Inju, bestie ve stínu

• český

Inju

• francouzský

Inju, la bête dans l'ombre

Inju, the Beast in the Shadow

(festivalový název)

Inju

Mysteriózní / Thriller

Francie / Japonsko, 2008, 105 min

• POMO

Friedkin má Jade, Schrader má Inju. Pokus o mysteriózny, cronenbergovský, tak trochu film-noir thriller s šokujúcou pointou. Ovšem nebyť profesionálnej formálnej stránky, mal by bližšie k ďalšej priemernej dvd-čkovej adaptácii poviedky Stephena Kinga. Pointu som vopred neodhalil, pretože ma nenapadlo, že by tak diletantské rozprávanie príbehu mohlo mať tak sebavedomé ambície. Vďaka aspoň za tie lechtivé S/M scénky.(19.10.2010)

Samotný detektivní příběh je tady až na posledním místě, proto se snažím do hodnocení nazapočítávat ne příliš zdařilé rozuzlení, které se dalo velmi snadno predikovat minimálně od poloviny filmu. Po formální stránce by si snímek zasloužil ještě poněkud dopilovat, ale rozhodně si najde své publikum. Temná stránka je zvládnutá skvěle.(9.2.2019)

• brasek

Mysteriózny thriller s prvkami noir je slovné spojenie, ktoré znie naozaj dobre. Pátranie po mystickom spisovateľovi je dobrý námet, lenže v tomto príbehu je pátranie mdlé, nudné a nemá potrebnú dynamiku. Absolútne postrádam prácu s atmosférou. Finále snímku je povedzme o ničom, nie je tu potenciál ohromiť diváka. Prepojenie európskej a ázijskej kultúry? Tomu už vôbec nerozumiem.(12.3.2019)

Putave prelinanie fikcie vo fikcii (spisovatel detektivnych pribehov zacne sam jeden naplno prezivat) a neustale pritomna noirova atmosfera tazivej nocnej mory, z ktorej sa miestami ani nechcete zobudit.. :) Inymi slovami, potesenie z ponurosti, voyerizmu a plneho stotoznenia s hlavnou postavou. Film o laske k zanrovemu filmu, o poteseni s dekodovania jednotlivych jeho znamych prvkoch, o radosti z ich uvedomovania a prezivania. A aj ked zaverecne rozuzlenie ide presne v dikcii "prekvapenia" v detektivkach, trosku mi bolo luto, ze prave v tomto bode sa neuchylilo viac k invencii, resp. prekvapeniu so zaverecneho prekvapenia. [Venezia, 2008](29.8.2008)

Okej, teraz už mám pocit, že s filmami "na hrane reality a fikcie" sa za posledné dva týždne roztrhlo vrece. Teda, nieže by počas tohto obdobia vznikli, ale akosi sa mi dostali pred oči. Inju zaujal najmä prepojením režijného prístupu k rozprávaniu s literárnym žánrom prezentovaným vo filme - rodokapsová (pulp fiction) detektívka.(11.10.2008)

• - Film sa natáčal v Tokiu. (Greenpeacak)

• - Jedná se o filmovou adaptaci japonského romanopisce Edogawy Ranpa. (claudel)