Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Moralita z vysokoškolského života: Seebevědomý student zanedbává řádné studium a nepoctivým způsobem se pokouší o rychlou kariéru. Z filmu byla dodatečně vypuštěna písnička, prý na žádost pohoršených diváků. Důvodem bylo pobuřující "chuligánské" vystupování interpretů. Viníci: Josef Zíma a Jiří Suchý. (oficiální text distributora)

Recenze (12)

mchnk 

všechny recenze uživatele

Jistá herecká uvolněnost, i když klasická, lehoučká naivita filmů padesátých let se zde občas mihne, výborná režie i skvělá hudební čísla. To jsou jistě nepopiratelné klady filmu. Píseň Dáme si do bytu v podání, na basu swingujícího Jiřího Suchého, u mikrofonu Pepa Zíma a na klarinet Vláďa Menšík, to je vskutku perfektní podívaná. Jinak to lze přirovnat k typické prvorepublikové romanci o poctivém přístupu k lásce i životu. Slušná, neznámá záležitost pro fajnšmekry československého filmu. ()

McGuffin 

všechny recenze uživatele

Snadný život hrdina vyprávění stvořený v roce 1957 Jiřím Brdečkou a Milošem Makovcem podle námětu Mileny Kelimek Tobolové nemá. Výstižnější by bylo, že má ve srovnání s ostatními postavami příběhu Snadnější život. Dosahuje lepších výsledků s menší námahou. Jenže vypravěči zjevně chtějí, aby to diváci vnímali negativně, tak mu navrch přidají dvě dámské známosti současně. To by bylo, aby takového chlípníka sledující neodsoudili se vším všudy. Takže tak, černobílá povrchní moralita. https://www.macguffin.cz/ ()

Reklama

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Patrně existuje víc verzí filmu, protože já viděl něco dost jiného než ostatní komentátoři tady. Vůbec se nejednalo o obžalobu záporného přístupu k práci, natož o nějakou romanci, a navíc prý prvorepublikovou. Film totiž neobsahuje ani odsouzení, ani potrestání hlavního hrdiny, prostě jen popisně zobrazuje jeho za všech okolností uvolněné a bezohledné chování. Tím pádem se snímek zcela odlišuje od ostatních rádobymravokárných děl z padesátých let. Co se mi dál líbilo: a) exotické prostředí studentů indologie. Překvapil mě jejich počet, cca 10 v ročníku, jestlipak našli všichni práci v oboru? Možná jo, Indie je veliká, to třeba u dnešních absolventů humanitních oborů je nejdůležitější pro další život, jestli si během studií dokázali našetřit na žebrácký klobouk, hůl a dřevěnou nohu nebo né. b) Menšík překvapil svým vymazleným imičem, s tím šátkem ovázaným kolem hlavy ukázal, že hnutí hippies nevzniklo v Americe c) Papeže a Martinovskou bych beze vší srandy označil za nejkrásnější pár české kinematografie. Papeže z jakékoli vzdálenosti, Martinovskou z dálky a střední vzdálenosti. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Nevýrazný příslib lepších filmových časů. 1)  Na svou dobu je snímek odvážný a nekonformní - život a vzájemné vztahy studentů zachycuje věrohodně. Děj působí rovněž uvěřitelně až na ten naroubovaný konec, bez něhož by ovšem film vůbec nevznikl. Dnes mi však celé dění připadá mdlé a nevýrazné._____ 2)  26letý Jiří Papež (prospěchářský student Boris) a 24letý Ivo Palec (student Petr) odvedli standardní výkon._____ 3)  Mile potěšili 28letý Vladimír Menšík (student Saxon), 25letý Josef Zíma (student Michal) a 26letý Jiří Suchý (student s basou). ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Prvoplánová a šablonovitá obžaloba záporného přístupu k práci a nečestného přístupu k ženám. Prostě lenoši a vobšourníci do socialismu nepatří. Zaujmout mohou zajímavé pohledy na Prahu, které už dnes neuvidíte. Dále neobvyklá postava studenta Menšíka a velmi raná vystoupení pánů Zímy a Suchého. Troufám si říct, že Jiřího Suchého, nesoucího kontrabas po Praze, v jiném filmu neuvidíte. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • Týden po premiéře byla z filmu vystřižena nevhodná píseň Jiřího Suchého (kontrabasista) a Josefa Zímy (Michal) „Dáme si do bytu“. (JoranProvenzano)
  • Dokumentární indický film, ze kterého je zde úryvek, se jmenuje The Magic Touch. (NinadeL)

Reklama

Reklama