Slepota

• slovenský

Zatmenie

Drama / Thriller / Mysteriózní

Kanada / Brazílie / Japonsko, 2008, 120 min

Velmi znepokojivý film, byť tematicky není originální. Na začátku si člověk vzpomene nejen na Čapkovu Bílou nemoc, ale hlavně na Wyndhamův Den trifidů. Proto jsem každou chvíli čekal, kdy nastane boj slepých o vidící průvodkyni, jako je tomu u Wyndhama...naštěstí se tak nestalo. Film je to nehezký a špinavý, leč dle mého potřebný. Ukazuje velmi přesně, jak by se v takové situaci lidstvo nejspíše zachovalo. Lidská práva by šla stranou a hrůzu působící nemoc by nutila vládnoucí izolovat nakažené, případně je nechat rovnou likvidovat. Sympatické na epidemiích je, dá-li se to tak vůbec říci, že si nevybírají, jako si nevybírala Čapkova bílá nemoc. Chudí, bohatí, zločinci, dobráci - všem stejně bez rozdílu. Rychle se hroutící společenský řád a snaha přežít by vytvořily anarchistickou společnost bez budoucnosti. Konec filmu je neurčitý, ale spíše s nadějí. Nahotou se nešetří, avšak asi nikoho příliš nepobouří. Je civilní, dokumentaristická, spíše nutí k soucitu.Že nejde o americký film, poznáte velmi brzy.(1.3.2011)

Najprv ti zoberiem zrak, aby si dokázal vidieť, nie len dívať sa. Jedným vezmem potravu a druhým dám moc, aby som ti ukázal, že to čo teraz robíš za kus suchého chleba, by si nespravil za všetky PENIAZE na svete. Tým čo majú moc odhalím ich pravé ja. Takto nám servíruje človeka geniálny scenár v snímke Blindness. Homo sapiens plný pudov, nádeje, hľadania lásky, útrap, nenávisti, pokore, hladu v psychologickom mixéri zapnutom na plné otáčky ochutený potom, krvou, fekáliami, špinou a zúfalstvom vás pohltí a pribije do kresla. Návod na apokalypsu v podaní skvelej réžie Fernanda Meirelessa a výbornej Julianny Moorovej si rozhodne nenechajte ujsť!(11.1.2009)

Prohřešky proti logice se Blindness upřít nedají, ale přirovnávat ji k plytkému The Happening? Pro mě je Blindness nástupcem Potomků lidí, tj. obsahuje podobné elementy, jaké jsem obdivoval na Cuarónově opusu - někdo ocení perfektní sci-fi vizi, další neméně zdařilou studii chování lidí v uzavřeném prostoru, Blindness může rovněž fungovat jako vděčný předmět nejrůznějších analýz, jako bonus pak pokládá otázku, zda opravdu vidíme, jen když jsme slepí. A to vůbec není málo. 90%(3.1.2009)

Po druhom pozretí s odstupom asi piatich rokov sa mi len potvrdilo predchádzajúce sotva nadpriemerné hodnotenie. Napriek tomu, že Julianne Moore a Mark Ruffalo sú výborní herci, tu stvárnili podobné stereotypy, ako aj ostatné postavy, ktoré mali ukázať pravdivú, nie však objavnú myšlienku o krehkej morálke ľudí v extrémnej situácii. Zemité filtre a občasné sústredenie sa na detaily (miska pomarančov predtým a potom) neznegujú fakt, že ide o zdĺhavé prepracovanie sa ku záverečnému moralizovaniu na tému, ktorá divákovi už dávno predtým mala napadnúť, aj bez toho, aby bola vyslovená.(23.5.2016)

Jedného nevšedného dňa všetci oslepnú... tadaaa...omg! Prevedenie bolo priemerné a preto 5/10 a samozrejme 3*, avšak hlavná myšlienka sa buď stráca alebo ich je hneď niekoľko. Knihu som samozrejme nečítal takže neviem posúdiť atmosféru tu a tam, ale Fernando a jeho rukopis mi v tomto prípade nesadol. Rozťahané apokalyptické dielo, ktoré "šmatrá" rukami navôkol a samo hľada podstatu svojej identity. Správanie postav je takpovediac "nijaké"... charaktery málo rozvinuté, atmosféra biedna a scénar príliš povrchný na súcit... Mňa osobne slepota vôbec neoslovila!(23.12.2008)

• - Nápad zfilmovat Saramagův román dostal producent Niv Fichman v roce 1999, kdy spolu se scenáristou Donem McKellarem letěli na Kanárské ostrovy za Saramagou, požádat ho o práva na zfilmování. Jednou ze Saramagovych podmínek bylo, že se film nesmí odehrávat v žádných konkrétních zemích. (POMO)

• - Film zahajoval MFF v Cannes 2008. (HellFire)

• - Aby se herci připravili na své role, byly jim zavázány oči a byli odvezeni na náhodně vybranou lokaci. Po vysazení z auta se museli zorientovat v okolí. (HellFire)