poster

Metropie

 • Švédsko

  Metropia

 • Dánsko

  Metropia

 • Norsko

  Metropia

 • Velká Británie

  Metropia

 • USA

  Metropia

Animovaný / Sci-Fi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Švédsko / Dánsko / Norsko, 2009, 86 min

Režie:

Tarik Saleh

Kostýmy:

Hanna Storby
(další profese)
 • lennyd
  ***

  Dopravní společnosti vládnou světu (resp. velké sjednocené Evropě) a systém metra pod Evropou je v jistém ohledu velmi unikátní (cesta z Moskvy do Madridu je pak jen otázkou několika minut). Roger má ale k metru nedůvěru, a tak dává přednost cestování po vlastní ose (kole), až do okamžiku, kdy mu kolo někdo zdevastuje, a tak Roger musí vzít zavděk globálním dopravním prostředkem. Jenže jakmile vkročí do podzemí, zaslechne ve své hlavě tajemný hlas ... U některých filmů si stačí přečíst popis, a zbytek si jen tak představovat - dopadne to lépe než sledování vlastního filmu. Po zajímavém začátku se vše začne docela brutálně zamotávat (co má společného šampón na vlasy, metro a tajemné hlasy, hm) a ke konci jsem nevěděl ani jak se vlastně jmenuju. Na druhé straně je celé prostředí (příjemně) depresivní, chladné a šedivé, a tomu odpovídá i celková animace (chvilku trvá, než si člověk zvykne - ale pak je to bomba). Film měl určitě mnohem větší potenciál, než nakonec nabídl...(29.7.2010)

 • Makky
  ***

  Ak jeden "fuckin´ normal guy" začne v hlave počuť hlasy, dej sa môže uberať mnohými smermi. Metropia však pláve vo svojských vodách absolútne nevyspitateľne. Naprieč európskymi metropolami a myšlienkami hlavného maníka škandinávci načŕtajú mnoho úvah. Vo výsledku však vnímajú človeka len ako povrchnú bábku samého seba, s črepinami obrazov svojich vlastných myšlienok. Metropia je pozoruhodná, zvláštna, nudná, neúsmevná depresívna šeď.(30.4.2012)

 • Timak
  ***

  Druha pulka je dobra, prvni hodne, hodne slaba. Animace je tak jina, ze zpocatku mi trvalo si na to zvyknout. Nektere postavy jsou propracovane lepe, jine uz tak dobre ne. Kazdopadne to neni az tak blby, dobry je, ze to je pomerne kratky. Jednim slovem bych to shrnul jako "osvezujici" , ale muj salek kavy to nebyl ...(24.7.2010)

 • markotter
  *****

  Už vím, proč jsou animáky z ameriky takové pěkné a barevné. Protože Hollywood je v Kalifornii a tam pořád svítí sluníčko:-). A ve Švédsku svítí málo, proto tam maj tolik sebevražd a proto má Metropia tak dusnou, depresivní atmosféru - pánbůh za to. Netradiční animace, k tomu výborně naskládaná muzika, která tu bezmoc normálních lidí ještě podtrhuje. Trochu mi dělalo problém chytit se někde v ději, ale celkový smysl jsem pochopil a na další shlédnutí to do sebe určitě zapadne. To, jak na mě kombinace animace, muziky, pomalého děje a neustálého vnitřního napětí, které z filmu sálá, zapůsobilo, se jen tak nevidí.(27.4.2011)

 • merigieren
  *

  šampón umožňuje ovládání lidí a v televizích sou kamery, to je jediná myšlenka celého filmu. Aby zaplácli 80 minut, tak nás povodí po temných prostorách (především metra). Od poloviny už sem to nemohl vydržet, ale síla vůle byla mocnější. Každopádně sem hodně přemýšlel nad rozdíly mezi 1* a 2*.. K tomu všemu se přidá nechutně obludný obraz, lidi mají jednoduše nepřirozeně velké hlavy, mě se to hodně hodně nelíbilo a určitě je to jeden z důvodů, proč nakonec tu 1* dám...(12.6.2010)

 • - Hyperrealistický styl, charakterizovaný i často citovanými slovy „jako kdyby Kafka namaloval Poslední večeři kulometem“, je výsledkem propracované techniky kombinující fotomontáž a animaci. (Zdroj: Letní filmová škola)

 • - Po dokončení scénáře cestoval fotograf Sesse Lind po Evropě a vyfotil potřebná místa ve Stockholmu, Berlinu, Paříži a Kodani. Fotografie byly zpracovány v programu Photoshop a animovány za pomocí programu Adobe After Effects. Produkce trvala dva roky. (Aelita)

 • - Příběh a doprovodné materiály k filmu společnost Atmo připravovala čtyři roky, než se začalo s animací. (Aelita)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace