Láska za časů cholery

Láska v čase cholery

Drama / Romantický

USA, 2007, 133 min

• MTA

"Taková lepší telenovela." Asi takhle bych nazval tenhle zdlouhavý snímek, podle stejnomené knižní předlohy od G.G. Marqueze. Nebudu víc zabíhat do detailů, ale rozhodně to nedoporučuji. 30%(21.1.2014)

Nevím co mají všichni proti filmu. Jak tady někdo pode mnou zmiňuje zfilmovat Marqueze není zrovna jednoduché a já si myslím, že se to plus mínus povedlo. Jedna věc filmu opravdu dost ubírala a to sice ta angličtina jak se tady v komentářích zmiňuje zrovna Marqueze bych si v jiném jazyce než španělštině nedovolila natočit. Navíc většina hereckého obsazení jsou španělsky mluvící tak nevím proč se režisér rozhodl natočit film v angličtině. Nicméně mi to přišlo povedené i když musím se přiznat, že od Marqueze jsem zatím četla pouze Sto roků samoty.(6.1.2012)

46% mě překvapuje. Četla jsem knihu a teď jsem (s mírným svěděním, že mi to zas zkazí pocit z dalšího vydařeného literárního díla) koukla i na film, který nemá valné pověsti a velice mě zaujal. Konec je v pravdě trochu zvláštní, ale stejný pocit jsem měla i z knihy. Za sebe musím dát 4 hvězdičky, protože Juvenal zde působí v pravdě trochu logičtěji než v knize (a pro mě i sympatičtěji), když to dám dohromady s předlohou, tak má film hlavu i patu, dobré obsazení i atmosféru. Jihoamerická angličtina je trochu mimo, ale i to promíjím. Snad si svou daň vybralo i pár decinek dobrého vína, že mě to omámilo ;-)(2.4.2013)

• frog

chudák Márquez, asi -teda určitě lituje že svolil k natočení tohodle hnusu(22.1.2008)

• gonzo

Srovnatelné tak akorát s jihoamerickými telenovelami. Jednoduchý příběh udušený pod nánosy zdlouhavého patosu. Pořád jsem jen přemýšlel, co by s námětem dokázal takový Baz Luhrmann.(30.10.2008)

• DVCAM

Jak napsal Slasher: "Márquezův magický realismus zbaven veškeré své magie ..." Jediné pozitivum je, že si hodlám přečíst knihu, protože mi Márquezův styl učaroval a rád bych tuhle dementní adaptaci dostal z hlavy. A ty masky! Bože, ty masky to byl DĚS!(4.1.2012)

• Hanquita

Miluji knihy Gabriela Garcíi Márqueze. Jeho jedinečný styl, jeho poetiku. To, jakou umí vyčarovat atmosféru, zatáhnout čtenáře do nekončícího monzunového deště mezi domy olezlé mechem, do karibských bažin i na rozpálené prašné cesty tetelící se sluncem. I to, s jakou samozřejmostí v jeho knihách existují jevy vpravdě magické. Vím, že říkat o velkých spisovatelích, že jejich dílo nelze zfilmovat, je už vlastně klišé. Ale v tomto případě je to skutečně pravda. Márquezovy knihy se mají číst, nikoli měnit v pohyblivé obrázky, které se snaží o trapnou doslovnost a tím zabíjejí veškeré kouzlo. Je něco jiného číst si o vše přetrvávající Florentinově lásce, která funguje stejně samozřejmě, jako když se ve "Sto rocích samoty" postavy stářím zmenšují do velikosti batolat nebo klidně žijí i po smrti. Zkrátka další verze "magické reality". A je něco jiného natočit to jako standardní romanci... A ještě navíc takhle neumětelsky. Tak takhle tedy ne, přátelé... Dvě hvězdičky pouze a jen za Javiera Bardema.(5.1.2012)

Hodnocení tohoto filmu jen dokazuje, jak nepředstavitelně velký rozdíl dlí mezi literaturou a filmem. Tvůrci se téměř úzkostlivě přidrželi předlohy – a zjevně to nefunguje. Přesto mi tak špatný nepřipadá. Právě kvůli magickému realismu předlohy, ani film není tak prvoplánový, za jaký ho považuje už samotné označení „romantický“. Hovoříme zde o postmoderním díle, které mívá dvě roviny. Ta první, příběhová, jde v magickém realismu ruku v ruce s iluzí, druhá rovina je skrytější a hlubší. Márquez tímto dílkem vyšel vstříc většinovému euroatlantickému publiku, takže kolumbijské reálie zde tvoří spíše kulisu, a kýčovitý příběh s prvky pokleslosti by pochopil i neandrtálec. Co už je složitější k zobrazení a vysvětlení, je přesný opak toho, jak se běžně na lásku díváme. Většina bere milostný cit jako něco pozitivního a libého, přitom v podstatě je to přírodní mechanismus, který nás má přinutit dělat věci absolutně nesmyslné, které nám přinesou víc starostí, smutku i trapnosti (viz základ řady scén, které pak bývají schválně přetažené). Řečeno s Márquezem, láska je cholera, na kterou se neumírá. V textu je mnohem patrnější ironie a odstup od tématu než ve filmu. Tedy z knihy mnohem lépe pochopíme například hned úvodní scénu, kdy se doktor zabije pádem ze žebříku, když tam leze za papouškem. Po všech těch letech všechno rozhýbá jeden žebřík?! O našem osudu sice rozhodují maličkosti, ale zde a pak v nesčetných dalších případech je patrná autorova vůle, která svými figurkami po libosti manipuluje, aby nám vysvětlila, že v pravé lásce nejde o tělesnost, o „dobré“ mravy a společenské konvence nebo o čas. V podstatě tím, jak zesměšňuje všechny podoby klasicky komponovaných romantických příběhů, vytváří ten nejupřímnější. To, že někdy působí nechutně, je v pořádku. Proč nás druzí milují? Hraje roli jen sex-appeal či „přetlak“? Nejsme často stejně jako Márquezovi hrdinové spíš směšní? Neměl by si člověk uvědomit, už když je mladý, že jednou zestárne, přestane být atraktivní, ale o potřebu lásky a kontaktu s blízkým člověkem nepřijde? Vsadím se, že pro většinu ani jedna z těchto otázek není tak triviální a jednoduchá ke skousnutí, jak tenhle cukrkandlový bonbonek na první pohled vypadá.(30.4.2013)

No, vidím, že to všichni odepsali ale mi se to líbilo. Nevím proč, možná proto, že jsem romantik tělem a duší, dokonce jsem jim i fandil. Mám rád Javiera a hrál moc dobře. Thriller to vážně nebyl a dost se to táhlo ale na mne dýchala docela slušná atmosféra. Taky jsem už starší ročník, takže chápu, že mládež odkojená "akcí" to nemůže dát, Rambo ani Transformers to vážně nejsou ale já na ten film vzpomínám moc rád a mám za to, že si ho klidně i pustím znova :-)(7.3.2014)

Četla jsem knížku. Četla jsem knížku a na film jsem se koukla téměř okamžitě nato, takže chápu naprosto a dávám 4* ...prostě se mi to líbilo. Krásná hudba!! P. S. A srovnává-li to někdo s filmovou podobou Mandolíny kapitána Corelliho, tak TA BYLA nekoukatelná.(12.5.2016)

• Jandecka

Primitivní utopistický výplod...(25.1.2019)

• Nadetugy

Mike Newell nepochopil Marqueze a udělal z toho trapnou podivanou. Ztrata času se na to dívat.(19.4.2008)

Tak jsem věnoval nějakou tu minutu času na přečtení hodnocení ostatních lidí a skutečně jsem překvapen. Jestliže se dokážete odlepit od země a povznést se nad nějakou tu malinkou nerovnost linie od románu a to samozřejmě nebudu říkat od reality, i když tu dobu chápu a dokážu pochopit čekání, tak každopádně stačí na této planetě pobývat nějakých +- 30 let a zažít nějaký ten rozchod a seznámení a pokud tímto projdete musíte vidět hodnoty v tomto filmu zcela jasnými barvami. Pravděpodobnost že by se tento film mohl stát tak jak je natočen je asi tak 90% na dobu osudy a životní pouť. Takže nechápu proč někdo hledá v takovémto filmu to co tamnikdy nemělo být. Myslím že kdkoliv kdo by chtěl natočit čekání v délce 53 let musel by postupovat hodně opatrně a podobně....(11.4.2009)

• phoebinka

Tu jednu hvězdičku dávám za to, že jsem u toho vydržela... že by to bylo kvůli tomu, že jsem u toho žehlila? Příběh hrozná nuda a jestli jsem v tom měla najít něco poetického a výpravného, tak jsem to nenašla.(27.3.2010)

• cotti

Těch 50 let trvalo dlouho, opravdu velmi dlouho...to se režisérovi povedlo rozhodně nejvíc.(2.11.2010)

Velmi zajímavě, ale občas nepoutavě natočený průřez životem.Velmi dobrá kamera a střih.(19.7.2011)

Řekla bych film o ničem, jen volně plyne a skoro nic se neděje. Ale najednou je konec a já zjišťuji, že mě se líbil. A tak jak se koukám, možná jediná dávám 4 hvězdičky. Pro tu volnost a plynost....(10.9.2011)

• nataska

Knihu som čítala pred pozretím filmu. A síce som ju čítala len jediný raz, mám pocit, že viem o príbehu tisíckrát viac ako filmári, ktorý film natáčali. Hlavné postavy (najmä Fermina), v knihe premýšľala inak. Ale celkovo, klišé až gýčové herecké výkony, nevýživná kamera, priblbá španielska angličtina (radšej som si pozrela predabovanú španielsku verziu), mladý Florentino je dosť zlý herec, neviem, prečo tam nemohli dať Bardema od začiatku atď atď. Jednoducho, Marquéz je magický realista, jeho knihy sú magické. V tomto filme som nevidela ani štipku podmanivosti, vášne a magickosti... Som sklamaná, lebo by bolo zážitkom vidieť tento príbeh poriadne podchytený.(12.5.2012)

• JARDAHONDA

Romantický příběh o vášni a životních rozhodnutích natočený podle slavné stejnojmenné knihy Gabriela Garcií Márqueze. Láska za časů cholery je napínavý a vzrušující příběh odehrávající se v Latinské Americe na přelomu 19. a 20. století. Florentino Ariza ( Javier Bardem ) se jako mladík zamiluje do nádherné Ferminy ( Giovanna Mezzogiorno ). Ta jeho lásku odmítá. Její otec jí v zápětí provdá za váženého lékaře Urbina ( Benjamin Bratt ). Florentino se s touto skutečností nesméří. Útěchu hledá v náruči stovek žen. Fermina si brzy uvědomí, že jí manželství zaručuje bezstarostný život, ale bez lásky. Její manžel Urbino reprezentuje řád a pokrok. Je systematický, cynický a jeho největším cílem je zbavit obyvatele Kolumbie devastující epidemií cholery.. Jistě zajímavý příběh, poměrně slušně ztvárněný i zahraný, ovšem težko se mi přehlíží filmový renonc, kdy hlavní hrdina přežije za mlada svou první nenaplněnou lásku. **(25.1.2013)

Tohto filmu sa musím zastať pretože si podľa mňa vôbec nezaslúži také zlé hodnotenia aké sa objavili na CSFD.Len úplný idiot môže ohodnotiť tento film ako odpad.Mike Newell dal dokopy skvelý štáb.Krásnu hudbu k filmu zložil brazílsky skladateľ Antonio Pinto.Spolu so Shakirou zložili skladbu Despedida za ktorú boli nominovaní na Zlatý Glóbus.Dobrú prácu odviedol aj kameraman Affonso Beato,ktorý predtým spolupracoval aj s Pedrom Almodovárom.Natáčalo sa v kolumbíjskom prístavnom meste Cartagena,kde sa odohráva aj román Gabriela Gárciu Márqueza(v oficiálnom texte distribútora je jeho meno nesprávne napísané ako Gael namiesto Gabriel).Hoci sa vrománe nespomína názov mesta,predpokladá sa že sa jedná o mesto Cartagena, kde strávil Márquez svoju mladosť.Skvelé herecké výkony podávajú Javier Bardem a Giovanna Mezzogiorno.V úlohe otca Ferminy sa objavuje výborný John Leguizamo a v úlohe matky Florentina slávna brazilská herečka Fernanda Montenegro. Vo filme sa nádherne prelína humor so smútkom a melanchóliou.(12.6.2013)

1 2 3 4 5 6 následující >>