Slepota

• slovenský

Zatmenie

Drama / Thriller / Mysteriózní

Kanada / Brazílie / Japonsko, 2008, 120 min

Jak by to asi vypadalo, kdyby se mezi lidmi šířila epidemie slepoty? Dost možná právě takhle - od znepokojení až k naprostému chaosu. Jen stěží si lze představit tu bezmoc a strach postižených lidí, film však dokázal působivě zprostředkovat atmosféru, emoce i pestrou škálu lidských osobností. Julianne Moore v hlavní roli odvedla skvělou práci, věřila jsem jí obětavost, vnitřní sílu i pochyby. Mark Ruffalo v roli manžela jí vcelku zdatně sekundoval, dále zaujal ještě Danny Glover se svou přesvědčivě podanou moudrostí a vyrovnaností ve stále šílenějším prostředí. Samozřejmě jsou divákům prezentovány také negativní charaktery - počínaje vyděšenými vojáky, schopnými zlomyslně vtipkovat na úkor nemocných a pochopitelně, nevyhnutelně začít v panice zbytečně střílet. Nejvíce zla se pak projeví mezi samotnými slepci, kdy jediná zahořklá, ambiciózní osobnost (za podpory pověstného "jednookého" mezi slepými) dokáže způsobit značný morální úpadek a naprostý rozvrat lidství. Film rozhodně není pro každého, někomu se může svým poměrně pomalým tempem zdát nudný a o ničem, někomu příliš deprimující. Také jej nelze doporučit analytickým mozkům, které vždy chtějí vědět proč a jak k událostem došlo, žádného vysvětlení se totiž nedočkají. O tom to zkrátka není. Je to drama o lidech, katastrofickou složku výrazně přebíjí psychologická rovina. Z mého hlediska výborné drama, mrazivé, donutí vás přemýšlet... a vážit si takové "samozřejmosti" jako je zrak. 80%(4.5.2009)

Tak sugestivní podívaná, že jsem se bál na chvíli zavřít oči. Blindness je psychologické drama okamžiku, kde Meirelles vyvedl několik scén k naprosté dokonalosti, ale na druhou stranu jsou některé pasáže spíš výkřikem do tmy. Možná by se to dalo říct i naopak, že ty brilantní scény jsou výkřikem do tmy, ale je jich tam tolik, že si to nedovolím. Hlavně monology Danny Glovera jsou fantastické. Zase po čase mám chuť dát filmu plný počet, i když objektivně na něj není. Ale co, žijeme pouze jednou. __ Zkuste zavřít oči. Co vidíte?(14.1.2009)

Človek je schopný kadejakých vecí, keď je zahnaný do úzkych a príde o všetky svoje istoty. Vizuál a výprava výborné, herecké výkony ústrednej dvojice taktiež ... mne osobne v tomto filme odpovede na otázky ako? a prečo? nechýbali. Z mojej strany spokojnosť. Videné v rámci 30 dní so svetovou kinematografiou (marec 2017)(31.3.2017)

Balíček několika filmů v jednom. Anebo spíš takovej hot dog. Rohlík je post-apokalyptický skifi a párek je vězeňskej survival (ten je uprostřed v rohlíku). Kousnete a dostanete párek a rohlík, pak jíte dál a najednou párek dojde, protože jste byli ošizeni a párek byl kratičkej. Jíte spoustu suchýho rohlíku a cejtíte se podvedeni (umělecký pokus napsat, že ten film stojí celkem za prd)..(12.6.2011)

• Kaka

Pozitiva mrazivé postapokalyptické atmosféry a výpravy nevyváží fatální lapsusy ve scénáři, kýbl nelogičností a absurdní chování hlavních hrdinů, resp. hlavní hrdinky, která je jako jediná bez zrakové indispozice. Podobně nevěrohodná je socio-politická stránka věci, vyobrazení přistupu vojáku ke karanténě a původ nemoce je rovněž nevysvětlen. Jestli to má být podprahová společensko/vztahová satira o uvědomění si důležitosti rodinné soudržnosti v těžkých situacích, tak se hrubě nepovedla. Jestli to měl být klasický mystery-thriller s nádechem apokalypsy, tak se nepovedl taky.(16.9.2017)

• - Film zahajoval MFF v Cannes 2008. (HellFire)

• - Aby se herci připravili na své role, byly jim zavázány oči a byli odvezeni na náhodně vybranou lokaci. Po vysazení z auta se museli zorientovat v okolí. (HellFire)

• - Některé z japonských dialogů napsal Yusuke Iseya. (HellFire)