Nechápu, jak Richeta napadlo nasadit na úvod filmu to, co tam nasadil. Nejenže tím přeráží přes koleno i ten zbytek napětí, co mu zůstal po začátku první části, ale vlastně film (pro neznalého) zbaví jakéhokoliv puncu překvapení. Nepřítel nicméně v druhé části zakotví v mnohem menším časovém prostoru, a proto je srozumitelnější, o něco pomalejší, ale pro mě, bohužel, i méně zábavný. Oproti nařvané jedničce se totiž ustoupilo od pořádné akce, místo toho se pořád kecá prakticky jen o revoluci a o rozdílu mezi revolucionáři a gangstery, a než dojde k činům, film skončí (ano, vím, že k těm činům dojít nemohlo). Beltrami a Cassel ovšem válí.(14.1.2009)

I když bylo neúprosně dáno jak to skončí, fandil jsem Mesrinovi až do konce, to je jasný! Film se sám snaží v divákovi probudit rebelující až anarchistické vcítění, což se mu daří velmi dobře. Epilog se mi líbil více, než jednička, má toho více co říci, působí konzistentněji a nenechá člověka chladným.(10.2.2011)

Tohle už mělo větší drive. A to přestože člověk věděl, jak to skončí. Proto jedna zvezda navrch...(22.10.2012)

Nejdříve bych chtěl říct, že Richet má můj obdiv, že se mu podařilo tento příběh rozdělit do dvou dílů a nesnažil se jej nacpat do jednoho, což by ztratilo na půvabu. Obě části působí jako kompaktní celek rozhodně jsem neprohloupil, když jsem se na ně podíval hned po sobě. Epilog mi přišel o něco lepší, protože již víme, jaký zmetek Mesrine je a stále nám tuhle představu umocňuje svým arogantním a surovým chováním. Sám své činy omlouvá politickým radikalismem, což z něj v mých očích dělá egocentrického hlupáka a sympatie mu nepřidá ani pár rádobydobrých skutků..Casselovi tleskám a myslím, že sám Mesrine by měl velikou radost..(17.1.2009)

Předem chci říct, že jsem se rozhodl oba filmy hodnotit jako jeden celek, protože to jeden celek je. Nejedná se o dva díly, nejde o začátek a pokračování... ale o jeden příběh, který je rozdělen do dvou, na sebe navazujících, filmů. Když si připustíte Veřejného nepřítele k tělu, je dost možné, že s Mesrinem začnete sympatizovat a to není dvakrát dobře. Je důležité si uvědomit, že to byl psychopatický vrah a recidivista, který si nezasloužil slitování. Jeho hlavní výhodou bylo jeho nesporné charizma a to, že uměl manipulovat s lidmi. Každopádně s každou "fuškou", další udělanou bankou, dalším útěkem z vězení sympatizujete s Mesrinem víc a víc a to není dobře. Velice oceňuji snahu filmařů nehrát si na nějakou pohádku s happy-endem, což naznačí prvních pět minut prvního filmu, kde se dozvíte, jak to celé dopadne. Celek působí velice hutně a syrově, ale musím srazit jednu hvězdičku za ono, pro mě až příliš dobrácké vykreslení Mesrinovi osoby.(27.2.2009)

V porovnání s jedničkou je Epilog slabším dílem. Bez znalosti předešlého dílu bychom neznali Mesrinovu motivaci. V první půli Epilogu běžíme jen od jednoho přepadení k druhému, které vždy skončí přestřelkou. Druhá půlka je již jen příprava na závěrečné vyvrcholení, které bylo tak nešťastně prozrazeno hned v prvních minutách prvního dílu. Přesto svoji sílu neztrácí a neztrácí ji ani film (bráno jako celek) a to především díky bezchybnému a charismatickému Vincentu Casselovi. 70%. Za celek jasných 80%(2.3.2009)

Jednička se mi líbila mnohem víc, Vincent Cassel je mě dost nesympatický, ale jako herec je výborný. Jedinně co mi na obou dílech vadí jsou úvody, které sráží napětí a vlastně od samého začátku už víte jak to dopadne.(29.6.2009)

Stejné kvality jako první díl, tudíž 75%. Dohromady to vše dává kompaktní celek a i když jsem od toho čekal více, nejsem zklamán! ... Cassel umí hrát!(1.7.2009)

Ohromný skok kupředu oproti prvnímu dílu. Vlastně ani nevím na co tu ten první díl je...(27.2.2009)

Mal som v pláne si prvú a druhú časť pozrieť za sebou v čo najkratšom možnom čase. Nepodarilo sa a tak zhruba o týždeň neskôr som videl Epilóg. No môj názor na tento film to nijak neznehodnotilo, skôr naopak, ešte ho vylepšilo. Výborný, výborný, výborný! Musel som to napísať, pretože je to snímok prinášajúci pocit, že ste videli niečo veľkolepé i keď to tak nemusí vyzerať. Zakončenie príbehu prezentované hneď na začiatku, filmu podľa mňa neublížilo, len prinútilo diváka pochopiť, že inak to skončiť nemôže. Mesrine vystrkoval rožky už v mladosti, no jeho charizma a konanie nabrali vyššie obrátky až vo filme číslo dva viac ,ako v prvom diele. Dokonca chcel štátny prevrat. A možno si toho zobral na seba priveľa a tak skončil, ako skončil. Vincent Cassel je pán herec. Napriek všetkému Mesrinovi patrí môj potlesk, pretože si svojou drzosťou podmanil Francúzsko. 91%(20.6.2009)

Epilog jde oproti prologu do hloubky Mesrinovy osobnosti, takže máme konečně jasno, s kým máme tu čest. Mesrine už není bezcitnou prázdnou schránkou, sláva mu stoupla do hlavy a podle toho se taky chová. Třešničkou na dortu tu pak je Ludivine Sagnier.(22.10.2009)

Jeden z nejlepších francouzských filmů posledních let.(20.11.2009)

Politicky korektní gangsterka. Každá Mesrinova věta je zde vyvážena jinou (soudce, kamarád), či je ponecháno na divákovi, aby rozhodl, jaká je pravda (miluje ho ta putain, nebo je s ním jen pro peníze? / je vražda extrémisty ospraveditelná či nikoliv?). Jenže právě ta snaha o vyváženost pohledu zpomaluje děj a vrcholí "nejednoznačným" závěrem (Je t´aime v autě či ježíšovské aranžmá mrtvoly).(27.4.2010)

• Maq

Od loupeže k loupeži, do basy a zase ven... I když si Mesrine přisvojoval revoluční cíle, o odstavec později přiznává svou skutečnou motivaci - nechtěl léta šetřit na věci, které chtěl mít hned. A co si za peníze pořídil? Děvky a auta. Víte, pročetl jsem dost pozorně komentáře k tomuto filmu, a nikdo se nezmínil o tom, co na mě celý Mesrinův příběh doslova řval: ten člověk žil naprosto prázdný a zbytečný život. Blbeček který věří, že jediným smyslem života je nahromadit krámy. Mám pocit že žiju ve světě, kde tuze mnoho lidí uvažuje právě takhle, akorát že se většinou bojí kvůli tomu loupit a vraždit. --- Nemůžu být nadšený tím, co a proč tento film ukazuje. Ale dokážu uznat, že je to solidně odvedené filmové řemeslo. Přesto si myslím, že příběh by byl zajímavější, kdyby byl vyprávěn z pohledu policie. Takhle to říká velmi málo o tom, proč bylo tak nesnadné toho chlapa chytit. Jenže to jsme zase u toho: hvězdou nejsme my, poctiví lidé, nýbrž gangster...(14.9.2015)

Druhá část gangsterského eposu je lepší, než první díl hlavně díky menší epizodnosti (přesto zachytit tak pozoruhodný život, jako Mesrinův je i na ploše 4 hodin málo). Akce je zde sice více, ale menšího rozsahu a i trochu překvapivě méně přehledně (více roztřesená kamera) nasnímaná, než vynikající závěrečná přestřelka u vězení v závěru prvního dílu, která je zároveň i největší akční scénou obou dílů. Ale o akci to není, jen taková poznámka k tomu. Je hlavně perfektně zahrané - Cassel má Césara určitě jistého - a zrežírované. Richet je lišák. I když víte, jak film končí před návštěvou kina, tak i pro ty, co to neví, vám to v úvodu obou dílů řekne, a přesto je závěrečná scéna tak napínavá, že jsem málem nedýchal. Ikdyž jsem věděl, kde na kterém místě se to stane. Otázkou bylo kdy přesně se to stane a to napjaté čekání na okamžik, který jste vlastně viděli v úvodu, kdy si stále říkáte, že teď to musí přijít a ono stále ne. Menší náznak a zase ne, až pak najednou... Právě, že čekání na konec, když víme jaký je, může být někdy lepší, než konec samotný. 9/10(3.1.2009)

Vše podstatné již bylo řečeno. Todle se francouzům rozhodně povedlo. Epilog ještě o něco převyšuje tu úvodní akčnější část Mesrinova příběhu... 5*(18.1.2009)

830. hodnocený film: Nějak jsem neměl chuť se na tenhle snímek kouknout, ale jak tak na to koukám, tak vidím, že jsem udělal náramně dobře, když jsem si to romyslel. Snímek na mě působí opravdu hodně dobově a musím říct, že je to ta opravdová gangsterka, jak se sluší a patří. Tak například jsem si neodpustil ve své hlavince porovnat Veřejného nepřítele s Veřejnými nepříteli (Depp) a musím říct, že tohle byl skutečnej odvaz. Žádnej průser, jako v předchozím případě. Skvělé akce, dokonalej herec, vynikající dobové prvky, skvělé finty a ten krvelačnej závěr? Opravdová libůstka. Compadre a Martine, jestli jste tohle ještě neviděli, tak se na to urychleně koukněte. Podle mě, budete hodně mile překvapeni a budete zírat, co je to za masakr. Ještě jsem zvědavej na druhej díl. 5* musím dát, protože tohle byl film, kterej nezklamal po žádní stránce. 5*(6.2.2010)

Zde je už vše co bylo jen naznačeno nebo to k čemu se snažilo v předchozím počinu jen dosáhnout, je zde dotaženo do dokonalosti a Vincent Cassel (nebo bych měl spíše říci Jacques Me(s)rine, protože se v něho úplně proměnil a nejspíše bych podotknul, že je to asi jeho osudová role) už má své místo a jeho postava se naží hrát na novináře. Má to vtip a má to i vše ostatní, je zde dáno více prostoru vězeňskému prostředí a pupku Jackyho, který musel být geniální umět vymyslet plán z čista jasna na místě.(2.1.2009)

Druhá část více svižná a také více vtipná. Vincent Cassel se tímto hereckým vystoupením zapíše mezi francouzská herecká esa. Líbily se mi proměny vizáže Mesrina - myslím jak tloustnul nebo byl zarostlý. Mezi strhující scény filmu patří : novinář, nákupy, konec. Za výrazné role je nutno jmenovata : Mathieu Amalric - strašně kulil oči :-) .Gérarda Lanvina, kterého jsem sice viděl poprvé - ale role komunistického revolucionáře mu vizáží sedla. Film je houpavý = houpe se od dramatu a hned je zase komediální ( jako život ). Jako 2dílné dílo celkově hodnotím za 5*. Splnilo to nadrámec mého čekávání. Čekal jsem opět film horší než trailer (což je v poslední době u filmů zvykem ).(3.1.2009)

Ajajajajajaj...po shládnutí první části jsem byl nadšen. Pln očekávání v excelentní vyvrcholení v části druhé. Jednička měla šťávu, spád a člověku slibovala moc. Tohle očekávání ještě vystupňovaly komentáře a hodnocení tady na ČSFD. Jenže po premiéře se tu objevilo i pár méně nadšených komentářů a mé očekávání přestalo být přehnané, což teď považuju za velké pozitivum, nečekat přecejen tolik. Co se stalo? Při začátku druhé části jsem si vzpoměl na Butche Cassidyho a Sundence Kida jak ke konci filmu v Bolívii jen vykrádaj banky a jinak je to o ničem. Přesně takhle tenhle film začíná...Banka, Banka, útěk, Casino, útěk. V druhé polovině se to sice dost zvedne, ale ani tam se to nepřiblíží jedničce. Zásadní problém je ve scénáři. Zatímco první část shrnuje poměrně velkej časovej úsek kdy se pořád děje něco jiného a postava Mesrina se vyvíjí, v této části se v příběhu moc pitvá a operuje. Je tam to co v části první, ale 4x nataženější. Škoda. Rozmýšlel jsem se zda dát lepší tři nebo horší čtyři. Vzhledem k tomu ale že to bylo celkově přesně o hvězdu slabší než část první...jsme na třech, ale není to důležitý, dohromady oba díly na čtyři hvězdy jsou a rozhodně stojí za shlédnutí.(23.1.2009)

Skvostné zakončení této dvoudílné ságy. Je až neuvěřitelné co všechno si Mesrine dovolí, klobouk dolů, silný film.(24.1.2009)

1 4 5 6 7 8 9 10 12 18 23