Nechápu, jak Richeta napadlo nasadit na úvod filmu to, co tam nasadil. Nejenže tím přeráží přes koleno i ten zbytek napětí, co mu zůstal po začátku první části, ale vlastně film (pro neznalého) zbaví jakéhokoliv puncu překvapení. Nepřítel nicméně v druhé části zakotví v mnohem menším časovém prostoru, a proto je srozumitelnější, o něco pomalejší, ale pro mě, bohužel, i méně zábavný. Oproti nařvané jedničce se totiž ustoupilo od pořádné akce, místo toho se pořád kecá prakticky jen o revoluci a o rozdílu mezi revolucionáři a gangstery, a než dojde k činům, film skončí (ano, vím, že k těm činům dojít nemohlo). Beltrami a Cassel ovšem válí.(14.1.2009)

Začíná druhá část a všechno je jinak. Mesrine se vrátil do Francie a je k nepoznání - sebevědomí z něj čiší, a i když jeho politický povědomí neni nijak velký, dokáže ho využít ve svůj prospěch a pro svojí popularitu. A je to právě závislost na popularitě, která ho v Epilogu charakterizuje. Zatímco v první části Jacques svoji tvář hledal, teď se snaží ji co nejvíc ukazovat. Jeho vizáž je dokonalá; při každé své proměně vypadá dokonale, v soukromí sebe i přítelkyni zasypává luxusem, vymýšlí nejbláznivější plány jen proto, aby na sebe upozornil ještě důrazněji, než při předchozí loupeži... A jestli první díl představuje diskutabilní zrání a vzestup gangstera, epilog je jeho stejně rozporuplným rozkladem a pádem. Vincent Cassel už snad Mesrina ani nehraje, on jím je - a i když ho scénář tentokrát občas staví do poněkud předvídatelných situací a vůbec je Epilog celkově mnohem tradičnějším filmem než neustále překvapující první část, je ve svý roli až neuvěřitelně přesvědčivej.(21.11.2008)

"Chtěl bych ho zahrát tak, aby diváci byli ve vnitřním rozporu s tím, že vědí že je to hajzl, ale zároveň mu fandí." Vincent Cassel. No Vinci, u mě se ti to teda rozhodně povedlo. Ikdyž mi zase až moc nevadilo, že fandím hrozný svini - nebylo to poprvé. Mesrine byl jednoduše spopularizovaným antihrdinou (zlodějem a vrahem) jehož mediální obraz z něj tvořil pravý opak. Nepochybně měl obrovské charisma, šarm a odvahu a každopádně byl a je neskutečně zajímavou postavou. Nosným pilířem tohoto dvojfilmu je vynikající Cassel. Bez něj by byl Mesrine pouhým frajírkovským loupežníkem z lesa Řáholec. Co ale na Mesrinovi je hodno obdivu je jeho důraz na čest a chlapáctví (poctivé chlapáctví né to dnešní naposilované, plné sraček) a z toho já soudím, že možná za něco stál(14.1.2009)

Pokračovanie tejto frantíckej krimi akcie už trošku stráca na razancii, ale dá sa to pochopiť, veď predsa Mesrin nám odrastá, starne a už neni až taký radikál, ako za mlada. Teraz už sa na každú akciu starostlivo pripravuje, maskuje a prezlieka, ulúpené prachy si užíva tak ako treba - v štýle "autá, děvky, chlast", ale všetci vieme, že jeho život bude mať rýchly spád a film dáva tušiť, že divákovi nebude dopriate slziť nad sivovlasým prestarnutým Mesrinom v domove dôchodcov. To proste jeho štýl nebol. Znovu skvelý "mafi-antisocial" zážitok.(21.3.2010)

Jean-François Richet vytvořil dílo, které je nejlépe podávat za studena.. a oba díly najednou. Vincent Cassel překypuje libidem jak už ve filmu dlouho nebylo k vidění. Jeho cesta ke konci je dlážděna mnoha neúspěchy v podobě pobytu v různých nápravných zařízení - vždy si však poradí a je opět na svobodě, aby mohl francouzským policistům přidávat vrásky na čelo. Druhý díl je hlavně o Mesrinově hledání sebe sama. Jacques Mesrine a jeho schizma. Hvězdičku dolů strhávám za přílišné opakování již viděného (neustálé přepadávání bank - a banky 'naproti'), jinak ale výborný JINÝ akční film, než na které jsme zvyklí.(15.4.2009)

Je chyba, že Veřejný nepřítel šel do kin dvoudílný. První část je možná nadprůměrnou, ale zbytečně roztříštěnou podívanou, která přesvědčivost a podstatu získává až díky Epilogu. Mohla bych filmu vytknout glorifikaci násilníků a povrchnost charakterů, kdy především Mesrine nebyl ničím víc než omezeným egocentrickým sociopatem, který si divácké sympatie prostě nemá čím zasloužit. Ale viděla jsem během tohoto léta stejnojmenný film Michaela Manna s Johnym Deppem i hollywoodskou klasiku s Jamesem Cagneyem, a jakkoliv mi zajímavé přišly všechny, jen Richetova verze pro mne zůstane výjimečnou: coby důkaz, že současný francouzský film ještě není až tak mrtvý, jak by se původně mohlo zdát.(21.8.2009)

Šílený film, božský, neuvěřitelný... Fakt síla. VYNIKAJÍCÍ Jacques Mesrine (Vincent Cassel)!! VNč.1:Epilog, oproti jedničce, která se rozjížděla pomalu a až od půlky to byla zajímavá podívaná, tak Epilog měl strhující tempo už od první minuty, až do samého konce filmu. Napětí se dalo vysloveně krájet. Vynikající akční scénky, no prostě super film... Po konci jedničky jsem čekal hodně dobrou dvojku, ale až tak dobrou, to teda ne, síla. Můžu jen doporučit! 5* - 98%(13.1.2010)

Výrazně lepší než první část a to jak po stránce děje, tak hlavně i co se týče prokreslenější psychologie ústřední postavy, jejích pochybných motivací a vztahu k okolnímu světu. Přesto se ale neubráním dojmu že masivní zkrácení a složení Mesrina do jednoho filmu bez některých hluchých míst a méně důležitých akčních vložek by mu dosti prospělo. 8/10(12.2.2010)

Francúzky "Jánošik", to určite nie... Jacques Mesrine na mňa pôsobil veľmi komplikovane... Snímok sa ho snažil podať ako "revolucionára", zákernu beštiu, podvodníka, ale aj ako človeka, ktorý dobre vedel čo robí... Verejný nepriateľ č.1ma prekvapil a Vincent Cassel si zahral svoju životnú rolu. Scéna na súde, vyjednávanie zo starým miliardárom nemali chybu (takýchto okamžikov je tuna mnoho) a aj preto 9/10(19.1.2009)

Dvojka už sa mi nezdá taká namakaná, ako jednička. Okrem toho, v jedničke už bolo naznačené, ako to dopadne. Ale podľahol som očiam Ludvine Sagnier, a preto za 3* .(15.6.2009)

• mat.ilda

Jako bych se vrátila v čase, do dob francouzských krimithrillerů sedmdesátých let, bez snahy napodobovat zámořský styl, a přesto jsem postrádala všechno, co staré snímky nabízely, Jacques Mesrine nebyl s to u mě vyvolat jakékoliv sympatie ani známky odporu, byl mně lhostejný a nudil, což je ta nejhorší možnost, která vás pojí k hlavní postavě. Takže teď dumám, jestli veškeré kouzlo nespočívalo v osobnostech jménem Ventura, Gabin, Delon či Trintignant, a došla jsem k závěru, že Vincent Cassel v mých nostalgických vzpomínkách nebude nikdy těmto pánům dělat společnost.(22.11.2010)

Nevidel som prvý diel tejto zločineckej ságy, Vincent Cassel ma oslovil vo filme Nenávisť a z ostatných hercov si pamätám akurát na Mathieua Almarica (Mníchov), ktorého podoba s Romanom Polanským nekončí iba u poľských koreňov. Takže nielen Američania majú svojho Dillingera, ale aj Francúzi. Vincent Cassel stvárnil zločineckého egomaniaka obdivuhodným spôsobom, ale ani to filmu, ako celku, nepomohlo, aby sa vyrovnal francúzskym gangsterským filmom zo 60. rokov s Gabinom, Venturom a ďalšími. Určite nepremeškám príležitosť vidieť prvú časť filmu.(16.4.2013)

To snad né. Já se tak těšil na druhý díl a tak moc mě zklamal. Za celých 130 minut jsme se nedozvěděli prakticky nic nového. Všechno už v jedničce bylo a navíc mnohem komorněji a ta gangsterkovitost se ve dvojce nějak vytratila. Tentokrát chybí náboj, posun děje je předvídatelný a my už vidíme jen Mesrinovi akce. Ano, akce je tu hodně a jsou rozmanité, ale pořád jsou to jenom akce. Mesrin jde vyloupit toto, Mesrine unáší tohoto, Mesrine střílí po tadytom a Mesrine se řítí ke konci. Klaním se před Vincentem Casselem a klanět se mu budu už vždy, i kdyby tímto jeho kariéra skončila. Použiji citaci z jednoho komentáře pode mnou (uživatel francis): "Vincent Cassel už snad Mesrina ani nehraje, on jím je." Jak trefné. Je pravda, že zkrátit Veřejného nepřítele na jeden film by z něj možná udělalo obyčejnou gangsterku, jakých jsou tuny, ale přesto bych se tomu nebránil, i kdyby měla třeba 3 hodiny. Takhle na mě původně plánované grandiózní finále působí spíše jako akční dojezd, což mi příliš radosti neudělalo. Hodnocení celého projektu Veřejný nepřítel: K dokonalosti chybí jen prostříhání. Vincent Cassel je bůh. 4,5 hvězdy. Samostatné hodnocení druhé části: Nic nového. Dojezd. Očekávání byla větší.(9.1.2009)

V druhé části se konečně objevuje gradace a pořádné vyvrcholení. I přes tohle všechno nemůžu dát více než tři hvězdy. Důvod? Opravdu je policie tak blbá, že za bílého dne si Jacques prostříhá přes dráty díru a uteče nebo ho pustí na wc ? Nezlobte se na mě, ale tohle je pro mě jedno z největších zklamání roku 2008.(2.2.2009)

31. 3. 2010 - 90%(31.3.2010)

Kvalitativně srovnatelné s prvním dílem, ale závěr, to bylo pošušňáníčko jako za starých dobrých časů francouzských kriminálek. Takže jen o fous tomuhle filmu utekl plný počet hvězdiček.(26.12.2011)

// Epilog, ačkoliv slabší prvního dílu, má stále co do sebe. Žak Me*s*rin se vžívá do role revolucionáře a v jistém směru jistou revoluci přináší, nicméně stále je to jenom jeden muž, proti všem. Znepřátelit si "všechny", se zkrátka nevyplácí. Všechno jednou končí a i když nakonci máte chuť říct - ne! Nic nezmůžete se faktem, že ano. K dokonalosti a silnějšímu závěru mi chyběla nějaká "živelnější" vedlejší postava. V první části se herecky i obsahově postavy velice lišily a každá měla co do sebe, to se ve druhé části příliš neděje a všechnu zbylou pozornost už na sebe strhává pouze (přesto vynikajicí) Cassel. Možná tak to mělo být, možná bych to raději jinak, nic s tím už nenadělám, je to jak to je. Kolem a kolem, jako celek - perfektní!(12.1.2013)

Vrcholně boží. Dvojka je nemyslitelná bez jedničky, aby děj i vývoj postav nechala vygradovat do dechberoucího finále. Vincent Cassel zde herecky předvádí něco naprosto neuvěřitelného, a díky vydatné podpoře fantastického hudebního doprovodu exceluje v dramatu, u něhož jsem napětím skoro nedýchal. Když si k tomu přičtu celou tu plejádu skvělých herců, která se v obou filmech objevila, a bravurní technické zpracování, nemám daleko k tomu, abych toto dvoudílné drama vynášel do nebes.(3.3.2013)

Díky úvodní scéně víme jak to všechno dopadne, ale napětí je přítomné po celých 130 minut trvání filmu. Cassel se přímo překonává a svoji postavu, které už chvílemi opravdu začíná "hrabat", podává naprosto bravurně a s viditelnou chutí. "Epilog" je kvalitativně rovnocenným pokračováním Mesrinových osudů, ale atmosféra je (ku prospěchu věci) znatelně poznamenaná blížícím se naplněním chmurných předtuch "muže mimo zákon".(23.7.2009)

Střihač se trochu uklidnil, Mesrine právě naopak, vivat.....(27.7.2009)

První díl nasadil laťku kvality docela vysoko, ale druhá část ji ještě překonala. Přestože jde dohromady o jeden košatý příběh slavného gangstera, překvapuje, jak zásadně se liší obsazení. Když nepočítám expozici první části, která chronologicky patří až k závěru příběhu, tak jsou kolem Vincenta Cassela kompletně jiné postavy. Jakkoliv je to kvalitní film, bez první části by určitě moc dobře nefungoval (90%).(18.2.2009)