Láska za časů cholery

Love in the Time of Cholera

Láska v čase cholery

Drama / Romantický

USA, 2007, 133 min

Zhlédnuto bezprostředně do dočtení Márquezovy stejnojmenné literární předlohy. V souvislosti s nedávným úmrtím velkého Márqueze jsem se rozhodl si od něho něco na jeho počest přečíst, a moje ruka padla právě na Lásku za časů cholery. Na této knize asi nejvíc oceňuji vystižení více podob lásky a působivý popis stárnutí hlavní postavy a jeho postupující tělesné sešlosti (obé je ve filmu jen letmo naznačeno - zatímco Javier Bardem dostal alespoň působivá šedivá fousiska, stařecké brejličky a plešatou paruku, Giovanna Mezzogiorno vypadá až na bílé vlasy a pár vrásek kolem očí pořád stejně jako ve svých 20 letech). Jinak je to ale v podstatě lepší červená knihovna, která má k nejvyšším literárním metám docela daleko - za sebe nemám problém napsat, že Márqueze v oblibě zrovna dvakrát nemám, několik jeho knih jsem odložil rozečtených, a svůj umělecký vrchol v románu Sto roků samoty z r. 1967 podle mě už nikdy nepřekonal. Láska za časů cholery je o 18 let mladší, a je to jistě dost osobní text, do něhož dal autor mnoho ze svých životních zkušeností. Přesto jsem se stále při čtení nemohl ubránit pocitu, že mi tam něco prostě nehraje a že to není úplně můj literární cup of tea. V podstatě totéž bych mohl říct i o tomto filmu, který na jednu stranu považuji sice za velmi dobrou adaptaci předlohy (osobně bych neměl problém dát tomuto filmu i 4 hvězdy, kdyby byl natočený ve španělštině a nebyl zprasený tou Shakirou), ale jako samostatný film příliš neobstojí. Od toho se odvíjí i kritika - tomuto snímku lze v podstatě vyčítat téměř to samé, co jeho předloze, ať už je to přehnaná melodramatičnost, nadsázka, vypjatá emocionálnost, kýčovité exotické lokace, apod. Únavná je i dlouhá stopáž, nevýrazná hudba a jakýsi laciný nízkorozpočtový televizní look, jakým celý film působí - místy je film v podstatě k nerozeznání od nějaké přiblblé latinskoamerické telenovely. Na druhou stranu se mi úplně nechce smést tenhle film jen tak lehko ze stolu, protože má podle mě i celou řadu kvalit - hereckými výkony počínaje (vynikající herecká kreace Javiera Bardema) a třeba krásnou kamerou konče. Z předlohy bylo pochopitelně vypuštěno nemálo látky, ale jinak to ani být nemůže, a osobně jsem byl právě dosti zvědavý na srovnání filmu s jeho románovou předlohou, z něhož nakonec film nevyšel vůbec tak špatně. Celkově si myslím, že hlavní problém tohoto filmu tkví v následujícím paradoxu: neměli by ho vidět lidé, kteří předlohu nečetli, protože bez obeznámenosti s ní nelze docenit specifickou poetiku tohoto filmu, a neměli by ho vidět ale ani ti, kdo román četli, protože budou nutně zklamáni - případy, kdy se filmová adaptace alespoň vyrovnala své předloze (nedejbože aby ji překonala), jsou velmi vzácné, a zde je tomu nejinak. Za sebe tak nemám problém napsat, že mi tento film přijde nejenom nepříliš zdařilý, ale v podstatě i zbytečný - k předloze nepřidává vůbec nic, pouze ji logicky redukuje, aby se převedla do filmové řeči. Za mě slabší tři hvězdy.(8.5.2014)

• Rincewind

Vždyť v tom filmu se od začátku do konce prakticky nic neděje! A to je na 133 minut hodně málo...(3.4.2011)

Dlouho jsem nechápal, proč má zpracování tohoto Márquezova přenádherného románu o věčné lásce tak slabé hodnocení. Dávám tři lepší hvězdičky, přesto důvody, které tohle slabší hodnocení mám, jsou jiné než u řady kolegů. Jistě je velmi obtížné vměstnat do dvou hodin příběh trvající přes půl století, ale to podstatné z románu v něm bylo a dokonce i dialogy odpovídaly knize, kterou jsem před pár dny dočetl. Jen to bylo trochu rozplizlé a rozkouskované do řady epizod, které ne vždy na sebe navazovaly a těm, kteří knihu nečetli, to mohlo být obtížně spojitelné. Přesto to rozhodně nebyla nějaká věc režijně nebo scénáristicky blízká ubohoučkým latinskoamerickým telenovelám. Spíš to bylo ubohoučky hollywoodské, které bilo do očí ve chvílích, kdy kolumbijský muž píše text anglicky, vlastně americky. Marquezovy knihy by měli adaptovat hispánští autoři, kterým je i prostředí Jižní Ameriky bližší. Fermjína - Giovanna Mezzogiornová - byla krásná žena, akorát neodpovídala běžné vizáži Kolumbijek, Javier Bardem pro mě byl dost obtížně stravitelný. Trapné bylo, když si tito dva relativně mladí herci měli počínat jako stařečkové, maskérská práce nebyla rozhodně prvotřídní. Ale jo, jako připomenutí dějové osnovy románu docela ucházející.(28.11.2014)

• bono22vox

Místo magického realismu narazíte na unylé postavy s umělými fousy.(8.2.2015)

• Arsenal83

Bardem má tvar na podobnú úchylárnu a voyeuristický štýl. Romantická rovina totálne zabitá. Latinské krásky to nezachraňovali, film je zbyočne roztiahnutý a pomerne prázdny. Pointa lásky vzbudzuje skôr hnus ako potešenie.(29.12.2015)

• Smrtholka

Bastardí parodie....(23.1.2008)

Opravdu jen průměrná adaptace Márquezova díla, ale to bych Newellovi ještě odpustil, protože on je pouze jen průměrným režisérem. Naprosto neodpustilná však je zcela zpackaná práce maskérů, za to se stydí doufám ještě dnes.(13.7.2009)

* Javier Bardem * G.G.Marquez * humor * Americká romantická dráma z roku 2007, ktorú režíroval Mike Newell, je adaptáciou románu Gabriela Garciu Marquéza o sile lásky v ťažkých časoch. Florentino Ariza (Javier Bardem, mladý Florentino - Unax Ugalde) sa zamiluje na celý život do Ferminy (Giovanna Mezzogiorno), ktorá sice jeho sľub večnej lásky opätuje, ale pod tlakom otca radšej na lásku zabudne a neskôr si vyberá za manžela doktora Juvenala Urbina (Benjamin Bratt). Florentino nádej na lásku Ferminy nestráca dlhé roky, upne sa na prácu a kariéru a hľad po láske tíši v náručí nespočetného množstva žien. Pohľad anglického režiséra na juhoamerickú magickú romantiku vyznel v niektorých momentoch čiernohumorne, a správna atmosféra marquézovho magického realizmu sa dala vo filme vytušiť veľmi ťažko.(13.2.2010)

Tak to nakonec nebylo tak hrozné, jak je tu mnohdy psáno. Ti, kteří tvrdí, že to nemá vůbec nic společného s knihou, ji buďto vůbec nečetli a nebo vůbec nepochopili. No nic, vraťme se k filmu. Velká škoda jsou masky - staří lidé vypadají prostě moc mladě (je třeba trochu dolíčit oči a krk :-) ) - a trošku osekaný příběh, co se týče pocitové stránky (někdy důležité okamžiky doslova proletěli divákovi před očima v pár sekundách). Herci také mohli hrát trochu více emocionálněji. Chybělo tu více delších záběrů na postavy, které se jen tváří a něco cítí, proto si nemyslím, že by byl film nějak přehnaně dlouhý - právě naopak. Režie byla solidní - možná trochu svázaná předlohou s obavou z pohoršení u konzervativnějšího publika (a nebo se na ně chtěla zaměřit?). Osobně bych na režisérský post dosadil např. Julia Medema. :-) Ta lidská živočišná láska je ve filmu hodně zatlačena do pozadí a přitom je jí předloha plná. Hudba příjemně podkreslovala atmosféru a exteriéry byly možná až moc pěkné (v knize byly vylíčeny spíše jako vlhké, často špinavé a ponuré - hlavně pobřeží). Kamera byla možná až příliš "klasická" (zde bych asi přizval kameramana od filmu Libertin). Kostýmy chudiny občas připomněly latinské telenovely, ale nebylo to tak hrozné, jak by si mohl nezasvěcený čtenář představit po shlédnutí zdejších komentářů. Chce to prostě přimhouřit oči a oživit fantazii. Sečteno a podtrženo - tento film hodnotím lepšími 3 hvězdičkami.(29.8.2010)

• Magnezia66

Tento film má s Marquezovou knihou spoločný názov, mená postáv a synopsu. S Kolumbiou iba Shakiru. Dúfam, že Newella nenapadne režírovať Sto rokov samoty.(14.4.2009)

• jafuska

tento film mě nudil, zvrácené sexuální orgie, nenaplněná láska, nelíbilo se mi to, bylo to celé divné rozhodně nedoporučuji, hrozný.(12.7.2009)

• DJ Kritik

Tak trochu prázdne a rozvláčne. Na to, že to má dve hodiny sa človek nič nedozvie. Sme svedkami nenaplnenej lásky, ale nemáme potuchy čo sa vlastne deje. Myslím, že všetko úsilie vyšlo nazmar. Vtiahnutie do deja: *** Realita: * Historičnosť: * Erotika: ***(19.1.2011)

kdo někdy z Márqueze alespoň kousek četl, najde ho tam a nebude tady rozebírat příběh.. samozřejmě je to Hollywood, chybí smysl pro detail a vizuální a kýčovité zabíjí poetiku autora - přesto mě velmi zaujal Bardem, který ustojí (narozdíl od jiných postav) maskování až do velmi pokročilého věku a věříte mu..(4.1.2012)

• viky13

Námět je samozřejmě dobrý, boužel na mě je tento film až příliž dlouhý a tím i nudný. Jaké by asi bylo číst knihu? nudné(8.2.2015)

• Tichoza

Bardem je sice dobrej, jako vždy...ale ta španělská angličtina působí pitomě, make-up rádoby staře vypadajících protagonistů je ubohý...no a nejrychlejší a nejbezpohybovější pohlavní styk dvou osmdesátníku je jen perlička na shnilém dortu...(27.4.2009)

• Marrianna

Když jsem četla obsah říkala jsem si, nevím jestli by mě kniha zaujala, tak alespoň zkouknu film, abych zůstala znalá světové literatury, kéž bych však bývala znalá nebyla - opět si říkám vědět všechno nemusím a přece to ze mě blbce nedělá. No nebudu opakovat co je tu několikrát řečeno např. POMO mé pocity vystihl naprosto přesně.(9.8.2010)

• Bajislaw

Kdyby měl vzniknout žebříček nejhorších filmových adaptací nejlepších knih, umístil by se Newellův pokus o zfilmování mnohými vzývaného románu G. G. Márqueze na jedné z jeho čelních příček. Nuda, nechtěně legrační herecké výkony a namísto magického realismu spousta latexu a umělých vousů.(22.2.2014)

• djerba

Tak takovou hrůzu už jsem hodně dlouho neviděla. Jak tady někdo trefně poznamenal, před shlédnutím spalte:-).A to je Javier Bardem můj oblíbenec. Jak je v Hlasu moře vynikající a ve Vicky, Christině, Barceloně přímo neodolatelně sexy, tak tady je tak děsně přitroublej, že se na něj nedá dívat. Doufám, že už nikdy nevezme tak příšernou roli:-).Láska, co trvá věky a přenáší i hory?A sex v důchodovém věku? Tak to si příště mileráda odpustím:-).(12.7.2009)

• Kria

Veliké zklamání. Knižní předloha se mi moc líbila. Na často uváděný názor, že Márquez zfilmovat nejde - co Kronika ohlášené smrti?(2.2.2011)

• leopoldina

Kniha si možná zaslouží 5 hvězdiček, já však po zhlédnutí filmu strhávám hvězdy za 1) tristní herecké výkony podobné snad jen výkonům v Růžovce (a to bohužel nezachránil ani oscarový Bardem), 2) unuděné zdlouhavé dialogy, 3) frigidní postelovou scénu na konci filmu 4) bezatmosférovou hudbu. Před odpadem chrání tento film snad jen masky a již zmíněný Javier Bardem, tomu prostě odpad dát nemohu. I když je Marguez velmi těžký pro převedení na filmové plátno, s tento materiál se mohlo zpracovat mnohem lépe.(4.1.2012)

Nevím co mají všichni proti filmu. Jak tady někdo pode mnou zmiňuje zfilmovat Marqueze není zrovna jednoduché a já si myslím, že se to plus mínus povedlo. Jedna věc filmu opravdu dost ubírala a to sice ta angličtina jak se tady v komentářích zmiňuje zrovna Marqueze bych si v jiném jazyce než španělštině nedovolila natočit. Navíc většina hereckého obsazení jsou španělsky mluvící tak nevím proč se režisér rozhodl natočit film v angličtině. Nicméně mi to přišlo povedené i když musím se přiznat, že od Marqueze jsem zatím četla pouze Sto roků samoty.(6.1.2012)