Scénář: Andy Wachowski, Larry Wachowski .. Matrix RACER. Tep stoupá, ve vzduchu je cítit speed.. ___ V podstatě dokonalý rodinný film, který sice jede po přímočaré příběhové linii, ale ta nikterak neubírá sílu gigantickému audiovizuálnímu stylu a má i svůj emocionální rozměr (ano, skutečně jsem příběhem žil a peripetiemi rodiny byl dojat). Jenže, právě tato ultra originální (s označením revoluční bych se přeci jen držel v pozadí) forma může být velkým klackem pod nohy, který široké publikum nepřijme. A je to škoda. Tvůrci Speed Racer, Wachowski Bros., jsou totiž (stále) neuvěřitelně nápadití a především odvážní. Neskutečně progresivní ve vizuálním provedení, které boří konvence, míchá 2D s 3D obrazem, future s retrem a často tak šíleně, až začínají někteří diváci podrážděně utíkat z kina (nebo snímek rovnou ignorují), protože jejich smysly už neberou.. Speed Racer má všechno, co má pořádná podívaná obsahovat. Na více než dvě hodiny děje má perfektní narativní tempo, funkční filmový svět, poutavě distribuované informace, chytré prolínačky, výborné herce (i podařený český dabing), bláznivě nereálnou car-fu akci, působivé rodinné momenty a špičkové finále, to celé v hávu miliard zářivých barviček. ___ Škoda, že je benál tak drahej, a nemáme už konečně také fúzní pohony, hned bych sedl jen tak do auta a jel někam závodit. Drsných soupeřů jsou silnice plné. ___ 100%.(20.5.2008)

• Gemini

Naprosto afyzikální (včetně optiky, protože ty barvy jsou k poblití neskutečné) pro epileptiky smrtící a ostatním lidem bolehlav působící dlouhá předlouhá šílenost, která má vše, včetně "srandovní" dvojice opičáka a nemotorného kučeravého tlouštíka. A je mi jedno, jestli je to věrný remake, a jestli to nechápu správně;) Chápu jenom to, že burziánské mamutí společnosti jsou špatné, áááno, a že vláda a její s tímto sport devastujícím zlem bojující orgány jsou dobré, áááno. A že čest a rodina jsou nade vše, ánoánoáno. Hlavou mi (kromě příšerného "kšchukšchukšchu" skákacích zvedáků místních hotvílzů) vrtá jenom jediná věc - kdo by si nechával přišít ksicht Matthewa Foxe (dobře, pro desetileté děti to možná je spoiler, ale dnešní děcka stejně nečtou nic delšího než 180 znaků z čehož půlka musí být znakové sestavy pro emotikony, takže se stejně nic nedozví;)), když se všeobecně ví, že tenhle i po čtyřech měsících na pustém ostrově stále čtyřdenním strništěm vyzbrojený chlapák musí na svoji citlivou pleť používat zvláčňující hydratační gel Nivea, aby po ránu vypadal svěže? Nehledě na to, že jeho postava tady vypadá jako Daredevil, ehm... Tohle je zkrátka naprostý úlet neřízené střely (viz třeba úvodní flashbacková půlhodina), a v kině bych se z něj i bez 3D určitě pozvracel. Jednoznačně pozitivně hodnotím jen totálně k sežrání byvší Christinu Ricci a fakt, že mě příběh dokázal v jednom případě překvapit (a ne, nebylo to v místě souvisejícím s plastickou chirurgií;)). 40% a už nikdy ani v "haz-mat" kvádru.(6.9.2011)

Rozpočet $120miliónovTržby USA $43,945,766Tržby Celosvetovo $93,945,766Tržby za predaj DVD v USA $14,276,414 //počet predaných kusov 900,149║ Na scénu sa konečne vracajú bratia Wachowskí a po dlhšej odmlke nám pripravili ďalší teatrálni šok. Aj keď zrovna terajší počin nie je až v takom dych berúcom ráze ako to bolo v prípade famózneho Matrixu ale ani pri tomto novom projekte neostávajú moc pri zemi a pustili sa opäť do nepreskúmaných vôd a spravili dobre, aspoň čo sa týka tých čo majú radi neokukanú pestrosť. Od Matrixovského ošiaľu už uplynulo dosť rokov a tak tvorcovia prelomového filmu, chceli opäť zaujať davy ľudí. Aj keď konečný výsledok v komerčnom hľadisku ukázal práve opak a tým pádom že to nebola zrovna trefa do čierneho. Príčinou neúspechu u širokého publika je základná koncepcia filmu, tá je založená z prevažnej časti na spôsob Japonských comicsoch, prípadne na samotnom kreslenom comicse Speed Racer od autora Tatsou Yoshida, ktorý asi pozná len málokto. A tým pádom sa zázemie fanúšikov zužuje na minimum, jediná šanca na úspech bude závisieť od samotných Japoncov a bude zaujímavé ako sa k filmu produkovanom v Amerike postavia. Príbeh sa odohráva v priamočiarej, dosť jednoduchej rovine, polovica filmu zaberú závody, ostatný čas dostávajú dialógy aj keď niektoré moc zbytočne brzdia dej a ničím zvláštnym nezaujmú. Spestrením sa stáva aj občasná akcia či už je to súboj ninja bojovníkov útočiacich pod rúškom tmy na členov závodného tímu, dokonca príde aj na prestrelky ale toto všetko je natočené v takom odľahčenom slede, že tvorcovia nám nedávajú inú možnosť než sa na tom dobre „uvoľnene“ zabávať. Vrcholom vtipných scénok sa stáva dvojica malého chlapca s opicou, tie ich momentky na pľace dokážu výdatne pobaviť. Z celkového hľadiska samotný príbeh na svojej dvojhodinovej dĺžke nemá až tak čo preborného ponúknuť a niektoré dlhosiahlé dialógy o pretekaní to len zbytočne ponárajú do nesúrodosti. To isté platí aj o niektorých úsekoch pri pretekaní, kde jednak pre rýchli preletoch kamerou nestihneme ani zazrieť čo sa deje na pretekárskej dráhe, prípadne dojem kazí aj prevedenie dráhy s autami, hlavne keď kamera pri svojich náletoch spomalí a v ten moment akoby sme odrazu pozerali miestami na reklamu o autíčkach od HotWheels. Takže miestamy to vypadá akoby sa tvorcovia v príbehu hľadali a len pasívne nám posúvajú povrchnú báchorku. "V každom prípade ide o nevšednú snímku čo sa vizuálu týka, ktorá stojí za pozretie hlavne pokiaľ ide o kino, kde to má aj náležitý atmosférický ráz a malou výhodou je aj Český dabing aspoň pre nás lenivejších." /videl v kine: 75%/(11.6.2008)

Zvláštní akčňák. Chytil mě na první podívání a to se obyčejným komerčním blábolem nechám chytit málokdy. Ale Speedracer má v sobě něco víc. Přestože je přeplácaně barevný a svým způsobem předvídatelný, dynamický střih a zábavný scénář se sice schematickými, ale sympatickými postavami, charismatickými herci počínaje Johnem Goodmanem a Emilem Hirschem konče. Ta kýčovitost mi tam sedí... Vždyť i Nascar je takové. Jednoduchá linie vyprávění, kde se člověk i přes vícevrstevnatost scén neztrácí, akce a poutavě vyprávěný příběh, doják jak noha, kdy prostě ty emoce ze závodů cítíte... Je jasné, jak to dopadne, ale tím konec vůbec neztrácí...(29.3.2009)

Moc jsem tomu filmu neveril a nedokazal si predstavit, co na tom ma byt tak skveleho, ale nakonec to prekonalo vsechna ma ocekavani. Nejstylovejsi kousek v kinech za poslednich par let. Myslim, ze z zadneho filmu jsem nemel takovy dojem, ze je rychly a ze tu rychlost muzu citit. Navic je to vtipne a myslim, ze to muze byt dost uspesne. Popisem toho, jak je to formalne udelane, by se daly zabrat stranky papiru, ale proste se to musi videt v pohybu. Zaklad je kazdopadne ve stridani 2D a 3D typu obrazu a v tom, ze v mnoha sekvencich je minimum strihu a maximum stiracek a prolinacek, ktere ten obraz jako by platkuji a vypada to fakt jako manga nebo origami. V nekterych pasazich se prolinaji dva, tri i ctyri deje, odehravajici se zaroven, nebo taky v minulosti, nebo dokonce v budoucnosti. Konceptualne genialni vec a rikam si, jak strasne tezke muselo byt to vymyslet, i kdyz je to ve vysledku jen takova ptakovina pro decka. I kdyz, kdo chce, muze tam najit i nejake to podobenstvi o soucasnem kapitalismu. :)(5.5.2008)

• - Rodinného opičáka Chim Chima si zahráli dva reální šimpanzové Willy a Kenzie. (Pumiiix)

• - Původní japonský animovaný seriál je o 40 let starší, než tento film. (xjane)

• - Milka Duno, která hraje postavu jménem Kellie Gearbox, je profesionální závodnicí v sérii Indy Racing League. (Zdroj: ČSFD.cz)