilové, casualisti). Nedosti na tom selhala marketingová strategie, která předpokládala, že starší diváci přijdou na tvůrce, a zaměřila trailery a promo striktně na děti mezi 5 a 16 lety. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, kolik stovek milionů dolarů vydělala Warnerům trilogie Matrix. Wachowští by klidně mohli natočit dalších pět propadáků a pořád by byli v plusu. ____ Už den po premiéře se stal Speed Racer předmětem studií vypravěčských (jelikož permanentně pracuje s plus/minus 4 liniemi časově zároveň běžících „vertikálních" minipříběhů – nejsou to ovšem žádné klasické paralely, ani zeštíhlování a zhutňování vyprávění směrem ke konci a k začátku) a studií stylistických (Godardovská dekonstrukce reality a intelektuální montáž Ejzenštejna). Oba pánové by si nejspíš přišli na své. Pokud Bordwell zarytě obhajuje klasický Hollywood za normu, z níž jsou odvozeny pouhé deriváty, po zhlédnutí Speed Racera bude muset svoje závěry přehodnotit. Protože tady už nejde o zesílení, ale o hotovu a ryzí přeměnu filmového tvaru. Přirozeně diváci, kteří se neobtěžují jít ve filmech „za" postavy a příběh a nezajímá je, jak je co natočeno, ochuzují sami sebe o 70% zážitku, následkem čehož smetou (ne)logicky Speed Racera ze stolu. ____ Z celého filmu jsou taktéž patrné figury, autocitace a styl Wachowských, táhnoucí se napříč celou jejich tvorbou. Když vystupuje Matthew Fox (charakterem a typizací zcela odpovídá Morpheovi) z auta a zachraňuje asiata Raina, co jiného je záběr na jeho boty přes otevřené dveře než odkaz na Hugo Weavinga ze začátku Reloaded, který měl stejné boty, kráčel stejně rytmicky a celá ta scéna byla dočista stejně inscenovaná. A těmito paralelami je film prolezlý skrz naskrz. ____ Nejvíce problematický mi přišly akční scény. Za prvé jsou hrozně plátkovaný, a tudíž nekonzistentní. Tři záběry z akce jsou vždy proložený jedním uklidňujícím záběrem - fanděním diváků, rozmluvou komentátorů apod. V Reloaded byly scény dynamický (fighting) a statický (speaking) striktně rozděleny, v Revolutions taktéž (snad jen dobývání Zionu roboty „rušily“ rebelky s bazukou a doplňování nábojů agilním vojákem). Ne tak ve Speed Raceru, jemuž se nepodaří za celý film všít diváka do akce a dovolit mu nad ní jihnout, jelikož závodění zde není souvislý, ale jak bylo řečeno, film neustále rozvíjí 4 vypravěčský linie a prokládá akci vším možným. Souvisí to pochopitelně i s náklady. Wachowští mohli srazit závodnickou akci víc dohromady, jenže tím by pouze docílili (negativního) zintenzivnění vakuovitých-statických pasáží. Byli si vědomi, že při vyčleněných financích od Silvera mají k dispozici zhruba 35 minut dynamického materiálu a holt to zrealizovali, jak to zrealizovali. Druhý vážný problém vyvstává se zvolenou hudbou při závodech. Pokud jsem u Bournea juchal nad Powellem, u Skály nad Zimmerem a u Reloaded nad progresivním hardcore-trancem dvojice Don David + Juno Reactor, Speed Racer nabízí jen jakýsi ohoblovanější teenage popík, navíc s vizuálem nikterak sofistikovaně zrytmizovaným, a nejzajímavější skladbu šetří až na titulky. Vzhledem k obecně platné skutečnosti, že na jakost akce má ze 70% vliv hudba, je tento prohřešek neomluvitelný. Zkrátka a dobře, intenzivní dálniční honička z Reloaded zůstala nepřekonaná, o kung-fu ani nemluvě. ____ Jak bystře poznamenal jeden mudrlant z Rottenu: „Speed Racer doesn't resemble any movie you've ever seen.“ Celý konceptuální model Speed Racera jednoduše nepřipomíná nic, co kinematografie od svého vzniku nabídla, a je škoda, že za svou progresivitu a originalitu zaplatil Speed Racer propadem. I to je důvod, proč připadá divákům druhá půle filmu lepší než ta první. Rozhodně to není dáno koncentrací akce. V první části si divák model filmu osvojuje a ve druhé z této znalosti těží. ____ P.S. Jenom mikádo Christiny Ricci je rajcovnější než celý triumvirát C.A. Moss – M. Bellucci – J.P. Smith dohromady. P.P.S. Paulie Litt (Spritle, bratr Speeda) božskej a celej konglomerát goril z Kubrickový Odyssey nesahá jeho opici ani po paty, neřkuli po čéšku. P.P.P.S. Abych parafrázoval Bluntmana, sral jsem u toho blahem každou pikosekundu. Hallelujah!(13.5.2008)

Scénář: Andy Wachowski, Larry Wachowski .. Matrix RACER. Tep stoupá, ve vzduchu je cítit speed.. ___ V podstatě dokonalý rodinný film, který sice jede po přímočaré příběhové linii, ale ta nikterak neubírá sílu gigantickému audiovizuálnímu stylu a má i svůj emocionální rozměr (ano, skutečně jsem příběhem žil a peripetiemi rodiny byl dojat). Jenže, právě tato ultra originální (s označením revoluční bych se přeci jen držel v pozadí) forma může být velkým klackem pod nohy, který široké publikum nepřijme. A je to škoda. Tvůrci Speed Racer, Wachowski Bros., jsou totiž (stále) neuvěřitelně nápadití a především odvážní. Neskutečně progresivní ve vizuálním provedení, které boří konvence, míchá 2D s 3D obrazem, future s retrem a často tak šíleně, až začínají někteří diváci podrážděně utíkat z kina (nebo snímek rovnou ignorují), protože jejich smysly už neberou.. Speed Racer má všechno, co má pořádná podívaná obsahovat. Na více než dvě hodiny děje má perfektní narativní tempo, funkční filmový svět, poutavě distribuované informace, chytré prolínačky, výborné herce (i podařený český dabing), bláznivě nereálnou car-fu akci, působivé rodinné momenty a špičkové finále, to celé v hávu miliard zářivých barviček. ___ Škoda, že je benál tak drahej, a nemáme už konečně také fúzní pohony, hned bych sedl jen tak do auta a jel někam závodit. Drsných soupeřů jsou silnice plné. ___ 100%.(20.5.2008)

• - Samotné natáčení probíhalo 60 dnů. (duklak2)

• - Studio Warner Bros. se snažilo dostat Speed Racera na plátna kin již od roku 1992. (Sfinkter)

• - Roli Speeda měl dlouho v rukou Johnny Depp, režisérský post na chvíli obsadil Gus Van Sant. (Sfinkter)